kummitteleva laulu

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: kummitteleva laulu

Re: kummitteleva laulu

Kirjoittaja Nimrod » 20.01.2017 00:05

rippeli kirjoitti:"Me olemme rohkeat Jehovantodistajat. Korkein kun lausuu ennustuksen, varma on täyttymys sen."
Sanat täyttymisen varmuudesta on poistettu tästä viimeisimmästä laulukirjasta. Hauskaa oli myös huomata miten jw örkin nettisivujen bannerissa oli matteus 24:14 kohta lainattu vain osittain. "Ja tämä valtakunnan hyvä uutinen tullaan saarnaamaan kaikille." Loppuosa oli leikattu pois. Oliko peräti etusivulla lainaus tästä.

Re: kummitteleva laulu

Kirjoittaja ModestMuse » 15.01.2017 21:17

Synkkä on yö, pelko vain lyö!
Kieltää kukaan ei voi, synti kuoleman toi!
Kuin sokeat, harhailevat, järjestelmä päättyy pian!

Näis vanhois lauluis oli sitä jotain! :D

Re: kummitteleva laulu

Kirjoittaja Vieras » 26.07.2012 16:43

tulin juuri ostoskeskuksesta, Hml, päässäni soi JeeJee täällä kotonani.

Re: kummitteleva laulu

Kirjoittaja B.Sarim » 18.07.2012 15:14

Viljo kirjoitti: Siksi annankin lahkojohtajille tässä ilmaisen neuvon: älkää muuttako vanhoja lauluja vaan poistakaa ne mieluummin kokonaan ja korvatkaa uusilla, sillä tuollaiset muutokset saattavat aiheuttaa epätoivottua ajattelua jäsenistössä.
Eivät aiheuta, todistajat eivät näe verhon läpi eivätkä edes halua nähdä. Ainoastaan "henkisesti heikot" ja virheitä etsivät yksilöt voivat tälläiset detaljit huomata. Jos huomaat ristiriitaisuuksia tälläisissä asioissa, olet menetetty sielun Vt-seuran silmissä.

Morris III onanoi tovereineen ohjailtaviensa tyhmyyttä, eikä ihme, vastaavaa aivokuolleisuutta kun tapaa vain kourallisessa ihmisiä. Kirottu lahko.

Re: kummitteleva laulu

Kirjoittaja Lappari » 18.07.2012 12:27

Mievaan kirjoitti:Miks ihmeessä otit sen nimimerkiksi?

Hetken mielenjohde. Vilpittömältä JT:ltä tuntuu....ei mitään henk.koht. kaunoja.

Re: kummitteleva laulu

Kirjoittaja Kaarmis » 16.07.2012 23:50

Onko joku törmännyt konventtikokemuksiin lavalta, joita ei olisi jollain tavalla väritetty? Itsekin olin konventtilavalla kertomassa väritettyjä kokemuksia, perhetutkiskeluja ei todellakaan pidetty niinkuin sieltä lavalta kerroin. Sain ohjeet mitä piti sanoa, ja sanopa siihen sitten ettei se ihan noin ole mennyt, kun sut on sinne lavalle valehtelemaan valittu... Häpeän ja pyydän anteeksi. :(

Re: kummitteleva laulu

Kirjoittaja Mievaan » 16.07.2012 17:44

Miks ihmeessä otit sen nimimerkiksi? Saattaa jopa sekottaa sinut häneen jotkut ;-) Vai onko joku eritynen kauna koskin Lapparia? olisin kysynyt privana mutku en voi.

Re: kummitteleva laulu

Kirjoittaja Lappari » 16.07.2012 14:39

Joo ko. Herra toimii Alppilassa. Konventti haastattelut on herran ohjelmissa melko väritettyjä. Vääristeltyjä sanoisi joku ilkeästi..

Re: kummitteleva laulu

Kirjoittaja Mievaan » 15.07.2012 21:55

Lappari nimimerkistä tulee mieleen eräs vanhimman lempinimi Helsingistä, jokin yhteys?

Re: kummitteleva laulu

Kirjoittaja Markku Meilo » 15.07.2012 19:27

Myrkynvihreästä #57 "Pilkkalaulu Saatanaa vastaan", siinä on ainakin jo(i)llekin sitä jotain.

Re: kummitteleva laulu

Kirjoittaja SonOfJesus » 15.07.2012 18:55

Minulla tulee väliin mieleen laulu:

"Hämmennys verhosi sydämemme,
valhetta kun oli uskontomme.
Totuutes kuitenkin kun kuulimme,
riemun se sydämeen toi (riemun toi)!"

Nykyisin sanat merkitsevät hiukan eri asiaa kuin jt:na ollessani!

'Uudessa laulukirjassa', joka julkaistiin 1969, olivat suosikkejani laulu 12: Suunemilainen, laulu 47: Herran illallinen ('Me saavumme eteesi yhteen') ja laulu 53: Ylösnousemuksen riemu ('Haudassa nyt nukkuu hiljaa Lasarus').

Siinä oli muistaakseni laulu 6: Eteenpäin ('Eteenpäin, eteenpäin. Kaikki saarnaamaan, valtakunnan hyvää uutista kertomaan' tai jotain)

Vanhemmasta laulukirjasta, joka oli vihreä, muistan ainakin laulun, jossa sanottiin
'jäljessä suuren Jeftan mi voittoon vie, kulkevi myöskin meidän tie'.

Monet lauluista tosiaan ovat innostavia marsseja. Harrastan laulamista ja käytän joskus äänen avauksessa lauluja 47 ja 53 samoin kuin muutamia joululauluja.

Re: kummitteleva laulu

Kirjoittaja Moses » 07.06.2012 14:58

Mulle tuli mieleen joku niistä vanhemmista lauluista. Meni jotenkin "riemuitkoon kaikki maa,sillä Jehova on nyt kuningas..."

Re: kummitteleva laulu

Kirjoittaja Lappari » 07.06.2012 14:52

Kapteeni kirjoitti:
Mievaan kirjoitti:Missähän nuokin ikäiseni muusikko sisaret ovat ?
Taitavat olla Töölöössä. Seija tosin lienee Alppilassa. Still going strong, jokainen näistä kolmesta...

Re: kummitteleva laulu

Kirjoittaja Vieras » 26.05.2012 14:21

Olenko maallikkona väärässä, kun ajattelen, että suuri osa vanhan laulukirjan lauluista oli sävelletty marssilaulujen tahtiin?

Marssilaulut kumpuavat sodankäynnin propagandasta ja sopivat siten hyvin tähän teokraattiseen sodankäyntiin. Isäni ihmetteli, että kuinka JT:t toimivat taivaallisten sotajoukkojen puolella, kun eivät mene näihin maallisiinkaan? ;-)

Re: kummitteleva laulu

Kirjoittaja Tony » 23.05.2012 14:38

Kapteeni kirjoitti:sekä Sirpa joka soitti sellaista vinottain soitettavaa nokkahuilua. Mikä lie ollu vempain.
Poikkihuilu, veikkaisin.
Kapteeni kirjoitti:Mahtavatko soittaa vielä salilla vai onko saleilla enää ollenkaan orkestereita ?
Jos niitä tuohon aikaan oli miltei joka salilla, niin nykyään niitä ei ole miltei millään salilla.

Ylös