Jehovan todistajien tulevaisuus

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Question_of_Truth
Viestit: 61
Liittynyt: 25.05.2009 13:41
Paikkakunta: Rosemont United Cemetery

Jehovan todistajien tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Question_of_Truth »

Tätä kysymystä olen miettinyt viime ajat. Miten arvot foorumistit näkevät Jt:n tulevaisuuden. Kaikki merkithän viittaavat siihen, että nykyisellä systeemillä ei ole muuta kehitystä kuin harvenevat rivit. Toisaalta jos lähdettäisiin romuttamaan joitakin täysin hatusta vetäistyjä oppeja esim. 607/1914, niin jokainen vielä omilla aivoillaan ajatteleva jt ymmärtää nostaa kytkintä. Montako tällaista sitten on olemassa onkin toinen asia.

Joillakin enklanninkielisillä foorumeilla oli näkemys, että on 2 vaihtoehtoa. Joko siirrytään entistä tiukempaan ja rajoittavampaan suuntaan, joka tulee päättymään lahkon kuolemaan 30-50 vuoden kuluessa tai siirrytään ns. mainstream kirkon suuntaan. Lopetetaan kaikki harmagedon ennustelut ja jokaisen pakkokenttäily ja siirrytään ns. sunnuntai uskovaisuuteen. Porukka ei kasva muttei niin pienenekään.

Mitä ajatuksia, mitä tulevaisuus tuo tullessaan?
Rather than love, than money, than fame, give me truth
- Henry David Thoreau
RaM

Re: Jehovan todistajien tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja RaM »

Joskus ennenkin on tätä erinomaista aihetta pohdiskeltu. Itse veikkaan lahkon rivien tulevan harvenemaan aika rajusti seuraavan kymmenen vuoden sisällä länsimaissa, mutta kehitysmaat pitänevät pintansa ja lahkon hengissä vielä senkin jälkeen.
Avatar
Johanneksen poika
Viestit: 3702
Liittynyt: 29.04.2007 13:49
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Jehovan todistajien tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Johanneksen poika »

Question_of_Truth kirjoitti:Miten arvot foorumistit näkevät Jt:n tulevaisuuden
Pitemmän ajan kuluessa jossain vaiheessa Vartiotorniseura ilmoittaa: "Viimeinen sammuttaa valot". :mrgreen:

Muutaman lähivuoden aikana länsimaissa JT-lukumäärä on laskussa saman verran kuin Internetin suosio on nousussa. Kehitysmaiden kehitys tulee myöskin siinä vaihessa muuttumaan, kun kaikilla on käytössään ne sadan dollarin kehitysmaamikrot, joista voi tuijotella illan hämyssä miten Vartiotorniseura on jymäyttänyt laumaa.

Tieto lisää tuskaa. Näin tapahtuu vääjäämättä JT-piireissä. Ja tuska purkautuu monin tavoin:
- järjestöstä lähteminen
- JT-sukujen repeäminen
- tuskan peittäminen alkoholilla
- ruuhkaa psykiatrien ja psykologien vastaanotoilla
- mielialalääkkeiden popsiminen
- itsemurhien lisääntyminen
- jne.
Vieras

Re: Jehovan todistajien tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Asianhan ratkaisee valtaelin, puhukoon sitten valosta ja jos joutuu käräjille niin asianajajansa lakipykälistä.

Tuo "harvenevat rivit" ei houkuta, siten mieluummin kasvava jäsenkunta, jota skenaariota vastaavat toimenpiteet, esim. joistakin asioista vaikeneminen julkaisuissa ja kirkastuvasta valosta jatkuvaan jehovakirkkauteen kirkkokunnassamme siirtymiseen.

Lakikysymyshän on viime sijassa että mitä omaisuusmassalle on tehtävissä, onko säännöissä määräystä vartiotorniseuran lopettamisen varalle ?

Varallisuuden suuresta määrästä pääteltävissä että saatetaan maailmanloppua jollakin tavoin pehmentää, muuttaa ideologiaa kuitenkin, kysymys voidaan myös asettaa että onko jehovan valokanavavartijoina määräämässä jonkin sortan vanhakantainen poppoo (usein puhutaan fundamentalisteista) joka voisi poistua ja uusi poppoo, mikä sen peruste sitten olisi, tuskin nykyaikainen koulutuspohja kuitenkaan, mutta jos tulisi uudistushaluinen nuori polvi, kuinka se huomioisi jäsenkunnan tarpeita ?

Tuskin ollenkaan, vaan tutkisi uskontomarkkinoiden segmenttejä ja kasvumahdollisuuksia, tulisiko kaupitella jahven kostoa muille vaiko meitin oikeassaoloa epävarmoille segmenteille, höh, tässä mennään nyt kirjoitusedellytyksiä pitemmälle...
Vapautunut
Viestit: 178
Liittynyt: 14.10.2007 10:33

Re: Jehovan todistajien tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Vapautunut »

Liike varmaankin tulee säilymään vielä pitkään. Kuitenkin jo ainakin pari vuosikymmentä on ollut näkyvissä se, että yksittäiseltä jäseneltä vaaditaan yhä vähemmän. Aivan viime vuosina viikottaisten kokousten määrää ja kestoa on lyhennetty. Kenenkään ei tarvitse enää tulla erotetuksi vaikka olisi tehnyt mitä tahansa liikkeen määrittelemää syntiä; kun kertoo katuvansa, niin saa jäädä seurakuntaan. Aikaisemmin tuollainen ei tullut kuuloonkaan vaan ainakin ns. räikeistä väärinteoista erotettiin olipa jälkeenpäin miten katuva tahansa.

Toinen selvä trendi on voimakkaat supistukset haaratoimistojen toiminnassa. Päätoimistossa on 2000-luvulla päätetty vetää hätäjarrut pohjaan ja painettavien lehtien sekä muiden julkaisujen määrä on äkillisesti varmaankin lähes puolittunut. Ratkaisun seurauksena ainakin Yhdysvaltojen haaratoimistossa on ollut käynnissä mittavat irtisanomiset ja varmaa on, että sama nähdään pian Euroopassa ja mahdollisesti Suomessakin. Oliko seurakunnille jo välitetty viesti, ettei Betel enää ota vastaan vierailijoita lauantaisin koska siellä ei silloin tehdä töitä? Ylikapasiteetin purkaminen on väistämättä edessä ja se voi luoda levottomuutta seurakunnissa. Seuran viesti tällä hetkellä on erittäin ristiriitainen: jokainen seurakuntalainen havaitsee, että Seura itse hidastaa paniikissa toimintaansa ja kuitenkin samalla kehottaa seurakuntalaisia uhraamaan yhä enemmän liikkeen toiminnalle. On vaikea sanoa mitkä kaikki syyt ovat toiminnan vähentämisen taustalla, mutta jatkossa Seuran on sopeuduttava siihen, että yhä harvempi seurakuntalainen on valkoinen keskiluokkainen amerikkalainen. Lahjoitustulot ovat jo vähentyneet ja vähenevät jatkossa edelleen kovaa tahtia.
Vapaudu sinäkin veljesseuran ikeestä
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Jehovan todistajien tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Question_of_Truth kirjoitti:Miten arvot foorumistit näkevät Jt:n tulevaisuuden.
Pian, aivan pian, siis ihanhetikohta Jeesus potkaisee milleniuminsa käyntiin ja faijansa kanssa heti alkuun teurastaa 99,9 % maapallon väestä. Seitsemän kuvaannollista (vaikka Raamatussa kirjaimellisia) vuotta putsaillaan raatoja maantienojiin, mutta hetikohta sen jälkeen Jeesus laittaa avioliittoimistonsa pystyyn ja naittaa sinkkuja jehovantodistajia. Samalla Jeesus järjestää leijonanrapsutuskisan sarjataulukon sekä vahvistaa käärmeiden taputtelukisan säännöt. Ja näin maapallolla vallitsee paratiisilliset olosuhteet.
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
Question_of_Truth
Viestit: 61
Liittynyt: 25.05.2009 13:41
Paikkakunta: Rosemont United Cemetery

Re: Jehovan todistajien tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Question_of_Truth »

Sähän kuulostat Meilo jo ihan Jehovan todistajalta
Rather than love, than money, than fame, give me truth
- Henry David Thoreau
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Jehovan todistajien tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Question_of_Truth kirjoitti:Sähän kuulostat Meilo jo ihan Jehovan todistajalta
No mikäs ihme tuo, mähän olenkin, tai ainakin olen ollut, jos oikein muistan.
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
rippeli
Viestit: 2454
Liittynyt: 28.04.2007 12:43
Paikkakunta: Helsinki

Re: Jehovan todistajien tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja rippeli »

Minä veikkaan, ettei mikään tule muuttumaan.
Seura porskuttaa samaan malliin seuraavat sata vuotta ja lahkolaiset seuraavat. Jotkut fiksut hyppäävät pois, mutta harvempi kuitenkin
Let me go Master I hate you so
sorbet
Viestit: 443
Liittynyt: 27.09.2007 11:22

Re: Jehovan todistajien tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja sorbet »

Musta tuntuu kanssa, että seura tulee porskuttelemaan eteen päin aina vain. Vaikka jotkut huomaisivat, että ovat hypänneet väärään junaan, niin kaikilla ei ole pokkaa vuosikymmenten jälkeen myöntää, että olisi pitänyt jäädä asemalle jo ajat sitten.

Tuota taloudellista puolta mietin...nyt näyttää kaikkialla maailmassa olevan tiukat ajat. Seuraan ei välttämättä tule lahjoituksia entiseen malliin. Joudutaankohan saleja sulkemaan ja myymään?
sinner74
Ylläpitäjä
Viestit: 2754
Liittynyt: 12.01.2009 14:12
Paikkakunta: Rollo

Re: Jehovan todistajien tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja sinner74 »

Luulen että jehovantodistajuus voi vielä vähän aikaa kohtuullisen paksusti nykyisen jäsenistön voimilla. Uusia nenästävedetätteviä ei niin vain löydykään, kiitos Googlen. Luulen että Brooklynin seuraava neronleimaus on "lisääntykää ja täyttäkää maa" -tyyppinen, sillä ilman jehovantodistajien lapsia ei kohta ole jehovantodistajia.
And Justice For All
Torninvartija
Viestit: 465
Liittynyt: 28.04.2007 15:36
Paikkakunta: Helsinki

Re: Jehovan todistajien tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Torninvartija »

Ennustaminen on vaikeaa puuhaa, mutta ajattelin luetella seikkoja, jotka saattavat olla merkittäviä Jehovan todistajien tulevaisuuden kannalta.

1) Tiedon jakaminen helpottuu entisestään esim. netin ansiosta. Se aiheuttaa päänvaivaa totalitaarisille järjestelmille kaikkialla. Esim. Iranin johtajilla on ollut viime päivinä rankkaa. Mutta syntyykö riittävästi kriittistä massaa vallankumoukseen - Iranissa tai muissa teokratioissa - se jää nähtäväksi.

2) Kuoleman pelko vaivaa ihmisiä edelleen. Jehovan todistajien ja muiden lahkojen viestille löytyy otollista maaperää myös tulevaisuudessa. Uskonnoilla ei ole esittää minkäänlaista todistusaineistoa väitteidensä tueksi, mutta jostain syystä ihmiset eivät vaadi todisteita. Ette suinkaan kuole riittää ihmisille.

3) Kaupungistuminen ja siirtolaisuus jatkuvat. Yhteisöistään irrotetut ihmiset etsivät itselleen korvaavia yhteisöjä ja Jehovan todistajat tarjoavat sellaisen. Ihmiset tarttuvat tähän, eivätkä kysele. Syntisissä kaupungeissa asuvat kouluttamattomat ihmiset voidaan saada uskomaan, että elämme pahuuden pesässä, jonka tuhoaminen on ainoa järkevä vaihtoehto.

4) Järjestöllä ei taida olla mitään aikomusta löysätä politiikkaansa, jonka mukaan oppeja epäilevät leimataan ja eristetään sosiaalisen kanssakäymisen ulkopuolelle. Tämä pitää ihmisiä lahkossa, halusivat he sitä tai eivät.

Tässähän näitä jo oli. Ainoastaan kohta 1 on Jehovan todistajien järjestön kannalta huono asia, kohdat 2, 3 ja 4 lupaavat järjestölle pitkää tulevaisuutta. Tietty viime vuosina järjestöllä on ollut vähän rankkaa, mutta ihan romahdusta jäsenmäärässä ei ole silti nähty. Romahdukset saattavat jäädä paikallisiksi, esim. jonkun maan jäsenmäärä romahtaa, mutta järjestö porskuttaa samaan aikaan eteenpäin toisaalla.
"You take the blue pill and the story ends. You wake in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill and you stay in Wonderland and I show you how deep the rabbit-hole goes."
Question_of_Truth
Viestit: 61
Liittynyt: 25.05.2009 13:41
Paikkakunta: Rosemont United Cemetery

Re: Jehovan todistajien tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Question_of_Truth »

Torninvartijalta hyvää pohdintaa.

Itse lisäisin mukaan tieteellisen kehityksen, joka ei voi olla JT:lle suotuisa kehitys. Evoluutio on ollut tieteellinen fakta jo pitkään, mutta kadunmiehen näkemys asiasta on ollut pitkään evoluution vastainen. Kehitys kulkee tässäkin kuitenkin jt:n vastaisesti.

Ovityön raadollisuus. On aina vain vaikeampaa löytää todistajia, jotka nauttisivat ovelta ovelle työstä. Tämä taas vähentää käännynnäisten saamisen todennäköisyyttä. Kynätunnit yleistyvät.

Vastuuveljien vähäisyys. Tällä hetkellä suurin osa vanhimmista on 50-70 vuotiaita. 15 vuoden päästä, kun ovat suurin osa eläkkeellä herää kysymys, kuka näitä puheita ja paimennuskäyntejä nyt tekee. Uusia on vaikeata saada, koska se vaatisi innokkuutta kentällä. Näitä on entistä vaikeampi löytää kohdan kaksi takia. Tämän täytyy johtaa pitkässä juokussa srk:n yhdistymisiin. Miten tuo sitten vaikuttaa yleiseen moraaliin, jää nähtäväksi.

Laskisin nämä kolme kohtaa, mitkä tulevat vaikuttamaan jt:n tulevaisuuteen negatiivisesti.
Rather than love, than money, than fame, give me truth
- Henry David Thoreau
Seuran todistaja
Viestit: 31
Liittynyt: 25.02.2009 09:04

Re: Jehovan todistajien tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Seuran todistaja »

Kunpa loppu tulisi nopeasti. Meinaan seuran loppu. Se on väistämätöntä, vaikka se voi vähän myöhästyäkin.
Enemmän kenttäpalvelusta!
Vieras

Re: Jehovan todistajien tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Lopulta finanssimatematikka voi ratkaista montakin kysymystä.

Nythän kumipamppumiehet konventtiin palkataan ulkopuolisista.

Olisiko vaikea uskoa että lahkoseurakuntien vanhimmat palkattaisiin ulkopuolisista ?

Mainoslauseita vartiotorniin uuden valon puolesta on varmasti suht. helppo keksiä enemmänkin
Vastaa Viestiin