Niinpä kysynkin teiltä viisaammilta, onko kyseinen toimenpide laillinen? Moraalisesti oikeinhan se ei ole.
Kyseessä on perhe, jossa kummatkin vanhemmat kuuluvat itse JT-seurakuntaan.
Valvoja: Moderaattorit
Oikein se ei ole missään tapauksessa. Pientä vivahde-eroa jehovantodistajiin aiheuttaa se, mitä seurauksia lapselle on tuon kasteen hylkäämisestä.sirpa-leena kirjoitti:En usko, että tohon löytyy vastasta mistään laista. Onhan kristikunnassa lapsikaste ja samalla tavalla voi kysyä, onko se laillista, kun ei lapsi saa valita...oikeinhan se ei ole.
Teoriassa tuo on hyvä ajatus, ja toimisi varmasti monessa uskonnossa (suomalaiskansallinen luterilaisuus mukaan lukien) hienosti. Jehovantodistajuuden kyseen ollen ihmisen henkisestä kypsyydestä kastepäätöksen tekoon ei voi kuitenkaan olla varmuutta 1,12,18,30 tai edes 50-vuotiaana. Jehovantodistajaksi alkamisen päätös perustuu aina tavalla tai toisella hyväuskoisuuteen, liialliseen velvollisuudentunteeseen, tai suoranaiseen kiristykseen.sirpa-leena kirjoitti: Voisiko olla kuitenkin niin, että jos seurattaisiin tässä asiassa kirjaimellisesti Jeesuksen mallia, niin vältyttäisiin esimerkiksi monelta mielenterveysongelmalta ja ehkä ne, jotka menisivät kasteelle sitten olisivat enemmän tosissaan? Kai siinä joku jippo oli, että Jeesus meni kasteelle vasta aikamiehenä, eikä vaikka silloin 12 vuotiaana kun hän jäi temppeliin juttelemään...
Juutalaisuudessa ei tunnettu, eikä edelleenkään tunneta kaste-riittiä. Jeesus syntyi juutalaiseen yhteisöön ja lain mukaan hänet tuli ympärileikata kahdeksanpäiväisenä (Lk 2:21). Tämä liitti Jeesuksen juutalaiseen yhteisöön ja tätä kautta Jeesuksen lapsuus päättyi 12-vuotiaana, jolloin hän sai ensimmisen kerran matkata Jerusalemiin pääsiäisjuhlille. 12-vuotiaana "lain poikana" alkoi myös "oppivelvollisuus", siis juutalaiseen lakiin ja perinnäissääntöihin perehtyminen.sirpa-leena kirjoitti:...tietenkään juutalaisilla ei kaiketi ollut varsinaista kastetta vaan kastetoimituksia edelsi Johannes Kastaja, mutta olisihan se rituaali voitu polkaista käytiin, jos se olisi ollut tarkoituksenmukaista jo niihin aikoihin, kun Jeesus oli sen 12v.
JT-seurakuntien ongelmiin ja siellä mukana olevien kärsimyksiin on parasta parannusta se, kun jossakin on foorumi jossa höyryt voi päästää pihalle ilman pelkoa JT-inkvisition rankaisutoimien kohteeksi joutumisesta. Täällä ei ole jumalallista viisautta, täällä ei ole tuomion lopullisuutta. Et missään tapauksessa ole säälittävä raukka, vaan ihminen joka on sanonut mielipiteensä.sirpa-leena kirjoitti: JT-seurakuntien ongelmiin ja siellä mukana olevien kärsimyksiin ei ikinä tule mitään parannusta, kun sitä voimallisesti ja yksipuolisesti määritellään sterotypioiden kautta! Ja kaikkein eniten minua harmittaa, että juuri he, jotka eivät ikinä ole ihmisten ovilla seisoneet eivätkä kasteella käyneet, kummasti omaavat suorastaan jumalallista tietoa ja viisautta siitä kuinka typerä JT-uskonto on. Sama poppoo on myös päättänyt ja määritellyt esimerkiksi allekirjoittaneen syyt ja sauraukset JT-elämästä alusta loppuun. Ja kun en tälle määrittelylle suostu, enkä itseäni siitä tunnista, niin nythän minä vasta säälittävä raukka olenkin!
Minä en oikeastaan ole uhrannut ajatusta niille, jotka ovat valinneet jehovantodistajuuden kypsässä iässä. Hyvä kun tuli tämä esillesirpa-leena kirjoitti:"Jehovantodistajaksi alkamisen päätös perustuu aina tavalla tai toisella hyväuskoisuuteen, liialliseen velvollisuudentunteeseen, tai suoranaiseen kiristykseen."
Jyrkästi eri mieltä! Mutta hyvä kun tuli tämä esille. Kastepohdiskeluuni nimittäin liittyy myös yllä esitetystä syystä tämä aikuiskaste ja vasta aikuisena vastuun ottaminen opetuslapseudesta.
Ei niin, mutta ainakin se viivyttää karttamista, jos henkilö jossain vaiheessa eroaa tai erotetaan. Turha sitä on heittäytyä kartettavaksi jo alaikäisenä, kun sen ehtii tehdä sitten aikuisenakin myöhemmin.sinner74 kirjoitti:Aikuiskaste ei ratkaise jehovantodistajuuden ongelmaa
Olisin eri mieltä. Jos ei käy kasteella ennen kuin täyttää 18 vuotta, ei todennäköisesti käy kasteella ollenkaan. Täysi-ikäisyyden kynnyksellä tiukimmankin JT-perheen lapsi on jo saanut sen verran kavereita koulusta ja muualtakin, että maailmankuva on pakostakin hieman avartunut. Ehkä harvoja poikkeuksia lukuunottamatta. Lisäksi netistä löytyy tietoa ja vertaistukea, ja 18-vuotiaaksi mennessä jokainen nuori JT on melko varmasti selannut näitä sivuja.sinner74 kirjoitti:Aikuiskaste ei ratkaise jehovantodistajuuden ongelmaa