seksuaalisuudesta

Jehovan todistajien oppien lähempää tarkastelua

Valvoja: Moderaattorit

seksuaalisuudesta

Viesti Vieras 19.07.2010 21:36

Uusimmassa Tiede -lehdessä oli seksin kehityksestä, jäi mieleen että miehen 10 % suurempi pituus, 20 % suurempi paino ja 60 % suurempi voima osoittaa alkuperäistä monivaimoisuutta. Näin olisi apinoiden parissa, (mutta eikö kaikkien nisäkkäiden ?)

ja että naispovi & miesvehkeet ovat kehittyneet korostuneemmiksi kooltaan kuin olisi pelkkään yhdyntään / imetykseen tarpeen, vastakkaisen sukupuolen huomion herättämiseksi.

Tuolloin olisi geenit ajaneet miestä mahdollisimman moniin suhteisiin, naisen taas olisi ollut älykästä tarkata laatua, saada kova jätkä isäksi (vahva ja viisas).

Sitten olisi tullut parsisuhde muotiin, jolloin ne povet ja vehkeet peiteltiin katseilta.

Raamattuhan ei mahdollista tuota alkuosaa kun partnerikandidaatteja oli vain se yksi, ja peittely tapahtui vasta valaistumisen myötäsynnyttämästä häpeästä.

Herättäneekö kiinnostusta / ajatuksia, kummassa olisi enemmän ideaa ?
Vieras
 

Re: seksuaalisuudesta

Viesti rippeli 19.07.2010 22:18

Mitenhän isot tissit Marialla oli?
Jumala sai valkata sopivimman naisen poikansa synnyttäjäksi.
Perimätiedon mukaan Maria tosin oli aika nuori, joten tissitkin olivat varmaan vielä kasvuvaiheessa. Mutta Jumalallahan on kyky nähdä tulevaisuuteen.
take your place inside the fire with me.
Käyttäjän avatar
rippeli
 
Viestit: 884
Liittynyt: 28.04.2007 12:43
Paikkakunta: Lappeenranta

Re: seksuaalisuudesta

Viesti RaM 19.07.2010 22:32

Kun kerran enkelit kuolasivat (=kuolaavat) naisten perään... ilmeisesti etenkin isotissisten... niin mitenköhän ahkerasti ne käyvät vakoilemassa uimahalleissa (tms.) naisten pukukoppeja ja suihkuja... :roll:
Tuntuukohan naisista koskaan vaatteita vaihtaessaan, että ihan kuin joku tuijottaisi minua... :mrgreen:
VT-seuran kirjallisuus sisältää alati lisääntyvää valoa - varo ylivalottumista.
Käyttäjän avatar
RaM
 
Viestit: 2714
Liittynyt: 18.05.2007 10:20
Paikkakunta: Espoo - Tapiola

Re: seksuaalisuudesta

Viesti toolman 19.07.2010 23:33

Hedelmällisyys ja siihen liittyvät yhteydet ovat hyvin mielenkiintoisia.
tool ja öl on elämää.
toolman
 
Viestit: 422
Liittynyt: 07.02.2009 01:13

Re: seksuaalisuudesta

Viesti sinner74 20.07.2010 01:26

Näin kesäaikaan kun tarkkailee parvekkeelta maailman menoa, ja ohi kulkevia vähäpukeisia naisia, melkein tekisi mieli sanoa että ihminen (siis mies) on luonteeltaan moniavioinen.

Mutta talven (=illan) tullen on mukava kellistää päänsä tutun taisteluparin kainaloon. Taistelupari ei ole mieltänyt moniavioisuuden hyötyjä yhtä kirkkaasti kuin minä, fantasioissani.
Trapped under ice
sinner74
 
Viestit: 716
Liittynyt: 12.01.2009 15:12
Paikkakunta: Rollo

Re: seksuaalisuudesta

Viesti Mag Mell 20.07.2010 12:58

RaM kirjoitti:Kun kerran enkelit kuolasivat (=kuolaavat) naisten perään... ilmeisesti etenkin isotissisten...


Tätä tapahtui mun kokemuksen mukaan about kahdesti viikossa myös valtakunnansalilla, joskaan en voi muutamia herroja vanhimpia ihan enkeleinä kyllä pitää.
Eivät sentään ole toistaiseksi tulleet uimahallissa vastaan. :mrgreen:
With oblivion's obscuration fill my senses to the brim,
make me taste obliteration, in this dimness let me dim.
Mag Mell
 
Viestit: 88
Liittynyt: 10.04.2009 17:10

Re: seksuaalisuudesta

Viesti lavanpalvelija 20.07.2010 13:06

RaM kirjoitti:Kun kerran enkelit kuolasivat (=kuolaavat) naisten perään... ilmeisesti etenkin isotissisten... niin mitenköhän ahkerasti ne käyvät vakoilemassa uimahalleissa (tms.) naisten pukukoppeja ja suihkuja... :roll:


Mä pystyn vaivatta samaistumaan enkelten ajatusprosessiin. Mutta se Loot vasta kova mies oli, neitsyttyttäret raiskasivat faijansa kännissä, eikä kysymykysessä ollut mikään yöllisen ejakulaation talteenotto. Kyllä ne tytötkin osaaavat. Toisaalta on ymmärrettävä kulttuuritausta, Sodomassa ja Gomorrassa oli varsin suvaitsevainen eroottinen ilmapiiri.
Varjo seuraa, halusit tai et.
lavanpalvelija
 
Viestit: 127
Liittynyt: 27.12.2008 17:31

Re: seksuaalisuudesta

Viesti Vieras 20.07.2010 16:00

Joo, se oli suvaitsevampi ilmapiiri Sodomassa ja Gomorrassa kuin Valtakunnansaleilla. Raamatussahan on paljonkin esimerkkejä ihmisen seksuaalisuudesta. Minulle alettiin kysellä jo melko varhaisilla tutkistelukerroilla (esimerkin kautta) masturboinnista. Sanottiin, että sellainen on paha tapa, vaikka en ollut kertonut omista tavoistani yhtään mitään. Ei kuitenkaan kerrottu Onanista.

Aika usein keskustelu kääntyi seksuaalisuuteen - tosin monasti monimuotoisuudeltaan kiellettynä. Ihmettelin kerran, kun nuori sisar, joka oli juuri mennyt naimisiin paljon vanhemman veljen kanssa vastasi kokouksessa, että eivät ole koskaan tehneet seksiä aiemmin. Ajattelin, voiko olla totta: vanhin oli jo noin nelikymppinen tai yli.

Seksuaalisuuden halllitseminen on tehokaast tapa sitoa "syntiset" järjestöön. Toisaalta se on kait myös yleisin tapa päästä eroon järjestöstä.
Vieras
 

Re: seksuaalisuudesta

Viesti Vieras 20.07.2010 16:20

"Ajattelin, voiko olla totta" -tämä kysymys on aina aktuelli ja huomioitava lahkossa. (Myöskään esim. se 607 ei ole totta). Tällaiset tilitykset yksityisistä asioista eivät ole asiallisia, ja lahkossakin ne käytetään manipulointiin ja syyllisyydentunteiden lietsontaan. (Ei rouvalle siitä mitään Rutherfordin ristiä viikunapuunlehvin myönnetä rintapieleen). Olisi myös koomista jos häntä ruvettaisiin puhuttelemaan "rouva 4-kymmpiseksi kokemattomaksi". Kyseinen tilitys herättää oikeutetusti kysymyksen, kuinka asia on oikeasti ollut.
Vieras
 

Re: seksuaalisuudesta

Viesti RaM 20.07.2010 16:25

lavanpalvelija kirjoitti:Loot vasta kova mies oli, neitsyttyttäret raiskasivat faijansa kännissä, eikä kysymykysessä ollut mikään yöllisen ejakulaation talteenotto. Kyllä ne tytötkin osaaavat. Toisaalta on ymmärrettävä kulttuuritausta, Sodomassa ja Gomorrassa oli varsin suvaitsevainen eroottinen ilmapiiri.

Loot oli Tosi mies. Real man. En tiedä ketään toista miestä, joka änkyräkänniin ja tajuttomuuteen juottamisen jälkeen saisi vielä stondiksen - jopa huomaamattomasti. Ja vieläpä sellaisen stondiksen että siitä molemmat tytöt sai ratsasteltua itsensä raskaaksi. (Onkohan saarnaja-Jt:t koskaan miettineet, miten tämä teknisesti mahtoi hoitua saarnaajatyylillä.) Mistä lienee tytöt noin tehokkaat konstit keksineet - ettei vain ollut jumala sujauttanut viagraa viinin sekaan. :P
VT-seuran kirjallisuus sisältää alati lisääntyvää valoa - varo ylivalottumista.
Käyttäjän avatar
RaM
 
Viestit: 2714
Liittynyt: 18.05.2007 10:20
Paikkakunta: Espoo - Tapiola

Re: seksuaalisuudesta

Viesti Vieras 20.07.2010 17:12

Ne "itsestään aukeavat pornosivut" ovat jo legenda JT joukossa. Pornografia on vaihtoehto uskonnolliselle propagandalle. Tässähän oli taannoin kampanja, jossa saattoi vaihtaa pornolehtiä Raamattuun ja joku idearikas käänsi koko kampanjan myös toisinpäin.

Vanhimmat ovat kuulemani mukaan hyvin kiinnostuneita kaikista sukupuolisuuteen liittyvistä yksityiskohdista kuulusteluissaan. Sitten voi käydä niinkin, että vanhemmalla iällä tukahdutettu seksuaalisuus pyrkii purkautumaan - joskus myös esim. lapsiin kohdistuvana.

Sisarten hameet! Sisarten sukkahousut! Paitojen tiukkuus! Mistähän johtuu, että veljien pukeutumista ei näin tarkasti ohjeisteta, vai onko yhdistelmä vanhat kengät, eriparia pikkutakki (vanhat leikkaukset) ja housut ja se pakollinen kravatti tarpeeksi epäeroottinen?

Seksi ei muuten ole = porno. Eikä myöskään = seksuaalisuus.

Kerran vanhin kertoi minulle juttuja jostakusta miehestä, joka halusi pukeutua naisten vaatteisiin. Tämä kertomus kiinnostuneena ollessani. Ihmettelin puheenaihetta.
Vieras
 

Re: seksuaalisuudesta

Viesti Jaakko Ahvenainen 20.07.2010 17:55

Vieras kirjoitti:Seksi ei muuten ole = porno. Eikä myöskään = seksuaalisuus.

Eipä olekaan. Mummonikin osti muinoin kaupasta pienen pussin seksiä ja muutaman siivun sinkkua.
1975 saapui ja sitten... tuli loppu. Ajattele: näkymätön paruusia, näkymätön taivas, näkymätön harmagedon, näkymättömät opettajat, näkymätön paratiisimaa, näkymätön valtakunta, näkymätön totuus, näkymätön... ! Kas näin. Kuuntelehan!
Käyttäjän avatar
Jaakko Ahvenainen
 
Viestit: 2455
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: seksuaalisuudesta

Viesti Vieras 20.07.2010 19:04

Menisitkö pornolehtien kanssa oville? Kenttäkassista tulisikin Herätkään ja Vartiotornin sijaan Jallua ja Kallea! Hyvä jäynä olisi!
Vieras
 

Re: seksuaalisuudesta

Viesti Vieras 20.07.2010 20:42

"Loot oli Tosi mies" -Tsingis-Kaanista sanottiin jossain dokumentissa, että hänen jälkeläisensä muodostaisivat oliko se kymmenisen prosenttia Mongolian väestöstä. Oliko hänellä jonkin sadan vaimon koti, mutta sotaretkilläkin oli ne temput tehtävä. Jos ne lapset saivat sitten statuksen, joka soi seuraa, niin siinähän se on.

Guinnesin kirjassako olisi lasten maailmanennätys, taisi olla Marokon sulttaanin runs. 700 lasta ?

Nuo voisivat, vaikka on nähty että urheilutulokset rikotaan, jäädä pysyvämmiksi, ellei sitten Nobel-voittajien sperma tule tosiaan muotiin ja lasketa mukaan.

Asiat muistuttavat lantteja, jos joku kehaisee niin ja niin monella suhteella, niin toinen puoli osoittaa, ettei yhtään yhtään pysyvää suhdetta ole tullut aikaiseksi.
Vieras
 

Re: seksuaalisuudesta

Viesti toolman 20.07.2010 21:13

Tuo muinainen 4 kirjainta oleva mies yritti ajaa oikeudellisia asioita. Nykyisin toisin päin.
tool ja öl on elämää.
toolman
 
Viestit: 422
Liittynyt: 07.02.2009 01:13

Seuraava

Palaa alueelle Oppinäkemyksiä ja raamatuntulkintaa

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 0 vierailijaa

cron