Merkitseminen

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Vieras

Merkitseminen

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Mitä "merkitseminen" srk:ssa oikein lopultakaan tarkoittaa? Että aletaan porukalla välttelemään yhtä ja tämän on se huomattava ja parannettava tapansa? Merkitty ei saa vastausvuoroja?

Mihin merkitsemisellä pyritään? Onko kenelläkään kokemuksia merkittynä olemisesta?

Joskus epäilin olevani merkitty, kun srk:ssa ei kukaan minulle juuri mitään jutellut, mutta se oli sitä tavallista rakkaudellista kylmänkiskoisuutta.
odette80
Viestit: 252
Liittynyt: 31.03.2010 21:18

Re: Merkitseminen

Viesti Kirjoittaja odette80 »

Merkitty? En ole kuullut tuollaisesta koskaan. Kyllä sain kuulla olevani kyllä juoppo, ja eräskin mummo paniikissa sanoi että onneksi olet pysynyt totuudessa. Mitä lie meinasi?! No ennen aikaisesti iloitsi. Kyllä päässäni kuulen että mitä minusta on puhuttu: "olihan se arvattavissa ettei se mukana pysy, kun ikinä ei vastaillut ja osallistunut muutenkaan, sillä oli niitä eläimiä, värjäsi hiuksiaankin ja pukeutui tummiin, oli niin paljon poissa kokouksista ja sen sukukin on mikä on".

Missä ne hyvät asiat??
Avatar
Alueveli
Eläkeläinen
Viestit: 1299
Liittynyt: 13.04.2007 01:51
Paikkakunta: Kuopio

Re: Merkitseminen

Viesti Kirjoittaja Alueveli »

"Uskonto on ansa ja kiristysryöstöä." - J. F. Rutherford, Vartiotorniseuran presidentti
"Religion is dangerous because it allows human beings who don't have all the answers to think that they do." - Bill Maher, Religulous
Vastaa Viestiin