Jehovantodistajista kertova elokuvan To verdener, Worlds Apart (2008) teatterisovituksen ensi-ilta oli tänään Helsingin kaupunginteatterissa. Näytelmän on ohjannut Milko Lehto, joka on sovittanut sen yhdessä Katja Krohn kanssa, joka myös on suomentanut teoksen. Keskeisissä rooleissa nähdään Rosanna Kemppi, Rauno Ahonen, Aino Seppo ja Jarkko Miettinen. Näytelmän lavastuksen on suunnitellut Markus Tsokkinen ja pukusuunnittelusta vastaa Elina Kolehmainen. Esityksessä kuultavat laulut on säveltänyt Marko Puro ja koreografiasta vastaa Sari Haapamäki.
"
Kaksi maailmaa kertoo Laaksojen lahkolaisperheestä. Hyveellisen ydinperheen kuva särkyy, kun vanhemmat eroavat isän uskottomuuden vuoksi. Aviorikoksen tiukka uskonnollinen yhteisö vielä sallii, mutta nuori Sara joutuu vielä vaikeamman ristiriidan eteen rakastuttuaan ei-uskovaan Tuukkaan. Nuori rakkaus ei tunnu mahtuvan tiukkoihin, uskonnon määrittämiin normeihin.
Näytelmä on vahvatunnelmainen kertomus nuoren tytön pyristelystä irti uskonnollisesta yhteisöstä ja sen vapautta kahlitsevista säännöistä. Yhteisön keinot eksyneiden palauttamiseksi ovat julmat. Saran täytyy tehdä elämänsä vaikein valinta – usko tai rakkaus.
Tositapahtumiin perustuva draama on sovitettu näytelmäksi tanskalaisen menestyselokuvan (To verdener, Worlds Apart, 2008) pohjalta."
http://www.hkt.fi/ohjelmisto/play.php?name=kaks
Kaksi maailmaa-teatterinäytelmä
Valvoja: Moderaattorit
-
Aaac
- Viestit: 1644
- Liittynyt: 28.04.2007 15:11
Re: Kaksi maailmaa-teatterinäytelmä
Hieno juttu! Kiinnostaisiko ketään lähteä porukalla katsomaan?
Religionsfri.
-
Kaarmis
- Viestit: 3909
- Liittynyt: 29.04.2007 22:13
Re: Kaksi maailmaa-teatterinäytelmä
'joo, toi täytyy kyllä nähdä!
"Meinasin sanoa että älä tule haudallenikaan. Mutta - tule silti."
-
Perdition
- Viestit: 44
- Liittynyt: 19.03.2011 19:54
Re: Kaksi maailmaa-teatterinäytelmä
Ilmittakaa jos meette. Jos ois vapaata töistä ni voisin tulla jos sopii.
Invita Minerva
-
Kaarmis
- Viestit: 3909
- Liittynyt: 29.04.2007 22:13
Re: Kaksi maailmaa-teatterinäytelmä
Joo, liput ei maksa kuin 26-37 eukkoa. Onhan toi aika upeeta että teatteri tarttuu tollaiseen täkyyn!
Tonne ku sais mutsin houkuteltua...
Tonne ku sais mutsin houkuteltua...
"Meinasin sanoa että älä tule haudallenikaan. Mutta - tule silti."
-
Vieraas
- Viestit: 3220
- Liittynyt: 20.06.2011 21:56
Re: Kaksi maailmaa-teatterinäytelmä
Itselleni tällainen matsku on edelleen kaikkien vuosien jälkeen liian heviä katsottavaa, joten jää väliin. Ennakkomainonta ei puhu mitään Jehovan todistajista, joten voitteko sen nähneet jossain vaiheessa kertoa muutettiinko "To verdenerin" JT-lahko ihan vaan "lahkoksi".IRanon kirjoitti:Jehovantodistajista kertova elokuvan To verdener, Worlds Apart (2008) teatterisovituksen ensi-ilta oli tänään Helsingin kaupunginteatterissa.
Video ei ollut ohjeistusvideo.