organisoituako

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

organisoituako

ViestiKirjoittaja JarkkeParkkeBabylon5 » 29.05.2012 00:10

Jotkut jt-pomot ajattelevat, että luopiot on maailmanlaajuisesti järjestetty sabotoimaan järjestöä kirjoituksillaan. Että luopio-johto
olisi amerikassa.

Voisikohan tämä olla eräänlainen tunnustus jt-pomoiltakin, että luopioiden kirjoitukset ovat varteenotettavia, koska ne olisi ihan "ohjattu" jt-pomojen mielestä murentamaan järjestön taisteluhenkeä.

Ja koska tämä toimii, niin jt-pomot hädissään rukoilevat, että Jehova antaisi järjestölle ykseyttä.
Mutta ykseys ei tule siten että sitä kauhalla kaadetaan jt-jäseniin, eikä vaatimalla, vaan rakkaudesta.

Ja koska useimmat jt:t on lapsena jo peloteltu Jehovan hirveydellä, niin rakkaus ei ole sydämessä jt-jäsenillä, vaan todellisuudessa ns.rakkauden hunnun takana sydämessä onkin palava,patoutunut viha Jehovaa kohtaan.

Sydän onkin todellisuudessa vihaa ja kostoa täynnä,odottaa vain purkautumistaan,20-25vuotta kerääntynyttä ahdistavaa,raskasta vihaa.

Vai rakastiko joku lapsena aidosti Jehovaa, vai pelkäsikö oikeasti?
Ihmisellä on oikeus yksilönä - määrätä oma kohtalonsa.
JarkkeParkkeBabylon5
 
Viestit: 1242
Liittynyt: 19.06.2010 08:27

Re: organisoituako

ViestiKirjoittaja Markku Meilo » 29.05.2012 04:46

JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:Jotkut jt-pomot ajattelevat, että luopiot on maailmanlaajuisesti järjestetty sabotoimaan järjestöä kirjoituksillaan. Että luopio-johto
olisi amerikassa.

Ja kun Leinonen toistaa asiaa, niin jäsenistö uskoo.

Voisikohan tämä olla eräänlainen tunnustus jt-pomoiltakin, että luopioiden kirjoitukset ovat varteenotettavia, koska ne olisi ihan "ohjattu" jt-pomojen mielestä murentamaan järjestön taisteluhenkeä.

Tottahan toki, hätä on melkoinen kun on taisteltava esimerkiksi omaa kirjallista materiaaliaan vastaan.
Markku Meilo
 
Viestit: 7923
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: organisoituako

ViestiKirjoittaja Vieras » 29.05.2012 09:27

"Jotkut jt-pomot ajattelevat, että luopiot on maailmanlaajuisesti järjestetty sabotoimaan järjestöä "

-Meikäläinen epäilee että tarkoitus on tarjota jt:lle helppo selitys ja syy ohittaa entisten todistajien kysymykset
Vieras
 

Re: organisoituako

ViestiKirjoittaja Vieras » 29.05.2012 10:37

Jarkke kirjoitti
" luopiot on maailmanlaajuisesti järjestetty sabotoimaan järjestöä "
Raamatussahan se kerrottiin jo parituhatta vee sitten,
ei toi mikään uusi keksintö ole :D

1.Joh 5:
19 Me tiedämme olevamme Jumalasta, mutta koko maailma on paholaisen vallassa...
.
http://www.watchtower.org/fi/raamattu/1 ... er_005.htm
Vieras
 


Paluu Jehovan todistajat

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Johanneksen poika ja 3 vierailijaa