samankaltaiset kokemukset

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: samankaltaiset kokemukset

Re: samankaltaiset kokemukset

Kirjoittaja Markku Meilo » 03.03.2015 19:53

Pro et contra kirjoitti:J-t ovat _uskonnollinen_ järjestelmä jonka muodostavat rakenteet ja _yhteisö_.
Russelin perustamasta siionistisesta uskonnollisesta liikkeestä on jo aikaa sitten muotoutunut uskonnollinen kultti, joka ampuu omia haavoittuneitaankin. Uskonto se on ollut alun lähtien, vaikka kielsivät sen 1950-luvulle asti.

Re: samankaltaiset kokemukset

Kirjoittaja Pro et contra » 03.03.2015 19:40

"Uskonto on ansa ja kiristysryöstöä" J.F.R.
Uskonto ja usko ovat käsitteinä sisällöltään eroavia, uskonnolla viitataan järjestäytyneeseen ja hierarkkiseen ( usein "byrokraattiseen" ) järjestelmään jossa on sementoidut rakenteet ja joka muodostaa instituution. Uskonnon rakenteet vaativat jatkuvaa taloudellista ylläpitoa joka ei välttämättä ole yksin vapaaehtoista ja harkittua vaan voi olla veroa tai kymmenyksiä.
Usko taas voi olla olemassa ilman sementoituja rakenteita mutta se voi myös rakentaa järjestelmän uskon ympärille. Jos siis haluat olla osa uskontoa; maksat tästä ( nimenkäytöstä ) korvauksen.

Havainnollistavana esimerkkinä voisi mainita että kotimainen jäsenistöltään suurin "herätysliike" (VL) on uskonnollisena järjestelmänä osa uskontoa ( Suom.EvLut k. ) mutta erottaa itsensä uskon avulla uskonnosta eikä ole yhteisönä uskonto.

J-t ovat _uskonnollinen_ järjestelmä jonka muodostavat rakenteet ja _yhteisö_.
Kehitys johtaa aina vääjäämättä tiukempaan järjestelmään silloin kun halutaan järjestää uskolle ulkoiset rakenteet ja puitteet. Tämä kehitys näkyy mm. MSR ( maailmanlaajuinen suunnittelu ja rakennusosasto ) perustamisena 2013 joka "toimii hallintoelimen kustannuskomitean alaisuudessa" ( Vk 2015 s.16-17 ).

Re: samankaltaiset kokemukset

Kirjoittaja Markku Meilo » 03.03.2015 13:34

JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:Jotenkin muistuu mieleen omilta jt ajoilta että näitä samoja kokemuksia oli lehdissä tämän tästä. Niissä oli täysin sama tuo osa että "Jos olet olemassa, auta minua löytämään sinut."
Noissa jutuissa on kaikissa se sama juju, että maalaillaan tunteisiin vetoava ajatusmaisema siitä kuinka ihmiskunta etsii jumalaa. Samaa tunteisiin vetoavaa menoa se on kilpailijoillakin, kukaan ei tyrkytä rationaalista ajattelua ja kriittistä päättelyä jumalanetsintäkeinoksi.
Eiks tää tunnu jo vanhalta vitsiltä?
Jos se olisikin huumoria, eikä ansa ja kiristysryöstöä, kuten Vt-seura rehellisesti uskontoa aiemmin nimitti.

samankaltaiset kokemukset

Kirjoittaja YksinäinenSusi » 03.03.2015 13:05

Aloin lukea uutta Herätkää lehteä JW.org sivustolta ja siellä oli tämmöinen kokemus:

HERÄTKÄÄ! TOUKOKUU 2015:
Martín, nuori argentiinalainen mies, tunsi hengellistä tyhjyyttä. Elämä tuntui hänestä tarkoituksettomalta. Etsiessään elämän tarkoitusta hän muutti pois kotoaan ja päätyi asumaan rannalle. Hän ei kuitenkaan löytänyt vastauksia, vaan masentui syvästi. Kyyneleet silmissään hän rukoili Jumalalta: ”Jos olet olemassa, auta minua löytämään sinut.” Mikä oli lopputulos? Katsotaanpa.
Jotenkin muistuu mieleen omilta jt ajoilta että näitä samoja kokemuksia oli lehdissä tämän tästä. Niissä oli täysin sama tuo osa että "Jos olet olemassa, auta minua löytämään sinut."

Eiks tää tunnu jo vanhalta vitsiltä?

Ylös