Ei me niitä "kieltopaikoiksi" kutsuta

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Ei me niitä "kieltopaikoiksi" kutsuta

Re: Ei me niitä "kieltopaikoiksi" kutsuta

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 23.04.2015 00:35

Mitä taas sanontaan "kieltopaikka" tulee, se kuulostaa kovin tutulta. Niin ettei senkään takia tarvitsisi -ja vielä näin vähäisessä asiassa.

Re: Ei me niitä "kieltopaikoiksi" kutsuta

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 23.04.2015 00:13

Polyester kirjoitti:Jos Veikko edustaisi totuutta, hänen ei tarvitsisi leinostella.
Tiedän, kuten Juice, että totuus on vaikeaa. Se sattuu, mutta se lienee ainoa keino hoitaa paatunut omatunto kuntoon.

En kerta kaikkiaan voi olla piikittelemättä tällä monimerkityksellisyydellä. Kukaties veli Veelle tekisi hyvää kohdata alan ammattilainen.

Re: Ei me niitä "kieltopaikoiksi" kutsuta

Kirjoittaja Polyester » 23.04.2015 00:03

Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Joka tapauksessa erittäin surullista ja jotenkin säälittävää yhteisön edustajalta, yhteisön, joka väittää omaavansa totuuden, suorastaan tosi kristillisyyden.
Jos Veikko edustaisi totuutta, hänen ei tarvitsisi leinostella.

Re: Ei me niitä "kieltopaikoiksi" kutsuta

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 22.04.2015 22:14

Polyester kirjoitti:Tuohon ei olisi tarvinnut tarttua, mutta Leinonen vain taitavasti yritti ohjata asiaa sivuraiteelle.
Joka tapauksessa erittäin surullista ja jotenkin säälittävää yhteisön edustajalta, yhteisön, joka väittää omaavansa totuuden, suorastaan tosi kristillisyyden.

Re: Ei me niitä "kieltopaikoiksi" kutsuta

Kirjoittaja Polyester » 22.04.2015 22:06

rippeli kirjoitti:Minusta Leinonen koetti tuolla "ei puhuta kieltopaikasta" -lausunnolla vain siirtää keskustelun pois itse asiasta. Toimittaja ei langennut ihan kokonaan vipuun, mutta osaksi kuitenkin. Toimittaja haluaa tietoa kieltopaikkojen merkitsemisestä, mutta Veikko takertuu yksittäiseen sanaan. Ei ihan eka kerta hänen tiedotushistoriassaan.
Kun toinen puhuu aidasta, kannattaa puhua aidanseipäästä, ja sama toisin päin. "Kieltopaikka" on ihan neutraali nimitys ja sopii yhteen sen kanssa, mitä asiasta muutenkin kerrottiin. Ilmeisesti nimitys on myös käytännössä vakiintunut JT-slangissa. Tuohon ei olisi tarvinnut tarttua, mutta Leinonen vain taitavasti yritti ohjata asiaa sivuraiteelle.

Re: Ei me niitä "kieltopaikoiksi" kutsuta

Kirjoittaja rippeli » 22.04.2015 07:42

Minusta Leinonen koetti tuolla "ei puhuta kieltopaikasta" -lausunnolla vain siirtää keskustelun pois itse asiasta. Toimittaja ei langennut ihan kokonaan vipuun, mutta osaksi kuitenkin. Toimittaja haluaa tietoa kieltopaikkojen merkitsemisestä, mutta Veikko takertuu yksittäiseen sanaan. Ei ihan eka kerta hänen tiedotushistoriassaan.

Re: Ei me niitä "kieltopaikoiksi" kutsuta

Kirjoittaja Veli-Hopea » 22.04.2015 02:10

Leinosen motiiveja ei tarvitsisi arvailla, jos hänet saataisiin tänne kirjoittelemaan.
Jos leinonen puhuisi totta ja muutkin jt asiat olisivat totuudenmukaisia , sehän olisi suorastaan kannattavaa tulla tänne oikaisemaan "valheet". Ei tule ja syyhän on selvä... Täällä ei valehtelemalla pärjää kovinkaan montaa sekuntia. Ei näytä siltä että täällä pärjää kovinkaan hyvin edes seliselittelemällä tai asioiden pyöristelyillä.

Re: Ei me niitä "kieltopaikoiksi" kutsuta

Kirjoittaja Markku Meilo » 21.04.2015 22:20

Kaarmis kirjoitti:Ootko pistäny myös jw.org-sivujen kautta? :D
Se on vielä kokeilematta, oman alueen seurakuntaan laitoin aikoinaan kirjeen, jossa kyselin asioita, jotka mulle ei ole vielä selvinnyt. Osoitin kirjeen ihan nimellä vanhimmalle, jonka kanssa aikoinaan olimme Karvialla ja kavereita myöhemminkin. Postitin sen vuosia sitten joulun alla, liekö kirje hukkunut joulukorttien sekaan?

Re: Ei me niitä "kieltopaikoiksi" kutsuta

Kirjoittaja Kaarmis » 21.04.2015 21:50

Ootko pistäny myös jw.org-sivujen kautta? :D

Re: Ei me niitä "kieltopaikoiksi" kutsuta

Kirjoittaja Markku Meilo » 21.04.2015 20:31

Verilettu kirjoitti:Kyllä todistajat tulevat vielä rimpauttamaan kiellettyä ovikelloakin.
Se on jännän valikoivaa se kenen ovelle mennään. Multa on vuosia sitten pyydetty ja saatu oikein kiitollisuussaatesanoilla UK-lupa, mutta ei ole (vielä) näkynyt. Kuinkahan monta kertaa olen lupautunut täälläkin tutkimaan ja laittanut yhteystietoni. Eikä tärppää, vaikka lupaan käyttää ainoastaan Raamattua ja Vt-materiaalia sekä tarjota kahvin, paakkelsin ja vaikka konjakkia, niin ja lupaan kuljetuksen metrolta ja takaisin. Eikä haittaa, vaikka olisi useampi jt porukassa, luvassa olisi mielenkiintoisia kenttätunteja. Kaikesta maanittelusta huolimatta tämä raamatunjae ei näköjään puhuttele jehovantodistajia (korostus lisätty):
”...olkaa aina valmiit puolustautumaan jokaisen edessä, joka vaatii teiltä teissä olevan toivon perustetta, mutta tehkää se lempeämielisesti ja osoittaen syvää kunnioitusta.” (1. Pietarin kirje 3:15 UMK)
Olisko syy siinä, että ilmeisesti kieltopaikoissa ei Vt-usko ehkä joudu yleensä yhtä koville kuin sellaisissa paikoissa, joissa asioista haluttaisiin keskustella niiden oikeilla nimillä?

Mutta jälleen kerran yhteydenottopyynnön toisto (ja se UK:n pyytäjäkin voisi lopulta ilmaantua):

Markku Meilo
Puroniityntie 205-13
00890 HELSINKI

P. 0400 404 121

Re: Ei me niitä "kieltopaikoiksi" kutsuta

Kirjoittaja Polyester » 21.04.2015 20:24

Nimeni ja osoitteeni välitetään alueeni seurakuntaan, jossa se merkitään "aluekortin" taakse. Osoitteestani tehdään "kieltopaikka".
Tästä saa sen käsityksen, että kolumnin kirjoittaja on kuullut nuo termit nimenomaan JT:ien edustajalta.

Ehkä Veikko leinostelee vanhasta tottumuksesta, vaikka tarvetta ei aina olisikaan. Mihinpä seepra raidoistaan. Jos tuo kuitenkin on mietitty juttu, taktiikkana voi olla, että Leinonen haluaa vähintään jossain pikkuasiassa näpäyttää, että "tämä ei ole ihan näin". Tällä tavalla luodaan osaltaan vaikutelmaa, että luopioiden tietolähteet ovat epätarkkoja.

Leinosen motiiveja ei tarvitsisi arvailla, jos hänet saataisiin tänne kirjoittelemaan. Kun ns. luopiosivujen seuraaminen ei sinänsä näytä olevan hänen Raamatulla valmennetulle omalletunnolleen ongelma (ainakin oli hyvin perillä, mitä JP:n sivuilla tapahtuu) niin kai tänne voisi muutaman rivin laittaa silloin tällöin. Sen voisi merkitä kenttätunteihin, vaikka noin isojen herrojen ei varmaan tarvitse tunneista huolehtia. Mitään pelättäväähän Veikolla ei voi olla, sillä jos hänen uskontonsa on totuus, se ei taatusti mene rikki tänne kirjoittelusta. Totuus ei mene rikki mistään.

Re: Ei me niitä "kieltopaikoiksi" kutsuta

Kirjoittaja Verilettu » 21.04.2015 19:29

Äläs nyt, he ovat ehkä nähneet Jiiweeorkut valon ;) Ihan vapaa-ajallaan kaveriaan yrittävät saada mukaan.

Re: Ei me niitä "kieltopaikoiksi" kutsuta

Kirjoittaja Lottopallo » 21.04.2015 19:25

Verilettu kirjoitti:Kuva lienee tietämättömien lavastama, tuskin saa noin rennosti mennä Jiiweeorkun sanomaa julistamaan. Uskoisin :)
Niin, eikä varmaan tuollainen kosovolaisen palkkamurhaajan lookki ole myöskään kovin yleinen :o :o

Re: Ei me niitä "kieltopaikoiksi" kutsuta

Kirjoittaja Verilettu » 21.04.2015 19:10

Kuva lienee tietämättömien lavastama, tuskin saa noin rennosti mennä Jiiweeorkun sanomaa julistamaan. Uskoisin :)

Re: Ei me niitä "kieltopaikoiksi" kutsuta

Kirjoittaja Lottopallo » 21.04.2015 19:05

Kuva

Tutkisteluvaatetus on menossa uusiksi ja näköjään kenttävaatetuskin :D

Iltasanomien sivulla oli tuo kuva. Ei kyllä minun aikanani missään rentoilupaidassa kentällä oltu.

Oman kodin saisi kieltopaikaksi teettämällä tarran, jossa menee vartiotornilogon yli kieltomerkki. Tarra sitten ovikellon kohdalle, niin avot.

Ylös