Ilmoituksia: Vartiotorni-seura ei enää ole Jehovan todistaja

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Ilmoituksia: Vartiotorni-seura ei enää ole Jehovan todistaja

Re: Ilmoituksia: Vartiotorni-seura ei enää ole Jehovan todis

Kirjoittaja Polyester » 22.07.2015 23:28

Jos kristitty päättää liittyä niihin, joita Jumala ei hyväksy, seurakunnalle tehdään lyhyt ilmoitus: "[Henkilön nimi] ei enää ole Jehovan todistaja." Häneen suhtaudutaan samoin kuin erotettuun.
Tämän suhtautumisen ei pitäisi olla ihme, sillä kyseessä on erotettu henkilö. Liittyminen maalliseen järjestöön, jota "Jumala ei hyväksy" kuten Vartiotorni itsevarmasti muotoilee (missähän välissä Jumalalta on kysytty?) ei tietenkään ole yksiselitteinen tahdonilmaus, jolla erotaan järjestöstä.

Nyt Jehovan todistajat valitettavasti joutuvat karttamaan Vartiotorniseuraa, kun se tällä tavalla on itse sössinyt asiansa eikä ole edes osoittanut katumusta, vaan päinvastoin on pyrkinyt peittelemään asiaa. Kyseessä on tietysti rakkaudellinen järjestely, jolla Vartiotorniseura on tarkoitus saada katumaan tekojaan ja palaamaan Jumalan viestintäkanavan jakaman hengellisen ravinnon yhteyteen.

Ilmoituksia: Vartiotorni-seura ei enää ole Jehovan todistaja

Kirjoittaja Tony » 21.07.2015 11:26

Koska Vartiotorni-seura ei ole pysynyt puolueettomana kristittynä liittyessään sellaisen maallisen järjestön (ei-valtiollisen osaston) jäseneksi, jonka tarkoitusperät ovat Raamatun vastaisia, seuraavassa palveluskokouksessa voitaneen esittää lyhyt ilmoitus: "Vartiotorni-seura ei enää ole Jehovan todistaja".
Vartiotorni 1. syyskuuta 1987 kirjoitti:Yhdistyneet kansakunnat on todellisuudessa Jehova Jumalaa ja hänen maan päällä olevia vihkiytyneitä todistajiaan vastaan tähdätty maailmallinen liitto. Todellisuudessa se on salaliitto, jossa maailmalliset kansat panevat viisaat päänsä yhteen ja punovat juonia siitä, mitä ne voisivat tehdä Jehova Jumalan maan päällä olevaa näkyvää järjestöä vastaan. Tätä ”asiainjärjestelmän päättymisen” aikana tehtävää salaliittoa esikuvasi se liitto, johon viitataan Jesajan 8:12:ssa.
Vartiotorni 15. tammikuuta 1985 kirjoitti:YK on todellisuudessa sen Jumalan valtakunnan tiellä, jonka kuninkaana on Aabrahamin ”siemen”. Siksi se on nykyajan ”autioittava iljetys”. (Matteus 24:15) YK ei ole siunaus, vaikka kristikunnan uskonnolliset papit ja juutalaiset rabbiinit rukoilevat taivaan siunausta tuolle järjestölle. Se on todellisuudessa ”tämän asiainjärjestelmän jumalan”, Saatana Panettelijan, näkyvän poliittisen järjestön eli ”pedon kuva”. Siksi YK tuhotaan pian yhdessä tuon petomaisen järjestön kanssa.
Järjestetyt tekemään Jehovan tahto 2005, s. 155, 156 kirjoitti:Joku esimerkiksi voi hylätä asemansa kristillisessä seurakunnassa teoillaan, kuten liittymällä sellaiseen maalliseen järjestöön, jonka tarkoitusperät ovat Raamatun vastaisia ja joka siksi on Jehova Jumalan tuomion alainen (Jes. 2:4; Ilm. 19:17-21). Jos kristitty päättää liittyä niihin, joita Jumala ei hyväksy, seurakunnalle tehdään lyhyt ilmoitus: "[Henkilön nimi] ei enää ole Jehovan todistaja." Häneen suhtaudutaan samoin kuin erotettuun.

Ylös