YLE: Jt:t salannut tuhannen lapsen hyväksikäytön

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: YLE: Jt:t salannut tuhannen lapsen hyväksikäytön

Re: YLE: Jt:t salannut tuhannen lapsen hyväksikäytön

Kirjoittaja Veli-Hopea » 05.08.2015 22:18

Seura hienosti noudattaa tätä raamatun ohjetta ja ajattelee täysin omaa etuansa, kun jättää kertomatta pedofileistä viranomaisille.

Korinttilaisille kirjoitettiin: "Älköön kukaan etsikö omaa etuaan, vaan jatkuvasti toisen etua".

Uhrin etuahan pitäisi etsiä , vai?

Re: YLE: Jt:t salannut tuhannen lapsen hyväksikäytön

Kirjoittaja Veli-Hopea » 04.08.2015 17:14

Johanneksen poika kirjoitti:Martta käänsi suomeksi tärkeän jutun, mikä kertoo Australian pedofiiliskandaalista:

http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_w218.html

Kuva
Kuva: JWsurvey

Kiitos kääntäjälle, nyt lainaan itseäni :
verran olen jaksanut katsoa, hyvin mielenkiintoista kyllä. Dino Alin "muistiongelmat" ei herätä luottamusta, vaikkakin on se toinenkin mahdollisuus että vastapuoli puhuu omiansa, josko siihen en millään tahdo uskoa.
Nyt olen lukenut Dino Alin tarinaa käännetystä tekstistä lisää. Ei ollut vaikea hyväksyä sitä seikkaa että samanlainen valehteleva kiero luikero kun näköjään "kaikki muutkin". (Henk koht mielipide)

Veikko, kuinka läheltä liippaa? Tulee päivä kun sinäkin jäät kiinni ja lujaa, näin uskon.

Suosittelen Veikkoakin lukemaan.

Re: YLE: Jt:t salannut tuhannen lapsen hyväksikäytön

Kirjoittaja Johanneksen poika » 04.08.2015 17:00

Martta käänsi suomeksi tärkeän jutun, mikä kertoo Australian pedofiiliskandaalista:

http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_w218.html

Kuva
Kuva: JWsurvey

Re: YLE: Jt:t salannut tuhannen lapsen hyväksikäytön

Kirjoittaja Veli-Hopea » 03.08.2015 20:09

JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:Leinonen joskus muistaakseni sanoi että hyväksikäyttötapauksia olisi suomessa yhden käden sormilla laskettava määrä. Montako kättä tarvittaisiin kenguru & bumerangimaan tapausten laskemiseen?
En usko päivääkään Leinosta tässä asiassa ja tuskin uskoo itsekään itseensä tässä asiassa.

Ja Leinosen on ihan turha naama veikeenä valehdella tulevaisuudessa että hänellä ei ole ollut tietoa tapauksista, sitten kun niitä on paljastunut toistakolmeakymmentä tai jotakin mikä on ehkä ainakin triplat hänen sormiin.

Jää nähtäväksi

Re: YLE: Jt:t salannut tuhannen lapsen hyväksikäytön

Kirjoittaja YksinäinenSusi » 03.08.2015 20:01

Leinonen joskus muistaakseni sanoi että hyväksikäyttötapauksia olisi suomessa yhden käden sormilla laskettava määrä. Montako kättä tarvittaisiin kenguru & bumerangimaan tapausten laskemiseen?

Re: YLE: Jt:t salannut tuhannen lapsen hyväksikäytön

Kirjoittaja Tony » 03.08.2015 17:06

Mitä tässä enää pitäisi sanoa. Järjestö käyttää 'asiantuntijana' henkilöä, jolla ei ole tuon taivaallista käsitystä mitä on edes kommentoimassa. Tämän lisäksi henkilö on katolilainen. Järjestöhän on tuominnut katolisen kirkon kovin sanoin kun se on ollut samassa liemessä, kuin järjestö tällä hetkellä.

"I have worked in the field of organizational sexual abuse for more than 15 years, and I am still Catholic." - Monica Applewhite

Tohtori Monica Applewhite vetää kuulemisessa ihan huolella vihkoon. Lienee ymmärtänyt kesken kuulemisen, että pestin vastaanottaminen oli tällä kertaa isomman kokoluokan virhe.

http://jwsurvey.org/child-abuse-2/jehov ... -for-abuse

Re: YLE: Jt:t salannut tuhannen lapsen hyväksikäytön

Kirjoittaja Veli-Hopea » 02.08.2015 11:36

Tony kirjoitti:
Härätkää! 8.4.1999 kirjoitti:Teidän olisi hyvä vanhempina kysyä itseltänne: Suvaitseeko kirkkoni lasten hyväksikäyttöä tai piilotteleeko se sitä?

Tässä nätisti siis ilmeisesti käytiin muiden uskontojen kimppuun ylimielisesti ylistäen , "ettei meillä tuollaista."

Siinäpä nyt kysymys, pitäisikö tuo hyväksyä arvon jtt?

Re: YLE: Jt:t salannut tuhannen lapsen hyväksikäytön

Kirjoittaja Tony » 02.08.2015 10:58

Härätkää! 8.4.1999 kirjoitti:Teidän olisi hyvä vanhempina kysyä itseltänne: Suvaitseeko kirkkoni lasten hyväksikäyttöä tai piilotteleeko se sitä?

Re: YLE: Jt:t salannut tuhannen lapsen hyväksikäytön

Kirjoittaja agapi_dō » 01.08.2015 01:40

Minä muistan aikoinaan, kuinka kotona parjattiin hyvin usein katolisen kirkon pappeja.

Sanottiin että "ne ovat järjestään hyväksikäyttäjiä - sitä se teettää kun luonnonvastaisesti kielletään seksi kokonaan". Täysin mätä uskonto. Tätä ei meillä todistajissa ole, ei ole yhtään todistettua tapausta missä jehovantodistaja olisi lasta hyväksi käyttänyt. Se on jumalan ohjausta, että jumala poistaa nämä ennenkuin edes ehtivät tehdä mitään tuommoista.

Silloin ei ollut nettiä, eikä silloin ehkä ollut tullutkaan esiin hyväksikäyttötapauksia. Sanottiin myös, että Jumalan edessä kaikki tulee lopulta julki. Ja näinhän siinä näyttää käyvän.

Se joka toisen tuomitsee, tuomitsee myös itsensä samalla. Tuomitseminen ei kuulu ihmiselle.

Re: YLE: Jt:t salannut tuhannen lapsen hyväksikäytön

Kirjoittaja Johanneksen poika » 29.07.2015 14:55

Paholaisen Asianajaja -blogissa pohdintaa pedofiilikohusta:

http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_w217.html

Re: YLE: Jt:t salannut tuhannen lapsen hyväksikäytön

Kirjoittaja Veli-Hopea » 29.07.2015 10:55

Psalmista606 kirjoitti:Täältä löytyy raakaa videomateriaalia tutkintakomission istunnoista tähän asti, eli ensimmäiseltä kahdelta päivältä (ja todnäk lisää sitä mukaa, kun niitä tulee):

https://www.youtube.com/channel/UCAvrp6 ... KXw/videos
Jonkin verran olen jaksanut katsoa, hyvin mielenkiintoista kyllä. Dino Alin "muistiongelmat" ei herätä luottamusta, vaikkakin on se toinenkin mahdollisuus että vastapuoli puhuu omiansa, josko siihen en millään tahdo uskoa.

Re: YLE: Jt:t salannut tuhannen lapsen hyväksikäytön

Kirjoittaja Psalmista606 » 29.07.2015 01:33

Täältä löytyy raakaa videomateriaalia tutkintakomission istunnoista tähän asti, eli ensimmäiseltä kahdelta päivältä (ja todnäk lisää sitä mukaa, kun niitä tulee):

https://www.youtube.com/channel/UCAvrp6 ... KXw/videos

Re: YLE: Jt:t salannut tuhannen lapsen hyväksikäytön

Kirjoittaja Love_is_a_lie » 29.07.2015 01:03

Tästä olen tainnut avautua tänne ennenkin, mutta nousipa taas mieleen miten miltei lavalta käsin naurettiin kun katolisen kirkon pedofilia-tapaukset paljastuivat.
Sitä ollaan olevinaan NIIN paljon parempaa ihmistä..

Re: YLE: Jt:t salannut tuhannen lapsen hyväksikäytön

Kirjoittaja YksinäinenSusi » 28.07.2015 16:03

Täytyy sanoa että jos nyt vielä olisin jt niin aika vaikee olis mennä kentälle,

meinaan ei mun usko ainakaan kestäis sitä että pitäis tommosen uutisen jälkeen mennä hurskasteleen ihmisten oville,

tietty ihmisille voi ovilla sanoo että se kaikki on vaan panettelua ja valhetta niissä uutisissa, mutta ei mun usko sitäkään kestäis sanoa.

Minkälainen täytyy olla nyky jt:n että oma usko kestää siis ihan oikeasti ajatella että kaikki uutiset ovat valhetta?

Ja asiat menee vain pahemmiksi kun mitään ei myönnetä eikä ruveta korjaamaan mitään asioita. Kyllä se Jehova omana aikanaan hoitaa asiat - ajatellaan vaan.

Mutta entä jos ei hoidakaan niin mitäs sitte?

Pannaanko pillit pussiin kun hyväksikäyttötapaukset menevät niin suuriksi että maallisten viranomaisten on ehkä alettava säätämään siihen väliin kun Ainoan Tosi Jumalan palvelijoiden keskuudessa on tällainen pikku pahe?

Siis kumpi on pahempi:
-olla rehellisesti pedofiili ilman mitään uskoa?
-vai olla pedofiili, tunnustaa uskoa Jumalaan ja uskoa vielä olevansa Jumalan ystäväkin?

En voi niinku käsittää mitenkään että miten jehovantodistajan omatunto sallii pysyä uskonnossa mukana ja olla samanaikaisesti pedofiili? Onko tämä sitä vahvaa uskoa sitten?

Minun oma usko kaikkeen oli taipuvainen murenemaan jo aivan pienistäkin omista virheistä ja minusta tuntui että en voi olla enää jehovantodistaja ja lopulta poistuinkin jt-kuvioista.

Omatuntoni syytti minua aivan kaikesta. Jopa sellaisestakin jos ylitin kävellessäni tien sellaisesta kohtaa jossa ei ollut suojatietä. Ajattelin rikkovani lakia, kun kristitynhän täytyisi noudattaa lakia.

Ja mikä pahinta, saatoin jehovantodistajana ollessa langeta ostamaan pornolehden tai vuokraamaan pornovideofilmin, runkata sitten niitä katsellessa. Eikö olekin kauheaa? No, onneksi älysin lähteä pois Ainoan Tosi Jumalan järjestöstä.

Enkö olekin tosi paha ihminen. Syntini ovat kasaantuneet aina taivaaseen saakka.

Siis eihän tällaisiakaan syntejä voi saada anteeksi, mitä minä olen tehnyt. Niin miten pedofilian voisi saada anteeksi.

Re: YLE: Jt:t salannut tuhannen lapsen hyväksikäytön

Kirjoittaja Tony » 28.07.2015 12:43

JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:... jehovantodistajat panivat sitten paremmaksi ja paljastui 1000 hyväksikäyttötapausta ja montakohan paljastunee vielä ympäri maailman
Bill Bowenin mukaan järjestöllä on salainen rekisteri, jossa on yli 20 000 Jt-pedofiilia.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/programmes/p ... 119903.stm

Yhtä kaikki, kun toimintamalli on sama joka maassa, vastaavaa peittelyä on myös muissa maissa. Kyse on enää siitä, paljonko tapauksia on. Todennäköisesti niitä on kymmeniä tuhansia.

Ylös