Hallintoelimen jäsen Stephen Lett puhuu mielellään rahasta

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Hallintoelimen jäsen Stephen Lett puhuu mielellään rahasta

Re: Hallintoelimen jäsen Stephen Lett puhuu mielellään rahasta

Kirjoittaja Nukahtanut » 15.01.2016 01:02

Hyvä oli tuolla, kun joku sano kommenteissa "Very creepy whenever he mentions Young Ones." :D Ja on kyllä vähän, vielä kielen lipasut siihen mukaan, hyi!

Re: Hallintoelimen jäsen Stephen Lett puhuu mielellään rahasta

Kirjoittaja Polyester » 14.01.2016 23:58


Menee jo vähän henkilödissauksen puolelle, mutta puolijumalan statusta nauttivan henkilön kohdalla ehkä sallittua. Stephen Lettistä lienee mahdotonta tehdä parodiaa. Miten sen tekisi: enemmän ilmeitä ja eleitä, enemmän sormuksia?

Re: Hallintoelimen jäsen Stephen Lett puhuu mielellään rahasta

Kirjoittaja Nukahtanut » 12.01.2016 17:15

Nyt katselin ekan kerran noita videoita ja naurattaa tuo Lettin ylinäytteleminen kyllä :D Yrittää kuulostaa vakuuttavalta ja asialliselta, mutta jotenki homma vaan menee yli.

Re: Hallintoelimen jäsen Stephen Lett puhuu mielellään rahasta

Kirjoittaja YksinäinenSusi » 10.01.2016 00:42

stephen lett on uusi jim carrey

Re: Hallintoelimen jäsen Stephen Lett puhuu mielellään rahasta

Kirjoittaja Veli-Hopea » 09.01.2016 23:39

En minäkään välittäisi Lettiä mitenkään sorsia mutta onhan nuo ilmeet mitä on. Vähän erikoisen hassu apina.

Minusta tuossa on ainesta seuraavaksi James bondiksi.

Re: Hallintoelimen jäsen Stephen Lett puhuu mielellään rahasta

Kirjoittaja Polyester » 09.01.2016 23:03

Stephen Lettin esiintyminen on kyllä sen verran ilmeikästä, että taitaa herättää kysymyksiä todistajienkin mielessä. Kun oikein kovasti yrittää, riittävän teokraattisella asenteella tuo kääntynee niin, että Jehova näkee sydämeen eikä epäröi käyttää Lettin erinomaisia kykyjä hengellisen ravinnon jakamiseen. Sitä paitsi monet Raamatun henkilötkin ovat voineet näyttää hassulta, se vain ei aina käy kirjan sivuilta ilmi. Mutta oikeasti, eikö tuohon ketään muuta löytyisi? Huumoria tuosta tietysti saa irti.

Videoiden teknisen laadun suhteen minulla ei ole ammattilaisen silmää, mutta hyvältä nuo minusta näyttävät. En silti millään voi uskoa, että tuossa olisi se rahanreikä, jota varten muuta toimintaa täytyy niin voimakkaasti supistaa ja lahjoituksia olla joka välissä ruinaamassa. Jotain oleellista on pimennossa, siksi kuviossa ei tunnu olevan järkeä.

Helmikuun JW Broadcastingistä on vuotanut pätkä julkisuuteen. Uusi hallintoelimen jäsen:

Re: Hallintoelimen jäsen Stephen Lett puhuu mielellään rahasta

Kirjoittaja Nukahtanut » 09.01.2016 22:55

Tony kirjoitti:
Kysymys siitä, mihin sitä rahaa tarvitaan yhä kiihtyvässä määrin lisää on aiheellinen. Ei takavuosina oltu joka kuukausi käsi ojossa. Eikä varsinkaan myyty samaan aikaan miljarditolkulla omaisuutta.
sepäse. Annettiinhan tuossa kohteeksi sananpalvelustyö, mutta sehän on ilmaista? Lähetyssaarnajat kait saa jotain, vai saako nekään? Eli ei sitä rahaa nyt tuohonkaan kovin valtavasti mene.
Oikeudenkäynnit toki voi imasta tulevaisuudessa mutta siitä taas ei virallisesti puhuta mitään.

Re: Hallintoelimen jäsen Stephen Lett puhuu mielellään rahasta

Kirjoittaja Tony » 09.01.2016 20:08

Järjestö saa vanhasta pääkallopaikasta miljardin. Lisäksi se on myynyt kymmeniä haaratoimistoja, konventtisaleja ja tukuittain valtakunnansaleja, mutta rahaa, sitä tarvitaan aina vain enemmän. Varsinkin siihen että rakennetaan lisää, samalla kun rakentaminen on lopetettu.

Kysymys siitä, mihin sitä rahaa tarvitaan yhä kiihtyvässä määrin lisää on aiheellinen. Ei takavuosina oltu joka kuukausi käsi ojossa. Eikä varsinkaan myyty samaan aikaan miljarditolkulla omaisuutta.

Re: Hallintoelimen jäsen Stephen Lett puhuu mielellään rahasta

Kirjoittaja Veli-Hopea » 09.01.2016 19:45

Mihin sitä rahaa tarvitaan?
No kyl sä tiedät kun niin "jäljitellään Jeesusta", nii sitähän tämäkin teki, ruinasi rahaa ja vielä oikein mielellään lapsilta.

Ehkä mä muistan väärin :mrgreen:

Mulla on sellanen kuvitelma, että jos rakkaudesta halutaan kertoa toisille ihmisille jotakin ilosanomaa, se ei maksa penniäkään.

Re: Hallintoelimen jäsen Stephen Lett puhuu mielellään rahasta

Kirjoittaja Nukahtanut » 09.01.2016 17:54

Joo rahanpyytäminen on kyllä lisääntynyt selvästi. Ainahan lahjoituksista on puhuttu niin srk, kuin konventin toimesta, mutta kyllä toi määrä sen suhteen on lisääntynyt ja se kummastuttaa paljon.
Mihin sitä rahaa tarvitaan?
Painosmäärät vähentyy, rakennusprojektit vähentyy, palkallinen henkilökunta vähentyy joka puolella ja silti tuntuu, että rahaa tarvitaan vaan enemmän.

Re: Hallintoelimen jäsen Stephen Lett puhuu mielellään rahasta

Kirjoittaja Tony » 09.01.2016 16:27

Siihen nähden ettei järjestö "pyydä koskaan rahaa", rahaan liittyviä puheita ja vetoomuksia esitetään yllättävän paljon. Nykyään yhä enenevässä määrin.

Ihmettelyä voisi aiheuttaa myös se, että rakennusprojekteihin pyydetään rahaa samalla tahdilla kuin aikaisemmin, vaikka projektit laitettiin vuosikokouksessa voittopuolisesti jäihin. Seurakunnatkin lahjoittavat salirahastoon kuukausittain summan johon ovat sitoutuneet, vaikka saleja rakennetaan enää vain jos paikallisilla seurakuntalaisilla on rahoitus omasta takaa. Mikäli tämä käytäntö on lakkautettu (kuten oikeutettua luonnollisesti olisi), siitä ei ainakaan ole vielä tihkunut mitään tietoa.

Re: Hallintoelimen jäsen Stephen Lett puhuu mielellään rahasta

Kirjoittaja Veli-Hopea » 09.01.2016 14:08

Rahat on tilitetty mutta "aion ehdottomasti säilyttää tämän tytön koskettavan kirjeen ja
Hänen SULOISEN KUVANSA "
Siis voi v....! Todella sairasta ja ällöttävää :x

Taitaa itse olla yksi pedo...
Noooooh... Ehkä tuo on vähän ylireagointia.
Enemmän hän kai yritti korostaa tällä kuinka paljon paljon arvostaa tytön lahjoitusta, pikku nosto jalustalle joka sinänsä voi tuoda pientä eriarvoisuutta ja mielipahaa niille jotka eivät ole lahjoittaneet...

..jonka seurauksena näidenkin mieli ohjautuu enemmän rahanlahjoitussuuntaan..

Mielipideasioita kai, mutta en itse koe tuon lauseen olevan merkki siitä että letti kävisi lämpimänä pikkutyttöihin.

Re: Hallintoelimen jäsen Stephen Lett puhuu mielellään rahasta

Kirjoittaja Pro et contra » 09.01.2016 13:56

Ei kai siinä mitään erikoista ole jos haluaa säilyttää kirjeen ja lähettäjän kuvan, ei sellaisen tarvitse merkitä mitään kummempaa. Stephen Lett'in ilmeikkyys on omaa luokkaansa eikä sellaiseen kykene ilman persoonallista otetta, en myöskään nyt muista mistäpäin Yhdysvaltoja hän on kotoisin mistä voi johtua kielen erilainen painotus ja ääntämystapa, kyseessä voi olla tietty murre?

On kyllä arvostettava suuresti tuon perheen altista asennetta, poika oli halunnut pitkään lehmää ( heillä on ilmeisesti farmi ) ja sen saatuaan on vielä valmis luopumaan tästä lehmästä antaakseen myyntihinnan lahjoituksiin...

Lahjoituksista jaksetaan muistuttaa, rahalla kun saadaan aikaan yhtä ja toista;
..niin monet noudattavat alttiisti kaikkia ehdotuksia ja vetoomuksia, joita uskollinen ja ymmärtäväinen orja esittää...lahjoitusten määrä kasvoi heti yli 15% kesä- ja heinäkuussa. sitten kiitellään ja kerrotaan miten valtavasti on saatu aikaan v.15 maailmanlaajuisen Betel-perheen 25000 t hengen päivittäisen elätyksen lisäksi mm. 2000 uutta salia ja 50 etäkäännöstoimistoa ym.
Sitten seuraa tarpeellinen kysymys johon jokainen vastaa mielessään koskien omaa arvostavuutta ja alttiutta:
...olivatko Israelilaiset arvostavampia ja alttiimpia kuin me nykyään? Eivät! ...ja sitten verrataan kuinka Israelilla oli tuettavanaan vain yksi projekti ( Tabernaakkelin rakentaminen 1 Mos 36:7 ) mutta nykypäivänä projekteja on tuhansia joita täytyy tukea. Sitten taas sopivassa välissä kiitellään ja kerrotaan hieman säästämisistä ja taas kiitellään...
Hyvä on, onhan mukava saada asianmukaisia tiloja kokousten pitoon kunhan muistaa että ydinasia on kaikille ilmaista, Raamatun sanoma ei maksa vaan se kerrotaan ilman. Rakentamisesta ja siihen kerättävästä taloudellisesta tuesta ei pidä tehdä itsetarkoitusta!

Re: Hallintoelimen jäsen Stephen Lett puhuu mielellään rahasta

Kirjoittaja Vieras » 08.01.2016 21:07

Rahan lisäksi Stephen Lett puhui myös lahjoituksen antaneen tytön kirjeestä.
Rahat on tilitetty mutta "aion ehdottomasti säilyttää tämän tytön koskettavan kirjeen ja
Hänen SULOISEN KUVANSA "
Siis voi v....! Todella sairasta ja ällöttävää :x

Taitaa itse olla yksi pedo... Noh ehkä rumasti sanottu mutta ei tuo ulkoinen habitus,ilmeet ja eleetkään juuri mairittele. Saati jutut.

Re: Hallintoelimen jäsen Stephen Lett puhuu mielellään rahasta

Kirjoittaja Veli-Hopea » 08.01.2016 20:31

Nukahtanut kirjoitti:Raha se on, joka maailmaa pyörittää, sen tietää näköjään myös jw.org.
Näin se kai menee. Rahaa tehdään niin raamatulla kuin uskonnollakin. Ilman rahaa saattaisi löytyä uskoa , mutta jonnin verran vähemmän uskontoja.

Ylös