Miksi buddhalaisuus on armollisempaa kuin jehovantodistajuus?

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Miksi buddhalaisuus on armollisempaa kuin jehovantodistajuus?

Re: Miksi buddhalaisuus on armollisempaa kuin jehovantodistajuus?

Kirjoittaja Nukahtanut » 31.03.2016 20:01

Polyester kirjoitti: Japani ja Etelä-Korea ovat harvoja Aasian maita, joissa Jehovan todistajien uskonto on saanut edes kohtalaisesti jalansijaa. Läheinen yhteistyö USA:n kanssa lienee tasoittanut tietä amerikanuskonnolle.
Tää on oikeastaan yllättävää, että siellä on jeppuloilla jalansijaa aika hyvästikin. Aasiassa ollaan kuitenkin tunnetusti aika traditionaalisia ja uskonnollisia, joten vois kuvitella tilanteen olevan vaikea.
Varsinkin Japani on yllättävä kohde, koska siellä kristinusko (väestöstä 0,7% kristittyjä wikin mukaan) ei muuten yleistä ole. Etelä-Koreassa on parempi tilanne, tosin siellä saatto Korean sota ja sen jälkeinen länsi-yhteistyö vaikuttaa asiaan.

Re: Miksi buddhalaisuus on armollisempaa kuin jehovantodistajuus?

Kirjoittaja Polyester » 31.03.2016 17:24

Tarinan opetus: maailmallisille/vääräuskoisille sukulaisille ei saa antaa yhtään siimaa, vaan täytyy lujasti palvella Jehovaa ja tähdätä tienraivaukseen. Masentavan yksisilmäistä.

Japani ja Etelä-Korea ovat harvoja Aasian maita, joissa Jehovan todistajien uskonto on saanut edes kohtalaisesti jalansijaa. Läheinen yhteistyö USA:n kanssa lienee tasoittanut tietä amerikanuskonnolle.

Miksi buddhalaisuus on armollisempaa kuin jehovantodistajuus?

Kirjoittaja Johanneksen poika » 28.03.2016 22:58

Eräs sivujeni lukija lähetti Pian kertomuksen luettuaan otteen Vartiotornista, missä buddhalaiset vanhemmat ensin karttoivat buddhalaisuuden jättävää tytärtään, mutta tulivat myöhemmin toisiin ajatuksiin.

Kuva
Kuva: JW.ORG

Tuo kertomus löytyy Vartiotornista 15.12.2015 sivulta 28 alkaen. Se on nimetty näin: "Saavutin rauhan Jumalan ja äitini kanssa". Siinä buddhalaisen perheen tyttärestä on tulossa Jehovan todistaja. Ymmärrettävästi hänen vanhempansa eivät hyväksy tyttären aikomuksia ja siksi he ryhtyvät vastustamaan häntä.

http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_w287.html

Ylös