NGO-liittolaisjäsenyys

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: NGO-liittolaisjäsenyys

Re: NGO-liittolaisjäsenyys

Kirjoittaja Markku Meilo » 23.06.2016 13:14

Veli-Hopea kirjoitti:Jos pääsee, ollaanko sitä puolueettomalla alueella vailla saatanan hallintaa?
Silloin ollaan varmaan Raamatun jumalan reviirillä, ainakin jos mitättömänä pidettävän Baabelin tornin mittasuhteita pitää lähtökohtana. Se tornihan oli aikansa uhka, joten nykyiset korkeat rakennukset odottavat pikaista tuhoaan. Sikäli jumala pääsee nyt vähemmällä kun kieliä on jo riittämiin, monet sellaisia ettei puhuja varmaan ymmärrä itsekään mitä puhuu.

Re: NGO-liittolaisjäsenyys

Kirjoittaja Veli-Hopea » 23.06.2016 10:18

ettei ihminen tule koskaan raketeillaan pääsemään (tottamooses Saatanan hallitsemaa) ilmakehäänsä edemmäksi.
Jos pääsee, ollaanko sitä puolueettomalla alueella vailla saatanan hallintaa?

Re: NGO-liittolaisjäsenyys

Kirjoittaja Markku Meilo » 23.06.2016 02:59

Vempula kirjoitti:Jos Frederick Franz esitti itsensä Jehovan Vartiotorni-lehden päätoimittajaksi, niin ei pitäisi lehden sivuilta asiavirheitä löytyä!
Jo Rutherford opetti, että enkelit kiikuttavat tekstit heille (ei jumalauta kun naurattaa kirjoittaakin tätä) ja he ainoastaan painavat tekstin 1:1, virheet ovat sitten Jehovan ja/tai enkeleiden. Nyt naurattaa, jos mahdollista vielä enemmän.

Re: NGO-liittolaisjäsenyys

Kirjoittaja Markku Meilo » 23.06.2016 02:55

Veli-Hopea kirjoitti:...olisi kiva lukea Fred Franzin ilmestys, ehkä se kuuluisi raamattuun heti johanneksen ilmestyksen jälkeen.
Noista ei kai sellaisenaan ole erillistä julkaistua yhteenvetoa, mutta oletan yhden ilmestyksen, jos ei ihan ihmetyksen, olleen TTSMYF/TOTTV -kirjan jumalallinen ilmoitus siitä, ettei ihminen tule koskaan raketeillaan pääsemään (tottamooses Saatanan hallitsemaa) ilmakehäänsä edemmäksi. Aikalaisten mukaan FF:n tekstejä ei skrivattu kännissä, kuten Rutherfordin tekstejä, joten tolkun saaminen ei ole yhtä helppoa nykykeinoin.

Eli jälleen kerran on helppo havaita kuinka vaikeaa on tulevaisuuden ennustaminen, etenkin jos sitä tekee olettamillaan jumalallisilla ennustuslahjoilla, vailla alkeellisintakaan käsitystä siitä missä mennään.

Re: NGO-liittolaisjäsenyys

Kirjoittaja Veli-Hopea » 22.06.2016 11:26

Lahkon johtajat ovat kunnostautuneet ilmestysten saamisessa.
Niin sitä samaa hihhulointia oli jo 2000 vuotta sitten ja ennen sitäkin. Aina löytyy näitä joilla on "ilmestyksiä ja yhteyksiä" , näyttää olevan vielä jollakin tasolla tarttuva tauti.


Tässä Aabrahamin ilmestyksiä ja lopun ajan tunnusmerkit :
Ja Hän sanoi minulle: ’Mitä sydämesi tahtoo, minä kerron sinulle, koska olet etsinyt nähdäksesi ne kymmenen vitsausta, jotka olen valmistanut jumalattomia kansoja varten, ja jotka on ennalta säädetty maan ajan kahdennentoista tunnin kuluessa. Kuule siis, mitä tuon päivänvaloon, ja niin tulee tapahtumaan. Ensimmäinen on sairauden raastava tuska, toinen, monien kaupunkien palaminen, kolmas eläinten tuho ja rutto, neljäs maailman ja sen ihmisten nälkä, viides sen hallitsijoiden tuho maanjäristysten ja miekan kautta, kuudes hallan ja lumen moninkertaistuminen, seitsemäs, villipedot tulevat olemaan heidän hautansa, kahdeksasm nälkä ja rutto tuhoavat, yhdeksäs, rangaistus miekalla ja pako ahdistuksessa, kymmenes ukkonen ja äänet ja tuhoava maanjäristys.’

Re: NGO-liittolaisjäsenyys

Kirjoittaja Vempula » 22.06.2016 10:52

Veli-Hopea kirjoitti:Näitä ilmestyksiä kun on Johanneksen ilmestyksen lisäksi useampia, olisi kiva lukea Fred Franzin ilmestys, ehkä se kuuluisi raamattuun heti johanneksen ilmestyksen jälkeen.
Lahkon johtajat ovat kunnostautuneet ilmestysten saamisessa. Rutherfordkin kertoi saavansa ilmoituksia ainakin enkeleiltä.

Jos Frederick Franz esitti itsensä Jehovan Vartiotorni-lehden päätoimittajaksi, niin ei pitäisi lehden sivuilta asiavirheitä löytyä!

Re: NGO-liittolaisjäsenyys

Kirjoittaja Veli-Hopea » 22.06.2016 09:14

Fred Franz olikin ilmestyksiä saanut mentaalitapaus, asiasta ei toki Vt-lehdessä kerrota.
Sepäs harmi . Näitä ilmestyksiä kun on Johanneksen ilmestyksen lisäksi useampia, olisi kiva lukea Fred Franzin ilmestys, ehkä se kuuluisi raamattuun heti johanneksen ilmestyksen jälkeen.

Re: NGO-liittolaisjäsenyys

Kirjoittaja Markku Meilo » 22.06.2016 02:57

Veli-Hopea kirjoitti:...kyllä tässä jotenkin ainakin ittelle tuloo sellanen fiilis että persiilleen se meni ennen sitäkin.
Vuonna 1975 tuon 1975-maailmanlopun arkkitehti FF selitti, että pieleenmeno johtui jäsenistön odotuksista. Siinä on ollut vauhdissa huippuunsa kehitetty farisealaisuus, rehellinen terve ihminen ei tuollaiseen ylimielisyyteen kykene. Fred Franz olikin ilmestyksiä saanut mentaalitapaus, asiasta ei toki Vt-lehdessä kerrota.

Re: NGO-liittolaisjäsenyys

Kirjoittaja Markku Meilo » 22.06.2016 02:50

Vempula kirjoitti:Olikos se uusi valo kovastikin vanhaa kirkkaampaa?
Tottamooses oli, mutta hengellisellä mittarilla tarkkailtuna. Tuossa mittauksessa otetaan huomioon energiatehokkuus, joten mitään takarajaa ei ole olemassa. Säästölamput hakkasivat hehkulamput, ledit hakkaavat nyt säästölamput, ties mitä uutta valoa saamme Raamatunkin sivuamasta lusiferiinistä ja lusinefraasista. Luuvalonkin kehittely on vielä alkuvaiheissaan, vaikka vaiva on tunnettu jo pitkään.

Re: NGO-liittolaisjäsenyys

Kirjoittaja Markku Meilo » 22.06.2016 02:38

Pro et contra kirjoitti:Tosiaan kirjoitin "...lokakuun 1914 alkuun ...", siinä oli vielä pari kuukautta jäljellä kohti "rauhan vuotta"...
Aikuisen oikeasti tilanne oli se, että suuri sota, josta tuli myöhemmin ensimmäinen maailmansota, alkoi jo heinäkuussa.

Ja sun rauhan vuosi ja:
...ja "tuhatvuotispäivän" ilmeiseksi tuloa...
Kuule kun milleniumi alkoi 1878, joilloin oli Jeesuksen kruunajaiset ja valtaannousu. Siis kukin nyky-jt uskokoon tai ei, niin sen edelleen saman Jeesuksen, joka palasikin sitten 1914.
...ja toivo jäi tästä elämään niinkin hyvin että mm. vuoteen 1925 kodistettiin suuret odotukset.
Ihan noin suoraviivaiseksi en katso asiaa. Vuoden 1925 laskelmassa oli ero ja se oli Rutherfordin käsialaa, eli kyseessä ei ollut sama toivo, vaan uusi kusetus.
Maailman tilanne kaiketi piti selvitä 1914 aikana ja -15 alkuun mennessä...
Sulla on hieno huumorintaju, maailmantilanteen piti ilmeisesti sullekin selvitä 1975 lokakuuhun mennessä?
...toki aiemminkin oli herättänyt ihmetystä ettei Palestiinaan ollut muuttanutkaan niin suurta määrää Juutalaisia...
Eikä Vt-seuran SB:llä ollut ongelmia ennen vuotta 1975 (toki ei jälkeenkään) ja rauhaa huudellaan vanhaan malliin milloin missäkin. Miksi noita ei ihmetelty ennen vuotta 1975? OK, retorinen kysymys, koska koko odotus on huuhaata ja ajanut karille joka ikisen kerran. No on pään hakkaamisessa tiiliseinään se etu, että helpottaa kun lopettaa sen hakkaamisen.
[...uusien johtopäätösten mukaisen valon kirkastumisen aika.
On se Jehova metka otus kun kusettaa porukkaa 100-0 ja sitten sanoo kusetuksen olleen vanhaa valoa. Toisaalta aikuisten oikeasti Sananlaskuissa verrataan kahta erilaista elämäntapaa, ei viitata amerikkalaisen kultin oppiveivailuihin.

Re: NGO-liittolaisjäsenyys

Kirjoittaja Markku Meilo » 22.06.2016 02:17

Pro et contra kirjoitti:Vielä v.1914 lokakuun alkuun kaikki meni varsin mukavasti...
Paitsi se vaan, ettei maailmanloppua edeltäneiksi ilmoitettuja tapahtumia ollut yhtään sen enempää kuin ennen vuosia 1925 ja 1975.
...ja ihan tai ainakin lähelle "putkeen", päästiin julistamaan pakanainaikojen loppuneen...
607+2520=1914 on jehovantodistajuuden järjettömin opetus luokassaan, kakkoseksi pääsee vasta nykyinen sarjasukupolvi. Järkyttävin-sarjaa johtaa edelleen veriuhriopetus ja kakkosena perheyhteyden katkaisu.
...kuvanäytös luominen menestyi huikaisevan hienosti ja lehdistössäkin taivuttiin myöntämään Kansainvälisten Raamatuntutkijoiden sanoman täyttyneen "ennennäkemättömällä tavalla"...
Juu ja tuo "ennennäkemättömyys" pohjasi takinkääntöön, jossa suuri sota valjastettiin palvelemaan sitä, mitä opetettiin aiemmin maailmanloppuna. Tyylipuhdas kusetus, ei muuta.
...sitten joku alkoi työnnellä kapuloita rattaisiin todenteolla eikä enää mennyt niin "putkeen", Russellkin riutui ja kuoli pois, miten tästä jatkaa jäi päällimmäiseksi kysymykseksi...
Kapulat rattaisiin tulivat ihan arkitodellisuudesta. Sama arkitodellisuus tunki (ilmeisesti samat kapulat, mitä niitä tuhlaamaan kun käyttö ei lopu koskaan) kapulat rattaisiin 1925 ja 1975.

Jokseenkin säälittävää porukkaa sellainen, joka toisesta suupielestä lainailee Raamattua siihen malliin, että jumalan nimessä nysväävää paskanpuhujaprofeettaa ei kannata uskoa, mutta samalla nysvää samaa paskaa vuosisadasta toiseen. En pahoittele kielenkäyttöä, koska tuolla nysväyksellä on tärvätty melkoinen määrä ihmiselämää, puhumattakaan ennenaikaisista kuolemista ja sama jatkuu....

Re: NGO-liittolaisjäsenyys

Kirjoittaja Markku Meilo » 22.06.2016 01:58

Veli-Hopea kirjoitti:Tästä liitännäisjäsenyydestä "petoon" taidettiin sanoutua irti kun jäätiin housut nilkoissa kiinni ja homma tuli julkisuuteen vai miten se nyt meni?
Joo, oli melkoinen sattuma, että irtautuminen tuli suunnilleen 24 tunnin sisällä siitä kun The Guardian kertoi siitä.
Ajattelemattomuutta ja vahinko se varmaan koko juttu oli...
Joo kukaan ei vaan tullut ajatelleeksi asiaa ja noin vuosikymmen pantiin kerran vuodessa nimmarit paperiin, kunnes hiffattiin Saatanan hallitsemasta sanomalehdestä, että vahinkohan se oli.
Ymmärrettävää että sitä sattuu ja tapahtuu, ihmisiähän siellä vain on ilman että mikään korkeampi taho on mitään ohjailemassa.
Häh, FF ilmoitti aikoinaan, että Jehova on Wt-lehden päätoimittaja. Mikä sinä olet väittämään 1975-maailmanlopun pääarkkitehtia vastaan? Vai haluatko esittää, että vuonna 1975 alkanut jt-milleniumi ja elämme paratiisissa, jossa kekkuloimme ilman vaatteita? Ennen vastaanpane... eikun laittamista, niin tule käymään täällä nakurannalla, aivan mahtavat nai... eikun maisemat.
Mitenkä voisikaan olla ohjailemassa?, eihän tässä sataan vuoteen ole oikeastaan mikään menny putkeen, pelkkää virheiden paikkailua koko historia täynnä.
SINÄ KYLLÄ TIEDÄT MIKÄ ON TOTUUS!

Re: NGO-liittolaisjäsenyys

Kirjoittaja Veli-Hopea » 21.06.2016 17:13

Tosiaan kirjoitin "...lokakuun 1914 alkuun ..."
Niin sanoit, siitä huolimatta ennen tuota vuotta tuosta vuodesta ennustettiin jotain mikä ei toteutunut joten... päin persettä meni, menikö sitten moni muukin asia, todennäköisesti...

Kaivamalla kai se selviää

Re: NGO-liittolaisjäsenyys

Kirjoittaja Vempula » 21.06.2016 15:06

Pro et contra kirjoitti:- - joten olet oikeassa, kaikki ei aivan putkeen mennyt kumminkaan mutta noin suurinpiirtein, sitten seurasi vanhan valon koiton selvittelyn ja uusien johtopäätösten mukaisen valon kirkastumisen aika.
Olikos se uusi valo kovastikin vanhaa kirkkaampaa?

Re: NGO-liittolaisjäsenyys

Kirjoittaja Pro et contra » 21.06.2016 13:20

Tosiaan kirjoitin "...lokakuun 1914 alkuun ...", siinä oli vielä pari kuukautta jäljellä kohti "rauhan vuotta" ja "tuhatvuotispäivän" ilmeiseksi tuloa ja toivo jäi tästä elämään niinkin hyvin että mm. vuoteen 1925 kodistettiin suuret odotukset.
Maailman tilanne kaiketi piti selvitä 1914 aikana ja -15 alkuun mennessä, toki aiemminkin oli herättänyt ihmetystä ettei Palestiinaan ollut muuttanutkaan niin suurta määrää Juutalaisia mitä Russell oli ennakoinut tapahtuvaksi ja mitä asiaa hän oli ajanut mm.esiintymällä Juutalais-konferensien puhujana joten olet oikeassa, kaikki ei aivan putkeen mennyt kumminkaan mutta noin suurinpiirtein, sitten seurasi vanhan valon koiton selvittelyn ja uusien johtopäätösten mukaisen valon kirkastumisen aika.

Ylös