voiko Jehovan todistaja erota (vapaasti) uskonnostaan

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: voiko Jehovan todistaja erota (vapaasti) uskonnostaan

Re: voiko Jehovan todistaja erota (vapaasti) uskonnostaan

Kirjoittaja Markku Meilo » 23.06.2016 03:39

Veli-Hopea kirjoitti:Hyi hyi Markkua kamalia syntejä.
Lisää tulossa kaiken aikaa, Espanjassa promilleraja on sama fillarille, eli 0,25. Siinä kunnossa pelottaisi ajaa näiden joukossa, promillessa voi lähteä ja sitten tankata matkan varrella lisää. No kiertoliittymässä ei kannata kännissä ajaa vastakarvaan, muuten ei ole väliä. Jalkeilla oleva poliisikin väistää kun ajaa yksisuuntaista vastakarvaan.
Kyllä sinut pitäisi erottaa ajokortistasi ja niin kauan kun matelet ja nöyristelet ajokortin takaisin saamiseksi, ystäväsi ja läheisesi pitävät mykkäkoulua ja karttavat sinua.
Kerran pysähdyin juttelemaan taksitolpalle ja taksikuskit nauroivat suureen ääneen fillarin 0,25 -rajalle. Poliisi ei kuulemma ole lainkaan kiinnostunut asiasta, joten oikeuskomediaa en odota. Toisaalta en usko mykkäkoulu-sanaankan täällä, porukka huutaa aina sitä luokkaa, ettei puhelimellekaan olettaisi olevan tarvetta kuin vasta jos asiaa on naapurikortteliin.
Vois vielä viedä muitakin "etuja" pois mutta ei me rangaista vaan yritetään auttaa.
Tervetuloa auttamaan, mennään yhdessä paikalliselle salille hakemaan apua.

Re: voiko Jehovan todistaja erota (vapaasti) uskonnostaan

Kirjoittaja Veli-Hopea » 22.06.2016 09:05

Hyi hyi Markkua kamalia syntejä. Kyllä sinut pitäisi erottaa ajokortistasi ja niin kauan kun matelet ja nöyristelet ajokortin takaisin saamiseksi, ystäväsi ja läheisesi pitävät mykkäkoulua ja karttavat sinua.

Vois vielä viedä muitakin "etuja" pois mutta ei me rangaista vaan yritetään auttaa.

Re: voiko Jehovan todistaja erota (vapaasti) uskonnostaan

Kirjoittaja Markku Meilo » 22.06.2016 03:23

Veli-Hopea kirjoitti:Jos ajat ylinopeuksia, menetät ajo-oikeuden hetkeksi, mutta et ystäviä.
Reilusti yli kahdenkymmen suomalaisen ylinopeussakon kokemuksella en harmittele ajoittaista noin vartin ajomahdollisuuden menetystä, itse asiassa skoudeista olisi voinut saada kavereita. Kuten siitä, jolle tarjosin aamulla saadun ja jo maksetun sakon kuittia, josta skoude kysyi ainoastaan sen ovatko tulot entiset ja vähensi niistä viiskymppiä.

Itse asiassa olen päässyt rangaistusvaatimuksella rajoituksen ylityksestä sadallakahdenkympillä kun Hämeenlinnan suoralla näin toisessa päässä sinerrystä enkä tiennyt millä pelillä olivat liikenteessä. Skoudet totesivat, etteivät olisi saavuttaneet minua kotterollaan. Mitä täällä Hispanjassa luin, niin 80 ylitys johtaa aina vangitsemiseen.

Loppukevennyksenä tulee mieleen kun aikoinaan petroolisaabilla ohitin Lahden moottoritiellä siviilikytän Ladan liian reippaasti ja yksin ollut virkamies sai ainoastaan äänimerkin toimimaan (no siinä vauhdissa sinisen lampun laitto katolle on jo jonkin luokan taidetta). Äänimerkki ei ole pysäytysmerkki ja Lada hävisi skaban petroolisaabille, muuta en asiasta ole kuullut.

Re: voiko Jehovan todistaja erota (vapaasti) uskonnostaan

Kirjoittaja Kivikko » 21.06.2016 22:12

Lain edessä kyllä voi, mutta läheisten pakotettu elinikäinen hylkäysrangaistus ei tue tuon vapauden käyttämistä, eikä ole suhteessa ns. "rikoksen" vakavuuteen nähden. Harva uskonnoton ihminen joutuu pohtimaan elämäänsä siltä kantilta että kaikki läheiset vanhempia ja sisaruksia myöten hylkäävät täysin jos edes ajattelet toisin kuin he.

Re: voiko Jehovan todistaja erota (vapaasti) uskonnostaan

Kirjoittaja Veli-Hopea » 16.06.2016 15:00

tulee ihan taloudellista rankkua, te-keskuksen määrittelemän ajallisesti rajatun karenssin muodossa. Niin tulee rankkua JT yhteisöstäkin eroamisesta, erilaisissa muodoissa.
Tuli tästä mieleen että rikkeitä maailmassa on erilaisia välinpitämättömyydestä, ylinopeudesta sinne murhiin asti ja niin poijespäin.

JT rankut ei ole kaikkien rankkujen lievimmästä päästä. Karttaminen ja hylkääminen on raskas rangaistus.

Jos ajat ylinopeuksia, menetät ajo-oikeuden hetkeksi, mutta et ystäviä.

Jos menetät jt-oikeudet hetkeksi, menetät ystäväsi ja perheesikin. Ellet ano takaisin, voi olla ettet saa ystäviäkään ikinä takaisin.


Kaikista maailman rankuista karttaminen + moni muu jt rankku on tuntuva. Leinonen toki taisi sanoa ettei rangaistuksia ole, yllätys...

Re: voiko Jehovan todistaja erota (vapaasti) uskonnostaan

Kirjoittaja nabander » 16.06.2016 09:51

Varsinaiseen substanssikysymykseen vastauksia on vain yksi, kyllä vain, JT voi aivan vapaasti erota uskonnostaan. Sellaista sääntöä ei löydy edes rivien välisestä kirjeenvaihdosta jossa tämä vaihtoehto olisi suljettu pois.

Tuleeko eroamisesta seuraamuksia on ihan toinen kysymys. Tuleeko vaikka työstä eroamisesta seuraamuksia voitaisiin kysyä provosoivasti? Jos on jo toinen työ tiedossa tai ei aio hakea työttömyystukia, niin seuraamukset ovat hyvin vähäisiä. Menettää päivittäisen kiinteän yhteyden ihaniin työkavereihinsa, uusi työmatka voi olla hankalampi etc etc. Jos sitten päätyy työttömäksi ja haluaa tukia nostaa niin omaehtoisesta eroamisesta tulee ihan taloudellista rankkua, te-keskuksen määrittelemän ajallisesti rajatun karenssin muodossa. Niin tulee rankkua JT yhteisöstäkin eroamisesta, erilaisissa muodoissa. Mutta kummassakaan tapauksessa, eroaminen työstä tai JT-yhteisöstä, eroamista sinänsä ei ole estetty millään tavalla, ainoastaan kannustetaan välttämään sellaista toimenpidettä.

Kunnioittavasti teidän
Nabander

Re: voiko Jehovan todistaja erota (vapaasti) uskonnostaan

Kirjoittaja Vieras » 13.06.2016 13:13

Herrick Åberg kirjassaan Nykyajan baabelin orjat, kertoi kokemuksestaan erota, että vastauksena oli että lahkoon ei liitytä vaan antaudutaan, ja että eroaminen ei ole mahdollista. Tämähän tapahtui v. 1975, ennen syksyä (jolloin eroaminen olisi ollut tarpeetontakin sen harman vuoksi)

voiko Jehovan todistaja erota (vapaasti) uskonnostaan

Kirjoittaja pikku myy » 12.06.2016 16:54

Jälleen uusi hyvä aihe käsittelyssä JWsurveyn
Sivulla ;
Voiko Jehovan Todistaja erota uskonnostaan ?
(No juu voi toki mutta seuraukset on tiedossa.)

Uusin usein kysyttyä käsittelee tätä aihepiiriä.
Tässä suomeksi:
Voiko Jehovan todistajista erota? https://www.jw.org/fi/jehovan-todistaja ... %A4/erota/

Covent Fade lohkoo tämän aiheen hienosti ja tuo esiin miten ovelasti vastaus on rakennettu suuren yleisön ja median hämäämiseksi ;

NEWS BULLETIN: JW.ORG Asks: Can a Person Resign From Being One of Jehovah’s Witnesses? | JWsurvey http://jwsurvey.org/shunning-2/news-bul ... -witnesses

Ylös