Seppo Lehtomäki ja Urpo Martikainen kertovat konventin tiedotuksesta ja vähän muustakin

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Seppo Lehtomäki ja Urpo Martikainen kertovat konventin tiedotuksesta ja vähän muustakin

Re: Seppo Lehtomäki ja Urpo Martikainen kertovat konventin tiedotuksesta ja vähän muustakin

Kirjoittaja Pulu » 04.07.2016 22:13

Julkikuva ja mies sen takana. Niin. Hyvin profiloitu edellä, ei ole kyseenalaistaja, mutta yksinkertaisesti loistava työssään. Minä tosin olen nähnyt vähän säröä miehessä julkikuvan takana ***

Re: Seppo Lehtomäki ja Urpo Martikainen kertovat konventin tiedotuksesta ja vähän muustakin

Kirjoittaja ryhdistäytynyt » 04.07.2016 21:57

Polyester kirjoitti:En ole koskaan tavannut saati tunne Martikaista,
Olen tavannut. Aina kun olen tavannut eliitin edustajia, jotka operoivat verhon julkisella puolella, niin lähes poikkeuksetta on tullut tunne, ettei tämäkään ole mikään syvällinen ajattelija. Martikaisesta iski heti vastaan tämä tunne, enkä yhtään ihmettele, että on ja pysyy jehovantodistajissa.

Martikainen on mukava ja filmaattinen mies, mutta ei todellakaan mikään taustoja pohdiskeleva ja kyseenalaistava tyyppi. Katsoi minuun lievästi hölmistyneenä, kun kysyin siitä, että eikö yhtään epäile sitä, että suuret uutistoimistot saattavat haluta manipuloida sitä kuvaa, mikä maailmasta välittyy. Luottamus uutisvälitykseen ainakin oli suorastaan lapsenomaista auktoriteettiuskoa.

Toisaalta, miksi lapsettomalla ja rikkaalla edes olisi epäilyksiä sitä systeemiä kohtaan, joka on tuonut itselle leveän leivän. Ei sitä tarvitse pohtia minkälaisessa maailmassa lapset ja lapsenlapset joutuvat elämään. Ei tarvitse pohtia edes sitä, miksi minulle sallitaan kaikenmaailman harrastuksia, joista jo rivijullea jo paheksuittaisiin.

Martikainen on eliittiä kahdessa järjestelmässä ja on nauttinut molemmissa eliitin eduista.

Re: Seppo Lehtomäki ja Urpo Martikainen kertovat konventin tiedotuksesta ja vähän muustakin

Kirjoittaja Polyester » 04.07.2016 20:30

Auto on turpo ja kuski on urpo. En ole koskaan tavannut saati tunne Martikaista, mutta hänen julkisuuskuvansa on mielestäni hyvin myönteinen.

Tätäkään jumppaa ei olisi tarvinnut tehdä, jos Jehovan todistajien järjestö suostuisi rehelliseen, avoimeen keskusteluun opistaan ja toimintatavoistaan. Vaan eipä taitaisi koko Jehovan todistajien järjestöä enää kauan olla, jos sen tekisivät.

Re: Seppo Lehtomäki ja Urpo Martikainen kertovat konventin tiedotuksesta ja vähän muustakin

Kirjoittaja ryhdistäytynyt » 02.07.2016 00:40

On toi ihme syväkurkku tuo Urpo. Herra laulaa kaiken tietävänsä hänelle tuntemattomalle soittajalle ilman mitään rajaa.
Huomionkipeä sälli, omaa erinomaisuutta ja merkitystä korostava.
Narsistinen tyyppi.

Re: Seppo Lehtomäki ja Urpo Martikainen kertovat konventin tiedotuksesta ja vähän muustakin

Kirjoittaja Johanneksen poika » 29.06.2016 22:14

Polyester kirjoitti:Julkisen sanan neuvoston ohjeessa, johon Martikainen ilmeisesti viittaa, sanotaan myös: "Työtä tehdessään journalistin on suositeltavaa ilmoittaa ammattinsa. Tiedot on pyrittävä hankkimaan avoimesti. Jos yhteiskunnallisesti merkittäviä seikkoja ei voida muutoin selvittää, journalisti voi tehdä haastatteluja ja hankkia tietoja myös tavallisuudesta poikkeavilla keinoilla." Tässähän ollaan tekemisissä Suomen kolmanneksi suurimman uskonnollisen yhdyskunnan kanssa, joka pyrkii demonisoimaan ja eristämään entiset jäsenensä.
Kiitos tästä tiedosta. Tein sen perusteella uuden jutun:
http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_s599.html

Re: Seppo Lehtomäki ja Urpo Martikainen kertovat konventin tiedotuksesta ja vähän muustakin

Kirjoittaja Veli-Hopea » 29.06.2016 21:28

jos siitä ottaa Jexitit
Heheh tämä oli hyvä. Tuli tietenkin mieleen heti se että brexitin takia kartan nyt kaikkia brittisukulaisiani kun hylkäsivät EU:n, en edes vastaa puhelimeen.

Re: Seppo Lehtomäki ja Urpo Martikainen kertovat konventin tiedotuksesta ja vähän muustakin

Kirjoittaja Tony » 29.06.2016 20:45

Mielenkiintoinen keskustelutuokio Upin kanssa. :)

Martikainen veti ilmeisesti snadisti kesäiset toriherneet nenään, kun JP ei kertonut aivan kaikkea puhelun alussa. Mikäli tiedotusosasto pitää itse asiaa tärkeämpänä sitä, kenelle ja mihin tarkoitukseen antaa lausuntoja, se taitaa olla tiedotusosaston asia tiedustella kysyjän motiiveista. Yhtä kaikki, mitään tarkoituksellista harhaanjohtamista JP:n soitossa ei voinut olla, kun kerran omalla nimellä oltiin liikenteessä, ja ilmeisesti Urpokin nimen muisti, vaikkakin vasta puhelun lopussa. Soittaja ei toki voi olla siitä vastuussa.
JP: Luin jostain mediasta, että kun venäläiset ja ukrainalaiset ovat maailmalla napit vastakkain, niin täällä he ovat kavereita.

UM: Eräs ammattilehden päätoimittaja oli ihmetellyt ja ihaillut, että tänne tulee Krimiltä, Ukrainasta ja Venäjältä paikallisia ihmisiä, jotka eivät yleensä tule toimeen keskenään. Täällä he istuvat samassa penkkirivissä vierekkäin ja halaavat toisiaan. Tämä on tehnyt vaikutuksen melkein kaikkiin niihin, jotka oivaltaa sen, mistä tässä oikeastaan on kysymys.
Urpo hyvä. Miten nämä ukrainalaiset ja venäläiset suhtautuisivat toisiinsa, mikäli toinen porukka eroaisi Jehovan todistajista? Aivan niin. Missä siis on oleellinen ero, osoitus rakkaudesta yli rajojen? Aivan niin. Ei missään. Jehovan todistajat ovat valtio valtioiden sisällä, ja jos siitä ottaa Jexitit, sosiaalinen suhtautuminen on ihan yhtä kylmää kuin viholliskansojen kesken missä tahansa muualla.

Re: Seppo Lehtomäki ja Urpo Martikainen kertovat konventin tiedotuksesta ja vähän muustakin

Kirjoittaja YksinäinenSusi » 29.06.2016 18:30

Tuntuu oudolta että noinkin sivistyneet ihmiset kuten Urpo Martikainen pystyvät olemaan jehovan toidistajia ja uskomaan jehovantodistajuuteen ihan täysillä.

Mutta siinä on varmaan sellainen asia, että jotkut ihmiset tarvitsevat uskonnon elämäänsä ja se on upilla nyt sitten tää jehovantodistajuus.

Hyvähän se on olla jehovantodistaja, jos on järjestön kaikesta koulutus- ja urakielteisyydestä huolimatta luonut hyvän uran myös maailmassa ja saa siitä hyvän eläkkeen niin mikäpä siinä sitten on ajella hyvällä autolla ja levittää uskoaan ja touhuta jt-touhuissa, kun on taskut täynnä ihan ite tienattua rahaa. Saahan sitä tehdä vapaajallaan mitä huvittaa.

Säälittää vain ne jehovantodistajat, jotka ovat ottaneet järjestön koulutus- ja urakielteisyyden tosissaan ja sattavat sen seurauksena olla jopa työttömiä ja sossuavun varassa Saatanan maailman elätettävinä. Mutta kyllä siihenkin tottuu - kaikkeen tottuu. Ja ei Saatana pane sitä pahakseen.

Mutta se oli kiva tieto, että Urpo Martikainen myönsi että on olemassa käsite "oppositio" jehovantodistajuudessakin. Oppositio on aina hyvä olla vaikka olisi kyseessä teokratiakin, koska osinhan sekin on demokratiaa ainakin hallintoelimessä (äänestys jt-opeista).

Re: Seppo Lehtomäki ja Urpo Martikainen kertovat konventin tiedotuksesta ja vähän muustakin

Kirjoittaja Polyester » 29.06.2016 18:20

UM: Mä voin kertoa sulle yhden asian näin suoraan. Jos sä esiinnyt journalistina, sun ensimmäinen velvollisuutesi on journalistin eettisten ohjeiden mukaan ilmoittaa ennen haastattelua mihin tarkoitukseen ja välineeseen haastattelua käytetään.
Ei se noin suoraviivaista ole journalisteillekaan. Julkisen sanan neuvoston ohjeessa, johon Martikainen ilmeisesti viittaa, sanotaan myös: "Työtä tehdessään journalistin on suositeltavaa ilmoittaa ammattinsa. Tiedot on pyrittävä hankkimaan avoimesti. Jos yhteiskunnallisesti merkittäviä seikkoja ei voida muutoin selvittää, journalisti voi tehdä haastatteluja ja hankkia tietoja myös tavallisuudesta poikkeavilla keinoilla." Tässähän ollaan tekemisissä Suomen kolmanneksi suurimman uskonnollisen yhdyskunnan kanssa, joka pyrkii demonisoimaan ja eristämään entiset jäsenensä.
UM: On helpompi kontrolloida niitä kysymyksiä ja paineita ja väärään suunnattuja kysymyksiä ja asenteita siinä tilaisuudessa, jossa heille voidaan vastata kontrolloidusti. ... Mutta viime hetkellä tuli negatiivista julkisuutta elokuvista. Sanoin, että harkitaan uudelleen tätä tiedotustilaisuutta. Ehkä se ei ole viisasta. Sitä jäätiin miettimään. Päätoimistosta tuli kirje, jossa todettiin, että pannaan "sordino" päälle vähän hillitymmällä linjalla. Se tiedotustilaisuus peruutettiin.

JP: Johtuiko se niistä elokuvista, että se tiedotustilaisuus peruutettiin?

UM: Siihen minä en osaa vastata, koska oikeastaan fakta on vain se, mikä tuli päätoimistosta kirjeenä.
Suoraan Amerikasta pieneen Suomeen asti? En ihan heti uskoisi, mutta tuskin Upi tuollaista omasta päästään viitsisi keksiä. Toisaalta kansainvälinen konventti voi olla erityisseurannassa.
Johtuen siitä kielteisestä ja vääristyneestä julkisuushakuisuudesta yritetään tällä kertaa pysyä vain minimitiedotusponnisteluissa, ei mitään ylimääräistä. ... Vastustajan leiri levittää sitä teemaa, että lapsilta kiellettyä näytetään lapsille. Siihen ei tarvitse kommentoida millään tavalla, jos niitä kysymyksiä tulee esille. Siihen olisi voinut joku Uskontojen uhrien tukien valepuvussa olevat toimittajat tulla siihen mikrofonineen ja levitellä sitten sitä. Katsottiin sitten paremmaksi olla päästämättä niitä tänne.
Niin kai sitten. Jehovan kaikkeudenjärjestön maanpäällisessä osassa ei ole vikaa, koska ei voi olla, joten kaiken kielteisen julkisuuden täytyy olla pelkkää panettelua.

Seppo Lehtomäki ja Urpo Martikainen kertovat konventin tiedotuksesta ja vähän muustakin

Kirjoittaja Johanneksen poika » 29.06.2016 02:07

Miksi konventin tiedotusosasto onnistui niin hyvin tiedottamisessa median kautta tänä vuonna?

Media kiinnostui Helsingin erikoiskonventista niin paljon, että tuskin koskaan on ollut kaupallisessa mediassa niin paljon juttuja ennen konventtia ja konventin aikana Suomessa. Tähän on joitakin erityisiä syitä. Konventin tiedostusosaston veljet Seppo Lehtomäki ja Urpo Martikainen kertovat tästä ja vähän muustakin. Haastattelut on tehty puhelimella sunnuntain aamupäiväohjelman aikana.

Kuva
Urpo Martikainen, kuva: Wikipedia

http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_s598.html

Ylös