Komissio tutkii - järjestö yrittää estää tutkimukset kaikin keinoin

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Komissio tutkii - järjestö yrittää estää tutkimukset kaikin keinoin

Re: Komissio tutkii - järjestö yrittää estää tutkimukset kaikin keinoin

Kirjoittaja YksinäinenSusi » 05.04.2017 16:24

Tony kirjoitti: Millä tavalla tämä tarinan uskonnollinen järjestö sitten yrittää evätä komission tutkimukset? Vetoamalla siihen, että tutkimukset ovat USKONNOLLISTA SYRJINTÄÄ! Kyllä. Uskonnollista syrjintää... Niin absurdilta shaisselta kuin se voi tuntua. Järjestö todella pystyy vajoamaan näin alas.
Mutta katolisen kirkon hyväksikäyttö tutkinta ei ilmeisesti ollut "uskonnollista syrjintää", eikä muidenkaan uskonnollisten järjestöjen saattaminen ruotuun ja vastuuseen. Ainoastaanko jehovantodistajien järjestön ruotuun ja vastuuseen saattaminen on sitten sitä uskonnollista syrjintää?

Amerikassa - uskontojen paratiisissa - saattaa kuitenkin olla arvoa arvaamatonta tuollaisellakin syyllä estää hyväksikäyttötapausten tutkintaa.
Mutta arvata saattaa että silmukka vain kiristyy koko ajan. Mitä tiukemmalle silmukka kiristyy, sitä ahdistavammaksi se käy. Ja se kiristyy - siitä mediakin pitää huolen. Se muuttuu lopulta ajojahdiksi, kunnes järjestön on pakko sovitella asiassa tavalla tai toisella. Ja se sovittelu käy koko ajan kalliimmaksi.

Asianajajatkin saavat siitä syyn tienata ja he haluavat tienata tuolla asialla paljon - tulla rikkaiksi jopa. Ja koska asia on niin vaikea niin tätä asiaa joutuvat ajamaan lopulta ne maailman huipulla olevat asianajajat.

Raha ohjaa kaikkea, jopa Ainoan Tosi Jumalan järjestön ruotuun ja vastuuseen saattamistakin.

Raha on Ainoa Tosi Jumala.

Komissio tutkii - järjestö yrittää estää tutkimukset kaikin keinoin

Kirjoittaja Tony » 05.04.2017 15:38

Olipa kerran maailman rehellisin ja vilpittömin uskonnollinen järjestö. Tai sellaiseksi se ainakin itseään kuvaili. Tämä järjestö jäi kuitenkin kiinni siitä, että se oli salaillut seurakunnissaan esiintyviä lasten hyväksikäyttötapauksia. Joissain tapauksissa hyväksikäytetty joutui vieläpä kohtaamaan hyväksikäyttäjänsä oikeuskomiteassa.

Järjestö joutui myöhemmin suurennuslasin alle, kun hyväntekeväisyysjärjestöjä tutkimaan asetettu komissio lähti selvittämään, onko joidenkin uskontojen luokittelu hyväntekeväisyysjärjestöksi perusteltua (syystä että hyväntekeväisyysjärjestöksi luokitellut uskonnot nauttivat tiettyjä verotuksellisia etuja).

Mitä tekee omasta mielestään maailman rehellisin ja vilpittömin uskonnollinen järjestö, kun komissio lähtee tutkimaan sen edesottamuksia lasten hyväksikäyttötapauksiin liittyvissä epäkohdissa? Yrittää tietenkin estää tutkimukset kaikin tavoin. Koska niinhän maailman rehellisin, vilpittömin ja syyttömin uskonnollinen järjestö luonnollisesti tekee.

Millä tavalla tämä tarinan uskonnollinen järjestö sitten yrittää evätä komission tutkimukset? Vetoamalla siihen, että tutkimukset ovat USKONNOLLISTA SYRJINTÄÄ! Kyllä. Uskonnollista syrjintää... Niin absurdilta shaisselta kuin se voi tuntua. Järjestö todella pystyy vajoamaan näin alas.

The Guardian eilen: Jehovah’s Witnesses congregation's efforts to block inquiry squashed

Mutta koska maailmassa näyttää olevan jotain oikeutta jäljellä, järjestö veti vesiperän. Järjestön valitus ei mennyt läpi oikeusistuimessa.

Ylös