Katastrofit Herätkää! -lehden mukaan

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Katastrofit Herätkää! -lehden mukaan

Re: Katastrofit Herätkää! -lehden mukaan

Kirjoittaja Verilettu » 02.07.2017 02:18

Raamatusta riittää kuivia sivuja sytykkeiksi nuotion lämpöä tavoiteltaessa?

Re: Katastrofit Herätkää! -lehden mukaan

Kirjoittaja Tony » 01.07.2017 18:04

Tulee mieleen TV-sarja Maailmanlopun odottajat. Eikä vähiten vinkistä jotkut perheet ovat pakanneet valmiiksi ”selviytymisreppuja”. Repussa voi olla esimerkiksi...

Vinkit katastrofin varalle ovat tietenkin varsin käytännöllisiä, mutta kun artikkeli mainitsee paljonko Suomessa suositellaan varastoimaan vettä per henkilö katastrofin varalle, niin ollaan hätävarjelun liioittelun puolella. Täällä kun tapahtuu varsin harvoin katastrofin määritelmän täyttäviä ja artikkelissa mainittuja maanjäristyksiä, tsunameita, tornadoja, trombeja, hirmumyrskyjä tai tulvia. Ainoa artikkelissa mainituista katastrofeista jota esiintyy myös täällä, on tulipalot. Hätävarjelun liioitteluun syyllistyvä artikkeli ei toki herätä ihmetystä, kun tiedostaa järjestön mielenhallintataktiikat. Artikkelin todellinen tarkoitus on lietsoa pelkoa jäsenistöön.

Jäin myös ihmettelemään, miksi artikkeli mainitsee vinkiksi pakata reppuun valmiiksi Raamatun, mutta ei ensimmäistäkään opasta josta voisi olla apua erilaisiin katastrofeihin tai selviytymiseen vajaassa infrastruktuurissa. Toki Raamatulla voi heittää esimerkiksi mahdollista päällekarkaajaa, mutta kovin montaa kertaa siitä ei taida olla hyötyä siinä tarkoituksessa.

Re: Katastrofit Herätkää! -lehden mukaan

Kirjoittaja pikku myy » 01.07.2017 17:48

Ihan maalaisjärjellä lähestyisin asiaa : Tässä artikkelissa keskitytään nimenomaan tilanteisiin joita"nykyisessä järjestelmässä" voi eteen tulla.
Harmasta kyllä osataan vetää raflaavat otsikot omina aiheinaan.
Ja toisaalta,jt retoriikalla harmagedon ei ole mikään katastrofi vaan pelastuksen ja vapautuksen hetki nykyisestä kurjuudesta..
Valituille.
Vaikka oma elämän filosofiani on nykyään"carpe diem" ja osaan tarttua hetkeen sekä nauttia jokaisesta päivästä, ymmärrän myös mistä tämä kumpuaa.
Maailman tuskaa ja paremman toivoa.
Ratkaisukeskeisyyttä jt tyyliin.

Katastrofit Herätkää! -lehden mukaan

Kirjoittaja Johanneksen poika » 01.07.2017 15:00

Kuva
Herätkää! -lehti numero 5/2017

Herätkää! -lehden numero 5/2017 tarjoaa pienimuotoitoista kauhuun valmistautumista kirjoituksessa Kun katastrofi iskee – miten selviytyä hengissä?

Kirjoitus alkaa dramaattisesti.

”Korviahuumaava räjähdys melkein paiskasi minut lattialle. Ilmanvaihtoventtiileistä tuli savua, ja korkea toimistorakennuksemme oli pian liekeissä.” (Joshua)

Maanjäristys, hirmumyrsky, terrori-isku, kouluammuskelu. Nämä sanat esiintyvät uutisotsikoissa aivan liian usein. On tietenkin eri asia vain lukea jostakin katastrofista kuin joutua itse sen keskelle. Mitä voimme tehdä ennen katastrofia, sen aikana ja sen jälkeen parantaaksemme selviytymismahdollisuuksiamme?

Monta eri katastrofiryhmää on mainittu, mutta jostain syystä ei Vartiotorniseuran markkinoimaa pahinta katastrofia Harmagedonia. Miksi ei? Eikö nykyisin ovelta ovelle -työssä tai kärryillä haluta kertoa "maailmallisille ihmisille" varoitusta ihan pian tulossa olevasta maailmanlaajuisesta katastrofista, johon on vain yksi selviytymiskeino: Liittyä Jehovan todistajiin. Tosin sekään ei takaa 100 prosentin varmuudella pelastusta.

Kuva
Kuvat: JW.ORG

http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_w462.html

Ylös