Watchtowerin johto ja salaiset rikkaudet

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Watchtowerin johto ja salaiset rikkaudet

Re: Watchtowerin johto ja salaiset rikkaudet

Kirjoittaja Vieras » 21.06.2008 09:59

Järjestö lopettaa korkojen perimisen seurakunnilta valtakunnansalirahasto-lainoista:

http://www.jehovahs-witness.com/6/160688/1.ashx

Re: Watchtowerin johto ja salaiset rikkaudet

Kirjoittaja Jakke » 18.06.2008 22:48

Ketjun aiheeseen liittyen sattui tällainen teksti silmääni:

The Watchtower Bible & Tract Society of NY, Inc., not-for-profit publisher of The Watchtower, was as of 2001 one of the 40 largest revenue-generating companies in New York City, reporting an annual revenue of about US$951 million. The corporation is now legally headquartered in Patterson, New York. Its yearly report is different from a Wall Street company as the company's employees are volunteers who live and work in the Brooklyn complex.

Lähde: http://www.solarnavigator.net/media/awake_magazine.htm

Re: Watchtowerin johto ja salaiset rikkaudet

Kirjoittaja wolframium » 27.05.2008 12:27

Vieras kirjoitti:Sitten se verottaja on vielä yksi tekijä. Kuten kauhavalla, verotukseen suhtautumispolitiikka on, että rikosmääräyksiin ei kompastuta, mutta muuten luihuillaan kokeillen hyväksyykö verottaja järjestelyn, vai määrääkö kuitenkin veron. Kauhavallahan on tosin myös syyllistytty mahdollisesti rikostyyppiseen toimintaan. Jos lahko ei tee diakoniatyötä niin se ei tee ja sen väittäminen on valhe veroetujen saavuttamiseksi ja sellaisena rangaistava.

Elikkä ne saavat rahallista etua sen verran kuin hyväksi pohtivat, joka etu ei ole Hollywoodin ykkösluokan kekkerien tasoa, mutta ei myöskään semmoista toimintaa, josta Hollywoodin 3. luokan dekkareissa jäädään kiinni, missä Witless on oikeassa, jos sitä tarkoitti
Vt-seuraa ei tosiaan näytä yhtään kiinnostavan Raamatun periaate siitä, että keisarille on maksettava mikä on keisarin, joten periaatteellista "varastamista" tapahtuu tälläkin tavoin. Tai ehkäpä kyseessä onkin tällä kertaa kirjaimellinen tulkinta (symbolisen sijasta) siitä, että koska George Washington on jo aika päivää sitten delannut ja eurorahoissakin on vain epämääräisiä kiinteistöjen kuvia, niin rahat täytyy sitten palauttaa kiinteistöihin :lol: :lol:

Re: Watchtowerin johto ja salaiset rikkaudet

Kirjoittaja Vieras » 27.05.2008 10:38

Johtohan on kollektiivi ja rahankäyttö on yhteinen asia, aika mahdoton ajatus olisi että joku sooloilisi kuten erotettu omatunnon kriisi-Franz, joka ei toiminut salakähmäisesti käsittääkseni ollenkaan vaan ikäänkuin keskustelun päätteeksi erotettiin.

Tokihan se olisi pikkupommi jos jonkun havaittaisiin kavaltaneen yhteiseltä tililtä, niin vaikkapa jäljittämättömästi, mutta toimintapolitiikaksihan on osoittautunut hissun kissun erottaminen ja puhumisen kieltäminen ao:n kanssa.

Sitten se verottaja on vielä yksi tekijä. Kuten kauhavalla, verotukseen suhtautumispolitiikka on, että rikosmääräyksiin ei kompastuta, mutta muuten luihuillaan kokeillen hyväksyykö verottaja järjestelyn, vai määrääkö kuitenkin veron. Kauhavallahan on tosin myös syyllistytty mahdollisesti rikostyyppiseen toimintaan. Jos lahko ei tee diakoniatyötä niin se ei tee ja sen väittäminen on valhe veroetujen saavuttamiseksi ja sellaisena rangaistava.

Elikkä ne saavat rahallista etua sen verran kuin hyväksi pohtivat, joka etu ei ole Hollywoodin ykkösluokan kekkerien tasoa, mutta ei myöskään semmoista toimintaa, josta Hollywoodin 3. luokan dekkareissa jäädään kiinni, missä Witless on oikeassa, jos sitä tarkoitti

Re: Watchtowerin johto ja salaiset rikkaudet

Kirjoittaja Witless » 26.05.2008 19:28

Guest kirjoitti:"Ei vääräinkäytä varoja"

Seurahan itse määrää kuinka käyttää ja mikä siis on oikeinkäyttöä
Kysymys oli siis siitä, saako joku luonnollinen henkilö itselleen merkittävää rahallista etua tästä uskonnosta. Jos näin olisi, se ei olisi Watchtowerin sisäinen asia vaan kiinnostaisi ainakin verottajaa, jopa USA:ssa, tuossa urheiden kodissa ja vapaiden maassa.

Re: Watchtowerin johto ja salaiset rikkaudet

Kirjoittaja Vieras » 25.05.2008 12:29

"Ei vääräinkäytä varoja"

Seurahan itse määrää kuinka käyttää ja mikä siis on oikeinkäyttöä

Mutta. Onko käyttö Raamatun mukaista, johon lahko saattaa joskus vedota. Onko käyttö avointa vai peiteltyä, tämä on asia jolle ns kadunmies antaa merkitystä, vaikka se seuralle näyttää olevan jonkinlainen tavoitteellinen oveluusmittari. Onko käyttö johdonmukaista. Jos sanoisin että maailmanlopusta vuodelle 1975 on ylitsepursuavat todisteet ja että haluan toimia ihmisten pelastamiseksi niin en jättäisi kirstuun mitään tuon vuoden jälkeiselle ajalle. Enkä selittäisi jälkeenpäin, että kuinka oikeastaan ylitsepursuavuus on ymmärrettävä taikka mennä kiroamaan... no ainakin peitellysti ja suoraankin laittamaan rivijäsenten syyksi koko ihanata loppuhuipennusta.

Re: Watchtowerin johto ja salaiset rikkaudet

Kirjoittaja madgyver » 25.05.2008 11:40

Kapteeni kirjoitti: Yksi asia mikä tietysti tuomiopäivänä on paha asia Jehovan Todistajille on, että Jehovan Todistajat eivät koskaan ole käyttäneet omaisuuttaan toisten ihmisten auttamiseen. Esimerkiksi Adventistit sun muut ovat käyttäneet suuria summia hyväntekeväisyyteen.
Mutta miksi auttaa ihmisiä jotka kuitenkin tapetaan lähiaikoina Harmagedonissa. Tyhmän hommaa se olisi.
Näinpä. Joskus kysyin vanhemmiltani tästä asiasta, että miksei käytetä rahoja avustustyöhön. No, vastaushan oli, että "ei ole järkeä auttaa ihmisiä elämään ehkä muutama vuosi pitempään tässä maailmassa, kun voimme auttaa heitä ikuiseen elämään kertomalla heille totuudesta". Eli Vartsikkaa jakoon vaan ja ihmisten avuntarve on tyydytetty. Harmi kun en tullut kysyneeksi koskaan, että miksi meitä kehotetaan olemaan tukematta Punaista Ristiä yms. avustusjärjestöjä, ja tsunamin uhreille tarkoitetut avustusrahatkin kehotettiin lähettämään mieluummin Brooklyniin, kuin "epäluotettaville avustusjärjestöille". No, näin jälkeenpäin ajatellan syykin siihen on selvä.

Re: Watchtowerin johto ja salaiset rikkaudet

Kirjoittaja Aaac » 25.05.2008 11:17

Kuka omistaa Vartiotornin kiinteistöt? Korporaatio, joka verovapauden vuoksi ei saa tuottaa voittoa ulkopuolisille.

http://www.jehovahs-witness.com/11/158692/1.ashx

Eri asia sitten on se todistamaton seikka, jos joku hyötyy rakennushankkeista esimerkiksi ylihinnoittelulla tms.

Re: Watchtowerin johto ja salaiset rikkaudet

Kirjoittaja Kapteeni » 24.05.2008 21:55

Raymond Franz on kirjoittanut aiheesta kirjassaan. Brooklynissä asuessa pyykit pestään, ruoka tarjoillaan, huoneisto siivotaan, auto on, ei tarte pestä autoa, ei tartte huoltaa autoa, autonkuljettajakin löytyy, kavereita joilla samat harrastukset talo täynnä. Alkaa New York kyllästyttämään niin lähtee puhetta pitämään jonnekkin kaukomaahan tai lähtee Seuran maatilalle.

Beetel ei ole mikään ihme paikka. Tällaisia kolhooseja on maailma täynnä. Tunnen itsekin pari tyyppiä jotka ovat asuneet puoli elämäänsä asuin yhteisöissä ( mahtaako olla suomea). Esimerkiksi Tanskalainen Tvind koulu. Siellä on porukkaa jotka ovat olleet siellä koko elämänsä. Varmasti on olosuhteet huonommat, kuin Beetelissä.

Vertaisin tuota Beetteliä Yliopiston Campukseen. Jos olette käyneet tai opiskelleet isossa Campuksessa, niin ymmärrätte mitä meinaan. Siellä on ihan mahtava fiilis. Sieltä löytyy kaikki uimahallista ravintolaan ja siihen vielä mukaan opiskelutilat kirjastoineen. Opiskelijoiden asunnot ovat myös samalla alueella. Joten en pysty näkemään miksi Beeteli jos todella rakastaa ja ihannoi Jehovan Todistajien opetuksia olisi muuta kuin todella ihana paikka asua ja elää.

Raha on harvoin liikeelämässä se joka kannustaa etenemään urallaan. Rahaa on jotakuinkin helppo tehdä. Siihen pystyy tyhmäkin. Mahdin ja vallan tunnekkin on katoavaista ja usein ainoastaan piällysmies tasolla, ei johtoporras tasolla. Uskoisin, että ihmiselle on tärkeintä todistaa itselleen on tehnyt jotain mistä voi olla tyytyväinen.
Todella isot firmojen johtajat ovat usein hyvin ystävällistä ja miellytävää porukkaa. Ja luulen, että näin on myös Brooklynissä. Kun on edennyt jonkin firman tai järjestön huipulle, niin se on tärkeämpää kuin eläke tai hyvä palkka. Raymond Franz kirjoittaa, että tapahtuu se, että järjestö alkaa johtamaan sinua. Järjestöstä tulee elävä. Se ikäänkuin ohjaa ja määrää sinun elämääsi. Jos joku on kokeillut esimerkiksi oman firman pyörrittämistä, niin varmaan tuntee tuon tunteen.

Kyllä Beetelistä rahaa löytyy ja varmasti on myös kaikenlaisia sijoituksia ja rahan kierrätystä. Ja miksi ei olisi. Ei siinä mitään pahaa ole. Jehovan Todistajien järjestö omistaa monia rekisteröityjä firmoja. En usko, että kukaan yksityinen henkilö tai järjestö väärinkäyttää rahoja. Ne ovat jollain tilillä. Ja sieltä niitä rahoja käytellään kun on tarve. Tosin olen 100 prosentia varma, että nykyään Jehovan Todistajilla on kansainvälisesti suuria taloudellisia ongelmia.

Yksi asia mikä tietysti tuomiopäivänä on paha asia Jehovan Todistajille on, että Jehovan Todistajat eivät koskaan ole käyttäneet omaisuuttaan toisten ihmisten auttamiseen. Esimerkiksi Adventistit sun muut ovat käyttäneet suuria summia hyväntekeväisyyteen.
Mutta miksi auttaa ihmisiä jotka kuitenkin tapetaan lähiaikoina Harmagedonissa. Tyhmän hommaa se olisi.

Re: Watchtowerin johto ja salaiset rikkaudet

Kirjoittaja Witless » 24.05.2008 19:40

Bergerac kirjoitti:
Witless kirjoitti:Haluatko muilta osin tarkentaa noita luontaisetuuksia?
Siihen että nämä perusluontaisetuudet poikkeavia ruohonjuuritasosta, ei minulla juurikaan ole tarkennettavaa (Fin). Esim. puhelin-eduista tai muista vastaavista "kuvainnolliseen lahkotyöhön liittyvistä" luontaiseduista/tai muista mahdollisista kulukorvauksista ja niiden käytöstä/toimintatavoista johtoporras-tasolla, minulla ei ole tarkempaa tietoa.
Selevä. Suomen Betelin käytännöt tässä kysymyksessä on jo sen takia suljettu pois että kaikki todisteet viittaavat fyrkan virtaavan Amerikan Yhdysvaltoihin. Puhumme nyt tavallaan inkojen, vapaamuurareiden tai temppeliritareiden salatusta aarteesta, ehkä jopa kultakätköstä sateenkaaren päässä. Emme siis maakuntatason vapaasta autoedusta. Kyseessä on enemmänkin "the mother load", kuten amerikkalainen sanoisi. Olisiko muilla (esim. Aachanilla) ehdotuksia salatun aarteen sijaintipaikaksi?

Re: Watchtowerin johto ja salaiset rikkaudet

Kirjoittaja Bergerac » 24.05.2008 17:20

madgyver kirjoitti:
Bergerac kirjoitti:Mutta voihan olla muuten niitäkin vilpittömiä Jehovan Todistajia jotka eivät haluaisi mennä "beteliin" mutta jollakin tavalla/jonkin ehkä vaikutuksesta kuitenkin menevät sinne.
Joudun olemaan kyllä kovasti eri mieltä (siis ainakin siitä että tämä olisi mitenkään yleinen ilmiö, toki joitakin aivan yksittäisiä tapauksia voi olla, mutta ne ovat varmasti tuikiharvinaisia)
Olen enemmän kuin samaa mieltä asiasta !

Ko asiayhteydessä (vankilasta puhe) näin järkevänä tuoda esiin kuitenkin tuon mitättömän pienen mahdollisuuden.

Re: Watchtowerin johto ja salaiset rikkaudet

Kirjoittaja madgyver » 24.05.2008 16:38

Bergerac kirjoitti:Mutta voihan olla muuten niitäkin vilpittömiä Jehovan Todistajia jotka eivät haluaisi mennä "beteliin" mutta jollakin tavalla/jonkin ehkä vaikutuksesta kuitenkin menevät sinne.
Joudun olemaan kyllä kovasti eri mieltä (siis ainakin siitä että tämä olisi mitenkään yleinen ilmiö, toki joitakin aivan yksittäisiä tapauksia voi olla, mutta ne ovat varmasti tuikiharvinaisia).Ensinnäkin, Beeteliin pääsemiseen vaaditaan hurjat määrät tehtyä lahkotyötä, ja sinne pääseminen ei sittenkään ole mikään läpihuutojuttu. Toiseksi, se ympäristö on sellainen, johon kukaan jehovantodistaja ei mene, ellei ole täysin varma että haluaa sinne ja viihtyy siellä. Betel-palvelusta aina lahkolaisten keskuudessa ihannoidaan ja pidetään tavoiteltavana, mutta useita beteliläisiä tavanneena ja tuntevana sekä monia monia kertoja siellä käyneenä sanoisin että 99,8% sinne menevistä tietää mihin on jalkansa työntämässä, ja haluaa sinne ihan oikeasti itsekin. Jo pelkästään siksi että sinne meneminen ja siellä oleminen vaatii tietynlaista mielenlaatua ja täydellistä antautumista lahkolle. Lahkossa painostetaan ja pakotetaan moniin asioihin, IMO Betel-palvelus ei ole yksi niistä.

Sellaisia ihmisiä Betelissä on varmasti jotka ehkä alussa ovat olleet mielissään ja innoissaan sinne menemässä, viihtyvät ehkä vuosiakin todella hyvin, mutta jotka ehkä jossain vaiheessa haluaisivat normaalielämään takaisin. Se vaan ei ole kovin helppoa, kun on vietetty vuosia eristäytyneessä yhteisössä vailla lähes mitään kontakteja normaalimaailmaan.

Re: Watchtowerin johto ja salaiset rikkaudet

Kirjoittaja Bergerac » 24.05.2008 15:01

Witless kirjoitti:Haluatko muilta osin tarkentaa noita luontaisetuuksia?
Siihen että nämä perusluontaisetuudet poikkeavia ruohonjuuritasosta, ei minulla juurikaan ole tarkennettavaa (Fin). Esim. puhelin-eduista tai muista vastaavista "kuvainnolliseen lahkotyöhön liittyvistä" luontaiseduista/tai muista mahdollisista kulukorvauksista ja niiden käytöstä/toimintatavoista johtoporras-tasolla, minulla ei ole tarkempaa tietoa.

Ei tule jättää huomioimatta myöskään sitä asiaa, että mahdollisen luontaisetuuden käyttöoikeus/prioriteetti voidaan määritellä tarkemmin etuisuudella. Sen mitä vilpittömiltä Jehovan Todistajilta olen kuullut, etuisuus voi tarpeiden mukaan yleisesti kuvattuna "kävellä jonojen ohitse", mustaa valkoisella tästäkään asiasta ei ole olemassa (Fin Betel).

Luontaisetu ja etuisuus ovat lahkotyöskentelyssä osittain sameata aluetta. Ilman etuisuutta ei välttämättä omaa jotain ns luontaisetua tai sen käyttömahdollisuutta, mutta etuisuuden omatessa sama luontaisetu mahdollisesti käytettävissä. Toisaalta etuisuus ja nimenomaan sen etuuden suomat seuraukset/tapahtumat/asiat eivät välttämättä ole suoraa ns luontaisetua vaan ehkä etuisuuden tuomaa etua ja niiden seurausta lahkoyhteisössä.

Jos asiaa toisinpäin katsotaan, niin tiedossani ei myöskään ole tapauksia (Fin) jossa etuisuuden omaavilla olisi luontaisetuna tai muunakaan etuisuutena käytössään Seuran omistamia mahdollisesti hulppeita yachteja satamassa. Myöskään lahkon mahdolliseen Yhteiseen (Fin) ns. luontaisetukäyttöön liittyvistä esim. mahdollisista soutuveneistäkään en osaa sanoa. <-siis myös niin että tiedossani ei ole että Seuralla olisi omistuksessaan hulppeita yachteja (Fin). Mutta tiedä sitten, lahjoituksien kirjo/testamenttien kirjo voi olla vivahdeikas.

Re: Watchtowerin johto ja salaiset rikkaudet

Kirjoittaja Witless » 24.05.2008 13:35

Bergerac kirjoitti:Miten ihmeessä olen kuitenkin siinä johtopäätelmässä, että johtoportaan luontaisetuudet, etuisuudet, rutiinit, päivärutiinit, aikataulut, yleinen tekeminen, omat tietyt valinnan mahdollisuudet oman tekemisen suhteen, johtamisen mahdollinen nautinto, tms poikkeavat esim. kommuunin ruohonjuuritason henkilöiden vastaavista toiminteista ?
Aivan varmasti poikkeavat, mutta olen antanut itseni ymmärtää että eivät merkittävästi. Yhteiset ruokailut yms. säätelevät päivää joka tasolla. Johtotaso luonnollisesti näkee mualimaa toisin kuin rividuunari. Eli siis: matkustamista, vähän parempi asunto kommuunissa, vähän parempi auto. Olen muuten kuullut yli 200 päivää vuodessa työkseen matkustavilta että ei ole kovin kivaa. Haluatko muilta osin tarkentaa noita luontaisetuuksia?

Re: Watchtowerin johto ja salaiset rikkaudet

Kirjoittaja Vieras » 24.05.2008 12:31

Jos siis oletetaan rahanjakoa niin se on mahdollista kuten edellä kirjoitettu

Taas elintason ylläpito, kysymys voisi herätä että kirjataanko mihinkään näkyviin johdon "ylläpito", laitonta ei olisi mikään summa, taas salatenkin voisi pitää elintasoa

Ylös