JHVH = YHWH

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: JHVH = YHWH

Re: JHVH = YHWH

Kirjoittaja Bergerac » 09.08.2008 19:40

YHWH:n vilpittömät todistajat ?

Seuran kuvainnollisessa aivopultissakin voisi silloin lukea trademark by YHWH. Seurahan on suveneeristi YHWH:n jatke ja kertoo mitä mieltä YHWH on milloinkin mistäkin asiasta. Kuten sivustolla on tullut mainittua niin valo saattaa kääntyä jehovien opetusmallissa 180 ellei 360 astetta ja kuitenkin valon suunta on aina vilpittömien todistajien mielestä oikea. Ja vilpittömät YHWH:n todistajat ottavat nämä opit vastaan ja jos eivät ota niin itkevät ja ottavat. Tai äärimmillään ottavat vilpittömiltä vanhimmilta potkut perseeseen. Kaikki tämä Seuran ja YHWH:n valtuutuksessa.

Re: JHVH = YHWH

Kirjoittaja PoterO » 09.08.2008 18:41

Vierasperäisen kirjoitusjärjestelmän translitteroinnissakin on aina kyse sopimisesta. Yhden kielen translitterointiin saattaa löytyä muutamiakin erilaisia standardeja. Hepreankielisessä kirjoituksessa ei siis ole oikein kirjoittaa Y tai J, vaan se mikälie koukero.

Re: JHVH = YHWH

Kirjoittaja IRanon » 08.08.2008 15:40

Johanneksen poika kirjoitti:
IRanon kirjoitti:eikä kirjain-Y ole konsonantti.
Tuo pätee suomen kieleen, mutta olenpa pelannut sellaista englanninkielistä sanapeliä, missä y oli nimenomaan konsonanttien kaverina, ei vokaalien.

Oliko pelissä virhe vai kuvittelenko vain?
No wikipedian mukaan se on molempia.

"The word consonant is also used to refer to a letter of an alphabet that denotes a consonant sound. Consonant letters in the English alphabet are B, C, D, F, G, H, J, K, L, M, N, P, Q, R, S, T, V, X, Z, and usually W and Y: The letter Y stands for the consonant [j] in "yoke", and for the vowel [ɪ] in "myth", for example; W is almost always a consonant except in rare words (mostly loanwords from Welsh) like "crwth" "cwm"."

http://en.wikipedia.org/wiki/Consonants

Kirjaimesta-Y löytyy lisää luettavaa.
http://en.wikipedia.org/wiki/Y

Suomenkielessä y on kuitenkin aina vokaali, joten transliterointi mielestäni suomeksi olisi JHVH ja englanniksi YHWH.

Re: JHVH = YHWH

Kirjoittaja RaM » 08.08.2008 13:18

IRanon kirjoitti: Ymmärtääkseni tetragrammi on konsonanttikirjoitusta, eikä kirjain-Y ole konsonantti.
Minusta oikea transliterointi on JHVH.
Yllä Iohanneksen poika jo olennaisen asiasta mainitsikin eli suomenkielen kirjaimistoa ja kielioppia (tai muutakaan nykyistä kielioppia) ei kannata muinaiseen hepreaan sotkea.

Koko ajatus tästä aiheesta minulla lähti siitä kun tuosta nimen oikeasta lausumisesta käydään suorastaan naurettavia kiistelyjä ja jokainen osapuoli on aina tietävinään mikä on sen muinaisheprealainen oikeampi muoto. Tältä muinaisheprean oikean muodon pohjalta sitten kiinnitin huomiota tuon tetragrammin vääntämiseen nykykieliseksi vaikka kaikken luontevinta tarkkuuteen pyrittäessä olisi kirjoittaa se oikeaan alkuperäiseen muotoon ja käyttää sitä sulkeisena vaikkapa vokalisoidun nimen perässä.

On aivan idioottimaista että nimen oikeasta - tuntemattomasta - lausumisesta kiistellään, mutta sen oikeasta - tunnetusta - kirjoittamismuodosta ei välitetä lainkaan. Muutetaan tekstiin nimen etukirjain vastaamaan äännettä ja siitäkin käytetään satoja vuosia myöhemmin muodostettua kokonaan uutta kirjainta. Lisäksi jätetään kokonaan pois vokalisoidusta nimestä neljäsosa kirjaimista eli viimeinen h. Mutta ehkä sana hawah halutaankin muuttaa hauvaksi. Ainakin tuo Jehovan todistajien nimen käytön arkeistaminen viittaa siihen.

Re: JHVH = YHWH

Kirjoittaja Johanneksen poika » 08.08.2008 13:02

IRanon kirjoitti:eikä kirjain-Y ole konsonantti.
Tuo pätee suomen kieleen, mutta olenpa pelannut sellaista englanninkielistä sanapeliä, missä y oli nimenomaan konsonanttien kaverina, ei vokaalien.

Oliko pelissä virhe vai kuvittelenko vain?

Re: JHVH = YHWH

Kirjoittaja IRanon » 08.08.2008 12:58

RaM kirjoitti:Tuli mieleeni kun Jehovan todistajat ovat niin pikkutarkkoja sekä ehdottomia Jumalan nimen käyttämisestä, niin miksi he käyttävät sitä väärin?
Tetregrammissa ei ole J-kirjainta, koska sellaista kirjainta ei ollut lainkaan olemassakaan tuohon aikaan. Oikea kirjainyhdistelmä on YHWH. Tämä pitäisi lahkossakin olla jo tiedossa (ja onkin), mutta he silti esittävät Jumalan nimen väärin kirjoitettuna.

Ymmärtääkseni tetragrammi on konsonanttikirjoitusta, eikä kirjain-Y ole konsonantti.
Minusta oikea transliterointi on JHVH.

Re: JHVH = YHWH

Kirjoittaja wolframium » 08.08.2008 12:46

RaM kirjoitti:Käyttäköön joka haluaa vaikkapa keskisormi pystyssä olevaa symbolia aina tuon nimen kohdalla. :?
Yhdyn edellisiin sanoihin (lukija käyttäköön tuhmaa havaintokykyään).

Raamattu on siitä hauska kirja, että siitä riittää pilkunrakastelua varmasti vielä seuraaviksikin kahdeksituhanneksi vuodeksi.

Re: JHVH = YHWH

Kirjoittaja Kirsieveliina » 08.08.2008 12:16

Johanneksen poika kirjoitti: Yukka Ropponen
Youni Palmu
Kuulostaa huonekasville.

Re: JHVH = YHWH

Kirjoittaja Johanneksen poika » 08.08.2008 11:30

Jaakob kirjoitti:^Yohanneksen poika? :mrgreen:

Yoo, mikä ettei, ya laitetaan vielä astetta paremmaksi: Vihanneksen poika.

:)

Re: JHVH = YHWH

Kirjoittaja RaM » 08.08.2008 11:09

Transkriptiossa sanat siirretään kirjoitusjärjestelmästä toiseen ääntämistä mukaillen eli silloin tetragarammi olisi ihvh. Jälkikäteen tehty j kelpaa kyllä vaihtoehtona (otettiin käyttöön muistaakseni noin vuonna 150).
Translitteraatiossa nuo sanat siirretään siten kuin ne alkuperäisessä kielessä on kirjoitettu eli silloin oikea kirjoitusmuoto on yhwh.

Kun Jehovan todistajat ovat tarkkoja tuosta tetragrammista ja nimen käyttämisestä (Jahvea ei käytetä koska sitä pidetään huonompana käännöksenä), niin olisi oikein kirjoittaa tetragrammi siihen muotoon kuin se on alkujaankin kirjoitettu. Vaikka ei kai tämä mikään elämää suurempi asia sinänsä ole. Käyttäköön joka haluaa vaikkapa keskisormi pystyssä olevaa symbolia aina tuon nimen kohdalla. :?


Lisäys: mainintani tuosta Jahvesta huonompana käännöksenä on sinänsä kielitieteellisesti paikkansa pitävä. Vaikka hihhulilahkolaiset mielellään mollaavatkin Jehovan todistajia tuosta lausuntamuodon valinnasta ja sanovat kääntämisen perustuvan adonai-sanasta otettuihin vokaaleihin, niin asia ei ole noin yksinkertainen. Heprean kieliopissa Y eli yod-kirjaimen perässä ei voi olla a-vokaalia. Siksi myös muinaiset ei-Jt raamatun kääntäjät ovat usein kirjoittaneet nimen muotoon Jehovih (tai Jehovah) eli he ovat käyttäneet siinä nimen elohim vokaaleja.

Kielitieteelliset taitoni loppuvat tyystin tähän tässäkin on jo liikaa. :)

Re: JHVH = YHWH

Kirjoittaja PoterO » 08.08.2008 09:54

Eikös tuo johdu lähinnä erilaisesta transliteroinnista?

Samanlaisia eroja löytyy melko usein kun eri kirjoitusjärjestelmiä käännetään latinalaisille aakkosille.

Re: JHVH = YHWH

Kirjoittaja RaM » 08.08.2008 09:31

Johanneksen poika kirjoitti: Yehovan kansan nokkamiehet Suomessa:
Yukka Ropponen
Youni Palmu

Miltäs kuulostaa?
Ihan kelvolliselta jos minulta kysytään. Tosin tuo j-kirjain on ollut käytössä jo lähemmäs 2.000 vuotta, joten kyse on samasta virheestä mutta kääntäen. Itseasiassa oikeampi muutos olisi Iukka Ropponen ja Iuoni Palmu, sillä j-kirjan muodostettiin i-kirjaimesta.

Re: JHVH = YHWH

Kirjoittaja Jaakob » 08.08.2008 08:23

^Yohanneksen poika? :mrgreen:

Re: JHVH = YHWH

Kirjoittaja Johanneksen poika » 07.08.2008 22:55

RaM kirjoitti:Tetregrammissa ei ole J-kirjainta, koska sellaista kirjainta ei ollut lainkaan olemassakaan tuohon aikaan.
Veli RaM. Kun tälle tielle lähdetään, ei jätetä hommaa puolitiehen. Oikaistaan kerralla koko asia.

Yehovan kansan nokkamiehet Suomessa:

Yukka Ropponen
Youni Palmu

Miltäs kuulostaa?

JHVH = YHWH

Kirjoittaja RaM » 07.08.2008 22:32

Tuli mieleeni kun Jehovan todistajat ovat niin pikkutarkkoja sekä ehdottomia Jumalan nimen käyttämisestä, niin miksi he käyttävät sitä väärin?
Tetregrammissa ei ole J-kirjainta, koska sellaista kirjainta ei ollut lainkaan olemassakaan tuohon aikaan. Oikea kirjainyhdistelmä on YHWH. Tämä pitäisi lahkossakin olla jo tiedossa (ja onkin), mutta he silti esittävät Jumalan nimen väärin kirjoitettuna.

Ylös