Mistä uudet ystävät?

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Mistä uudet ystävät?

Re: Mistä uudet ystävät?

Kirjoittaja Kaarmis » 29.10.2008 22:01

Vieras kirjoitti:Olen hiljattain eronnut jt- hommista ja minua vaivaa hirveä yksinäisyys. Kaikki sukulaiseni, ystävät ja tutut jäivät seurakuntaan ja nyt sen vasta alkaa todella huomaamaan, miten yksin sitä on. Mistä voisi saada tukea ja uusia ystäviä täältä "maailmasta"? Järjestääkö Veljesseura tai jokin muu taho mitään tapaamisia tms. missä voisi tutustua muihin kohtalotovereihin? Yksin kun ei meinaa jaksaa tätä kaikkea.
Oletko pk-seudulta? Silloin asian järjestäminen toiselle tolalle on helppoa, yksityisviestillä vain multa puhelinnumero niin järjestetään miitti. Jos olet muualta, katsotaan mitä asialle voitaisiin tehdä... :)

Re: Mistä uudet ystävät?

Kirjoittaja Aspis » 29.10.2008 17:31

.

Re: Mistä uudet ystävät?

Kirjoittaja Vieras » 29.10.2008 16:51

Vertaistuki on ainakin minulle ollut tärkeää. Olen ollut muutamassa tapaamisessa ja on ollut mahtava kuulla erilaisia selviytymistarinoita. Muutaman kanssa olen sitten ystävystynyt enemmänkin ja pidämme yhteyttä useammin. Minä siis suosittelen vertaistukea, vaikka Veikko sen taisi kieltää!

Nyt heitäkin sitten kehiin kysymyksen: Pikkujoulut, missä ja koska? :wink:

Re: Mistä uudet ystävät?

Kirjoittaja rippeli » 29.10.2008 14:12

Vieras kirjoitti:Olen hiljattain eronnut jt- hommista ja minua vaivaa hirveä yksinäisyys. Kaikki sukulaiseni, ystävät ja tutut jäivät seurakuntaan ja nyt sen vasta alkaa todella huomaamaan, miten yksin sitä on. Mistä voisi saada tukea ja uusia ystäviä täältä "maailmasta"? Järjestääkö Veljesseura tai jokin muu taho mitään tapaamisia tms. missä voisi tutustua muihin kohtalotovereihin? Yksin kun ei meinaa jaksaa tätä kaikkea.
Tuttu tunne. Itsekin olin totaalisen yksinäinen lahkon jätettyäni.

Suosittelen näitä sivuja. Täällä törmäät ihmisiin ja kun tutustuminen on tapahtunut, voi siirtyä mesettelyyn ja siiten jopa tapaamiseen kasvokkain. Tapaamisia järjestetään, mutta aika harvoin, joten niitten varaan ei kannata laskea kaikkea. Mieluummin vain hieman rohkeutta ja oma nimimerkki johon saa yhteyden.

Toivotan sinulle kestävyyttä yksinäisyytesi kanssa. Tiedän että ongelma on vaikea, mutta varsinkin tähän ongelmaan vertaistuki auttaa.

Re: Mistä uudet ystävät?

Kirjoittaja Vieras » 29.10.2008 14:10

Minun pelastukseni oli se, että löysin ihan sattumalta baarista yhden toisen entisen jt:n ja yhdessä purettiin asioita aktiivisesti. Myöhemmin olen oppinut saamaan ystäviä muutenkin, mutta vasta sitten kun sain purettua uskonnon aiheuttamaa pahaa oloa ihmiselle joka todella ymmärsi mistä minä puhuin (keskustelu oli hyvin rehellistä ja avointa, kummankaan ei tarvinut esittää mitään). Itse en ole ollut palstalaisten tapaamisissa mukana, mutta se voisi olla hyvä paikka löytää samoja kokemuksia omaavia ihmisiä.

Re: Mistä uudet ystävät?

Kirjoittaja Witless » 29.10.2008 08:09

Guest kirjoitti:Olen hiljattain eronnut jt- hommista ja minua vaivaa hirveä yksinäisyys. Kaikki sukulaiseni, ystävät ja tutut jäivät seurakuntaan ja nyt sen vasta alkaa todella huomaamaan, miten yksin sitä on. Mistä voisi saada tukea ja uusia ystäviä täältä "maailmasta"? Järjestääkö Veljesseura tai jokin muu taho mitään tapaamisia tms. missä voisi tutustua muihin kohtalotovereihin? Yksin kun ei meinaa jaksaa tätä kaikkea.
Tuttu ongelma. Itselleni on kertynyt ystäviä työelämän kautta, hitaasti mutta varmasti. Ja onneksi muutama vanha JT-ystävä on myös palannut nähtyään lahkon sellaisena kuin se oikeasti on. Jos miettii ihmisten hyviä ystäviä noin yleensä, niin ne ikävä kyllä tuntuvat usein olevan juuri niitä nuoruuden aikana muodostettuja ystävyyssuhteita. Eli aikuisena se tutustuminen ei ehkä käy yhtä nopeasti, mutta mahdollista sekin on. Se että näissä ystävissä on muitakin kuin entisiä Jehovan todistajia, auttaa kummasti avartamaan maailmankuvaa ja helpottaa asioiden näkemistä uusin silmin. Suosittelen siksi ex-jiiteiden lisäksi yrittämään tutustua muunkinlaisella taustalla varustettuihin ihmisiin.

Re: Mistä uudet ystävät?

Kirjoittaja Jaakob » 29.10.2008 07:40

Sama ongelma vaivaa suurta osaa ex-todistajista, etenkin meitä jotka olemme olleet touhussa mukana koko ikämme. Ei siinä auta muu kuin alkaa pikkuhiljaa tutustumaan ihmisiin eri tilanteissa. Yleensä ensimmäiset pari vuotta ovat hankalimpia, sitten alkaa helpottamaan.

Re: Mistä uudet ystävät?

Kirjoittaja Analysoija » 29.10.2008 01:25

Kyllä apua/vertaistukea meiltä entisiltä todistajilta myös henkilökohtaisemmalla tasolla saa.

Käsittääkseni myös UUT:llä on jotain toimintaa.

Jos haluat edetä asiassa nopeasti eteenpäin, rekisteröidy, ota yksityisviestillä yhteyttä johonkin tunnettuun nimimerkkiin täällä joka voi antaa vinkin henkilöstä kuka voisi osata sanoa jotain.

Tähän viestiketjuun joku ihmisiä tunteva voi laittaa suosituksia nimimerkeistä mutta esim. Torninvartija voi olla yksi vaihtoehto.

Mistä uudet ystävät?

Kirjoittaja Vieras » 28.10.2008 23:43

Olen hiljattain eronnut jt- hommista ja minua vaivaa hirveä yksinäisyys. Kaikki sukulaiseni, ystävät ja tutut jäivät seurakuntaan ja nyt sen vasta alkaa todella huomaamaan, miten yksin sitä on. Mistä voisi saada tukea ja uusia ystäviä täältä "maailmasta"? Järjestääkö Veljesseura tai jokin muu taho mitään tapaamisia tms. missä voisi tutustua muihin kohtalotovereihin? Yksin kun ei meinaa jaksaa tätä kaikkea.

Ylös