Naisena olemisen ahdistus

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Naisena olemisen ahdistus

Re: Naisena olemisen ahdistus

Kirjoittaja Markku Meilo » 26.12.2008 03:25

Berzerk kirjoitti:Meitä ei taida pelastaa enää J. Nasaretilainenkaan käyttäjän Markoko kysymyksiltä. Allah akbar!
Vastauksista puhumattakaan - voihan Väinämöinen

Re: Naisena olemisen ahdistus

Kirjoittaja Berzerk » 26.12.2008 02:17

Meitä ei taida pelastaa enää J. Nasaretilainenkaan käyttäjän Markoko kysymyksiltä. Allah akbar!

Berzerk

Re: Naisena olemisen ahdistus

Kirjoittaja Markoko » 24.12.2008 23:34

Sivustaseuraaja (L) kirjoitti:Sen kyselyn kysymyksistä osa on suorastaa arvelluttavia. Joku on unohtunut Freudin teorioihin vähän liian pitkäksi aikaa.
Kuinka arveluttava olet itse? Ei millään pahalla, mutta syyttäjällä ei ole enää pitkä aika maan päällä. Tämä on yksi sanoista joita puhutaan kaikissa valtioissa, eikä mikään joka ajaa pahaa tarkoitusta voi pärjätä tälle hengelle lopulta. Nainen on kaunis ihan normaalille miehellekkin. Tutki itseäsi hyvin syvältä ja näet kaiken.

Re: Naisena olemisen ahdistus

Kirjoittaja Sivustaseuraaja (L) » 23.12.2008 00:40

wolframium kirjoitti: Kyllä näin on. Sitten kaikki sukupuolineutraalit voivat kaivella ompelukoneensa kaapin perukoilta ja hurautella muutamat saumat lakanasta tehtyyn nuttuunsa ja leikata siistit silmänreiät huppuunsa.
No ilmankos musta tuli sukupuolineutraali...lähdenkin tästä polttamaan ristin...

Sen kyselyn kysymyksistä osa on suorastaa arvelluttavia. Joku on unohtunut Freudin teorioihin vähän liian pitkäksi aikaa.

Joku täällä kehuskeli D75:llaankin. Kyllä siskot varmaan olivatkin kateellisia. Mutta eihän aihe minua sukupuolineutria voi mitenkään kiinnostaa...

Re: Naisena olemisen ahdistus

Kirjoittaja Markku Meilo » 22.12.2008 20:53

Vieras kirjoitti:Minä en harmittele.
Ehkä en minäkään harmittele kun ja jos joskus ymmärrän näin hienojakoisia luokitteluperusteita. Valaistumista odotellessa odottelen ensimmäisen sukupuolineutraaleille suunnatun ravintolan avaamista ja ehkä sitten uskallan ottaa kaapin mukaan ja mennä katsomaan millainen todella olen.

Re: Naisena olemisen ahdistus

Kirjoittaja Vieras » 22.12.2008 20:12

Markku Meilo kirjoitti:
Sivustaseuraaja (L) kirjoitti:Hehehe. Setan testissä minäkin olen sukupuolineutraali.
Sitä on liikkeellä, rohkaisit minua kokeilemaan ja minäkin olen sukupuolineutraali. Harmittelen testin suorittamista...
Minä en harmittele. Tuon testin mukaan olen sukupuolineutraali. Helpotuksekseni sen mukaan en ole juuri ollenkaan nainen. Sanallinen diagnoosi päättyy lauseeseen: "Sinussa on mieheyttä vielä vähemmän kuin naiseutta." Jabadabaduu!

Erittäin rohkaiseva tulos oli tämä. Elämisentuskani ja moninaiset pulmani eivät johdukaan siitä, että olin jehovantodistaja kolmisenkymmentä ensimmäistä vuottani! Lähden siis hakemaan apua toisilta nettipalstoilta... :D

Ai niin joo, lisääntymisbiologisesti olen mies, kahdesti lisääntynytkin.

Re: Naisena olemisen ahdistus

Kirjoittaja Witless » 21.12.2008 03:17

Kaarmis kirjoitti:Homppelit tosin voivat olla myöskin biseksuaaleja, sekä olla harrastamatta peppusexiä. Ja vartiotorniseurassa olevat jopa olla harrastamatta sexiä ollenkaan...

Ja naismainen mies voi olla ihan hetero. Voipi olla jopa niin että mies voi olla kromosomitasolla XX ja toisinpäin.
Nyt kun tämä keskustelu menee niin kovin nokkelaksi itse kullakin (mukaanlukien itseni), niin siirryn "sanonpa suoraan" -moodiin.

Itse pidän faktana sitä että jotkut ihmiset ovat (jos eivät syntyessään) niin ainakin aikuistuessaan homoja ja jotkut heteroja. Viimeisin asiasta tehty tutkimus (Ruotsissa tehty) osoittaisi että homoseksuaalisuus on jopa synnynnäistä. Ja kun aikuisen ihmisen seksuaalisuus käsittääkseni tuppaa lopullisesti rakentumaan teini-iässä, niin aikuisista sitten tulee seksuaalisuudeltaan melko uniikkeja tapauksia. Luulen että tässä tuotantoprosessissa valmistuu myös sellaisia jotka tykkäävät molemmista sukupuolista. Kyse on siis psykologiasta ja biologiasta, ei ideologiasta.

Jehovan todistajat pakottavat jäsenensä (myös lapset ja nuoret) tiettyyn formuun. Siihen kuuluu amerikkalainen 50-luvulla luotu malli ydinperheestä, ja juuri muuta siihen ei mahdu. Bonuksena mukaan tulee vanhatestamentillisia elementtejä sisältävä syyllistäminen "väärästä" seksuaalisuudesta, mukaan lukien masturbointi eli "itsesaastutus". Jehovan todistaja -lapsuuden ja -nuoruuden läpikäynyt yksilö ei voi kasvaa normaalisti seksiin ja seksuaalisuuteen suhtautuvaksi ihmiseksi, vaan suorastaan kieroutuu, kukin tavallaan.

Ja jos johtajiensa ohjeet kirjaimellisesti ottava aikuinen Jehovan todistaja jatkaa samoilla linjoilla, Watchtowerin johto on mukana jopa avioparin sängyssä. Amerikassa sijaitsevat vanhat sedät kertovat lehtien ja seurakunnan vanhimpien kautta miten avioseksiä pitää harrastaa ja mikä siinä on kiellettyä. Kiellettyihin kuuluvat vaikkapa mainittu peppuseksi tai iljettävä suuseksi, puhumattakaan käsillä kiihottamisesta. Jos oikein tarkkaan ajatellaan niin Watchtowerin maailmassa kaikki sukupuolinen puuhastelu on pohjimmiltaan likaista. Ja jos joku Hallintoelimen jäsen nyt joskus on sattunut jotain nuorta veljeä vahingossa peppuun panemaan, niin sellaistahan se on tämä seksi. Likaista.

Re: Naisena olemisen ahdistus

Kirjoittaja Markoko » 21.12.2008 00:11

Nainen haluaa valtaa yhä enemmän ja enemmän. En kirjoita tätä viestiä turhaan. Jo ammoisista ajoista lähtien nainen petti vilpittömän ystävänsä miehen. Nainen etsii jotain joka on on täysin muualta kuin maan päältä, puhutaan paluusta aikojen alkuun. Nefiilit ovat taas tulossa, ja sen huomaa naisten yhteisestä hengestä. Monissa yhteisöissä puhutaan pudonneista enkeleistä, ja se tehdään tarkoituksella. Se joka jatkuvasti imee itsekästä henkeä maailmaan levinneistä kaikenlaisista turhamaisista kirjoista, ja vetoaa arjen parantavaan voimaan, on aika pahasti kirottu. Tässä kaikessa toiminnassa jossa miehetkin ovat aika lailla syyllisiä, he vetoavat jopa kristukseen saadakseen oman uskottavuutensa takaisin. Ja näistä miehistä, jotka janoavat anteeksiantoa tuleekin oikeasti hirviöitä ilman syytä.

Maailma on pullollaan ongelmia, jotka johtuvat juuri sukupuolien välisestä asettelusta. Rauhaa on vaikea löytää tällä hetkellä maailmasta ehkä senkin takia, että nainen odottaa jotain suurempaa... Mikä se on? Olemmeko kaikki varmasti perillä siitä, että kristuksen läsnäolo näkyy jo mitä "suurimmin" määrin meidän kaikkien käytöksessämme? Onko pantava merkille se, että samanlainen kehitys jota me nykyään elämme, on itseasiassa löydettävissä aikojen takaa?

Tarkoitukseni ei mitenkään ole syyllistää naissukupuolta, tässä maailmassa tehdään kuitenkin aika paljon asiaan liittyvää tutkimustyötä, sekä yksityisten että yhteisöjen taholta.

Toivon itse että asiat tulevat selviämään ja kaikki olisi lopulta hyvin vaikka itse joutuisinkin helvettiin kaikkine haluineni. Uskon Jeesukseen, mutta pidän häntä ikään kuin ystävänäni joskus menneisyydessä. Toivon kuitenkin ettei hän valehtele. Hän on varmasti myös ollut aika hellyydenkipeä mies.

Re: Naisena olemisen ahdistus

Kirjoittaja Kaarmis » 20.12.2008 18:12

Witless kirjoitti:
Markku Meilo kirjoitti:
Sivustaseuraaja (L) kirjoitti:Hehehe. Setan testissä minäkin olen sukupuolineutraali.
Sitä ----- en.
Hmm... Kysely vaikuttaa aika mustavalkoiselta. Ja kun SETA moisen tekee niin sittenhän voidaan palata 70-lukulaisiin ennakkoluuloihin, vai voidaanko? Kyllä se niin on että homppelit on homppeleita ja neekerit neekereitä? Hamekangasta naismaisille miehille, saatana. Vai mitä, Markku?
Homppelit tosin voivat olla myöskin biseksuaaleja, sekä olla harrastamatta peppusexiä. Ja vartiotorniseurassa olevat jopa olla harrastamatta sexiä ollenkaan...

Ja naismainen mies voi olla ihan hetero. Voipi olla jopa niin että mies voi olla kromosomitasolla XX ja toisinpäin.

Re: Naisena olemisen ahdistus

Kirjoittaja wolframium » 20.12.2008 12:47

Markku Meilo kirjoitti:Kaikki suvaitsemattomat vaan kangaskauppaan ja ostelemaan myös miesmäisille naisille housukangasta, sukupuolineutraaleille valkoista lakanakangasta ja sukupuolettomille vaikka pitsillinoja.
Kyllä näin on. Sitten kaikki sukupuolineutraalit voivat kaivella ompelukoneensa kaapin perukoilta ja hurautella muutamat saumat lakanasta tehtyyn nuttuunsa ja leikata siistit silmänreiät huppuunsa.
Markku Meilo kirjoitti:Kunhan vaan kaikki tartumme talkoisiin, niin Suomi nousee lamasta ja on pian maailman kangaskaupan keskus.
Ja kaikki vaan ulkomaalaisetkin oikeisiin töihin vaikka puuvillapellolle ja pienet kiinalaistytöt jatkakoon ompeluhommia vaikka pienennetyllä palkalla jotta vaan saadaan työllisyys taattua. Kyllä se vaan on niin ettei Herra laiskoja elätä, ei tässä meikäläisenkään sosiaaliset korvaukset ole häävejä olleet, perkele!

Vielä kun saisi jotain tolkkua noiden poliitikoiden puheisiin, että pitääkö tässä nyt kuluttaa työllisyyden nimissä niin maan vimmatusti, vaiko säästää ilmastonmuutoksen takia niin maan perusteellisesti, että tämän tiedon saatuani olenkin jo paljon viisaampi.

Re: Naisena olemisen ahdistus

Kirjoittaja Markku Meilo » 20.12.2008 05:12

Witless kirjoitti:Hmm... Kysely vaikuttaa aika mustavalkoiselta.
Minusta kysymykset ovat syvältä etelästä, jonne valkeus harvemmin yltää. "En ymmärrä mitään auton moottorista" on hyvä esimerkki. Nykymoottoreista en katso ymmärtäväni käytännössä mitään auton käyttäjän kannalta oleellista, ellei sellaiseksi katsota moottorin voiteluöljyn ja muiden litkujen tarkistamista sekä lisäämistä. Ehkä nämä setiäisyyden ja tätiäisyyden ammattilaiset näkevät tässä kuitenkin jotain salattua. Jos vaikka nykyään miehuus tai naiseus on otettava pois niiltä 1960-luvun radio- ja TV-asentajilta, jotka eivät kykene korjaamaan tuoreimpia kännyköitä?

On tietysti todettava, että nyt törmäsin tuohon sukupuolineutraali-sanaan ensimmäisen kerran elämässäni, mutta näillä vuosilla jatkan eteenpäin Setan oivalluksia sen kummemmin huomioimatta. Ongelma tulee eteen vasta silloin kun viranomaisen lomakkeeseen ilmaantuu muitakin ruksattavia kohtia kuin mies ja nainen, toivottavasti kuolen ennen sitä.
Ja kun SETA moisen tekee niin sittenhän voidaan palata 70-lukulaisiin ennakkoluuloihin, vai voidaanko?
Mulle Setalla on olemassaolon oikeutus ihan siinä missä Vartiotornin Raamattu- ja traktaattiseurallakin, kumpaakaan laki ei karsasta ja kumpaakin kaipaan yhtä suurella tunteenpalolla.
Kyllä se niin on että homppelit on homppeleita ja neekerit neekereitä?
Näin on ja kun pääsin jehovantodistajuudesta eroon, niin opin ymmärtämään, että ensimainitutkin ovat lähtökohtaisesti samanarvoisia ihmisiä siinä missä minäkin.
Hamekangasta naismaisille miehille, saatana. Vai mitä, Markku?
Ristusperkele, että on hyvä idea. Kaikki suvaitsemattomat vaan kangaskauppaan ja ostelemaan myös miesmäisille naisille housukangasta, sukupuolineutraaleille valkoista lakanakangasta ja sukupuolettomille vaikka pitsillinoja. Kunhan vaan kaikki tartumme talkoisiin, niin Suomi nousee lamasta ja on pian maailman kangaskaupan keskus.

Re: Naisena olemisen ahdistus

Kirjoittaja Witless » 20.12.2008 03:37

Markku Meilo kirjoitti:
Sivustaseuraaja (L) kirjoitti:Hehehe. Setan testissä minäkin olen sukupuolineutraali.
Sitä on liikkeellä, rohkaisit minua kokeilemaan ja minäkin olen sukupuolineutraali. Harmittelen testin suorittamista, koska tästä eteenpäin on kai sitten vuorokuukausin pukeuduttava naisten alkkareihin. Olen tottunut viikon välein kiertämään ja sitten viikon kuluttua kääntämään, sitten vielä kierto ja kääntö sekä loppukuusta sitten pesuun. Puhtaudestani en kuitenkaan tingi, peseydyn edelleen kerran kuussa, olin sitten likainen taikka en.
Hmm... Kysely vaikuttaa aika mustavalkoiselta. Ja kun SETA moisen tekee niin sittenhän voidaan palata 70-lukulaisiin ennakkoluuloihin, vai voidaanko? Kyllä se niin on että homppelit on homppeleita ja neekerit neekereitä? Hamekangasta naismaisille miehille, saatana. Vai mitä, Markku?

Re: Naisena olemisen ahdistus

Kirjoittaja Markku Meilo » 20.12.2008 02:50

Sivustaseuraaja (L) kirjoitti:Hehehe. Setan testissä minäkin olen sukupuolineutraali.
Sitä on liikkeellä, rohkaisit minua kokeilemaan ja minäkin olen sukupuolineutraali. Harmittelen testin suorittamista, koska tästä eteenpäin on kai sitten vuorokuukausin pukeuduttava naisten alkkareihin. Olen tottunut viikon välein kiertämään ja sitten viikon kuluttua kääntämään, sitten vielä kierto ja kääntö sekä loppukuusta sitten pesuun. Puhtaudestani en kuitenkaan tingi, peseydyn edelleen kerran kuussa, olin sitten likainen taikka en.

Re: Naisena olemisen ahdistus

Kirjoittaja nasupossu » 19.12.2008 23:37

mua ahisti kanssa ihkut jakkupuvut jotka ei ees sopinu mulle päälle koska on suunniteltu joko mummo mallii tai sitte pikkuisille naisille lisäks otti pattii ne tanttapituiset hameet, ja laitinkin aina muka vahingossa läpinäkyvän hameen konventtiin , joista vanhat mummot sitten huomautteli kauhuissaaan :lol:

oikeesti säälittää vieläkii ne tytöt jotka joutuu ahistuneena miettii seuraavaan konventtiin uutta hamosta... ostaisivat kernaasti niilläkii rahoilla varmasti uudet merkkifarkut.... ainakin itse oisin niin tehnyt!
On se nyt muuten kohtuutonta jos ihminen on muodokas yrittää peitellä muotojaan kun sen voi kauniisti tuoda esillekkin... tottahan toki nuoret sisar rakkaat olivat hieman ehkä kateelisiakin ja sain olla syrjitty aika usein hienohelmapiireissä. Olihan noi jeppuveljeksetkin aina mun rinnoissa roikkumassa että oikeen sai karistella, mut enhän mä väitä että mun d75 kuppikokokaan mikään huonopari ois ollut. :lol:
no asia meni jo varmasti asian vierest mut kuiteskii. että et kaikista eniten otti päähän se ettei saanut olla oma itsensä vaan piti peitellä ja olla siveydensipuli vaikka ei tuntenu oloonsa pätkääkään kotoisaks niis kledjuis Onneks ei tartte enää leikkii jakkupukutanttaa :)

Re: Naisena olemisen ahdistus

Kirjoittaja Markoko » 19.12.2008 22:04

Ensinnäkin haluan sanoa sen, että siitä kannata mitään ahdistusta pitää sisällään. Nainenhan saattaa olla myös lopulta tärkeä neuvonantaja miehelle. Ja jos sinä tai kuka tahansa muu nainen on pitänyt oman moraalinsa oikeassa asemassa miehiin nähden, niin siinä ei ole mitään tuomittavaa. Mutta jos nainen tulee tähän tilanteeseen, että hän haluaa nostaa itsensä miehen yläpuolelle, niin siinä tulee ehkä ikävä kyllä raja vastaan. Tietenkin nainen, täytyy omalla kohdallakin myöntää, on tärkeä miehen hyvinvoinnin kannalta. Mutta jos nainen ottaa kaiken kontrollin, niin mies häipyy... En tiedä mihin, mutta ehkä toiselle planeetalle, tai niitä haluamaan. Vaikea vihan tunne on myös vaikea voittaa, mutta niin kauan kuin itse tällä planeetalla elän, rakastan naisia ja jokaista pientäkin osaa heissä.

Ylös