Jaakko Ahvenainen kirjoitti:
Niukin naukin ajoissa salille, jotkut kättelevät jotkut eivät. Ja ohjelman loputtua kiiruusti kotiin, paitsi jos on ihka uusi tai eteiseen tulijan "päänahka" muutoin arvokas. Päänahan arvosta riippuen erinäisiä huomionosoituksia suodaan, joka saa uuden "systeemistä" tietämättömän luulemaan saapuneensa vihdoin uskonnollisen päämääränsä kliimaksiin. Tätä ylitsevuotavaa ystävällisyyttä, yms. kutsutaan ammattiterminologiassa "rakkauspommitukseksi". Aikanaan se loppuu yhtä äkisti kuin on alkanutkin. Mutta enhän ole Jehovan todistaja, omaan vain sen nylkemättömän päänahkani.
Olet Jaska ehkä enemmän kuin oikeassa.
Pari poimintaa ála Seura:
Laumaopuksen ohjeet vilpittömille jt-vanhimmille kirjoitti:Äskettäin seurakunnan yhteyteen tulleet tarvitsevat erityisesti huomiota.
Tullessaan ensimmäistä kertaa valtakunnansaliin uudet saattavat tuntea olevansa vieraita; me haluamme muuttaa tuon tunteen lämpimäksi ystävyyden tunteeksi.
Jos havaitset jonkun uuden seisoskelevan yksinään tai juttelevan vain sen kanssa, joka pitää hänelle tutkistelua, tee aloite lähestyäksesi ja tervehtiäksesi häntä ja esitelläksesi hänet toisille.
Opeta yleisönpalvelijoita tervehtimään uusia ja muistuta heitä silloin tällöin sen tekemisestä.
Valmenna kaikkia veljiä ja sisaria lähestymään uusia ja tutustumaan heihin oma-aloitteisesti.
Voit viettää aikaa uusien kanssa muinakin aikoina, kenties käydä heidän kotonaan tai kutsua heidät omaan kotiisi.
Tällainen henkilökohtainen kiinnostus saa heidät näkemään että Jehovan kansan keskuudessa vallitsee aito rakkaus.
Se täyttää myös tyhjiön, joka syntyy, kun he jättävät entiset toverinsa ja maailmallisen ajanvietteen.
Valtakunnan palveluksessamme 1975/11 kirjoitti:Me kaikki haluamme olla vieraanvaraisia, mihin sisältyy todellinen sydämellisyys ja alttius vieraittemme ja tuntemattomien vastaanottamisessa ja kestitsemisessä. Niiden, jotka pyrkivät tulemaan päteviksi vanhimman tehtävään, tulisi erityisesti osoittaa tätä kiitettävää ominaisuutta, mikä merkitsee niin paljon lämpimälle yhteenkuuluvaisuuden hengelle seurakunnassa.
Eivät vain aikuiset, vaan nuoremmatkin voivat esitellä itsensä uusille tulokkaille ja toivottaa heidät tervetulleeksi
Kun Jaska puhuu päänahan arvon määrittelystä niin sekään ei yleistämättä ole mitenkään mahdotonta.
Ei ole mitenkään outoa että vilpitön Jehovan Todistaja saattaa ennakkoon informoida muita vilpittömiä todistajia/tai vanhimpia "työn alla" olevan kiinnostuneen saapumisesta salille.
Ei ole mitenkään outoa sekään, että kiinnostunut saattaisi tehdä ensimmäisen vierailun salille juurikin tuntemansa vilpittömän Jehovan Todistajan kanssa.
Vaikka Seura kirjallisuudessaan/suosituksissaan/jopa kuvainnollisissa määräyksissään toteaa: "Tietysti kaikkien meistä tulisi toivottaa muukalaiset tervetulleeksi kristillisiin kokouksiimme, osoittaen yhtäläistä kiinnostusta sekä vaatimattomia että varakkaampia kohtaan." - Ei myöskään ole outoa sekään että vilpittömän Jehovan Todistajan kanssa JO ennakkoon keskustellut (ja ehkä ennakkoon salivierailuista muille tiedotettu) saattaa olla vilpittömien Jehovan Todistajien parissa hivenen toisenlaisessa asemassa kuin salille yhtäkkiä ilmestynyt tuntematon. Etenkin jos tuntematon haiskahtaa viinalle ja vaatetus on vähän mitä sattuu.
Ei liene outoa sekään, että kaupungissa/paikkakunnalla oleva vaikutusvaltainen/tunnettu/varakas tms henkilö (etenkin jos ennen salivierailuja edeltäisi keskusteluja tai jopa jonkinasteista tutkimista) saattaisi saada odottamattoman suurta mielenkiintoa vilpittömien Jehovan Todistajien ja etenkin vanhimpien osalta.
Mutta kuten sanoin, tuskin asiaa voi automaattisesti yleistää. Vai voisiko
Ps. Jossain määrin Seuran osalta ehkä jopa julmaa ohjeistusta ja olettamusta sekä todellisuuden realiteettiakin : "Se täyttää myös tyhjiön, joka syntyy, kun he jättävät entiset toverinsa ja maailmallisen ajanvietteen." Niinpä.
