Ajatuksia konventtiohjelmista

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Ajatuksia konventtiohjelmista

Re: Ajatuksia konventtiohjelmista

Kirjoittaja madgyver » 28.06.2009 00:01

sirpa-leena kirjoitti: B) Varmaan tuli kovasti paha mieli hälle, kenen lapsi on eronnut/erotettu; rohkaisua kerrakseen...
Varmasti joo... Ois voinu edes kertoa että tuossa puhuttiin niistä ketkä avoimesti vastustavat Jehovan todistajia julkisesti...

edit: tai ainakin toivon että puhuttiin pelkästään niistä

Re: Ajatuksia konventtiohjelmista

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 27.06.2009 18:45

Näyttäisi siltä, että "rakkautta" on kahta sorttia: positiivista ja negatiivista. Viimemainittua kuvataan usein termeillä: halveksunta, mitätöinti, vähättely, karttaminen. En suinkaan kiellä, ettenkö saattaisi olla väärässä.

Re: Ajatuksia konventtiohjelmista

Kirjoittaja sirpa-leena » 27.06.2009 13:57

"Entiset Jehovan todistajat ovat kuin näyttelyeläimiä Saatanan sirkuksessa."

Lauselmaa on tullu makusteltua muutama päivä.

Johtopäätökseni:

A) Luulisi konventissa olevan parempi laatuisempaakin puhuttavaa. Esim. 1. Kor.4:9 (loppuosa UM:n mukaan): "sillä meistä on tullut teatterinäytelmä maailmalle ja enkeleille ja ihmisille". Lainaus suoraan Raamatusta ja tarkoitetaan uskovia ei Panettelijan lapsia.

B) Varmaan tuli kovasti paha mieli hälle, kenen lapsi on eronnut/erotettu; rohkaisua kerrakseen...

Re: Ajatuksia konventtiohjelmista

Kirjoittaja äänilaiteveli » 26.06.2009 22:03

Vieras kirjoitti:Tosiaankin, jos JT näkisi samankaltaisen propagandafilminä jonkun muun uskonnon taholta, tämä heti ajattelisi, että nyt taas tämä on tätä Saatanan propagandaa. Kuitenkaan kun kyse on omasta uskonnosta, se muuttuu Jumalan henkeyttämäksi ihanaksi lahjaksi. Tässähän ei ole mitään ihmeellistä kun tietää, että samaa sumutustekniikkaa käytetään muutenkin järjestön taholta.

Juuri näin, tää on ihan uskomatonta jehovan todistajissa.
Kuljetaan laput silmillä kuin hevoset raviradalla....

Re: Ajatuksia konventtiohjelmista

Kirjoittaja Vieras » 26.06.2009 11:44

Näytelmässä huomasin pari ihan käytännönjuttua minkä kuka tahansa vähääkään keskittyvä huomasi varmasti:
-Päähenkilö pelkäsi joutuvansa vankilaan sen takia että oli ollut autokolarissa (missä kellekään ei käynyt mitenkään), vain sen takia, että kuski oli juonut alkoholia enemmän kuin laki sallii (max. kortti pois ja sakot). Ei mene ihan noin täällä Suomessa, vaikkakin USA:ssa tehty käsikirjoitus voisikin pitää paikkansa pahassa tapauksessa.
- Päähenkilöä pomo uhkaa irtisanomisella jos ei samana iltana jää ylitöihin. Niin mitenkäs se meneekään Suomessa kun ylitöihin ei voi pakottaa? Ehkä sitten oli vielä sitä 4kk koeaikaa, mutta se ei kyllä mistään tullut ilmi, ja silloinkin pitäisi kehittää parempi syy irtisanomiseen.

Muutoin tuo näytelmä oli hulvattoman mustavalkoinen kuten tuolla toinen ketju jo sen juonta kertoikin (Maailmanlopun konventti 2009- ketju). Hyvin sillä vedottiin epätasapainoisten ihmisten tunteisiin samalla häivyttäen todellisuus jonnekin tarpeeksi kauas, ettei sitä JT:t hetkeen taas varmasti löydäkään. Tosiaankin, jos JT näkisi samankaltaisen propagandafilminä jonkun muun uskonnon taholta, tämä heti ajattelisi, että nyt taas tämä on tätä Saatanan propagandaa. Kuitenkaan kun kyse on omasta uskonnosta, se muuttuu Jumalan henkeyttämäksi ihanaksi lahjaksi. Tässähän ei ole mitään ihmeellistä kun tietää, että samaa sumutustekniikkaa käytetään muutenkin järjestön taholta.

Re: Ajatuksia konventtiohjelmista

Kirjoittaja Vieras » 26.06.2009 10:10

"Entiset Jehovan todistajat ovat kuin näyttelyeläimiä Saatanan sirkuksessa"

Tuohan pitäisi saada lahkon painotuotteena tutkiskeluoppilaille tiedoksi, näin on arvio jos tulee lähtö paremmaksi vaihtoehdoksi harkittua.

Re: Ajatuksia konventtiohjelmista

Kirjoittaja Aspis » 26.06.2009 09:11

Sinänsä mielenkiintoista, että tuon näyttelyeläinkommentin antaa marionetti. Jos exät olisivat näyttelyeläimiä, kuka heitä kävisikään katsomassa? Eikö juuri jt:t, jotka pilkkaisivat ja ilkkuisivat ja osoittaisivat tyytyväisyytensä siitä, että olisimme lukkojen takana?

Vaikka tuonkin kommentin kanssa vedottaisiin taas jälkeenpäin siihen, ettei se edusta seuran mielipidettä vaan on vain yhden ihmisen kommentti, niin kummasti vaan seura, joka ei tunnusta tällaista mielipidettä, tuottaa myriadeja ihmisiä, jotka laukovat suustaan juuri tuon kaltaisia kommentteja.

Hedelmistään puu tunnetaan.

Re: Ajatuksia konventtiohjelmista

Kirjoittaja Jakke » 26.06.2009 08:41

iku kirjoitti:"Entiset Jehovan todistajat ovat kuin näyttelyeläimiä Saatanan sirkuksessa."
Tämähän on aivan hillittömän hauskasti sanottu :lol: :lol: :lol:

Hauskuus vaan loppuu siihen, että konventtikarja ottaa nämä huumoripitoisetkin sammakot jumalan sanana ja miettivät, miten taas tuli "ruokaa oikeaan aikaan" (vaikkei edes nakkeja ja lihapiirakoita tullutkaan).

Re: Ajatuksia konventtiohjelmista

Kirjoittaja wolframium » 25.06.2009 22:43

iku kirjoitti:Saatanan ansoista tein jopa muistiinpanoja, mutta alussa oleva (allekirjoitustanikin koristava) lause oli ylitse muiden: "Entiset Jehovan todistajat ovat kuin näyttelyeläimiä Saatanan sirkuksessa."
Ensin pitäisi tietysti olla taikausko(va)inen ihminen (mutta kun en ole!) ja uskoa henkiolentoon, jota kukaan ei ole koskaan tavannut missään. Sen jälkeen voisi sitten mennä töihin tälle kuvitteelliselle henkiolento-sirkustirehtöörille.

Tarkoittaakos tuo sitten sitä, että jeput maksaisivat Sirkuksen pääsylipun, jotta pääsisivät ihmettelemään "näyttelyeläinten" hienoja temppuja?! Johan heillä on ilmainen konventti. :mrgreen:

Todella päätön ja käsittämätön kuvaus mielestäni. Kuten Vt-seuran kaikki muutkin höpöilyt.

Re: Ajatuksia konventtiohjelmista

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 25.06.2009 22:06

Kommentoin lukemaani:
guest kirjoitti:Tämä löi ällikällä jopa minut: Ari Juvonen ohjelmassa Vastauksia "viimeisiin päiviin" liittyvissä kysymyksissä
"Jumala on sallinut vääriä käsityksiä lopun ajan ja Jehovan päivän ajankodista! ja "Joillakin on ollut virheellisiä käsityksiä"... Mainitaan mm. 1975 Harmagedon-luulo.. Kyse oli siis Jehovan Todistajat-järjestöstä, ei koko maailmasta. Eli siis, Jumala antaa "henkensä" ohjata "oma järjestönsä" harhapoluille ihan vaan huvin vuoksi..
Kas mokomaa, alkavatko profetiat toteutua! Jes. 29:10 Sillä Herra on vuodattanut teidän päällenne raskaan unen hengen ja sulkenut teidän silmänne-profeettanne, ja peittänyt teidän päänne-näkijänne.
11 Niin on kaikki ilmoitus teille niinkuin lukitun kirjan sanat; jos se annetaan kirjantaitavalle ja sanotaan: "Lue tämä", niin hän vastaa: "Ei voi, sillä se on lukittu",
12 ja jos kirja annetaan kirjantaitamattomalle ja sanotaan: "Lue tämä", niin hän vastaa: "En osaa lukea".
(KR 33/38)
iku kirjoitti:Vanhintenylistyspuheesta jäi mieleen perusajatus, jonka mukaan vanhimmat saattavat yksilöinä olla epätäydellisiä, mutta tuo paimenjärjestelmä on täydellinen.
Mikäli yksilöt ovat yhteisönsä summa, on kyseessä kollektiivinen harha. Mistäs niitä konventtinauhoituksia saakaan!

Re: Ajatuksia konventtiohjelmista

Kirjoittaja Vieras » 25.06.2009 21:56

Kun jumala on sallinut vääriä käsityksiä... lienee tuossa jumalan nimi jehova erittäin harkitusti jätetty pois. samaten ei muistutettu että lahko on eräänlainen kanavoituma tälle jehooovalle ovivärväystyön käytätännön järjestelyjä sekä teoreettisia perusteita varten.

Kysyisin todistajilta että osaako tuota aikamäärettä "tosi pian, äkkiä" ylittää muilla sanoilla nopeasti tulevuuden suhteen ? Millä tavoin ?

Palataanko huomenna "äkkiyden" jumalalle merkitsevän tuhatvuotisuuden huomautukseen, ja ollaan konventin informatioarvosta erityisen kiitollisia ?

Re: Ajatuksia konventtiohjelmista

Kirjoittaja toolman » 25.06.2009 21:12

Arvostakaa niitä, jotka paimentavat uskollista orjaa!

Re: Ajatuksia konventtiohjelmista

Kirjoittaja iku » 25.06.2009 20:23

Piipahdin kuuntelemassa puheen Arvostakaa niitä, jotka "valvovat sielujanne" ja puhesarjan Varo Saatanan pyydyksiä!

Vanhintenylistyspuheesta jäi mieleen perusajatus, jonka mukaan vanhimmat saattavat yksilöinä olla epätäydellisiä, mutta tuo paimenjärjestelmä on täydellinen.

Saatanan ansoista tein jopa muistiinpanoja, mutta alussa oleva (allekirjoitustanikin koristava) lause oli ylitse muiden: "Entiset Jehovan todistajat ovat kuin näyttelyeläimiä Saatanan sirkuksessa."

Ajatuksia konventtiohjelmista

Kirjoittaja Vieras » 25.06.2009 19:47

Lupasin viime viikolla mainita jotain onhjelmista. Täytyy sanoa ettei mitään tiettyä lausetta sana sanaan jäänyt päähän kovin silmiinpistävästi (lauseet pitkiä enkä muista kuin ajatuksen niistä).

Pääajatuksin /punaisena lankana siellä toistui mm. seuraavat ajatukset:
-voit selvitä elossa vain Järjestön yhteydessä (muotoiltiin kyllä Jumala-sanan taakse piiloon)
-syy "hiipumiseen" on Saatanassa - ei siis oma syy, vaikka kaikki syyttävätkin sinua siitä :)
-Tuomion päivä tulee tosi pian, äkkiä! - Ei hätää vaikka ei tulisikaan, kun Jumalalle 1000 vuotta on kuin 1 päivä :)
-Elokuvat opettavat ihmisille pahuutta - eli siis ennen elokuvan keksimistä ei ollutkaan pahuutta samalla tavoin?
- Porkkana-keppi- eli paratiisi vs. kuolema-pelottelua

Tämä löi ällikällä jopa minut: Ari Juvonen ohjelmassa Vastauksia "viimeisiin päiviin" liittyvissä kysymyksissä
"Jumala on sallinut vääriä käsityksiä lopun ajan ja Jehovan päivän ajankodista! ja "Joillakin on ollut virheellisiä käsityksiä"... Mainitaan mm. 1975 Harmagedon-luulo.. Kyse oli siis Jehovan Todistajat-järjestöstä, ei koko maailmasta. Eli siis, Jumala antaa "henkensä" ohjata "oma järjestönsä" harhapoluille ihan vaan huvin vuoksi..

Ari Hakkarainen myös kertoi (Säilytä kiireellisyyden tunne) kuinka "haluamme todistaa rakkautemme Jehovaa kohtaan" ja "osoittaa sen olemalla kiireellisiä saarnaamistyössä".
Miksi pitäisi Jumalalle todistaa, jos se kerran näkee jo sydämen? Ja miksi tuo on ainut tapa osoittaa se? Hmm..
Ja vielä "nyt on aika pelastaa ihmiselämä (vai elämiä)" - ihan kuin se olisi ihmisistä kiinni edes JT-oppien/Raamatun mukaan..

Näytelmää kommentoin myöhemmin.
Mitäs teillä muilla mukana olleilla on jäänyt mieleen?

Ylös