Ikuinen elämä

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Ikuinen elämä

Re: Ikuinen elämä

Kirjoittaja Vieras » 08.08.2010 17:17

jassoo. Piti vääntää vitsiä siitä että saunotaan kuoliaaksi, vaikka siltä kannalta kuin lausutaan "kylmä kuin ryssän helvetissä", mutta tota, näähän on niitä asioita, joskus tuntuu ettei näistä vakavista asioista saisi naurattaa, joskus että ei muutakaan voi, eihän tuolla saunapalolla mitään tekemistä uskonnon kanssa ollutkaan.

Kuitenkin on sanottava, että tavoitetaso ei ole kaksinenkaan, jos pitää riittää jehovantodistajuuden hakkaaminen.

Ongelmanahan siinä on se silmien avaaminen ja johtaminen pois lahkosta. Täytyisikö keksiä uusia valokopioita vanhoista painotuotteista, saisi tehtyä sitten tulevien päivien hyviä töitä.

Re: Ikuinen elämä

Kirjoittaja Markku Meilo » 08.08.2010 16:31

Vieras kirjoitti:Kuten helvetti Raamatussa on eroa Jumalasta...
Uskoisin, että jokainen jehovantodistajuudesta irti itsensä työskennellyt kokisi tuoksi nk. helvetiksi elämän uudessa asiainjärjestelmässä, koko Kristuksen milleniumi olisikin sitten jo yottahelvetti.

Jos ajattelee helvettiä eroksi jumalasta, niin sen mukaan uskonnottomana elän helvetissä kaiken aikaa, mielestäni se hakkaa jehovantodisdtajuuden mennen tullen ja siinä välissäkin.

Re: Ikuinen elämä

Kirjoittaja YksinäinenSusi » 08.08.2010 13:24

Niin kukapa taivaspaikan saanut haluais hiihdellä maan päällä , kun avaruudessa hiihtäminen on paljon helpompaa , ei oo kato kitkaa vastuksena , ja voi hiihdellä vaikka valonnopeutta , kun oma keho koostuu energiasta ja valosta . :mrgreen:

Re: Ikuinen elämä

Kirjoittaja Vieras » 07.08.2010 17:38

Kuten helvetti Raamatussa on eroa Jumalasta, niin taivas on sen vastakohta. Niistä ei tarkemmin kerrota. Kun uskovainen sanoo vaikkapa pelaavansa jalkapalloa tai hiihtävänsä taivaassa, niin vaikea se on kieltää se kokonaisuus rakkauksineen ja muineen huomioiden, paitsi tietysti voidaan kuvitella että taivaaseen pääsyn ja tutustumisen jälkeen ei teekään enää mieli harrastaa juuri hiihtämistä,

Re: Ikuinen elämä

Kirjoittaja Vieras » 07.08.2010 16:24

Ehkäpä siksi vallitsee nykyään tämä elämän kiertokulku ja ravintoketju. Olen aina kokouksissa miettinyt, että uskovatko ne seurakuntaliset tosiaan tuon vision maanpäällisestä paratiisista. Kaiken järjen mukaan, sinne ei voisi enää syntyä ketään eikä sieltä voisi toisaalta kuolla ketään. Mahdoton yhtälö.

Olen kuullut todistajilta puolestaan kommentteja taivaasta: eivät halua soittaa harppua valkeissa vaatteissa, mikä lienee taivaan stereotypia. Mutta jotenkin hengen tai sielun eläminen kuoleman jälkeen tuntuisi uskottavammalta, vaikka JT:t opettavat, että ihmisellä ei olisi kuolematonta sielua: "kuolleet eivät tiedä mitään".

Re: Ikuinen elämä

Kirjoittaja YksinäinenSusi » 06.08.2010 12:35

No, ainakin pitkäksi aikaa olis haastetta kyllä siinä , että rakennettais maata paratiisiksi siten, että siitä tulis kaunis kokonaisuus , kaikkinen ihmisten taloineen ja ympäröivine luontoineen.

Mutta kuten sanottua , jos ei ole tehtaita ,jotka tuottavat kaikenlaisia koneita , niin epäilempä että aivan käsipelillä onnistuis , varsinkin kun , otetaan huomioon että Jehovan todistajia on aika vähän eli 0,1% vain verrattuna maailman tämänhetkiseen väestöön nähden.
( 7000 000 000 x 0,1% = 7000 000)

Niin, jos tuollainen 7000 000 joukko alkaisi rakentaan paratiisia ,niin sais siinä lapioo heilutella , puhumattakaan alkuvaikeuksista kun ruumiita lojuis haisemassa joka puolella ja nekin pitäis jotenkin kerätä kasoihin , että Jehovan lähettämät linnut pääsisivat syömään niitä pois, koska eiväthän linnutkaan pääse esim. kerrostaloihin ja ruumiit pitäis raahata niistä pois.

Ja lintujen määrän pitäisi tulla valtavaksi kun ajatellaan , että yhden ihmisruumiin syömiseen tarvitaan monenmonta lintua ,niin jos yhden syömiseen tarvittais vaikka 50 lintua niin, lintujen määrä olisi ( 7000 000 000 - 7000 000) x 50 = 3.4965 x 10^11.
En tiedä varmaan onko tämä ^ potenssimerkki,mutta sovitaan että on.

Eli montako lintua tuosta tulee 3.4965 x 10^11 ,osaisko joku viisas vastata? Mun ymmärrys ei riitä.

Ja entäs sitten , kun nuo linnut saavat homman hoidettua ja ruumiit syötyä , niin ne kuolisivat tietysti , mutta minkä eläimen Jehova sitten panis lisääntymään , että nuo linnunraadot saatais syötyä pois , niin ehkä ketun ja syökö kettu edes raatoa,enpä tiedä. NO ,ehkä hyeenan ,nehän nauravatkin ja se piristäis hieman mielialaa , kun nauravat hyeenat puhdistais maapalloa linnunraadoista.

Ja edelleen ,montako hyenaa tarvittais noin monen linnunraadon syömiseen...
ja edelleen mikä eläin söis sitten hyeenoiden ruumiit jne...
saa joku muu jatkaa ,jos haluaa :o

Re: Ikuinen elämä

Kirjoittaja lavanpalvelija » 06.08.2010 11:22

JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:- Hieno haave sinällään ja ratkaisee kaikki ongelmat. :roll:
Muistan olin silloin ehkä alle viisivuotias kun vähän vanhempi kaverini kirjantutkistelussa kuvaili paratiisituntemuksiaan seuraavasti:

"Sitten kun alkaa kutittamaan selkää niin leijona tulee ja raapii"

Re: Ikuinen elämä

Kirjoittaja Vieras » 06.08.2010 10:09

Mitkä ovat paratiisin haasteet ?

Nykyihmisen tärkeimpiä elämän jäsentäjiä ja sisällön tuottajia ovat haasteet, kuten tähtääminen hölkkämaratonin osallistumiseen, tohtorin väitöskirjan hyväksymiseen, säästäminen pääsemiseen matterhornille kiipeämiseen, säästäminen purjevenettä varten, sapattivuotta varten..

Re: Ikuinen elämä

Kirjoittaja YksinäinenSusi » 05.08.2010 23:44

Tosi kaunis haave villihevosista.

Sitten sellainen haave siitä , että kaikilla maan päällä asuvilla olisi oma tontti ja peltoa ,jota viljellä - ei mitään palkkatyötä vaan mielekästä työtä itseään varten. Olisikohan tuo realistista , Puhu perustellen kirja puhui sen puolesta , että olis.

Mutta itse ajattelen , että täytyyhän tilaa olla metsille, vuorille, sademetsille - jos miljardit ihmiset omistaisivat tontin ja peltoa, mieluummin vielä jokien ääreltä (juomavesi , pesuvesi) , niin jotenkin tuntuu , ettei tilaa riittäisi kaikelle.

Joku haaveilija siihen heitti , että no , Jehova varmaankin luo toisen maapallon meidän maapallomme viereen , että tilaa riittää.

Eli avaruusteknologian täytyisi jatkua,että päästäs loikkaamaan sinne.

Myös monet Kanssa veljet ihan tosissaan olivat siinä uskossa , että paratiisissa ajellaan autoilla , entäs sitten. No tarvittais autotehtaita, sähkölaitoksia,tehtaita kaikkien raaka-aineiden tekemiseen ,mistä autot tehdään ja mihin tästä kertyvät saasteet sitten pannaan.
Mennäänkö ojasta allikkoon, tehtaat aina saastuttavat.

No, äidilläni oli ratkaisu tähän kaikkeen ,joka kuului " Uudessa järjestelmässä Jehova antaa uudet kirjakääröt , jotka tuovat sitten ratkaisun kaikkeen." - Hieno haave sinällään ja ratkaisee kaikki ongelmat. :roll:

Re: Ikuinen elämä

Kirjoittaja Massetar » 05.08.2010 12:31

Minä haaveilin siitä, että asun kauniissa talossa järven rannalla. Lähellä on niitty jossa juoksentelee villihevosia. Yksi noista hevosista on "minun" ja tulee luokseni kutsusta. Haaveilin myös osaavani soittaa useita soittimia ja olevani näppärä erilaisissa käsitöissä. Kaipasin myös harmoonista tunnetta Jumalan läsnäolosta ja siitä, että kuulisin hänen äänensä. Itsekästä hyvinkin siis.

Re: Ikuinen elämä

Kirjoittaja Vieraas » 05.08.2010 10:58

harmus kirjoitti:
Vieras kirjoitti:Mielestäni oli outoa, ettei "saanut" osallistua lahjoittajana yleishyödyllisten järjestöjen tukemiseen. Amnesty ym. Kirkon ulkomaanapu tai verenluovutus jo tosi pahoja, joista olisi joutunut "kuulusteluihin".
Lahojoituksen kohteena olevan lahjoitusojärjestön suhde politiikkaan tai muihin uskonnollisiin organisaatioihin on ratkaiseva kun Jehovan todistajat miettivät lahjoituksiaan.
Onkos kirjoittaja nyt lukenut Vartiotornia ihan ilman vanhinten avustusta? Sen julkisesta eli propagandaversiosta lukien voisi päätellä vaikka että Jehovan todistajat saavat ihan itse päättää äänestämisestä ja aseistakieltäytyminenkin on ihan omasta sydämestä kotoisin. Käytäntöhän on aivan jotain muuta. Mitäs muuta Amnestyn toiminta olisi kuin poliittista, kun sen päätavoite on vaikuttaa hallitusten ja viranomaisten ihmisoikeuspolitiikkaan? Sen sijaan että kyselet vastakkaisia kokemuksia, mitäpä jos yrittäisit seuraavan kerran valtakunnansalilla käynnistää vanhinten kanssa juttua siitä miten mainio järjestö Amnesty on? Katellaan miten käy.

Re: Ikuinen elämä

Kirjoittaja Vieras » 05.08.2010 10:08

"Tuon Amnestyn voi ottaa pois listalta. Sen jäsenistöön kuuluu Jehovan Todistajia, eikä siiheen kuulumisesta mihinkään ongelmiin joudu ainakaan Jehovan Todistajissa"

Jaa ettei Amnestylla olekaan poliittista luonnetta ? No se on lahkossa niin, että sääntö ei tapaa olla ongelma, siitä voidaan antaa erityissääntö, sovellusohje taikka pilkkoa osasiinsa kuin veri ikään.

Re: Ikuinen elämä

Kirjoittaja harmus » 05.08.2010 09:31

Vieras kirjoitti:Mielestäni oli outoa, ettei "saanut" osallistua lahjoittajana yleishyödyllisten järjestöjen tukemiseen. Amnesty ym. Kirkon ulkomaanapu tai verenluovutus jo tosi pahoja, joista olisi joutunut "kuulusteluihin".
Tuon Amnestyn voi ottaa pois listalta. Sen jäsenistöön kuuluu Jehovan Todistajia, eikä siiheen kuulumisesta mihinkään ongelmiin joudu ainakaan Jehovan Todistajissa. Jos joku on kokenut muuta, kertokoon.

Lahojoituksen kohteena olevan lahjoitusojärjestön suhde politiikkaan tai muihin uskonnollisiin organisaatioihin on ratkaiseva kun Jehovan todistajat miettivät lahjoituksiaan.

Re: Ikuinen elämä

Kirjoittaja Vieras » 04.08.2010 20:03

”Mitä me syömme? – – Mitä me puemme yllemme?” (Matt. 6:31) -Matteuskin kysyi itseltään että mitä hän söisi ja pukisi yllensä ?

Re: Ikuinen elämä

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 04.08.2010 19:31

Jaa... Sitä piti kutsua Saatanan hallinnon alainen apuun, kun maailmanloppu oli meneillään. Ei kai sitä muuten? Kiitos, JP.

Ylös