Gallup: Oudoin JT-opinkappale

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Gallup: Oudoin JT-opinkappale

Re: Gallup: Oudoin JT-opinkappale

Kirjoittaja YksinäinenSusi » 18.08.2010 10:50

Lainaus:
Seurateologian teograattinen sodankäyntioppi väittää, että maailma kulkee kohti lopullista tuhoaan, joka on nähtävissä muun muassa siitä, että kaikki paha, maanjäristykset, sodat ja ynnä muut mullistukset enenevät ja ihmisillä on hätä ja ahdistus.

Tietääkseni maanjäristykset eivät enene , eivätkä sodat myöskään enene nykyään , eivät sodat voi enentyä ydinaseiden takia.
Sotiahan käydään vain siellä missä ei ydinaseita ole , eikä ne voi enentyä ainakaan 1. maailmansotaan verrattavalla laajuudella.

Maanjäeristykset taas eivät johdu öljyn pumppauksesta pois maaperästä , kuten jotkut ovat ajatelleet , että sinne jäisi tyhjiä onkaloita , jotka sortuisivat ja näin tulisi maan järistyksiä , ei ei...
Eihän sitä öljyä - hyvänen aika - sieltä maapallon vaipasta pumpata . Eikä sitä öljyä siellä maapallon vaipassa voisi ollakaan kovan paineen ja kuumuuden vuoksi.

Vaan se syvyys , mistä öljyä voidaan kerätä , on tuon maapallon kuoren kokonaispaksuudesta vain murto-osa , eli jos katsotaan maapallon kuorta vaikka halkileikkauskuvana tietosanakirjasta , niin ne öljyvarannot ovat ihan maan pinnan tuntumassa ,tuossa kuvassa.

Ja jos tuota kuvaa lähdettäis sitten suurentamaan valtavasti , niin jossain vaiheessa ne oljy-onkalot tulisivat esiin , ja silloin voitaisiin todeta , että miten paksu maapallon vaippa todella onkaan , ennenkuin alkaa sula magma aines.

Ja ne öljyvarannot ovat siis aika lähellä pintaa verrattuna maapallon kuoren kokonaismittaan.Eihän niitä muuten ihmisten keksimillä laitteilla voisi edes pumpata.

Eli ei öljynpumppauksella ole mitään tekemistä maanjäristysten kanssa. :o

Re: Gallup: Oudoin JT-opinkappale

Kirjoittaja YksinäinenSusi » 17.08.2010 18:58

Epäilempä , että tuo 1914 ajankohta "ennustettiin" jälkikäteen ,kun jälkikäteen on helppo "ennustaa" ja 1.maailmansodan vuoksi tuo ajankohta sopi hyvin siihen , että Saatana ja Demonit heitettiin maan läheisyyteen. 1. maailmansota tuntui niin järkyttävältä , että varmaan moni uskovainen ajattelikin ,että tämän täytyy olla paholaisesta.

Uskompa kenties , että 3.maailman sota olisi jo käyty , jos ei olisi keksitty atomipommia hillitsemään ihmisen luontaista tappamisviettiä. :o
Että turhaan pelkäsin pienenä atomipommia , kun sehän on vain tehnyt rauhan , ainakin länsimaiden maille.

Lienee Jeesuksella ollut näppinsä pelissä , kun atomipommia rustailtiin , niin tulihan sieltä pitkä rauhanaika ainakin länsimaille.

Re: Gallup: Oudoin JT-opinkappale

Kirjoittaja Vieras » 17.08.2010 17:01

Eikös se 1914 ollutkaan juuri sen Jeesuksen lupaaman takaisintulon toteutuma, jonka tosin vain vartiotorniseura on kyennyt toteamaan ?

Oliko v:lle 1874 paluuennuste minkäkinmuotoinen, mutta hämärä muistikuva-arvaus olisi että tuolloin olisi pikkusen aikaa kulunut ja seura kaikki- tai ainakin paljontietävyydessään lausui että kyllä se Jeesus palasi mutta näkymättömänä.

Ja että myöhemmin lähinnä korjattiin vuosiluku 1914:ksi. Siis joskun v. 1914 jälkeen, kun vuodelle 1914 oli ennustettu maailmanloppua, koska tuolloin ei vielä tiedetty että se tulisikin olemaan järjestelmäasiain lopettajaiset.

Mutta jostain syystä näissä asioissa on meikäläisellä sekaisinmenoherkkyyttä, varmaan on jotakin virallisesta historiikista poikkeavaa tästä ?

Re: Gallup: Oudoin JT-opinkappale

Kirjoittaja Sukututkija » 17.08.2010 16:46

JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:No minä jessulijeppulina ymmärsin tämän näin , että kun Jeesus istahti vuonna 1914 valtaistuimelle , niin sillä hetkellähän hän alkoi hallita vihollistensa keskellä , koska Saatana ja hänen Demoni kaverinsahan olivat myös silloin taivaissa. No , Jeesus oli jo niin kyllästynyt heihin , että viskasi heidät maan läheisyyteen (huspois tyyliin). Uskoisin , että Jehovan todistajat selittäisivät tämän asian jotensakin näin.

Eli aivan aluksi Jeesus hallitsi siis vihollistensa keskellä. Mutta tämä on siis selitetty vain minun ymmärrykseni mukaan.
Muuten tuntuisi ihan ok järkeilyltä, mutta seuran hallintoneuvoston viisas tulkintakomitea tuntuisi olevan hiukan silläkin linjalla, että täällä maan päällä se Jessekin huseeraa. Vrt JP lainaus edellä:
Valaistunut uskollinen ja ymmärtäväinen orjaluokka katsoi asiakseen loihea lausumaan sekä kirjoitti: *** w08 1/1 s. 9 Milloin Jumalan valtakunta tulee? ***
Jumalan asettama Kuningas hallitsee nyt vihollistensa keskellä (Psalmit 110:2).

Re: Gallup: Oudoin JT-opinkappale

Kirjoittaja YksinäinenSusi » 17.08.2010 15:40

Sori OT, mutta tässä mulla onkin hiukan aukkoa sivistyksessä. Miten opetus menee, missä Jeesus hallitsee vuodesta 1914 lähtien? Sanoit, että "ryhtyi hallitsemaan vihollistensa keskellä", niin ilmeisesti sitten maassa, koska ei kai taivahassa ole hänen vihollisiaan. Kuitenkin kertomasi mukaan Jeesus paiskasi käärmeen Maan läheisyyteen, siis maahan?, jossa se nyt piinaa meitä poloisia.

Onko seuran teokraattinen sodankäyntiteolokia nyt sitten sellainen, että täällä maan päällä hallitsevat nyt siis sekä Jeesus että hänen maan päälle viskaamansa käärme?

No minä jessulijeppulina ymmärsin tämän näin , että kun Jeesus istahti vuonna 1914 valtaistuimelle , niin sillä hetkellähän hän alkoi hallita vihollistensa keskellä , koska Saatana ja hänen Demoni kaverinsahan olivat myös silloin taivaissa. No , Jeesus oli jo niin kyllästynyt heihin , että viskasi heidät maan läheisyyteen (huspois tyyliin). Uskoisin , että Jehovan todistajat selittäisivät tämän asian jotensakin näin.

Eli aivan aluksi Jeesus hallitsi siis vihollistensa keskellä. Mutta tämä on siis selitetty vain minun ymmärrykseni mukaan.

Tässäkin tulee hyvin ilmi , miten raamattua voi tulkita. Toinen ihminen ymmärtää jonkin kohdan hiukan erilain ja ei oikein sitten voi sanoa varmasti , mikä on oikea ja mikä väärä tulkinta , vaiko ovatko molemmat tulkinnat oikeita eri näkökulmista katsoen.:o
Vt-Seura ei oikein hyväksy eri näkökulmia , paitsi jos se itse selittää , että jokin raamatunkohta voidaan selittää tietystä näkökulmasta katsoen.

Re: Gallup: Oudoin JT-opinkappale

Kirjoittaja Sukututkija » 16.08.2010 22:37

Johanneksen poika kirjoitti:Tässä jotain lainauksia:
Tämähän onkin mielenkiintoinen asia...

Seurateologian teograattinen sodankäyntioppi väittää, että maailma kulkee kohti lopullista tuhoaan, joka on nähtävissä muun muassa siitä, että kaikki paha, maanjäristykset, sodat ja ynnä muut mullistukset enenevät ja ihmisillä on hätä ja ahdistus. Sikäli kun vähäinen järkeni mitään noista JP lainauksista pystyy hahmottamaan, niin vaikuttaisi vähän nyt siltä, että seuran hallintoneuvoston nykyisen lampun valossa asia saattaisi näyttäytyä siinäkin valossa, että se on nimenomaan Jesse ite, a.k.a. Jeesus, joka näitä peijaisia tässä saattaisi järjestelläkin.

Mulle ei nyt kylläkään ihan aukea tämä asia - eli, kyllähän tämä on varsin outo opinkappale. Ainakin näin seuralle vihkiytymättömälle maallikolle. Jahka ne tyttäret rimputtelevat seuraavan kerran ovikelloa, niin täytyykin ottaa asia puheeksi. Varmasti tälle on ihan järjellinen selitys.

Re: Gallup: Oudoin JT-opinkappale

Kirjoittaja Johanneksen poika » 16.08.2010 21:59

Sukututkija kirjoitti:
Viljo kirjoitti:En osaa suoralta kädeltä vastata, koska mun viesti ole vaan jostain takaraivosta napattu heitto. En siis muista vts:n selitystä vihollistensa keskuudessa hallitsemisesta täsmällisesti. Sellainen muistikuva kuitenkin on, ettei se ole kovin looginen ja helposti ymmärrettävä opetus.
Ok, siis "outo opinkappale", kuten otsikkokin sanoo. Jahka saan seuramateriaalia tähän koneelle WTCD muodossa, niin pitänee paneutua aiheeseen oikein seikkaperäisesti ja selvittää tämä mysteeri juurta jaksain.
Tässä jotain lainauksia:

*** it-1 s. 1239-1240 Keppi, sauva ***
Psalmista kirjoitti: ”Jehova lausuu minun Herralleni: ’Istu minun oikealla puolellani, kunnes minä panen vihollisesi sinun jalkojesi alustaksi.’ Jehova lähettää Siionista sinun voimasi sauvan sanoen: ’Käy alistamaan vihollistesi keskellä.’” (Ps 110:1, 2.) Apostoli Paavali soveltaa tämän raamatunkohdan Jeesukseen Kristukseen, jolla on ikään kuin ’Jehovan voiman sauva’, kun hän etenee Jehovan edustajana saatuaan häneltä täydet valtuudet vihollistensa tuomion toimeenpanoon (Hpr 10:12, 13). Jeesus Kristus, ’Iisain kannosta puhkeava virpi’, ”on lyövä maata suunsa sauvalla, ja huultensa hengellä hän surmaa jumalattoman” (Jes 11:1, 4). Hän puhuu arvovaltaisesti ja käyttää Jehovalta saamaansa valtaa rangaistessaan jumalattomia. Hänen sanotaan hallitsevan kansakuntia rautasauvalla, ei siis rauhaisasti niin kuin paimen, joka johtaa laumaa sauvallaan (Il 2:27; 12:5; 19:15).

*** it-2 s. 1310 Vihollinen ***
Ylösnousemuksensa jälkeen hän kuitenkin ”istui Jumalan oikealle puolelle ja siitä lähtien odottaa, kunnes hänen vihollisensa pannaan hänen jalkojensa alustaksi” (Hpr 10:12, 13; Lu 20:41–43). Tässä psalmiin 110 kirjoitetussa profetiassa esitetään käsky, jonka Jehova antoi Pojalleen: ”Käy alistamaan vihollistesi keskellä.” (Ps 110:2.) Näiden Jehovan ja hänen ”voideltunsa” vihollisten osoitetaan koostuvan ”kansakunnista”, ”kansallisista ryhmistä”, ”maan kuninkaista” ja ”korkeista virkamiehistä” (Ps 2:1–9). Ilmestyksen 19:11–21:ssä hänen, jota kutsutaan ”Uskolliseksi ja Totuudelliseksi”, ”Jumalan Sanaksi” ja ”kuninkaiden Kuninkaaksi ja herrojen Herraksi”, kuvaillaan johtavan taivaan armeijat vihollisiaan vastaan. Siinä osoitetaan, että ”peto ja maan kuninkaat ja heidän armeijansa” sekä ”väärä profeetta” ovat Kristuksen vihollisia, ja hän tuhoaa heidät kaikki.

*** ws 3. luku s. 28 kpl 18 ”Rauhanruhtinas” hallitsee vihollisten keskellä ***
18 Aika, jolloin ”Rauhanruhtinas” hallitsee täällä maan päällä vihollistensa keskellä, lähenee loppuaan. Hän on hoitanut tilanteen erinomaisesti. Hänen uskolliset pyhät enkelinsä ovat yötä päivää asemissa, valmiina ottamaan häneltä vastaan kuninkaallisia käskyjä ja toimimaan viipymättä niiden mukaisesti. He suojaavat voideltua jäännöstä ja siihen kuuluvien tovereita, ”muiden lampaitten” ”suurta joukkoa”, kun nämä toimivat Valtakunnan etujen mukaisesti tänä nopeasti hupenevana aikana, jolloin ”Rauhanruhtinas” hallitsee vihollistensa keskellä. – Ilmestys 7:9.

*** w08 1/1 s. 9 Milloin Jumalan valtakunta tulee? ***
Jumalan asettama Kuningas hallitsee nyt vihollistensa keskellä (Psalmit 110:2). Messias täyttää tässä turmeltuneessa, Jumalasta vieraantuneessa maailmassa Isänsä tahdon löytää kaikki ne, jotka haluavat oppia tuntemaan Jumalan sellaisena kuin hän todella on ja palvoa häntä ”hengessä ja totuudessa” (Johannes 4:24). Toivo elää ikuisesti Jumalan valtakunnan alaisuudessa on kaikenikäisten ja kaikkiin rotuihin ja yhteiskuntaluokkiin kuuluvien ihmisten ulottuvilla (Apostolien teot 10:34, 35). Kannustamme sinua tarttumaan edessäsi olevaan suurenmoiseen tilaisuuteen. Ryhdy nyt hankkimaan tietoa Jumalan valtakunnasta voidaksesi elää ikuisesti sen vanhurskaan hallinnon alaisuudessa. (1. Johanneksen kirje 2:17.)

*** w06 1/5 s. 27 kpl 3 Palvele uskollisesti Kristus-Kuningasta ***
3 Vuodesta 1914 lähtien Valtakunnan hyvään uutiseen on siis tullut uusi sykähdyttävä piirre. Kristus on hallinnut Jumalan taivaallisen valtakunnan Kuninkaana, vaikkakin ”vihollistensa keskellä” (Psalmit 110:1, 2; Matteus 24:14; Ilmestys 12:7–12). Lisäksi hänen uskolliset alamaisensa eri puolilla maailmaa osoittavat innokkaasti kannattavansa hänen hallitusvaltaansa osallistumalla maailmanlaajuiseen raamatulliseen opetusohjelmaan, jolla ei ole vertaa ihmiskunnan historiassa (Daniel 7:13, 14; Matteus 28:18). Hengellä voidellut kristityt, ”valtakunnan pojat”, toimivat ”lähettiläinä Kristuksen sijasta”. Heitä tukee uskollisesti Kristuksen ”muiden lampaiden” kasvava joukko, johon kuuluvat toimivat Jumalan valtakunnan lähetteinä. (Matteus 13:38; 2. Korinttilaisille 5:20; Johannes 10:16.) Meidän täytyy kuitenkin tutkia itseämme, tunnustammeko yksilöinä Kristuksen vallan. Olemmeko horjumattoman uskollisia hänelle? Miten voimme osoittaa olevamme uskollisia sellaiselle Kuninkaalle, joka hallitsee taivaassa? Tarkastellaanpa kuitenkin ensin, mitä syitä meillä on olla uskollisia Kristukselle.

Re: Gallup: Oudoin JT-opinkappale

Kirjoittaja Sukututkija » 16.08.2010 21:53

Viljo kirjoitti:En osaa suoralta kädeltä vastata, koska mun viesti ole vaan jostain takaraivosta napattu heitto. En siis muista vts:n selitystä vihollistensa keskuudessa hallitsemisesta täsmällisesti. Sellainen muistikuva kuitenkin on, ettei se ole kovin looginen ja helposti ymmärrettävä opetus.
Ok, siis "outo opinkappale", kuten otsikkokin sanoo. Jahka saan seuramateriaalia tähän koneelle WTCD muodossa, niin pitänee paneutua aiheeseen oikein seikkaperäisesti ja selvittää tämä mysteeri juurta jaksain.

Re: Gallup: Oudoin JT-opinkappale

Kirjoittaja Viljo » 16.08.2010 21:35

Sukututkija kirjoitti:Sori OT, mutta tässä mulla onkin hiukan aukkoa sivistyksessä. Miten opetus menee, missä Jeesus hallitsee vuodesta 1914 lähtien? Sanoit, että "ryhtyi hallitsemaan vihollistensa keskellä", niin ilmeisesti sitten maassa, koska ei kai taivahassa ole hänen vihollisiaan. Kuitenkin kertomasi mukaan Jeesus paiskasi käärmeen Maan läheisyyteen, siis maahan?, jossa se nyt piinaa meitä poloisia.

Onko seuran teokraattinen sodankäyntiteolokia nyt sitten sellainen, että täällä maan päällä hallitsevat nyt siis sekä Jeesus että hänen maan läheisyyteen viskaamansa käärme?
En osaa suoralta kädeltä vastata, koska mun viesti oli vaan jostain takaraivosta napattu heitto. En siis muista vts:n selitystä vihollistensa keskuudessa hallitsemisesta täsmällisesti. Sellainen muistikuva kuitenkin on, ettei se ole kovin looginen ja helposti ymmärrettävä opetus.

edit: ole -> oli

Re: Gallup: Oudoin JT-opinkappale

Kirjoittaja rippeli » 16.08.2010 20:49

Sukututkija kirjoitti:
Viljo kirjoitti:Arvelen, että tuo alennustila olisi luontainen seuraus vuodesta 1914 kun Jeesus ryhtyi hallitsemaan vihollistensa keskellä ja heitti käärmeen kavereineen Maan läheisyyteen piinaamaan meitä ihmisiä. Niin kuin kärmes ei sitä olisi ennen muka tehnyt. Ai niin, maailmansota.
Sori OT, mutta tässä mulla onkin hiukan aukkoa sivistyksessä. Miten opetus menee, missä Jeesus hallitsee vuodesta 1914 lähtien? Sanoit, että "ryhtyi hallitsemaan vihollistensa keskellä", niin ilmeisesti sitten maassa, koska ei kai taivahassa ole hänen vihollisiaan. Kuitenkin kertomasi mukaan Jeesus paiskasi käärmeen Maan läheisyyteen, siis maahan?, jossa se nyt piinaa meitä poloisia.

Onko seuran teokraattinen sodankäyntiteolokia nyt sitten sellainen, että täällä maan päällä hallitsevat nyt siis sekä Jeesus että hänen maan läheisyyteen viskaamansa käärme?
Hyvä kysymys!
Kaipa se sitten niin menee, että kärmes karkotettiin taivaasta, mutta täällä maan läheisyydessä se on hankalampi alistaa, joten Jesse hallitsee sitten vihollisten porskuttaessa.

Re: Gallup: Oudoin JT-opinkappale

Kirjoittaja Sukututkija » 16.08.2010 19:10

Viljo kirjoitti:Arvelen, että tuo alennustila olisi luontainen seuraus vuodesta 1914 kun Jeesus ryhtyi hallitsemaan vihollistensa keskellä ja heitti käärmeen kavereineen Maan läheisyyteen piinaamaan meitä ihmisiä. Niin kuin kärmes ei sitä olisi ennen muka tehnyt. Ai niin, maailmansota.
Sori OT, mutta tässä mulla onkin hiukan aukkoa sivistyksessä. Miten opetus menee, missä Jeesus hallitsee vuodesta 1914 lähtien? Sanoit, että "ryhtyi hallitsemaan vihollistensa keskellä", niin ilmeisesti sitten maassa, koska ei kai taivahassa ole hänen vihollisiaan. Kuitenkin kertomasi mukaan Jeesus paiskasi käärmeen Maan läheisyyteen, siis maahan?, jossa se nyt piinaa meitä poloisia.

Onko seuran teokraattinen sodankäyntiteolokia nyt sitten sellainen, että täällä maan päällä hallitsevat nyt siis sekä Jeesus että hänen maan läheisyyteen viskaamansa käärme?

Re: Gallup: Oudoin JT-opinkappale

Kirjoittaja Viljo » 16.08.2010 16:36

Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Lähinnä tästä lienee kysymys Saatanan alennustilaa arvioitaessa:
Ilm. 20:2
Ja hän otti kiinni lohikäärmeen, sen vanhan käärmeen, joka on perkele ja saatana, ja sitoi hänet tuhanneksi vuodeksi
En etsimälläkään löydä muuta raamatunpaikkaa, millä alennustilaa voitaisiin perustella.

Lisään: Näkökulmastani koko oppi on outo. Se muistuttaa koko historialtaan lähinnä vahvasti päihtyneen kävelyä kapakasta kotiin: askel sinne toinen tänne, yksi eteen kaksi taakse.
Arvelen, että tuo alennustila olisi luontainen seuraus vuodesta 1914 kun Jeesus ryhtyi hallitsemaan vihollistensa keskellä ja heitti käärmeen kavereineen Maan läheisyyteen piinaamaan meitä ihmisiä. Niin kuin kärmes ei sitä olisi ennen muka tehnyt. Ai niin, maailmansota.

Re: Gallup: Oudoin JT-opinkappale

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 16.08.2010 12:55

Vieras kirjoitti:Se vedenpaisumus-/tulvajuttu Noakin arkkeineen on peräisin Sumereilta (upanisadit. tai jotain muuta kalevalaa), ainakin vastaava juttu oli siellä ennen kuin tuo Noa-versio on syntynyt.
Vedenpaisumuskertomuksesta liikkuu maailmalla monia erilaisia hyvin vanhoja versioita. Heprealaisissa kirjoituksissakin niitä on kaksi, molemmat eri lähteistä. Kenties asiaa auttaa hahmottamaan se, että muinaisheprealainen kirjaimisto kehittyi foinikialaisesta kirjoituksesta noin 1000 eaa. Toisin sanoen juuri ennen tätä ei ollut olemassa yhtään Raamatun kirjoitusta. Heprealaisten kirjoitusten kokoelma kasattiin vasta 400-luvulla eaa.

Monet tarinat, joita heprealaisissa kirjoituksissa esiintyy ovat ihmiskunnan yhteistä tarustoa heprealaisten "silmälasien" kautta nähtynä elohistis-jahvistiseen jumalakuvaan istutettuina. Koska taas jehovantodistajuudessa ei tehdä mitään periaatteellista eroa heprealais-aramealaisten ja kreikkalaisten kirjoitusten välillä, tämä suo ristikkäiset sitaatit näiden kirjoitusten kesken siten, että näillä varsin mielivaltaisilla raamatunlainauksilla voidaan perustella mitä tahansa opin näkemyksiä. Toisin sanoen: ensin on oppi, mitä sitten millä tahansa sopivaksi katsotulla ja usein tulkinnallisella raamattusitaatilla voidaan perustella, kun asian tulisi olla pikemminkin päin vastoin.

Re: Gallup: Oudoin JT-opinkappale

Kirjoittaja Pehmoluopio » 16.08.2010 12:26

Vieras kirjoitti:Se vedenpaisumus-/tulvajuttu Noakin arkkeineen on peräisin Sumereilta (upanisadit. tai jotain muuta kalevalaa), ainakin vastaava juttu oli siellä ennen kuin tuo Noa-versio on syntynyt.
Demonit kertoivat tämän "valon lisääntymisen" kauan ennen kuin Jehovan aina olemassa ollut kanava kertoi sen aikansa maan matoisille, joten kun he kyselivät vaikka "miksi täällä on niin märkää?" piti joko "odottaa Jehovaa" tai sitten uskoa babylonialaisten noitien ja ennustelijoiden "demoninen" selitys asioista, ellei sitten nämä demoniset babylonialaiset jostain kumman syystä muodostaneet kanavaa tuolloin.
Se on vähän niin kuin kristikunnan korvaamaton apu Jehovan todistajien oppirakennelmille.

Re: Gallup: Oudoin JT-opinkappale

Kirjoittaja Vieras » 15.08.2010 22:04

Se vedenpaisumus-/tulvajuttu Noakin arkkeineen on peräisin Sumereilta (upanisadit. tai jotain muuta kalevalaa), ainakin vastaava juttu oli siellä ennen kuin tuo Noa-versio on syntynyt.

Jospa tuo Paappeli on myöskin myöhäisempi versio jostain maasta, jossa jumalilla on ollut vain suhteellinen valta ja voima, jolloin ihmiset ovat voineet kilpailla joillain osa-alueilla jumalaolentojen kanssa ? Tällöinhän olisi luonnollista, että jumala ei hyväksy porstuaansa tulijaksi tällaista kilpailukykyistäkin kilpailijaa ja edelleen olisi lopputuloskin toimiva varoittava varoitus jos niin halutaan asia ymmärtää. Siten Raamattu on siis aina paikallaan.

Ylös