Maistraatti & tiedonvälitys

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Maistraatti & tiedonvälitys

Re: Maistraatti & tiedonvälitys

Kirjoittaja nabander » 05.07.2011 22:10

Kiitos JP:lle linkistä, elikä ei tämän mukaan rekisteröidä siviilisäätyä tahi puolison tietoja. Tarkoittaa elävässä elämässä että tämän tyyppistä tietoa ei siis kulje maistraatista sitten JT rekisteriin. Saa mennä rauhassa naimisiin ja erota mielensä mukaan siis.

Kunnioittavasti teidän

Nabander

Re: Maistraatti & tiedonvälitys

Kirjoittaja Johanneksen poika » 05.07.2011 12:51

nabander kirjoitti:En osaa sanoa mikä on täsmällinen JT rekisterin sisältö kun en viitsisi käydä sitä rekisteriselostetta katsomassa Vantaalla.
Ei tässä tapauksessa tarvitse matkustaa Vantaalle asti. Riittää, kun klikkaa tätä linkkiä.

Re: Maistraatti & tiedonvälitys

Kirjoittaja nina2011 » 05.07.2011 12:43

Mulla on sellainen hatara muistkuva että joskus 80-luvulla tuli seurakunnassa joku rekisteri hässäkkä. Olen syntymästä saakka ollut maistraatin kirjoilla vaikka kastettu jt:si. Silloin olisi pitänyt vaihtaa vissiin rekisteriä muttei ollut pakko. Onkohan väärä muistikuva. Sain itse päättää ja jäin maistraatin kirjoille. Onko kellään tästä jotain tietoo?

Re: Maistraatti & tiedonvälitys

Kirjoittaja mikalie » 04.07.2011 01:44

Kiitos, tämä selvensi asiaa =)
..aikalailla saavat sitten minun tietoja päivitellä, tänäkin vuonna vaihtanut osoitetta 5 kertaa :D jos eroisi maistraatissa niin säästyisivät turhalta vaivalta..

Re: Maistraatti & tiedonvälitys

Kirjoittaja nabander » 04.07.2011 00:35

Uskonnollisten yhdyskuntien jäsenrekisterilaki sanoo seuraavaa tallennettavista tiedoista (lähde Finlex), esimerkiksi osoitetieto on pakollinen tieto jäsenrekisterissä. Huomattava vitospykälän kohdalla on että näiden esim. siviilisäätytietojen ja puolisoiden tallettaminen on mahdollista vain mikäli nillä on merkitystä yhdyskunnan toiminnassa ja hallinnossa. En osaa sanoa mikä on täsmällinen JT rekisterin sisältö kun en viitsisi käydä sitä rekisteriselostetta katsomassa Vantaalla. Joka tapauksessa kaikkien rekisteritietojen osalta molemmilla tahoilla on tiedonsiirtovelvollisuus, eli ilmoitetaan jokin näihin sisältyvä tieto kummalle taholle tahansa (seurakunta tai maistraatti) niin vastaanottajan velvollisuus on toimittaa vastaava ilmoitus myös toiselle rekisterinpitäjälle. Eli käytännössä jos tämä menee ylipäätään pykälien mukaan, niin mikäli JT rekisterissä pidetään tietoa puolison nimestä ja syntymäajasta niin maistraatin kautta saman tiedon pitäisi myöskin uida JT rekisteriin mikäli siihen tulee muutosta. Niin ja osoite on varmasti siirrettävien tietojen joukossa.
"4 §

«Jäsenrekisteriin» talletetaan uskontokunnan jäsenestä:

1) sukunimi ja etunimet;

2) henkilötunnus tai syntymäaika;

3) osoite ja kotikunta;

4) uskontokuntaan liittymisajankohta;

5) uskontokunnasta eroamisajankohta.

5 §

Uskontokunnan «jäsenrekisteriin» voidaan tallettaa lisäksi seuraavia tietoja, jos ne ovat uskontokunnan toiminnan ja hallinnon kannalta tarpeellisia:

1) uskontokunnan jäsenen syntymäkotikunta, kansalaisuus ja äidinkieli;

2) uskontokunnan jäsenen seurakunnasta toiseen siirtymisen ajankohta;

3) tiedot uskontokunnan jäsenen siviilisäädystä, perheoikeudellisesta asemasta ja toimivaltaisuudesta;

4) uskontokunnan jäsenen puolison nimi ja henkilötunnus tai syntymäaika;

5) uskontokunnan jäsenen huollossa olevan alaikäisen lapsen nimi ja henkilötunnus tai syntymäaika;

6) uskontokunnan jäsenen kastetta, vihkimistä, hautaamista tai muuta vastaavaa toimitusta koskevat tiedot;

7) uskontokunnan jäsenen uskontokuntaan liittyvää luottamustehtävää tai siihen verrattavaa tehtävää koskevat tiedot."
Kunnioittavasti teidän

Nabander

Maistraatti & tiedonvälitys

Kirjoittaja mikalie » 03.07.2011 23:56

Oisko kellään tietoa, että kulkeeko maistraatista tiedot seuralle jos on vielä rekisterissä Jehovan todistaja? (esim. muuttotiedot, naimisiinmeno ym.)

Ylös