Mistä kaikesta voisit tuntea syyllisyyttä?

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Mistä kaikesta voisit tuntea syyllisyyttä?

Re: Mistä kaikesta voisit tuntea syyllisyyttä?

Kirjoittaja Kaarmis » 15.12.2011 22:14

Anna lapselle raitis joulu - tai vähintään osta sille oma pullo.

Re: Mistä kaikesta voisit tuntea syyllisyyttä?

Kirjoittaja Vieras » 15.12.2011 21:53

Syyllisyyttä voisi tuntea vaikka ryyppäämisestä.
Tai ryyppäämisestä Jouluna.

http://www.annalapselleraitisjoulu.fi/2011/

Re: Mistä kaikesta voisit tuntea syyllisyyttä?

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 15.12.2011 21:49

Juu... ja hame ylle, sellainen hiiukka yli polvipituinen. :lol:

Re: Mistä kaikesta voisit tuntea syyllisyyttä?

Kirjoittaja Kaarmis » 15.12.2011 21:27

Hevosille housut jalkaan, sano.

Re: Mistä kaikesta voisit tuntea syyllisyyttä?

Kirjoittaja YksinäinenSusi » 15.12.2011 21:06

Mun äiti saattaisi tuntea syyllisyyttä siitäkin, kun katsoo luonto-ohjelmaa tv:ssä. Siellähän näytetään kuinka eläimet parittelevat ja jatkavat siten sukua.

Se on äidin mmielestä puistattavaa ja hän ei saata katsella ja sanoo "Se on tuo seksi joka paikassa, inhottavaa."

Kuitenkin äiti itse on ollut elämänsä aikana monenkin uroksen kanssa petipuuhissa, eikä ole silloin ainakaan täysin kieltäytynyt seksistä.

Ja miksi Jehovan todistajana antaa sellainen kuva, että jokin Jehovan luoma asia, kuten seksi, olisi inhottavaa.

Mutta semmoinen se äiti on, ei sitä saa paranemaan, vaikka kumivasaralla löis päähän.
Se on onneton juoppo paskakasa, en voi muuta sanoa, on siinä Armeijoiden Jehovalla kestämistä, suathana senthän.

Re: Mistä kaikesta voisit tuntea syyllisyyttä?

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 15.12.2011 12:57

Niinpä. Entä verituotteiden syöminen? Tässä sille raamatullinen peruste:
Matt. 15:11 Ei ihmistä saastuta se, mikä menee suusta sisään. Se ihmisen saastuttaa, mikä tulee suusta ulos." [Room. 14:14; 1. Tim. 4:4]
Matt. 15:17 Ettekö käsitä, että se, mikä menee suusta sisään, jatkaa kulkuaan vatsaan, ja sitten se ulostetaan. (KR92)
ja sama UMK:n mukaan
11 ei ihmistä saastuta se, mikä menee suusta sisään, vaan ihmisen saastuttaa se, mikä tulee suusta ulos.
17 Ettekö ole selvillä siitä, että kaikki, mikä menee suusta sisään, etenee suolistoon ja ulostuu viemäriin?

Itse asiassa Mt 15 on vallan suositeltavaa luettavaksi, etenkin 15:1-20

Re: Mistä kaikesta voisit tuntea syyllisyyttä?

Kirjoittaja Vieras » 15.12.2011 12:39

Duodecimin artikkelissa on, toisin kuin vartiotornissa, allekirjoittajat ammattiarvoineen merkittynä, kun puolestaan meikäkin vilkaisi artikkelia. Ei heillä ole syytä syyllisyyteen.

Onko muuten tuo vartiotorniseura kaksoisajattelun asialla tuossa ?
Että kun sanotaan Raamatun sallivan 3 Moos 17:15:ssä veren syömisenkin elämän pelastamiseksi, niin jt:n tulee ajatella, että vartiotornin mukaan lääkärit ovat huonoja verensiirroissa, jopa tahallaan aiheuttavat kuoleman.
Kun jt:lle sanotaan kuinka paljon verensiirrot pelastavat ihmishenkiä ja kuinka paljon tehdään niiden turvallisuuden eteen, niin jt:n tulee ajatella vartiotornin kieltävän ne jehovan tahdolla perustellen.
Ja jos jt:lle sanoo ensin toisen asian jatkaen toisella, niin jt:lle kuuluu tulla kiire bussille ?

Re: Mistä kaikesta voisit tuntea syyllisyyttä?

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 15.12.2011 12:30

"Duodecimin" sitaatti ei tee vielä siteeraajasta asiantuntijaa. Asiantuntijana esiintyminen asiassa, missä ei sitä ole, pitäisi ainakin aiheuttaa lievää syyllisyyttä.

Re: Mistä kaikesta voisit tuntea syyllisyyttä?

Kirjoittaja Vieras » 14.12.2011 22:08

TRALI ?
Suomalaisen lääkäriseura Duodecimin lehti Duodecim, uusin numero otettuna googlen hakusanatarjonnasta TRALI:lle, ja kyseisen artikkelin lopussa käsitellään TRALI parilla lauseella, ilmenee hengenahdistuksena tai muina keuhko-oireina, tuolloin on verivalmisteet annettava pestyinä. Noin sanoo artikkeli vaikkei maallikko siitä ymmärrä kuin sen että TRALI täytyy olla lievä ja merkityksetön, koska vakavuus täytyisi tulla esiin. Siis kyseinen artikkeli katsoo aiheelliseksi kirjoittaa muista ongelmista huomattavasti enemmän. Koska ongelmat on aina hyvä minimoida ja eliminoida, lieventää ja hoitaa.

Useat ihmisethän kuolevat lääkärin hoitoon, koska kuolevaa viedään lääkärille, ja lääkäri voi tehdä vain parhaansa.

TRALI on eri asia esim. 20 v:lla kuin 90 v:lla. Samanaikaisesti syöpähoitoa saavalla taikka terveellä urheilijalla.

Mutta onko jehovantodistajan mahdotonta ymmärtää lääkärintoimen lähtökohtiakaan, kaikkia on yritettävä auttaa. Onko tiedossa että vartiotorniseura suhtautui myönteisesti ensimmäisiin verensiirtoihin USA:ssa, kirjoittaenkin niistä saavutuksena ? Asiasta voi lukea esim. Pasi Turusen kirjasta Vartiotorni, valtakunta uudessa valossa. Nykyään on oppi outo sikäli, että kun väitetään verensiirtokiellon perustetta uskonnolliseksi, niin hyökätään verensiirtoja vastaan lääketieteellisin perustein, ikäänkuin lääkärit eivät osaisi juuri tuolla lääketieteen alueella työtään, valita parhaita hoitomuotoja. Vaikka verihoidot ovat yleismaailmallisia, koska lahko on enintään marginaalinen missään maassa.

Re: Mistä kaikesta voisit tuntea syyllisyyttä?

Kirjoittaja Kaarmis » 14.12.2011 21:25

"Luterilainen sukulaismies kuoli TRALIin HYKS:issä.
Perhe sai katsoa kuolinkamppailun.Pitää kädestä kiinni..."

Jehovantodistajatuttu kuoli verenhukkaan kieltäydyttyään verensiirrosta. Ei näkynyt jehovantodistajia pitämässä edes kädestä kiinni...

Re: Mistä kaikesta voisit tuntea syyllisyyttä?

Kirjoittaja Vieras » 14.12.2011 21:06

TRALI
Outi Inkinen ja Pekka Aroviita

Verensiirtoon liittyvaan keuhkovaurioon (transfusion-related acute lung injury,
TRALI) on kiinnitetty viime vuosina lisaantyvasti huomiota.
Yleisesti epaillaan,
etta kliinikot eivat joko tieda sen olemassaolosta tai eivat osaa sita epailla.
Vaikka
sita osattaisiinkin epailla, diagnostiikka saattaa olla hankalaa, ja maailmalla
pyritaan luomaan yhtenaisia kriteereja TRALI-epailyjen kasittelemiseen.
.............
SHOT (Serious Hazards of
Transfusion, UK) on julkaissut vuodesta 1996 lahtien
tilastoja, joissa TRALI on noussut merkittavaksi
verensiirtoon liittyvan kuolleisuuden aiheuttajaksi.
Kehittyneissa maissa, joissa monet klassiset
ja aiemmin merkittavat verensiirtoon liittyvat
komplikaatiot ovat vahenemassa, TRALI alkaa
jaada yleisimmaksi verensiirtoreaktioksi ja mortaliteetin
aiheuttajaksi.


Kliininen..................
Oireet alkavat usein
nopeasti hengenahdistuksella, jonka yhteydessa
hapetushairio on myos objektiivisesti todettavissa.
Muutaman tunnin kuluessa oireisto voi yleistya
akuutiksi keuhkoodeemaksi. Mikali joudutaan
intubaatioon, intubaatioputkesta saattaa tursuta
vaahtoa massiivisia maaria, ja keuhkoja saattaa
olla raskas ventiloida. Hypotonia on yleista, ja
on kuvauksia myos neutropeniasta, kuumeesta ja
takykardiasta.
Keuhkokuvassa saattaa nakya aluksi laiskaisia
ja bilateraalisia infiltraatteja, jotka saattavat nopeasti
levita white out -tilanteeseen saakka. Radiologiset
loydokset saattavat olla hyvinkin dramaattisia
kliiniseen tilanteeseen ja auskultaatioloydokseen
verrattuna. 4, 5. Leesiot ovat usein ohimenevia
ja radiologinen korjaantuminen tapahtuu 72 tunnin
sisalla.
http://www.finnanest.fi/files/trali_inkin.pdf

Luterilainen sukulaismies kuoli TRALIin HYKS:issä.
Perhe sai katsoa kuolinkamppailun.Pitää kädestä kiinni...

Re: Mistä kaikesta voisit tuntea syyllisyyttä?

Kirjoittaja Mag Mell » 14.12.2011 20:41

Vieras kirjoitti:Mitäpä siitä jos joku kuoleekin siirron komplikaatioihin....tilastollisesti todennäköisesti niin käy...
Minkähän tilaston mukaan on jopa todennäköistä kuolla verensiirtokomplikaatioihin?

Re: Mistä kaikesta voisit tuntea syyllisyyttä?

Kirjoittaja Vieras » 14.12.2011 15:38

Miksi "Omaisen kuoleminen TRALIin on kamala asia" kun "Yhtään harvinaista kliinistä TRALI-tapausta ei todettu" ?

Siksi että kirjoittaja, jos ei siteerannut lahkojulkaisua, on lahkon omien kriteerien perusteella kuitenkin pätevä lahkokirjoittaja ?

"Vielä tarvitaan lisätutkimuksia "

Miksi ei ? eikö yleensäkin tutkimus ole hyväksi ? Kuinka lahko myötävaikuttaa tutkimuksiin ? Onhan kyse ihmisten auttamismahdollisuuksien edistämisestä.

Entä: Mikä vitsi on kieltää oikean veren elinsiirto ja sallia verensiirto, kun oikeasta verestä valmistetaan ensin keinoverta ?

Re: Mistä kaikesta voisit tuntea syyllisyyttä?

Kirjoittaja Vieras » 14.12.2011 15:16

Vieras kirjoitti:Edellisestä kirjoituksesta on havaittavissa että tiedot ovat peräisin lahkon julkaisuista. Tarkoitushakuisuus lahkon me-henkisestä oppien puolustamisesta, tässä tapauksessa verensiirron parjaamisesta.
Verensiirtoja käytetään kaikissa maissa poliittisista tai uskonnollisista järjestelmistä huolimatta. Koska siirrot ovat lääketieteellisesti perusteltuja.
Vastasyntyneillä lapsilla saattaa olla verenvaihdos tarpeen sellaisen sairauden vuoksi, johön muutoin kuolisi. Tällä verensiirrolla pelastetaan Suomessa muutamia lapsia joka vuosi.
Häviääkö jt jotain jos hankkii oikeita lääketieteellisiä tietoja verensiirroista, nehän ovat jossain määrin sallittuja myös jt:lle.
Verensiirtohan ei ole veren syömistä, vaan elinsiirto. 3 Moos 17:15 sallii syödä verineen päivineen itsestään kuollutta (arvattavasti on hengen pelastamisen ajatus).
Mikä vitsi on kieltää oikean veren elinsiirto ja sallia verensiirto, kun oikeasta verestä valmistetaan ensin keinoverta ?
tiedot ovat peräisin lahkon julkaisuista.Ei kyllä ollut.
Onko nainen plasman luovuttajana yhtä turvallinen?
Verensiirtoon liittyvän akuutin keuhkovaurion (TRALI) vaaran vuoksi Englannissa käytetään ainoastaan miespuolisten luovuttajien jääplasmaa ja myös Yhdysvalloissa harkitaan tätä. Suomessa siirryttiin osin samasta syystä tänä vuonna poolattuun jääplasmaan.

Mayo-klinikassa selvitettiin retrospektiivisellä tapaus-verrokkitutkimuksella luovuttajan sukupuolen vaikutusta jääplasman siirroissa ja afereesilla kerättyjen trombosyyttien siirroissa tehohoitopotilailla. Aineiston 112 potilasta saivat pelkästään miehiltä saatuja tuotteita ja verrokit vähintään kolme yksikköä naisluovuttajilta.

Yhtään harvinaista kliinistä TRALI-tapausta ei todettu, eikä uusien akuutin keuhkovauriotasoisten happeutumishäiriöiden määrässä todettu näiden ryhmien välillä eroa. Kuitenkin 64 vertailukelpoisen potilasparin happeutumissuhteen (PaO2/FiO2) jakaantumisessa todettiin naisperäistä plasmaa saaneilla merkitsevästi enemmän hypoksemiaa.

Vielä tarvitaan lisätutkimuksia siitä, ovatko raskaudet tai muutkin alloimmunisaatiota mahdollistavat tilat riski plasmansiirrossa täysimittaisen TRALIn lisäksi. Samoin tarvitaan tietoa siitä, miten tähän vaikuttaa nykyisen jääplasmatuotteen valmistustapa. (Ognjen G ym. Crit Care Med 2007;35:1645)
http://www.duodecimlehti.fi/web/guest/u ... usinnumero

Re: Mistä kaikesta voisit tuntea syyllisyyttä?

Kirjoittaja Natsku » 14.12.2011 14:19

Tyypillistä JT-läistä mustavalkoisuutta. Jos ottaa verensiirron, kuolee varmasti AIDS:iin. Kaikki luopiot polttavat tupakkaa, alkavat käyttää huumeita ja harrastavat vastuutonta irtoseksiä. Kaikki maailmalliset ovat pahoja ja rikkovat lakeja minkä kerkiävät. Vain JT:t ovat hyviä, ahkeria, rehellisiä ja luotettavia. Just niin...

Ylös