UUT työpaikka Joni Valkila

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: UUT työpaikka Joni Valkila

Re: UUT työpaikka Joni Valkila

Kirjoittaja KN » 06.08.2012 22:27

Vieras kirjoitti: Tuomitsetko minut tuosta harrastuksestani?
-t-
En tuomitse.

Mutta, jos suunnittelisit kuuluisan ambulanssikuskivihaajan Mättö Mätipään kanssa hyppyä stadionin tornista, jotta saisit tallennettua ambulanssikuskien kiroilua tyylliin "joku saat***n kahjo hyppäsi stadionin tornista" niin silloin voisin hiukkasen moittia.

KN

Re: UUT työpaikka Joni Valkila

Kirjoittaja Vieras » 06.08.2012 08:02

Jos saan sotkeutua tähän, niin olet toki oikeutettu kuulumaan ymmärtämisen piiriin. Ainoa haittatekijä on tuo henkilökohtaisuus, joka voi olla tunnetasolla tietynlainen ongelma.
Minulla palautui muuten jostain syystä mieleeni 30 vuoden takainen asia. Olin töissä hifi liikkeessä myyjänä. Meillä oli oma radio- ja tv korjaaja eli Maken kaltainen ekspertti joka eräänä päivänä kuunteli korjaamokopissaan erikoista käsipuhelimen näköistä vekotinta josta kuului poliisiradio.

Hän kertoi että Radiomikro niminen elektroniikka-alan liike oli ryhtynyt myymään noita monikaistaradioita joilla kuului kaikki radioaaltoliikenne. Poliisit, ambulanssit, lentokenttä ja kaikki muukin mahdollinen. (Siinä vaiheessa kun nmt puhelimet tulivat käyttöön niin jopa nekin.) Tuo vekotin oli hetkessä saanut suuren suosion myös toimittajien keskuudessa ja minkäkin syösyin oitis ostamaan sellaisen. Sain tosin odotella pari viikkoa kun ne olivat päässeet loppumaan.
Sen jälkeen kun laitteen sain, niin tuo salakuuntelu oli yksi lempihupini. Jonkun kerran tein jopa 'toimittajat' eli painuin tapahtumapaikalle jos lähettyvillä oli jotain 'jännää' menossa. Poliisien koodit oppi todella nopeasti. Vaikka tuon laitteen käyttö pian kriminalisoitiin ja myöhemmin muistini mukaan jopa sen taajuuksia määrättiin rajoitettaviksi, niin tuo kaiken kuuleva orginaalimalli oli yksi parhaimmista leluistani muutaman vuoden ajan.

Tuomitsetko minut tuosta harrastuksestani? Olisitko itse malttanut olla käyttämättä tuollaista vekotinta jos olisit sellaisen saanut jostain?

-t-

Re: UUT työpaikka Joni Valkila

Kirjoittaja KN » 06.08.2012 00:46

Torninvartija kirjoitti: Ainakin KN on varmaan jatkossakin innokas toimintamme kommentoija. Varmaan perustaa jonkun yhdistyksenkin: uskontojen uhrien uhrit ry.
Tuskinpa kovin kommentoin, sillä täystyrmäyksestä voi jopa jotain oppia. Näin totaaliväärässä en muista koskaan olleeni tai jos joku muistaa muuta, niin valistakoon.

>>uskontojen uhrien uhrit ry<< Ei se noin mene.
Mielestäni käsityksesi on rajoittunut, sillä minä olen yhtä lailla uhri. Sinä veli Torninvartija olet selvinnyt myllyn läpi paljon selväjärkisempänä, joten älä karsinoi asioita niin, että vain samaan suuntaan toitottavat ovat todellisia uhreja. Jos ihminen sekoilee vuosia ja kovalla työllä saa itsensä sellaiseen kuntoon, ettei riehu joka saitilla, niin eikö sellainen ihminen ole lainkaa ollut uhri? Oletko todella sitä mieltä, että minä olen tervejärkisenä riehunut WT-seuran puolesta?

KN

Re: UUT työpaikka Joni Valkila

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 05.08.2012 20:47

Vieras kirjoitti:Ohh... meinasit tehdä minusta uskovaisen sillä lasnäolosi on ollut kyllä minusta kovin todellista. Onneksi asia nyt selkeytyi. ;D
-theos-
Heh, ihan kohtuullinen rangaistus näille vähäisille elämän päiville. :D

Re: UUT työpaikka Joni Valkila

Kirjoittaja Vieras » 05.08.2012 20:28

Kaarmis kirjoitti:Juup, ystäväpiirini poistuminen kuvioista ei tosiaan johtunut itsemurhastani, niinkuin valveutuneet lukijat jopa saattavat arvata. :)
Ohh... meinasit tehdä minusta uskovaisen sillä lasnäolosi on ollut kyllä minusta kovin todellista. Onneksi asia nyt selkeytyi. ;D

-theos-

Re: UUT työpaikka Joni Valkila

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 03.08.2012 18:53

Minähän en ole millään muotoa valveutunut. Enkä edes aio muuta teeskennellä.

Re: UUT työpaikka Joni Valkila

Kirjoittaja Kaarmis » 03.08.2012 14:00

Juup, ystäväpiirini poistuminen kuvioista ei tosiaan johtunut itsemurhastani, niinkuin valveutuneet lukijat jopa saattavat arvata. :)

Re: UUT työpaikka Joni Valkila

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 03.08.2012 11:53

Josko mahdollisesti haluaisit korjata tuota, mitä edellä tulit sanoneeksi, Kaarmis. Onhan sanomattakin selvää, että ystäväpiiri harvenee merkittävästi itsemurhan jälkeen. Ettei vain pointtisi ollut korostaa oikeuskomitean käsittelyä.

Re: UUT työpaikka Joni Valkila

Kirjoittaja Kaarmis » 02.08.2012 19:26

Niih. Jotkut rikotaan oikeuskomediassa pysyvästi. Itsemurhiakin sen jälkeen on tapahtunut. Itse kyseisen jälkeen tunsin lähinnä helpotusta, vaikka se merkitsikin koko ystäväpiirini jättämistä.

Re: UUT työpaikka Joni Valkila

Kirjoittaja lavanpalvelija » 02.08.2012 09:13

Johanneksen poika kirjoitti: Suurin osa eronneista ja erotetuista on käynyt läpi sellaisen lihamyllyn, että on kova työ koota itsestään yhteiskuntakelpoinen yksilö. Niin pieninä palasina esim. oikeuskomitean päätöksen seurauksena voi ihminen olla.
Tuo oikeuskomitea on kaksipiippuinen asia. Yksinkertaiset usein valistumattomat miehet rikkovat ihmisen Brooklynistä annettua manuaalia noudattaen. Vastuu häivytetään monimutkaisten anonymiteettijärjestelmien taakse. Rikottu ihminen jätetään oman onnensa ja yhteiskunnan tuen varaan.

Ihmisen olisi yritettävä kasvaa sillä tapaa ihmiseksi, että hän kykenisi kokoamaan palaset oikeuskomitean rikkomsta psyykestä ja palautua ehjäksi. Sabotaasi on murskaava ja helposti jää replikaksi. Onnistuneesti rakennetusta replikassa voi sisäistä rakennettaa updeitata jopa paremmaksi kuin alkuperäinen on ollut.

Re: UUT työpaikka Joni Valkila

Kirjoittaja Bergerac » 25.07.2012 20:03

Torninvartija kirjoitti:Tiedotusvälineet ottavat meihin paljon yhteyttä. Esimerkkinä mainittakoon, että viime viikonlopun STT:n uutinen oikeuskomiteoista ja karttamisesta syntyi UUT:n toiminnan ansiosta.
UUT:lla on tunnettu brändi. Se on melkeimpä ainoa yhdistys Suomessa, joka on erikoistunut lahkojen toiminnan seuraamiseen ja niiden auttamiseen, jotka ovat joutuneet vaikeuksiin uskontojen taholta.
Näin olen itsekin ymmärtänyt että media-kontaktit ovat yksi tärkeä osa UUT:n toimintaa, tai myös median toimintaa UUT:n suhteen tai päinvastoin. Ja medianäkyvyys on yksi tärkeä asia liittyen uskonnollisten yhdistyksien, lahkojen tms epäkohtiin tai äärimillään jopa yhteisön määräämiin/suosittelemiin itsemurhiin tai hengelliseen suoranaiseen väkivaltaan.

Re: UUT työpaikka Joni Valkila

Kirjoittaja Johanneksen poika » 25.07.2012 19:26

Ottamatta kantaa mihinkään muuhun asiaan totean, että Uskontojen Uhrien tuella on merkittävä osuus Jehovan todistajista irtautuvien yksilöiden auttamisessa elämään normaalia elämää.

Suurin osa eronneista ja erotetuista on käynyt läpi sellaisen lihamyllyn, että on kova työ koota itsestään yhteiskuntakelpoinen yksilö. Niin pieninä palasina esim. oikeuskomitean päätöksen seurauksena voi ihminen olla.

Toivon kaikkea hyvää UUT:lle, joka on jo laajentanut toimintaansa niin, että se käsittää jo melkoisen osan Suomea. Näin UUT:n palvelut ovat jo lähes kaikkien saatavilla kohtuullisen matkan päässä.

Re: UUT työpaikka Joni Valkila

Kirjoittaja Vieras » 25.07.2012 19:07

"UUT on nimensä mukaisesti uskontojen uhrien tuki"

"Terapeutin alustus aiheesta "

-Tuosta tulisi jo "kirjastovarjokonventtiin" hyvä lähtökohta, ajatellen ihmisiä, joiden läheinen olisi alkanut "tutkiskelemaan", kuten lahkossa prameasti sanotaan, niin tosiaan ex-jt:ia, ja psyyken expertti.
Lisänäkökohta että mikä olisi se kaupunki jossa on eniten lahkolaisia, muttei mitään ex:ien keskinäistä yhteydenpitoa, niin sinne ainakin kokeeksi, jos sen noin parhaimmiten järjestää, niin sittenhän tietää tulokset. Jo muutamankin tutkiskelun aloittaneen paikalletulemisen takia keikka olisi arvioitava kannattavaksi. Perusvirheet olisi vältettävä, jos nyt ylipäätään esim. olisi valittavissa ajankohta jolloin ihmiset eivät tulisi, niin ei valitse sellaista....

Ja onnea myöskin toivotetaan Valkilalle työhön kun jo valmiudet onkin. Täytyisi sinne Valkiloiden suvun suuntaan tempaista että saisi sukua pois lahkosta.

Re: UUT työpaikka Joni Valkila

Kirjoittaja Mievaan » 25.07.2012 18:58

Toki paljon on vielä tehtää Jonilla ja uut:lla, mutta minua auttoi valtavasti "vain" töölön kirjaston miitit. Siellä kuuli kokemuksia, myös muihin uskontoihin kuuluvilta/eronneilta ja omaisilta. Pystyi vertailemaan kokemaansa muiden vastaaviin. Huomasin, että JT ei oo ainoa joka on aiheuttanu ongelmia, surua ja perheiden hajoamisia.

Re: UUT työpaikka Joni Valkila

Kirjoittaja Torninvartija » 25.07.2012 18:29

Joni Valkila vastaa: Työpaikka ilmoitettiin avoimeksi yhdistyksemme nettisivuilla. Valituksi tulemiseeni vaikutti varmaankin ratkaisevasti se, että olin tehnyt vapaaehtoistyötä yhdistyksen hyväksi 15 vuoden ajan. Lahkojen tuntemus, kirjoitustaito ja esiintymiskokemus luultavasti auttoivat asiaa.

Yhdistyksellä on ollut vertaistukitoimintaa jo yli 15 vuoden ajan Helsingissä, Turussa ja Tampereella. Auttavaan puhelimeen ja sähköpostiin on tullut paljon yhteydenottoja (näitä ei ole aiemmin tilastoitu, mutta nyt tilastoidaan, lisätietoja on luvassa). Monet yhteyttä ottavat kertovat saaneensa apua jo pelkästään siitä, että joku kuunteli heitä. Tiedotusvälineet ottavat meihin paljon yhteyttä. Esimerkkinä mainittakoon, että viime viikonlopun STT:n uutinen oikeuskomiteoista ja karttamisesta syntyi UUT:n toiminnan ansiosta.

UUT:lla on tunnettu brändi. Se on melkeimpä ainoa yhdistys Suomessa, joka on erikoistunut lahkojen toiminnan seuraamiseen ja niiden auttamiseen, jotka ovat joutuneet vaikeuksiin uskontojen taholta.

Enemmänkin voisi tehdä ja tehdäänkin. Vähälle huomiolle jääneet nettisivut saavat uuden ulkoasun ja uutta sisältöä tänä vuonna. Vertaistukiryhmien toiminta laajenee uusille paikkakunnille. Helsingissä kokeillaan syksystä alkaen erilaisia ryhmiä kuten vanhoillislestadiolaisille suunnattu ryhmä.

Olen luottavaisin mielin. Kahden kolmen vuoden kuluttua UUT on paljon hienompi ja kauniimpi kuin se on tähän asti ollut. Joten kannattaa seurata toimintaamme. Ja varmasti teettekin niin! Ainakin Kovanyrkki on varmaan jatkossakin innokas toimintamme kommentoija. Varmaan perustaa jonkun yhdistyksenkin: uskontojen uhrien uhrit ry.

Tervetuloa tekemään UUT:n toiminnasta entistäkin parempaa. Tarjoilen silloin tällöin mahdollisuuksia osallistua UUT:n toimintaan. Tässä nyt heti vois esittää sellaisen tarjouksen, että UUT:n vertaistukitoiminta Helsingissä kaipaa lisää vapaaehtoisia, jotka olisivat halukkaita järjestämään erilaisten vertaistukiryhmien toimintaa. Kiinnostuneita pyydetään ottamaan yhteyttä sähköpostitse: joni.valkila [ät] uut.fi

Ylös