Vartiotornin YouTube-mainos

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Vartiotornin YouTube-mainos

Re: Vartiotornin YouTube-mainos

Kirjoittaja Mievaan » 30.08.2012 21:53

Noinhan mä itekki löysin tietyn tyyppisiä videot youtubesta, laitoin vilpittömänä hakusanaksi jehovan todistajat ja kuinkas kävikääb ;-) ...se niiiin täynnä luopiomatskuu ku vaan voi olla, ei tarvii ku klikkailla noita ehdotuksii tos vieressä, niin päätyy ihan toisenlaiseen videoon lopulta. Muutamat youtube videot sai viimesetki suomut silmien edestä pois, kiitos youtube.

Re: Vartiotornin YouTube-mainos

Kirjoittaja Jaakob » 30.08.2012 20:15

Vieraas kirjoitti:J-w.netin kommenttien perusteella aito. Nyt on lähdetty hmm... uudenlaiselle linjalle.

http://www.youtube.com/watch?v=LeRX3GkT ... r_embedded
Mua huvitti kovasti levikin räjähdysmäinen kasvu 60-70 -lukujen taitteen paikkeilla ja kasvun lässähdys heti sen jälkeen :lol:

Re: Vartiotornin YouTube-mainos

Kirjoittaja Vieras » 30.08.2012 16:23

Liekö muuten tuo lehtien ilmaisanti maailmanlaajuinen tapa ?
Viimeksi kun niin jt ilmaisuuden jälkeen kiirehti lisäämään että lahjoittaa kyllä sitten voi.

Re: Vartiotornin YouTube-mainos

Kirjoittaja Johanneksen poika » 30.08.2012 15:40

Vieraas kirjoitti:
SuurinBabylon kirjoitti:Itse filmistä sanoisin, että onhan tuo nyt ihan naurettava.
Vähän OT, mutta ehkä kannattaa verrata minkätasoisen mainossisällön kanssa Watchtower joutuu YouTube-katsojien huomiosta kilpailemaan... :)

http://www.youtube.com/watch?v=316AzLYfAzw
Muistan pikkupoikana, kun jossain lomamatkalla Suomen maaseudulla kävimme tutustumassa johonkin paikalliseen museoon. Museon ulko-oven luona oli puusta tehty "vaivaisukko" (kuten nimitettiin sellaisia rahankeräyspisteitä muinaisuudessa), jonka jalassa oli lappu: "Polkaise jos uskallat". Kauan aikaa mietittiin, uskaltaako polkaista vai ei. Mitä jos tuon puusta veistetyn ukon käsi lyö tai jotain muuta kamalaa tapahtuu. No, sitten viimein uskaltauduin polkaisemaan sitä ukkoa varpaaseen, jolloin aukesi puinen luukku, ja luukussa näkyi teksti: "Anna markka kipurahaa".

Että näin. Kannattaa miettiä kaksi kertaa ennenkuin painaa jotain nappulaa tai polkaisee jotain esinettä. Koskaan ei etukäteen voi tietää mitä tapahtuu.

Re: Vartiotornin YouTube-mainos

Kirjoittaja Kivikko » 30.08.2012 15:37

Siis 42 miljoonaa veloitetaan jt:lta, jotka saavat osan perittyä erityisesti kun laittavat pienet lapsensa kiertämään oville
Veloitetaan kyllä JT:lta lahjoituksista, mutta jäsenet eivät saa niitä enää perittyä levittämällä niitä muille, koska lehdet ovat vastaanottajalle ilmaisia.

Halvemmaksi/helpommaksi kai tulisi tehdä lehteä peittojakelutuotteena, jolloin jokaiseen talouteen jaettaisiin lehti "luukuttamalla", ja samalla säästyisi aikaa. Tämä ei voisi olla kuukausittaista, mutta kaipa 3x/vuosi riittäisi testaamaan lukijan "hengellistä heräämistä", eli kiinnostustasoa. Mutta tarkoituksena ei ole säästää julistajien aikaa vaan käyttää sitä "tärkeään" täysin turhaan hommaan. Samalla sivumäärä voitaisiin jälleen puolittaa 8:n, koska ei kukaan lue hengellistä ilmaislehteä kuitenkaan sen enempää, ja jos jostain syystä enemmän haluaa, voisi aina tilata "raamatuntutkistelun" kotiinsa.

Re: Vartiotornin YouTube-mainos

Kirjoittaja Vieraas » 30.08.2012 15:26

SuurinBabylon kirjoitti:Itse filmistä sanoisin, että onhan tuo nyt ihan naurettava.
Vähän OT, mutta ehkä kannattaa verrata minkätasoisen mainossisällön kanssa Watchtower joutuu YouTube-katsojien huomiosta kilpailemaan... :)

http://www.youtube.com/watch?v=316AzLYfAzw

Re: Vartiotornin YouTube-mainos

Kirjoittaja Vieraas » 30.08.2012 12:50

SuurinBabylon kirjoitti:Video kertoo, että Vartsikkaa painetaan 42 miljoonaa kappaletta. Tämä ei kuitenkaan merkitse että itse lehdellä olisi 42 miljoonaa lukijaa.
Tätä myyntiargumenttia on muuten käytetty viimeksi Neuvostoliitto-merkkisessä valtiossa. "Tuotamme paskaa, mutta tuotamme sitä todella paljon."
SuurinBabylon kirjoitti:Itse filmistä sanoisin, että onhan tuo nyt ihan naurettava. Ja musiikki...sanat eivät riitä kuvailemaan sen hirveyttä. On kuitenkin ilo seurata kun Vartiotorni-imperuimi pala palalta murenee. :twisted:
Ainut kohderyhmä jolle tästä voi olla iloa, on sisällä olevat todistajat. Ollaan hei nettitrendeissä mukana mekin. Mutta samalla tämä taitaa olla ensimmäinen kerta kun Watchtower ohjaa yhden klikkauksen päähän "luopiomateriaalista". Omaan jalkaan ampuminen senkun jatkuu... :)

Re: Vartiotornin YouTube-mainos

Kirjoittaja Tony » 30.08.2012 09:53

Vieras kirjoitti:Siis 42 miljoonaa veloitetaan jt:lta, jotka saavat osan perittyä erityisesti kun laittavat pienet lapsensa kiertämään oville
Näinhän se menee. Niitä maita varten joiden jt:lla ei ole varaa maksaa lehdistä riittävästi, Valtakunnansaleilla ympäri maailmaa on lahjoituslipas "Maailmanlaajuiseen työhön". Näppärää. Kehittyneiden maiden jt:t maksavat oman kirjallisuutensa lisäksi myös kehittymättömämpien maiden kirjallisuuden.

Re: Vartiotornin YouTube-mainos

Kirjoittaja Vieras » 30.08.2012 09:07

Siis 42 miljoonaa veloitetaan jt:lta, jotka saavat osan perittyä erityisesti kun laittavat pienet lapsensa kiertämään oville

Re: Vartiotornin YouTube-mainos

Kirjoittaja Viljo » 30.08.2012 08:32

Vartiotornin levikki ei todellakaan ole niin suuri kuin väitetään, mutta eihän se estä VTS:ää sillä kehumasta. Onkohan Järjestö tarkastuttanut levikkinsä Levikintarkastus Oy:llä. Enpä usko, koska siitä joutuu maksamaan ja tulos ei olisi Järjestölle mieluinen.

Re: Vartiotornin YouTube-mainos

Kirjoittaja SuurinBabylon » 30.08.2012 01:40

Video kertoo, että Vartsikkaa painetaan 42 miljoonaa kappaletta. Tämä ei kuitenkaan merkitse että itse lehdellä olisi 42 miljoonaa lukijaa. Suuri osa lehdistä jää jehovantodistajan omaan kirjahyllyyn koska ne eivät mene kaupaksi, edes ilmaiseksi. Vaikka satunnaisesti joku ottaakin jehovantodistajalta Vartiotorni-lehden, yleensä hän tekee sen vain päästäkseen kotioven edessä seisovista todistajista eroon.

Itse filmistä sanoisin, että onhan tuo nyt ihan naurettava. Ja musiikki...sanat eivät riitä kuvailemaan sen hirveyttä. On kuitenkin ilo seurata kun Vartiotorni-imperuimi pala palalta murenee. :twisted:

Re: Vartiotornin YouTube-mainos

Kirjoittaja Vieraas » 28.08.2012 21:55

Tissutteleva Tuomari kirjoitti:
Vieraas kirjoitti:Kommentointimahdollisuus on muuten jätetty päälle... Alkeellinen moka. :)
"Kommentit saattavat odottaa lataajan hyväksyntää." ilmoitusta antaa :evil:
Ok, jälki olisi muussa tapauksessa ollut tuhoisaa. Sitä eivät taida saada estetyksi, että viereen voi pukata tarjolle kilpailevaa viestiä sisältäviä klippejä. Tuote on joka tapauksessa siinä määrin viallinen, että ei siinä uusi paketointi auta.
JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:ihan kiva video siinä mielessä että sen jaksaa katsoa
Nimenomaan ihan kiva. Ihan kivalla ei tänä päivänä paljon myydä. :)

Re: Vartiotornin YouTube-mainos

Kirjoittaja YksinäinenSusi » 28.08.2012 21:27

ihan kiva video siinä mielessä että sen jaksaa katsoa

siinä yhdessä kohtaa se nainen oli pukeutunut tosi hienosti
niihin röyhelövaatteisiin

Re: Vartiotornin YouTube-mainos

Kirjoittaja Tissutteleva Tuomari » 28.08.2012 21:19

Vieraas kirjoitti:Kommentointimahdollisuus on muuten jätetty päälle... Alkeellinen moka. :)
"Kommentit saattavat odottaa lataajan hyväksyntää." ilmoitusta antaa :evil:

Re: Vartiotornin YouTube-mainos

Kirjoittaja Tony » 28.08.2012 20:59

No sana tuskin on siitä huolimatta kovin vapaa. Ainakaan kauaa.

Ylös