Markku Meilo kirjoitti:Näin maininnan, että rangaistavuus poistui lakimuutoksessa vuonna 1937.
Siinä tapauksessahan on vielä heikko toivo siitä, että ajastaan sata vuotta jäljessä laahaavat vt-seura kumoaa itsesaastutuksen synnillisyyden jo 25 v kuluttua!
V.2037 piirikonventin innostavimpia kohokohtia:
"Viime aikoina on tullut esille tapauksia, joissa 'nuoruuden halut' ovat saaneet joitakin Järjestön uskollisimpia kannattajia luopumaan uskostaan, kun he eivät ole löytäneet puolisoa seurakunnasta ja himossaan etsineet lohtua sen ulkopuolelta. -- Haluammeko kaikin voimin vastustaa Saatanan asettamia ansoja? Vai voisimmeko jossakin olosuhteissa tinkiä raamatullisten periaatteiden ehdottomasta noudattamisesta? Emme tietenkään! -- Ilmeisesti yhäti kirkastuva valo on viime aikoina avannut naimattomuuden lahjaansa kunniassa pitäville ja Jehovaa sydämestään kirkastaville kristityille tämän
itsepuhdistuksena tunnetun hienon mahdollisuuden estää Saatanan kavalia juonia, joiden osana Jehovan kansaan kuulumattomien miesten ja naisten moraalittomat 'kuiskutukset' voisivat houkutella kristityn veljesseuramme jäseniä lankeamaan suoranaiseen haureuteen heidän kanssaan, tekemästä pienintäkään väärinteon lommoa vanhurskauden rintahaarniskaan."
[quote="Markku Meilo"]Näin maininnan, että rangaistavuus poistui lakimuutoksessa vuonna 1937.[/quote]
Siinä tapauksessahan on vielä heikko toivo siitä, että ajastaan sata vuotta jäljessä laahaavat vt-seura kumoaa itsesaastutuksen synnillisyyden jo 25 v kuluttua!
V.2037 piirikonventin innostavimpia kohokohtia:
"Viime aikoina on tullut esille tapauksia, joissa 'nuoruuden halut' ovat saaneet joitakin Järjestön uskollisimpia kannattajia luopumaan uskostaan, kun he eivät ole löytäneet puolisoa seurakunnasta ja himossaan etsineet lohtua sen ulkopuolelta. -- Haluammeko kaikin voimin vastustaa Saatanan asettamia ansoja? Vai voisimmeko jossakin olosuhteissa tinkiä raamatullisten periaatteiden ehdottomasta noudattamisesta? Emme tietenkään! -- Ilmeisesti yhäti kirkastuva valo on viime aikoina avannut naimattomuuden lahjaansa kunniassa pitäville ja Jehovaa sydämestään kirkastaville kristityille tämän [i]itsepuhdistuksena[/i] tunnetun hienon mahdollisuuden estää Saatanan kavalia juonia, joiden osana Jehovan kansaan kuulumattomien miesten ja naisten moraalittomat 'kuiskutukset' voisivat houkutella kristityn veljesseuramme jäseniä lankeamaan suoranaiseen haureuteen heidän kanssaan, tekemästä pienintäkään väärinteon lommoa vanhurskauden rintahaarniskaan."