Jehovan todistajat lähitarkastelussa
Hyppää sisältöön
Kirjoittaja Markku Meilo » 17.10.2007 17:46
perra kirjoitti:No niin, minua on nyt taas oikaistu, kaikki mitä täällä kirjoitin tästä ystäväni ja ”Antin” keskustelusta oli täysin päinvastoin.
Kirjoittaja perra » 17.10.2007 17:41
Kirjoittaja sirpa-leena » 16.10.2007 22:21
Kirjoittaja Kaarmis » 16.10.2007 20:36
paavali kirjoitti:Jaakko Ahvenainen kirjoitti:No jaa. -----tapetaan. Kumpi parempi kuoleminen vai ikuinen kärsimys? Kumpi täyttää oikeudenmukaisuuden, kummassa on totuuden perää. Kenellä riittää kantti myöntää kumpi on parempi vaihtoehto?
Jaakko Ahvenainen kirjoitti:No jaa. -----tapetaan.
Kirjoittaja perra » 16.10.2007 20:13
Kirjoittaja kaffeli » 16.10.2007 19:20
paavali kirjoitti: Jep mukana ollaan parantamassa maailmaa!!! Miettikää jos saisitte valita............. Minkä seurakunnan opetuksen haluaisitte olevan totta!?? Jehovantodistajien oppi nosee aika korkealla kun aletaan miettiä ikuisuusperspektiiviä!!
Kirjoittaja ex-jehu » 16.10.2007 18:37
Kirjoittaja Johanneksen poika » 16.10.2007 18:07
perra kirjoitti: Nyt kuitenkin olen ymmälläni. Ystäväni on ilmoittanut eronneensa JT:sta parikymmentä vuotta sitten ja jättäneensä kaiken taakseen. Hän on kuitenkin katsonut minun saaneen väärää tietoa karttamisesta täältä Veljesseuran sivuita, ja hän lupasi minulle selvittää asian. Hän kävi varmistamassa nämä karttamiskäytännöt Suomen VTS:n johtohenkilöltä. Tämä tapaaminen on tapahtunut viimeisen kuukauden aikana, joten sen pitäisi olla ihan ajantasaista tietoa. Tämä johtohenkilö oli sanonut, että eronneita/erotettuja perheenjäseniä ei tule karttaa, normaalit perheen väliset yhteydet saa ja pitääkin säilyttää. Tämä pätisi myös silloin, kun eronnut/erotettu perheenjäsen on muuttanut jo pois kotoa. Tarkistin tämän kohdan, kysyin sitä vielä erikseen.
Kirjoittaja Markku Meilo » 16.10.2007 17:45
paavali kirjoitti:Jos Raamattu on totta ja Jumala on rakkautta, silloin JHWNtod. ovat se oikea lahko. sillä muilla on sen verran ongelmia tuomioiden ja itse tuomio päivän suhteen jne. Ne eivät täytä mitään oikeudenmukaisuus kriteerejä tai sovitus sydeemejä.
Kirjoittaja Markku Meilo » 16.10.2007 17:40
paavali kirjoitti:Jos jumalan päivät ovat kuin tuhat vuotta!
Se mitä noihin vuosi lukuihin tulee on JhwhTod.t etsimällä etsineet ja löytäneet ihan osuvan kohdan: Kansakunta kansakuntaa vastaan ja Valtakunta valtakuntaa vastaan..
Kirjoittaja paavali » 16.10.2007 17:36
Jaakko Ahvenainen kirjoitti:No jaa. Moni kakku päältä kaunis... Ei käy kieltäminen, etteikö Jehovan todistajien opetus olisi selkeää ja tehokasta. Se on tarkoin harkittua ja hyväksi havaittua, mutta... Ette suinkaan kuole! - Teidät (ulkopuoliset ) tapetaan.
Kirjoittaja paavali » 16.10.2007 17:33
Jakke kirjoitti:kaffeli kirjoitti: Olin tässä joku päivä kommentoinut jotain kokoukseen lähtöä vähän sarkastiseen sävyyn, niin en ollut uskoa mitä äitini siihen totesi.. Suunnilleen "jos sut joskus erotetaan niin tiedä sitten ettei enää koskaan oo kotiin tulemista. Et oo tervetullut." Kyllä tollanen nuoren aikuisen, tai kenentahansa, mieltä järkyttää. Mulle mutsi sanoi aikoinaan, että mun kuolema olis parempi vaihtoehto kuin erottaminen. Kauniita sanoja äidiltä lapselleen Noh... en sit kuitenkaan ollu äidille mieliks ja valitsin tän erottamisen
kaffeli kirjoitti: Olin tässä joku päivä kommentoinut jotain kokoukseen lähtöä vähän sarkastiseen sävyyn, niin en ollut uskoa mitä äitini siihen totesi.. Suunnilleen "jos sut joskus erotetaan niin tiedä sitten ettei enää koskaan oo kotiin tulemista. Et oo tervetullut." Kyllä tollanen nuoren aikuisen, tai kenentahansa, mieltä järkyttää.
Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 16.10.2007 17:28
Kirjoittaja paavali » 16.10.2007 17:28
Markku Meilo kirjoitti:Viljo kirjoitti:Elämme siis viimeisiä päiviä... [ot]Alkaa muuten olla jo hyvä aika tottua viimeisiin päiviin, niitä kun on Raamatun mukaan eletty koht'sillään kaksi vuosituhatta.[/ot]
Viljo kirjoitti:Elämme siis viimeisiä päiviä...
Kirjoittaja paavali » 16.10.2007 17:23
Lehtiveli kirjoitti:Yhtä vakavia ongelmia on toki myös muissakin seurakunnissa kuin Jehovan todistajuudessa. Tosin, osa helluntaiseurakunnista on taas hyvinkin rentoja porukoita. Jehovan todistajilla käytäntö on melko systemaattisen julma. P.S. Tervetuloa palstalle, paavali
Ylös
Keskustelufoorumin ohjelmisto phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Käännös: phpBB Suomi (lurttinen, harritapio, Pettis)
Yksityisyys | Ehdot