Tulipas mieleen

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Tulipas mieleen

Re: Tulipas mieleen

Kirjoittaja Bergerac » 14.04.2013 18:53

Kyllä vilpittömille Jehovan Todistajille drinksut maistuvat siinä missä ihmisillekin.
Ja drinksu-kulttuuri voi hyvinkin kuulua vierailuihin, ja aina voi löytyä erillinen syykin kaikille drinksuille:
- saavutaan kylään, otetaan yksi "tervetulias"-drinksu terassilla, onhan toki niin kuuma että jääpaloilla varustettu juoma kivasti viilentää
- olohuoneessa rupatellaan ja isäntä näyttää pulloa jonka oli tuonut ulkomailta. "Veli vanhin xx kehui tätä, eikös oteta pienet maistiaiset"
- sitten onkin aika siirtyä ruokapöytään joka voi notkua myös oluesta, siideristä ja erilaisista viineistä. Voihan sitä toki hivenen ottaa ruoan kanssa.
- ruoan päälle tietysti kahvit. Ja kahvin kera sopii toki konjakki.
- Veli vanhimmalta oli saatu hyvä booli-resepti, täytyihän sitä kokeilla joten boolimalja löytää paikkansa ; tyhjenee/täyttyy
- Isäntä muistuttaa että avattu viini ei säily joten asialle jotain tulisi tehdä
- Aika mennä saunomaan, toki saunoessa voi ottaa kylmää juotavaa
- Boolimaljan tarkistus ; tyhjenee/täyttyy maku edelleen loistava , samoin viinit jotta ei mene huonoksi
- Grilli tulille ja sinne lihat/makkarat, ja toki sitä grillatessa ja syödessä voi kylmää juotavaa nauttia
- Boolimaljan tarkistus ja ihastelua kuinka hyvän reseptin veli vanhin oli antanut
- Yö-myssyjen aika ja isännän ulkomailta ostanut toinenkin pullo on sitten tyhjä. Mutta kyllä oli veli vanhin reilu, kun suositteli ko tuotetta

On toki vierailuja joissa ei drinksuja näy.
On toki vierailuja joissa tiedetään että nyt otetaan ja sopivan kunnolla.

Parasta näissä tilanteissa on se, että kielenkantimet vilpittömillä todistajilla aukeavat muutamien drinksujen jälkeen. Hyvin yleistä on että käydään etenkin Seurakunnan henkilöiden asioita/tapoja/tekemisiä jne lävitse "selän takana". Siinä saavat kyytiä niin yksittäiset todistajat kuin vanhimmat ja joskus melko raskaalla kädellä. Toisaalta elämä pyörii pääsääntöisesti Seuran parissa/Seuran sääntöjen alla joten ymmärrettävää ja yhdistävää.

Re: Tulipas mieleen

Kirjoittaja Nezumi » 14.04.2013 13:37

Mä jotenkin muistasin et joskus kauan kauan sitten ku tuli ko. tilaisuuden jälkeen muksuina pyörittyä salilla ni joskus ihmeteltiin sen tilan ovella mis noita juttuja pistettiin kasaan sit ohjelman jälkeen et se viini taidettiin kipata ihan viemäriin tjsp. En muista et oliko se tyyliin ettei oo 'sopivaa' kenenkään nauttia sitä vai miten se ny meni..leipien kohtalosta en sit muista et minne ne pääty. Kuitenkaan niitä ei ilmeisesti kukaan saanu syödä tai juoda edes muistonvieton jälkeen.

Re: Tulipas mieleen

Kirjoittaja Kaarmis » 14.04.2013 12:57

Seuraaja kirjoitti:Tässä on nyt esitetty moitetta siitä että Muistonviettoa varten hankittu viini on käytetty myöhemmin, ehkä unohtui mainita ettei mainittu rypäleviini ole Vertauskuva muutoin kuin Muistonvieton yhteydessä joten rypäleviiniä ei välttämättä tarvitse kaataa salin kivijalan viereen maahan vaan sen voi käyttää jos käyttöä on.
Viini ei ole normaalissa käytössä pyhää eikä siitä pidä tehdä kunnioitettavaa epäjumalaa, jotkut saattavat kokea Muistonvieton yhteydessä tarjolla olevan happamattoman leivän ja viinin pyhänä mistä ei sovi kiistellä.
En moittinu ollenkaan, päinvastoin. Hyväähän se oli,, olisi ollut sääli heittää hyvää ainetta viemäriin! :)

Re: Tulipas mieleen

Kirjoittaja Seuraaja » 13.04.2013 16:44

Tässä on nyt esitetty moitetta siitä että Muistonviettoa varten hankittu viini on käytetty myöhemmin, ehkä unohtui mainita ettei mainittu rypäleviini ole Vertauskuva muutoin kuin Muistonvieton yhteydessä joten rypäleviiniä ei välttämättä tarvitse kaataa salin kivijalan viereen maahan vaan sen voi käyttää jos käyttöä on.
Viini ei ole normaalissa käytössä pyhää eikä siitä pidä tehdä kunnioitettavaa epäjumalaa, jotkut saattavat kokea Muistonvieton yhteydessä tarjolla olevan happamattoman leivän ja viinin pyhänä mistä ei sovi kiistellä.

Re: Tulipas mieleen

Kirjoittaja Vieraas » 13.04.2013 00:10

jak kirjoitti:Itse asiassa laissa puhutaan anniskelusta, ei saa anniskella...
Puhut varmaankin ihan totta. Netistähän nuo löytyy, ken jaksaa selata.

Ihan ei tosiaan toteudu. Olen nähnyt paremman luokan ravitsemusliikkeessä Helsingin ns. mummotunnelissa anniskeltavan herrasmiehelle joka nukkui ennen sekä jälkeen anniskelun. Hänellä oli puku päällä, mikä saattoi edesauttaa asiaa.

Re: Tulipas mieleen

Kirjoittaja Markku Meilo » 12.04.2013 23:49

Kaarmis kirjoitti:Yksi niistä elossa olevista karvialaisista on ainakin vielä hengissä, se jonka kanssa tuli juotua muistonvieton jälkeisenä päivänä mm. ne eiliset Jeesuksen veret.
Vielä karvialainen ollessaan tuo mainitsi hyvin terävästi ettei juo alkoholia, kertoi olleensa työhaastattelussa, johon duuniin olisi kuulunut senaikuinen nk. ravintolaedustaminen, kuten toimintaa aiemmin kutsuttiin. Haastattelutilanteessa oli kertomqansa mukaan maininnut, ettei sellainen sovi hänelle.

Elämä opettaa, räiskähteleväluontoinen viinaankuollut taiteilijakin oli Karvialla vielä raivoraitis, jo pelkkä oluesta puhuminenkin sai aikaan hermostumisreaktion. Toisesta tietämästäni tapauksesta olen antanut kertoa itselleni, että juopottelunsa aktivoitui varsinaisesti vasta jt-veljien vihkiessä häntä mm. kotiviinin valmistuksen saloihin.

Re: Tulipas mieleen

Kirjoittaja Kaarmis » 12.04.2013 20:14

Tulipas Mieleen, jos ymmärrätte mitä tarkoitan...

Yksi niistä elossa olevista karvialaisista on ainakin vielä hengissä, se jonka kanssa tuli juotua muistonvieton jälkeisenä päivänä mm. ne eiliset Jeesuksen veret. Eipä Kristus turhaan veriänsä vuodattanut, salilla kun kukaan ei ottanut osaa niin eihän hyvää ainetta passaa viemäriinkään kaataa. Niin, onneksi oli muutakin kumottavaa, eihän kaks pulloa esivalvojan kanssa kaksistaan olis mihkään riittäny.

Re: Tulipas mieleen

Kirjoittaja jak » 12.04.2013 13:13

Vieraas kirjoitti:
Tony kirjoitti:Virallisesti alkoholia ei pidä nauttia päihtymiseen asti, eikä varsinkaan päihtyminen tavoitteena. Epävirallinen linja on tosiaan melko häilyvä.
Suomessa ei saa ostaa alkoholia päihtymistarkoituksessa eikä ravintolassa tarjoilla alkoholia päihtyneille. Näin sanoo ihan oikeasti laki. Kokemusteni mukaan jiiteet pysyvät aika lailla valtion linjoilla lain soveltamisen suhteen.
Itse asiassa laissa puhutaan anniskelusta, ei saa anniskella...

Re: Tulipas mieleen

Kirjoittaja Markku Meilo » 12.04.2013 11:46

Vieraas kirjoitti:Kokemusteni mukaan jiiteet pysyvät aika lailla valtion linjoilla lain soveltamisen suhteen.
Karvianjengin viinasaldosta on toistaiseksi tiedossa ainoastaan kaksi viinaan menehtynyttä. Eihän se ole kuin noin 2 % silloisesta joukosta.

Re: Tulipas mieleen

Kirjoittaja Vieraas » 11.04.2013 23:03

Tony kirjoitti:Virallisesti alkoholia ei pidä nauttia päihtymiseen asti, eikä varsinkaan päihtyminen tavoitteena. Epävirallinen linja on tosiaan melko häilyvä.
Suomessa ei saa ostaa alkoholia päihtymistarkoituksessa eikä ravintolassa tarjoilla alkoholia päihtyneille. Näin sanoo ihan oikeasti laki. Kokemusteni mukaan jiiteet pysyvät aika lailla valtion linjoilla lain soveltamisen suhteen.

Re: Tulipas mieleen

Kirjoittaja Tony » 11.04.2013 18:53

Dokaaminen ei dokaamisena ole ok. Siis virallisesti. Asiassa kuitenkin venytään hyvin paljon, ja joillekin dokailu on ihan normimeininkiä. Sitähän pystyy harrastamaan pitkään jos sen onnistuu pitämään salassa, tai sitä harrastaa samanmielisten todistajien kanssa, jotka eivät käräyttele toisiaan.

Virallisesti alkoholia ei pidä nauttia päihtymiseen asti, eikä varsinkaan päihtyminen tavoitteena. Epävirallinen linja on tosiaan melko häilyvä.

Tulipas mieleen

Kirjoittaja jak » 11.04.2013 18:49

Kun tuolta näin, että joku on erotettu tupakanpolton takia. Itse kun tutkistelin kuskasin yhden seurakunnan vanhimman ryyppäämään, kehui tulevansa taksilla himaan. Siis dokaaminen on ok, mutta tupakoiminen ei? Vähän sen ukon vaimo kyseli, että onko nyt laitaa, että tutkiskelija kuskaa vanhinta juominkeihin?

Ylös