Pornografia vs. väkivaltaviihde

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Pornografia vs. väkivaltaviihde

Re: Pornografia vs. väkivaltaviihde

Kirjoittaja nabander » 03.06.2013 15:18

Kaarmis kirjoitti:
Jaa. Mitähän raamatunkohtaa tuossa on käytetty perusteena? S**tanan fariseukset!
Olisikohan tuo se jossa sanotaan jotain tähän tyyliin "Me ja Pyhä henki olemme nähneet hyväksi...."

Kunnioittavasti teidän
Nabander

Re: Pornografia vs. väkivaltaviihde

Kirjoittaja Lothar II » 26.05.2013 23:56

Vartiotornihan varoittaa, että väkivaltaviihteen katsominen aiheuttaa väkivaltaisuutta ja kaikkea pahaa yhteiskunnassa.


Osmo A.Wiio jo kymmenen vuotta sitten julkaisi tutkimuksensa 40-90 maan henkirikostilastojen ja television katsomisen vertailuja. Television katselulla tai ohjelmien väkivaltaisuudella ja henkirikosten määrällä ei ole merkitsevää riiippuvuutta.
Television katsomisen huippumaihin kuuluva Japani on maailman turvallisin maa väkivaltaisesta historiasta, miehisestä kulttuurista ja hyvin väkivaltaisistaan televisio-ohjelmistaan huolimatta.

Toisaalta kansainvälisesti vähän televisiota katsovassa Suomessa henkirikosten suhteellinen määrä on nykyisen EU:n suurin. Se on kuitenkin suunnilleen puolet siitä, mitä se oli ennen televisiota ja radiota 1920-luvulla.
-----------------------

Muistui vielä mieleeni, että Vartiotoni luokitteli FORMULA-kisat väkivaltaviihteeksi. Tiedän, että kisoja silti katsellaan aika ahkerasti.
Sanktioista en ole kuullut.

Re: Pornografia vs. väkivaltaviihde

Kirjoittaja Kaarmis » 26.05.2013 20:40

Näinä valaistuksen aikoina on pornonkin osalta tehty sentään jaottelu että sellaisen pornon seuraaminen jossa heteroihmiset tekevät sitä vain kaksi kerrallaan ei riitä enää erottamisen perusteeksi. Onneksi sentään edut menevät.
Jaa. Mitähän raamatunkohtaa tuossa on käytetty perusteena? S**tanan fariseukset!

Re: Pornografia vs. väkivaltaviihde

Kirjoittaja p0ter0 » 26.05.2013 18:34

Jossakin tutkimuksessa - ehkäpä toisessakin - on havaittu viitteitä, että pornografiaan voisi yhdistää jopa rikollisuuden vähenemisen. Tällaisiin aiheisiin liityvät tutkimukset tuppaavat aina olemaan melko kiistanalaisia ja kausaliteettia on vaikea osoittaa. Sama hommahan on mm. väkivaltaviihteen ja pelien kanssa.

Jos joku (nimi muutettu) pilaa pornon katselulla elämänsä ja parisuhteensa, niin luultavasti henkilöllä on kyllä silloin kosolti muitakin ongelmia. Olisi varmaan syytä pohtia, onko rappiolle vievä pornoaddiktio silloin syy vai oire.

Re: Pornografia vs. väkivaltaviihde

Kirjoittaja Vieraas » 26.05.2013 17:47

Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Elokuun jaettava Vartiotorni jakaa auliisti tietoja pornografian vaarallisuudesta. Mahtaneeko Syyskuun lehti kiinnittää huomiotamme väkivaltaan.
Näinpä näyttäisi olevan.

Vartiotorni-lehden käyttämistä akateemisista lähteistä on aina yhtä palkitsevaa hakea tietoa. Näitä ulkopuolisia asiantuntijoita lainatessaan lehti ei kyllä petä koskaan. Kirjoitusosastolla on pakko kaivaa jostain omaa agendaa tukevia asiantuntijoita ja useimmiten päädytään hyvin erikoisiin hahmoihin. Elokuun 1. päivän Vartiotorni lainaa pornografia-artikkelissaan kahta asiantuntijaa: professori Gail Dinesiä ja tohtori Judith Reismania.

Wikipedia ketoo professorin tittelin lisäksi Gail Dinesin olevan myös "feministi ja anti-pornografia-aktivisti." Tässähän ei ole sinänsä mitään pahaa, mutta "aktivisti" herättää aina pienen epäilyksen kun puhutaan tieteentekijöistä.

Näin Dinesin tekstejä on kommentoitu: "Tutkija käyttää tunteisiin vetoavaa puhetta, kuvailee pornografista aineistoa, mutta itse aineiston käyttöä koskeva tutkimus puuttuu. Käyttää retorisia temppuja argumentaation puuttuessa." (Publisher's Weekly) "Keskustellakseen riittävällä tarkkuudella pornosta täytyy myös kuvailla sitä riittävästi." (Mike Tribby, Bookslist) "Käyttää eri normeja naisten ja miesten suhteen" (Journalisti Cathy Young) "Heikkoa tutkimustyötä ja jyrkästi vastoin olemassa olevaa pätevää pornografian tutkimusta." (Sosiologi Ronald Weitzer).

Vartiotorni lainaa myös tohtori "Judith Reismania, erästä johtavaa pornografiatutkijaa".

Reismanista Wikipedia kertoo: "Viestinnän tohtori… kiistelty Amerikkalainen konservatiivinen (yllätys) kirjoittaja, joka on parhaiten tunnettu Alfred Kinseytä koskevasta kritiikistään… Kinseyn vastaisen liikkeen perustaja… Vieraileva oikeustieteen professori Liberty Universityssä, vaikka hän ei ole juristi eikä hänellä ole oikeustieteen tutkintoa. Reismanin vuonna 1986 Playboy-, Penthouse- ja Hustler-lehtiä koskevasta tutkimuksesta seksirikosten tutkija (ja feministi) Avedon Carol sanoo: "tieteellinen katastrofi, täynnä tutkijan puolueellisuutta ja perusteettomia oletuksia." American University kieltäytyi julkaisemasta valmista työtä, viitaten riippumattoman rikosoppineen Robert Figlion lausuntoon tutkimuksen heikosta laadusta.

Näiden lisäksi Vartiotorni-lehden artikkeli lainaa suosikkejaan: "eräitä tutkijoita ja terapeutteja". Lisäksi lausunnon antavat henkilöt nimeltä "Brian" (nimi muutettu) ja "Serge" (nimi muutettu).

Re: Pornografia vs. väkivaltaviihde

Kirjoittaja Vieraas » 26.05.2013 13:02

Taitaa kuitenkin olla niin, että edes viimeisimpien ohjeiden jälkeen minkään sortin porno ei ole ok. Eikä ihan kaikensorttinen seksi myöskään. Seksi on edelleen tabu, jolla lauma pidetään syyllisyyden tunteessa. Ja kiristyksen kohteena ovat erityisesti vaikutuksille alttiit nuoret. Tämähän kuuluu listaan lahkon tunnusmerkeistä, laumajohtajat tunkevat nokkansa ihmisen yksitysalueelle, jolle heillä ei kuuluisi olla mitään asiaa.

Tämän vanha ajatus palasi mieleen keskusteluketjusta, jossa amerikkalaiset kertoivat Euroopan matkoilla kokemistaan kummallisuuksista. Näitä tuntui hätkähdyttävän erityisesti se, että jopa ulkomainonnassa saattaa lävähtää silmille se asioista kauhein: naisen nänni! (Vrt. tapaus Superbowl ja Janet Jackson) USA:ssa ei taas meteliä nouse, vaikka satunnaisesti aivot ammuttaisiin seinälle lasten katseluaikaan.

Tämä on tietysti kärjistys, mutta Vartiotornin arvomaailma näissä asioissa on pitkälti yhtä kuin amerikkalainen arvomaailma. Toistan itseäni, mutta tämäkin on sarjaa hallintoelimen kiivaimmin kiistämät asiat: "Jehovan todistajat ei ole amerikkalainen uskonto!" On se.

Re: Pornografia vs. väkivaltaviihde

Kirjoittaja Harmus » 26.05.2013 00:30

Vieraas kirjoitti:Amerikkalaisen Vartiotorni-seuran kirjallisuuden mukaan Jehovan todistajan ei tule seurata seksiä tai väkivaltaa sisältävää viihdettä. Kuinka monta väkivaltaviihteen katselemisen takia erotettua Jehovan todistajaa tiedätte? Tai onko keneltäkään tutultanne otettu pois "etuja" piintyneen väkivalta-addiktion takia?
Nettipornosta ovat jotkut jääneet rysän päältä kiinni ja kertoneet asiasta seurakunnan valvojille lähinnä (luulisin) vaimojensa painostamina. Jotain "sanktioita" on varmaan siitä annettu, mutta ei enää mitään sen vakavampaa. Viime vuonna julkaistu vanhimmiston kirjehän lopetti monottamisen suhteessa reilun kaupan pornoon.

Pelkästään väkivaltaviihteestä ei varmasti ole kukaan saanut kenkää. "Sadistinen kidutus" mainittiin tuossa kirjeessä liittyen pornooon ja sen katsojilla olisi kuulemma "häpeämätön asenne", joka voisi taas johtaa monotukseen. Eli ollaan vielä vähän varovaisia siellä, vaara ei ole täysin ohi.

Re: Pornografia vs. väkivaltaviihde

Kirjoittaja YksinäinenSusi » 25.05.2013 22:54

p0ter0 kirjoitti:Seksipitoisen viihteen kuluttamisessa lienee oleellista harrastaako käsitöitä samanaikaisesti.
minä en ymmärrä miten seksipitoisen viihteen katsomisen aikana voisi olla harrastamatta käsitöitä, ainakin jos yksin katsoo

tietysti jos monta julistajaa katsoo seksipitoista viihdettä yhtäaikaa, niin eihän siinä silloin kehtaa ... tietenkään käsitöitä tehdä

toisaalta riippuu vähän siitäkin, onko ohjelma/elokuva seksipitoista kirjaimellisesti, vai onko se esim vihjailevaa seksiä, tällaista vihjailevaa seksiä voisi olla kauniit ja rohkeat, jossa annetaan ymmärtää että mennään makkariin ja on paljon romattista suutelua ja ihastumista ym...

ainakin kaikki tuntemani jt:t katsoivat kauniita ja rohkeita siihen aikaan kun minä olin mukana, parhaat ottivat sitä videollekin kokousten aikaan ja katsoivat kokousten jälkeen. eikä se ollut niin kiihkeää, että olis tarvinnu käsitöitä tehdä,

saattoi siitä tarttua kuitenkin vääriä asenteita tuosta kauniista ja rohkeasta

Re: Pornografia vs. väkivaltaviihde

Kirjoittaja Markku Meilo » 25.05.2013 21:51

p0ter0 kirjoitti:Seksipitoisen viihteen kuluttamisessa lienee oleellista harrastaako käsitöitä samanaikaisesti.
Eräässä tapauksessa oleellisuusharkinta vietiin hieman pitemmälle, oleellista oli a-tilaajan puhelimen luurin sijainti floiskan flygaamisen hetkellä.

Re: Pornografia vs. väkivaltaviihde

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 25.05.2013 15:23

Elokuun jaettava Vartiotorni jakaa auliisti tietoja pornografian vaarallisuudesta. Mahtaneeko Syyskuun lehti kiinnittää huomiotamme väkivaltaan.

Re: Pornografia vs. väkivaltaviihde

Kirjoittaja loikkarisusi » 25.05.2013 14:39

nabander kirjoitti:Näinä valaistuksen aikoina on pornonkin osalta tehty sentään jaottelu että sellaisen pornon seuraaminen jossa heteroihmiset tekevät sitä vain kaksi kerrallaan ei riitä enää erottamisen perusteeksi.
No ohhoh! Kylläpäs onkin normit löystyneet.

Olen kyllä kiinnittänyt huomiota siihen, että seksiin liittyviä asioita paisutellaan kohtuuttomasti seurakunnissa, kun taas väkivalta lakaistaan maton alle. Ei kukaan jt pidä esimerkiksi James Bondeja kartettavina elokuvina, vaikka niissä tapetaan ihmisiä jatkuvasti, mutta en usko että kukaan "hengellisesti kypsä" kertoisi seurakunnassa menevänsä katsomaan vaikka jotain ns. pillunsaantikomediaa, saati sitten pornoa.

Eiköhän tämänkin taustalla ole se veljien, etenkin vanhinten, heikko liha. Antenni alkaa väristä jo nuoren sisaren olkapään tai polven näkemisestä - voi vain kuvitella, millainen kaikennielevä himo leviäisi koko seurakuntaan jos seksistäkin saisi puhua julkisesti.

Re: Pornografia vs. väkivaltaviihde

Kirjoittaja Bergerac » 25.05.2013 11:28

sinner74 kirjoitti:Minulla jäi sellainen kuva, että väkivaltaan suhtauduttiin paljon sallivammin kuin seksiin. Tietyillä edellytyksillä väkivalta nähtiin jopa oikeutettuna tai vähintäänkin välttämättömänä.
Olet enemmän kuin oikeassa.

Ymmärtääkseni eräässä Seurakunnassa veli viisaat vanhimmat auttoivat vilpitöntä sisarta, joka oli joutunut miehensä (veli x) nyrkkien alle useasti. Tai oikeastaan tämä auttaminen oli jatkunut jo vuosia ilman mitään varsinaista komiteaa tai tm Seuran sanktioita jne. Useinmiten sisarelle tarjottiin "ymmärrä miestäsi, kunnioita miestäsi, Jehova kyllä tietää, seurakunnan yhteneväisyys jne". Toki miehellekin veli vanhimmat jakoivat neuvoja. <- neuvoista ei vuosien varrella ollut ilmeisesti mitään apua kun väkivalta jatkui useasti. (sittemmin kyllä myös virallinen "komitea" asian suhteen, vasta vuosien jälkeen...)

Kas, vuosien varrella samoihin aikoihin eräs nuoripari teki perinteiset "puikottamiset" ennen tm Seuran tm Jehovan avioliittoa ja siitähän soppa syntyi. Välittömästi kuulustelut, komitea, etuisuuksien poistaminen, nuhtelu jne ja ilmoitus asiasta su-kokouksessa.

Re: Pornografia vs. väkivaltaviihde

Kirjoittaja sinner74 » 25.05.2013 10:54

Minulla jäi sellainen kuva, että väkivaltaan suhtauduttiin paljon sallivammin kuin seksiin. Tietyillä edellytyksillä väkivalta nähtiin jopa oikeutettuna tai vähintäänkin välttämättömänä.

Jos näin oli, voisiko ajatusmaailma olla peräisin vaikka Vanhasta Testamentista. Raamatussa lyödään surutta turpaan, ja sangen usein se nähdään oikeutetuksi siinä tilanteessa. Esimerkit paneskelusta taas ovat melko usein varoittavia, seksi on tapahtunut väärillä askelmerkeillä, joka taas puolestaan on oikeutus väkivallan käyttöön.

Mahtaakohan kaikissa fundispiireissä olla tuollaista taipumusta?

Re: Pornografia vs. väkivaltaviihde

Kirjoittaja p0ter0 » 25.05.2013 10:03

Seksipitoisen viihteen kuluttamisessa lienee oleellista harrastaako käsitöitä samanaikaisesti.

Re: Pornografia vs. väkivaltaviihde

Kirjoittaja p0ter0 » 25.05.2013 10:01

Suhtautuminen lienee samalla tavalla paheksuttavaa, kuin vääränlaisen musiikin suhteen.

Ylös