Raamatun tutkiminen

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Raamatun tutkiminen

Re: Raamatun tutkiminen

Kirjoittaja Elizium » 25.10.2013 13:35

Hei Paula!

Kiitos viestistäsi. En voi edes kuvitella mitä käyt läpi. Itsekin äitinä en voi ymmärtää, miten selviäisin ikinä, jos en saisi edes tavata lapsiani, kaikesta muusta puhumattakaan. Voimia jaksamiseen!

Osaan pitää varani tuon tutkimisen suhteen, olenhan saanut mm. täältä hyvinkin monipuolisen kuvan JT:sta.

Se kyllä täytyy sanoa, että tutkittuamme nyt useamman kuukauden ajan Raamattua tuon mitä Raamattu todella opettaa- kirjasen pohjalta niin nyt tunnen itseni hiukan tulleeni huijatuksi. Käytyämme läpi ihan kiinnostavia asioita niin yhtäkkiä eteen paukahtaakin kaikenlaista hehkutusta jostain vuoden 1914 tapahtumista, joka ei kyllä mun aivoilla ajateltuna taivu mitenkään uskottavaan muotoon. Mitä siinä sit pitäis sanoa?! Hymistellä vaan jotain ympäripyöreetä joo joo- juttua? Meni kyllä maku koko tutkimisesta.

Re: Raamatun tutkiminen

Kirjoittaja Tony » 20.10.2013 11:13

Bergerac kirjoitti:
Tony kirjoitti:
Elizium kirjoitti:Nyt lähinnä on alkanut muutama asia mietityttämään liittyen tuohon Raamatun tutkimiseen. Lähinnä se, että minkälaisia tietoja minusta on jo jossain lahkon tiedostoissa.
Kuten meikku jo kertoikin, kiinnostuneista ja heidän tiedoistaan ei pidetä lahkon taholta minkäänlaista rekisteriä.
En pidättäisi hengitystäni, joten jätän vain tämän tänne 8)
(jos olen väärässä tai lainasin väärää kohtaa asiaan liittyen tai jos aika olisi korjannut asioita -> korjaan näkemystäni)
Kah, mennyt ohi toi sun vastaus. Eli joo, Jt:t kyllä pitävät rekisteriä kiinnostuneista ja he tekevät sen lahkon ohjeistuksesta, mutta rekisterin ylläpitäjänä ei ole lahko, vaan Jt:t itse.

Re: Raamatun tutkiminen

Kirjoittaja paula » 20.10.2013 00:42

Hei Elizium ja Linnea, olkaa varovaisia. Se opiskelu jota he tarjoavat on hyvin yksipuolista ja tukee kaikin tavoin tuon ahtaan järjestön oppeja. Ja tarkoitus on viedä sielunne järjestölle.
Minulta saivat neljä lastani, järjestön opetuksisa ovat pysyneet. En ole saanut tavata viisivuotiaita lastenlapsiani kahteen vuoteen. Kukaan lapsistani ei tule edes mökille vaikka lupaan etten tule sinne. Mitään muuta syytä ei ole kuin uskoanto. Oma uusi elämäni on täysin kunnossa. Välit lapsiini ovat olleet hyvin lämpimät ennen eroamistani mutta uskonto vetää pitemmän korren.

Vanhempi pojistani työskentelee nykyään Beetelissä - olen kyllä harkinnut että menen vain sinne kylään.... en tiedä uskallanko kun pelkään sitä mielipahaa.... tyttäreni heitti minut kirjaimellisesti pihalle kaksi vuotta sitten kun meni heille koputtamisen jälkeen sisälle ja siellä oli hänen jehovan todistaja anoppi ( hän oli aina hyvin herttainen minullekin vaikka olin toimeton). Sitä ennen olin sentäs saanut käydä terevehtimässä kaksosia muutaman kerran vuodessa. Tuo yhteisön paine on niin valtava- hän jäi kiinni että oli jossain tekemisissä kanssani, äitinsä kanssa:-(

Miettikää tarkkaan: mitä sinä haluat, tuo uskonto kyllä tietää mitä se haluaa sinulta!

Re: Raamatun tutkiminen

Kirjoittaja Elizium » 19.09.2013 14:19

Nyt on taas pari mielenkiintoista tutkiskelukertaa takana ja olo on itseasiassa helpottunut. Vaikka sainkin kutsun valtakunnansalille kokoukseen. Mutta olen kuitenkin saanut taas selkärankani takaisin ja "uskaltanut" ilmaista omia mielipiteitäni, niin Raamatusta kuin elämästä ylipäänsä.

Melkein ihan säälittää, musta vois tulla ihan hyvä JT, mutta tykkään ihan liikaa blackmetallista, tupakasta, seksistä ja ihan elämästä... Jonka uskon olevan tässä ja nyt eikä sit joskus ehkä jossain epämääräisessä tulevaisuudessa paratiisissa. En aio todellakaan hukata ainoata elämääni tuntemalla kaikesta syyllisyyttä, ja sitähän se kaiketi JT:lla elämä on. Surullista.

Mutta, jatketaan tutkimista...

Re: Raamatun tutkiminen

Kirjoittaja Kivikko » 11.09.2013 17:06

Huvittavaa sisänsä että rivi jt:t "tutkivat" raamattua koko ikänsä, monta kertaa päivässä ja silti heidän raamatun tuntemuksensa on yleensä täysin luokatonta.
Tähän huomioon törmään itsekin aika ajoin, ja olen itsekin ollut aikanani aivan samalla viivalla, autuaan tietämätön. Kuten olen monesti todennut täällä, juurikin Raamatun lukeminen (ei edes tutkiminen) sai minut erkanemaan todistajista. Vaarallista touhua siis JT:lle!

Amalekilaiset itsekin opin tältä sivustolta, joten sillä erottaa hyvin "jyvät akanoista" tai "pyhät pakanoista" :twisted:

On se vaan hauskaa huomata kun juttelee nykyään jonkun JT:n kanssa joka jää pyörittelemään silmiään kun ei tiedä mistä puhun, ja kysyy että mistä sellaista on kuullut. Vastaus "oon lukenut Raamattua" saa hämmästystä aikaan, eihän toimettomat lue Raamattua, mehän ollaan niin pahoja että edes tavalliseksi illanviettoseuraksi ei kelpaa.

Re: Raamatun tutkiminen

Kirjoittaja Kaarmis » 02.09.2013 21:24

Peeveli kirjoitti:Huvittavaa sisänsä että rivi jt:t "tutkivat" raamattua koko ikänsä, monta kertaa päivässä ja silti heidän raamatun tuntemuksensa on yleensä täysin luokatonta. Eikö tuolla tutkimus määrällä jokainen heistä pitäisi olla vähintään jonkin sortin maistereita?

Mutta ei, minusta ainoat jotka sitä raamattua ovat TUTKINEET ovat päätyneet tänne tai jokatapauksessa pois tuosta uskonnosta.
Tämä raamatun juttujen tuntemattomuus käy hyvin ilmi, jos kysyy heiltä amalekilaisista.

Jumala lupasi hävittää amalekilaiset. Niinpä heidät hävitettiin viimeiseen naiseen ja lapseen saakka. Mutta niin vain sitkeitä pirulaisia olivat, että pompsahtivat täydellisestä olemattomuudesta uudestaan henkiin, hyökätäkseen israelilaisia vastaan. Noh, heidät hävitettiin uudestaan sukupuuttoon. Kunnes he hyökkäsivät uudestaan... Totaalinen tuho tehtiin kolmannen kerran. Okei, mikä vielä mättää? Se, että heidän muistonsakin piti kokonaan hävitettävän, mutta siellähän raamatun sivuillA HEITÄ EDELLEENKIN MUISTELLAAN... :)

Re: Raamatun tutkiminen

Kirjoittaja Veli-Hopea » 02.09.2013 21:21

Peeveli kirjoitti:Huvittavaa sisänsä että rivi jt:t "tutkivat" raamattua koko ikänsä, monta kertaa päivässä ja silti heidän raamatun tuntemuksensa on yleensä täysin luokatonta. Eikö tuolla tutkimus määrällä jokainen heistä pitäisi olla vähintään jonkin sortin maistereita?

Mutta ei, minusta ainoat jotka sitä raamattua ovat TUTKINEET ovat päätyneet tänne tai jokatapauksessa pois tuosta uskonnosta.
Täällä ainakin yksi viittaa ja tunnustaa. Luulin tosiaan tietäväni raamatun melkein kannesta kanteen.
Nyttemmin olen huomannut , etten tiennyt juuri muuta kuin ne puhki kulutetut kohdat, jotka sopivat vt-seuran lanseeraamaan oppiin. (vähän karkeasti sanottuna)

Re: Raamatun tutkiminen

Kirjoittaja Elizium » 02.09.2013 21:17

Kaarmis kirjoitti:
Elizium kirjoitti:
Kaarmis kirjoitti:Raamatussa ei ole ensimmäistäkään toteutunutta ennustusta, jos asiaa vähän tarkemmin tutkii. Ei ensimmäistäkään.

Näin mulle kovasti yritetään vakuuttaa, että Raamattu on täynnä toteutuneita ennustuksia. Ja yksi argumentti hänellä on ollut se, että jos kerta muutkin ennustukset ovat toteutuneet niin miksi jäisi toteutumatta myös se viimeinen...
Pyydä häneltä pari toteutunutta ennustusta, kirjoita ne ylös ja kirjoita tänne! :)

Ok :D ! Seuraavalla kerralla olisikin tarkoitus tutkia Jeesukseen liittyviä ennustuksia!

Siis mun tietämykseni Raamatusta on aivan perustasolla, joten en osaa sanoa mitkä ennustukset yms ovat totta tai miten niitä ylipäänsä tulkitaan toteutuneiksi.

Mutta joo, kirjoitan tuokiomme jälkeen tänne mitä ennustuksia tutkittiin.

Re: Raamatun tutkiminen

Kirjoittaja Veli-Hopea » 02.09.2013 21:16

Velvollisuudentunto voisi olla hyvä sana kuvaamaan asetelmaa.
Kyllä se ainakin kuulostaa ihan hyvältä sanavalinnalta. Kuitenkin siihen "ajettiin" ja se tuntui enemmän tai vähemmän siltä että tuo oli hiottu tekniikka ...ehkäpä tuo on jopa tehokas saamaan toimettomat ja kiinnostuneet edistymään kun kohteliaisuuttaan ei voi vastaan laittaa. Siinä ei kertakaikkiaan meinannut vaihtoehtoja olla, niinkuin ei ollutkaan eikä tuostakaan tilanteesta tainnut oikeastaan olla mitään kunniallista ulospääsyä, ainakaan todistajan silmin katsottuna.
Jännä ristiriita siinä että yhtäältä tällaista asetelmaa haetaan, jotta henkilö saadaan mukaan toimintaan, mutta toisaalta painotetaan että pitää tehdä asioita oikeista vaikuttimista. Kai sitä ajatellaan että kyllä ne vaikuttimet seuraavat perästä, kunhan nyt vaan saadaan roudattua tyyppi ensin mukaan toimintaan vaikka väkisin.

Niin kai. Leivotaan se oikea vaikutin otsaan jossakin vaiheessa vaikka alasimella.

Re: Raamatun tutkiminen

Kirjoittaja Kaarmis » 02.09.2013 21:09

Elizium kirjoitti:
Kaarmis kirjoitti:Raamatussa ei ole ensimmäistäkään toteutunutta ennustusta, jos asiaa vähän tarkemmin tutkii. Ei ensimmäistäkään.

Näin mulle kovasti yritetään vakuuttaa, että Raamattu on täynnä toteutuneita ennustuksia. Ja yksi argumentti hänellä on ollut se, että jos kerta muutkin ennustukset ovat toteutuneet niin miksi jäisi toteutumatta myös se viimeinen...
Pyydä häneltä pari toteutunutta ennustusta, kirjoita ne ylös ja kirjoita tänne! :)

Re: Raamatun tutkiminen

Kirjoittaja Peeveli » 02.09.2013 16:42

Huvittavaa sisänsä että rivi jt:t "tutkivat" raamattua koko ikänsä, monta kertaa päivässä ja silti heidän raamatun tuntemuksensa on yleensä täysin luokatonta. Eikö tuolla tutkimus määrällä jokainen heistä pitäisi olla vähintään jonkin sortin maistereita?

Mutta ei, minusta ainoat jotka sitä raamattua ovat TUTKINEET ovat päätyneet tänne tai jokatapauksessa pois tuosta uskonnosta.

Re: Raamatun tutkiminen

Kirjoittaja Voimantorni » 02.09.2013 16:01

Tervehdys Elizium!

Kuten ketjussa saamistasi vastauksista onkin jo käynyt hyvin ilmi, Jehovan todistajat opetetaan tekemään mahdollisimman tehokasta värväystyötä. Näin ollen todistajien ystävällisyyden ja ajankäytön perimmäinen tarkoitus on saada yksi uusi jäsen mukaan Vartiotorni-seuran lahkoon. Jt-uskonto hyötyisi tästä yhdellä uudella ilmaistyötä tekevällä jäsenellä, ja tuo värvääjä itse saisi onnistumisen kokemuksen lisäksi myös sosiaalista kiitosta "kollegoiltaan"; hänen statuksensa seurakunnassa nousee. Koko Jt-systeemi aina johtoportaasta suomalaiseen rivijulistajaan asti on tiiviisti toimiva hierarkinen kokonaisuus. Tästä syystä Jt-uskonnon levittämistä on toisinaan verrattu melko lailla onnistuneesti verkostomarkkinointiin.

Itse kymmenisen vuotta Jehovan todistajana oltuani tulin huomaamaan, miten todistajuudessa kaikki laitetaan palvelemaan järjestön etuja. Kaikkein salakavalinta on se, ettei Jt-julistaja aina välttämättä itsekään huomaa markkinoivansa Vt-seuran "tuotetta", koska hänet on indoktrinoitu (kansankielellä: aivopesty) tekemään niin jokaisessa mahdollisessa tilanteessa: ovelta ovelle työssä, vapaa-ajallaan, pankin tai postin jonossa, junassa tai bussissa matkustaessaan, lomillaan, työpaikalla, koulussa...

Tässä hieman järjestön antamia ohjeita siitä, miten uida ihmisten liiveihin ja järjestelmällisesti pehmitellä heitä edistymään tiellään tulla järjestön jäseniksi:
"Esitä jokaisen keskustelun päätteeksi uusi kysymys, johon vastaat seuraavalla käynnillä. Kun säännöllinen tutkistelu on saatu käyntiin, käy kirjaa läpi järjestelmällisesti alusta loppuun. Entä jos ovenavaaja ei halua Raamattu opettaa -kirjaa? Voit silti viedä hänelle lehtiä ja keskustella hänen kanssaan Raamatusta. Siten voit vähitellen herätellä hänen kiinnostustaan, ja aikanaan hän saattaa haluta alkaa tutkia Raamattua." (Valtakunnan palveluksemme elokuu 2007)
"Päämäärämme on luonnollisesti aloittaa raamatuntutkistelu. Muuan veli tarjosi tutkistelua eräälle miehelle, joka ei kuitenkaan innostunut ajatuksesta. Myöhemmin veli toi hänelle tuoreet lehdet ja sanoi: ”Olemme tänään ihmisten kanssa puhuessamme esittäneet vastauksen erääseen raamatulliseen kysymykseen.” Miehen esitettyä oman ajatuksensa veli näytti, mitä Raamattu sanoo asiasta, ja luki siihen sopivan kappaleen tutkistelujulkaisusta. Tästä alkoi säännöllinen tutkistelu. Uusintakäynteihin valmistautuminen maksaa vaivan. Ilomme kasvaa, ja saamme olla mukana auttamassa ihmisiä tielle, joka johtaa ”ikuiseen elämään”" (Valtakunnan palveluksemme heinäkuu 2008)
"Raamatuntutkistelun johtamisen perimmäinen tavoite on tehdä uusia opetuslapsia, työntekijöitä, jotka ryhtyvät opettamaan kanssamme toisia (Matt. 28:19, 20). Tutkistelun tarkoitus ei ole siis vain esittää tietoja; sen tulisi juurruttaa sydämestä lähtevää uskoa raamatuntutkisteluoppilaisiimme ja valmistaa heitä kertomaan toivostaan toisille." (Valtakunnan palveluksemme toukokuu 1994)
Lisäksi olisi hyvä huomioida, että Jt-uskonto täyttää vaarallisen lahkon tunnusmerkistön aivan oleellisessa määrin. Esimerkiksi tässä esitetystä kriteerilistasta Jt-uskonto saa arvosanaksi noin 3/4 (eli noin 75 % kohdista toteutuu).

http://www.uskontojenuhrientuki.fi/ahdi ... nnusmerkit

Re: Raamatun tutkiminen

Kirjoittaja Tony » 02.09.2013 15:25

Veli-Hopea kirjoitti:Itse muistelen aikoinaan toimettomana saaneeni varsin epäkohteliasta ellei loukkaaviakin kommentteja, että saataisiin edistystä aikaiseksi. Kohteliaisuudesta ja jonkinlaisesta kunnioituksesta sitä sitten taas meinattiin mukaan lähteä, vaikka todellisuudessa ei napannut paskan vertaa..
Velvollisuudentunto voisi olla hyvä sana kuvaamaan asetelmaa.

Jännä ristiriita siinä että yhtäältä tällaista asetelmaa haetaan, jotta henkilö saadaan mukaan toimintaan, mutta toisaalta painotetaan että pitää tehdä asioita oikeista vaikuttimista. Kai sitä ajatellaan että kyllä ne vaikuttimet seuraavat perästä, kunhan nyt vaan saadaan roudattua tyyppi ensin mukaan toimintaan vaikka väkisin.

Re: Raamatun tutkiminen

Kirjoittaja Veli-Hopea » 02.09.2013 15:17

Tiedän tunteen. Itsekin aloin pikku hiljaa "kohteliaisuudesta" mukautua puuhaan, vaikka pidin sitä turhana, sillä en edelleenkään halunnut jt:ksi.
Hmm.. tuo kohteliaisuuskin voi ehkä olla todistajalle tietynlainen portti ja ase tyrkyttää uskontoaan.
Eihän se niin hirveän vaikeata ole luoda asetelmaa ( tai ainakin kuvittelisin sen olevan mahdollista), missä tilanne esitetään sellaisessa formaatissa, ettei "kiinnostunut" kohteliaisuuttaan oikeastaan edes voi muutakuin myötäillä, mukautua ja suostua todistajan "vaatimuksiin".

Joskus jopa muistan vaimokkeenkin saaneen aika jyrkkääkin "pakotusta", eikä tuo kohteliaisuuttaan oikein voinut kieltäytyä. Siitäpä se alkoikin kierre, jossa joutui väkisin tutkimaan.

Kaikesta todistajien ystävällisyydestä ja heidänkin puolen kohteliaisuudesta huolimatta voi näiden pakotteet hyvinkin usein koetella kohteliaisuuden rajoja..

Itse muistelen aikoinaan toimettomana saaneeni varsin epäkohteliasta ellei loukkaaviakin kommentteja, että saataisiin edistystä aikaiseksi. Kohteliaisuudesta ja jonkinlaisesta kunnioituksesta sitä sitten taas meinattiin mukaan lähteä, vaikka todellisuudessa ei napannut paskan vertaa..


Lisäys*

Ihmiset ovat yleensä kohteliaita. Olisi harmi, jos on näin, että kohteliaisuutta käytetään hyväkseen... joka tapauksessa tämä oli oikeastaan ihan omia spekulaatioitani

Re: Raamatun tutkiminen

Kirjoittaja Linnea » 02.09.2013 12:34

Elizium kirjoitti:Olen tutustunut vuosi sitten erääseen Jehovan todistajaan ja jonkin aikaa sitten aloimme tutkimaan Raamattua yhdessä. En edes tiedä itsekään miksi halusin alkaa tutkimaan. Ehkä osittain pelkästä uteliaisuudesta ja siitä yritettäisiinkö päähäni syöttää jotakin heidän omia oppejaan ja käsityksiään ja osittain myös ihan aidosta halusta oppia ymmärtämään Raamattua ja saada vastauksia siihen miksi maailma on tällainen kuin se on tällä hetkellä ja onko Jumalaa oikeasti olemassa.
Kuulostaapa tutulta. Minusta kuuluu jossain määrin yleissivistykseenkin tietää edes perusasiat Raamatusta, ja koska minulla sattui olemaan paljon yksinäistä vapaa-aikaa, suostuin tutkimaan jonkin aikaa. Tosin ihan alkuun koin tulleeni huijatuksi sikäli, että ovellani käyneet todistajat olivat kuulemma tulossa muuten vain jatkamaan juttuaan siitä, mihin ovella jäätiin, sitten he pamahtivat pienen keltaisen kirjansa kanssa paikalle, puhuivat alun toista tuntia ja ilmoittivat tulevansa viikon päästä jatkamaan seuraavaa lukua. Minä en todellakaan tajunnut lupautuneeni tutkisteluun, kun ekan kerran sanoin, että voimme jutella lehden aiheesta viikon kuluttua.

Muistonviettoon, kokouksiin tai konventteihin en ole painostuksesta huolimatta eksynyt kertaakaan, sillä epäilen, että sen jälkeen en saisi hetken rauhaa. Lisäksi seurakunnassa on ihmisiä, jotka tuntevat perheenjäseniäni, mistä syystä haluaisin mennä tyystin toisaalle, jos haluaisin käydä vilkaisemassa salia sisäpuolelta. Anonyyminä, tavallaan.
Elizium kirjoitti:Nyt lähinnä on alkanut muutama asia mietityttämään liittyen tuohon Raamatun tutkimiseen. Lähinnä se, että minkälaisia tietoja minusta on jo jossain lahkon tiedostoissa?
Ainakin meidän perheen asiat tuntuvat olevan edelleen jt:illä hyvin hallussa. Vaikka kärsin kasvosokeudesta ja onnettomasta nimimuistista ja minulla on hankaluuksia tunnistaa, kuka täällä on vakkaritodistajani ohella kulloinkin käynyt, olen kyllä havainnut, että vieraammatkin osaavat kysyä juuri oikeita "tunnelmaa vapauttavia" kysymyksiä perhekuulumisteni suhteen.

Olisin voinut tietysti katkaista kurssin heti kättelyssä, mutta vaikka podin hiukan huonoa omatuntoa, ajattelin antaa näiden eksperttien jatkaa. Minullakaan ei siis ollut aikomusta ryhtyä jt:ksi, ja toisaalta tuntui hivenen väärältä antaa heidän edes kuvitella niin. Toisaalta ajattelin, että hekin pyrkivät tavallaan hyötymään minusta, joten ehkä vastavedoksi kehtaisin vastaanottaa ilmaisen yleissivistystietopaketin. Opiskelu on harvemmin pahasta... Ja muutaman kerran päästin nämä sisään yllätysvierailulle ihan siksi, ettei heidän tarvitsisi värjötellä hame päällä pakkasessa. Eihän se heidän valintansa loppuviimein ole, että pitää lähteä epäinhimillisessä säätilassa liikkeelle.

Alkuun syntyi jotain ystävyyden tapaistakin, mutta kun venyin kuin purukumi tutkistelun kanssa, yhteydenotot vähenivät ja muuttuivat tiukan asiallisiksi. Tiedä sitten, moniko on onnistunut käyttämään vuositolkulla aikaa saamatta kirjaa käytyä loppuun.
Elizium kirjoitti:Koen, etten voi täysin olla oma itseni hänen seurassaan. Tuntuu siltä, että mun täytyisi jotenkin pyydellä anteeksi sitä että olen vain tällainen "maailmallinen" ihminen ja hän on jotenkin yläpuolellani. Vaikka luonteeltani en todellakaan ole mikään nöyristelijä! Ja tiedän asioista paljon enemmän mitä annan hänen ymmärtää.
Tiedän tunteen. Itsekin aloin pikku hiljaa "kohteliaisuudesta" mukautua puuhaan, vaikka pidin sitä turhana, sillä en edelleenkään halunnut jt:ksi. Esimerkiksi housujen pitäminen tutkisteluissa alkoi nolottaa, samoin olin todella tarkka kielenkäyttöni kanssa. Kohteliaisuuteni oli siis lähinnä nolouden tunteen välttelyä.

Ylös