Uusi englanninkielinen Uuden Maailman käännös

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Uusi englanninkielinen Uuden Maailman käännös

Re: Uusi englanninkielinen Uuden Maailman käännös

Kirjoittaja Kaarmis » 28.10.2013 18:08

Voipi olla että beetelin suomenkieliset toiminnot on ajettu alas ennen tuota.

Re: Uusi englanninkielinen Uuden Maailman käännös

Kirjoittaja Seuran todistaja » 28.10.2013 12:34

Ai että. Nyt alkaa pitkä odotus että saamme suomeksi tuon tarkistetun Raamatun. Tuleekohan se nopeammin kuin tämän järjestelmän loppu?

Re: Uusi englanninkielinen Uuden Maailman käännös

Kirjoittaja Ariadna » 28.10.2013 08:53

Joitakin termejä on muutettu seuraavasti:
"Sheol ja Hades" ovat nyt "hauta"
Tätä korjausta olenkin jo ehtinyt odottaa, nythän se menee aivan oikein Jt-opin mukaisesti.

Hadeshan perustuu kreikkalaiseen mytologiaan ja on sen mukaisesti elävien sielujen olinpaikka.

Tutkija ja teologi Kari Kuula on kirjoittanut kirjan Helvetin historia, joka käsittelee aihetta juutalaisten ja allkukristittyjen näkökulmasta katsoen, kirjasta löytyy myös lyhyt "myönteinen" maininta todistajien opista , hän kirjoittaa näin:"Vaikka Jehovan todistajien muut näkemykset ovatkin omituisia, he ovat silti voineet oivaltaa aivan oikein sen, mitä Raamattu opettaa pelastumattomien lopullisesta kohtalosta".

Uusi englanninkielinen Uuden Maailman käännös

Kirjoittaja Johanneksen poika » 27.10.2013 01:07

Vartiotornin-seuran kauan odotettu 129. vuosikokous pidettiin 5. lokakuuta New Jerseyssa, Stanley teatterissa. Ennennäkemätöntä oli se, että tapahtumaan oli suora videoyhteys 1830:sta eri paikasta - tapahtumalla oli maailmanlaajuisesti 1,5 miljoonaa katsojaa.

Eräs rohkea blogin pitäjä, joka kutsuu itseään nimellä DrJohnChrist, osallistui tilaisuuteen eräässä niistä paikoista, joihin tilaisuus välitettiin videoyhteyden välityksellä. Hän piti yllä suoraa yhteyttä tilaisuudesta sosiaalisen median Redditin kautta päivittäen blogiaan sitä mukaa kuin ohjelma eteni.

Johanneksen pojan uutistoimituksen ulkomaan toimittaja Festus on laatinut ansiokkaan käännöksen tästä ajankohtaisesta aiheesta, jonka voitte lukea täältä:

http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_u62.html

Ylös