pari kysymystä

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: pari kysymystä

Re: pari kysymystä

Kirjoittaja Markku Meilo » 12.12.2009 18:36

antsa kirjoitti:1. Mä koitan epätoivoisesti etsiä tietyn paikkakunnan salin osoitetta, jotta löytäisin sinne huomenna. Mistä päin nettiä osoitteen voisi saada?
Ihan vaikka valtakunnansali+paikkakunta -yhdistelmällä, mutta tulos tuskin tyydyttää, koska yhteystiedot ovat kaiken aikaa katoamassa netistä. Paikkakunnan puhelinluettelo on kertaluokkaa parempi lähde, ellet sitten soita Tikkurilaan ja kysy sieltä (09) 825 885.
2. Mitkä seikat saavat todistajan jättämään uskonnostaan kiinnostuneen huomioimatta?
Syitä voi tietysti olla monia, mutta yksi varma keino pitää jehovantodistajat loitolla on kysellä liian vaikeita. Yleensäkin jehovantodistajuus edellyttää saneluasetelmaa ja jos nk. kiinnostunut ei muotoudu tuohon saneluun ei homma jatku.
3. Mikä Jehovan todistajuudessa on parasta?
Aivan sama kuin muissakin kulteissa, tunne ylemmyydestä ja jonkin kryptisen totuuden omaamisesta, toivo muita paremmasta tulevaisuudesta jne. Toki jehovantodistajissa on merkittävä määrä jäseniä, jotka karttamisen pelossa jatkavat nimellistä todistajuutta.
4. minkä ikäisenä todistajaksi käännytään keskimäärin, onko tilastoja?
Ei ole julkaistua tilastoa, mutta esimerkiksi Suomessa kasvu tulee pääosin jt-jälkikasvusta, jotka kastautuvat kovin nuorina.
5. Kauanko kääntyneet ovat todistajia? (taas niitä tilastoja?)
Ei ole julkaistua tilastoa, mutta näppituntumalla voisi todeta, että pääosin nyt jo iäkkäämmät jatkavat kuolemaansa saakka ja varsinainen jäsenkato koostuu nuoremmista jehovantodistajista.

pari kysymystä

Kirjoittaja antsa » 12.12.2009 18:09

1. Mä koitan epätoivoisesti etsiä tietyn paikkakunnan salin osoitetta, jotta löytäisin sinne huomenna. Mistä päin nettiä osoitteen voisi saada?
2. Mitkä seikat saavat todistajan jättämään uskonnostaan kiinnostuneen huomioimatta?
3. Mikä Jehovan todistajuudessa on parasta?
4. minkä ikäisenä todistajaksi käännytään keskimäärin, onko tilastoja?
5. Kauanko kääntyneet ovat todistajia? (taas niitä tilastoja?)

Ylös