Naisten valta

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Naisten valta

Re: Naisten valta

Kirjoittaja YksinäinenSusi » 01.09.2010 22:28

Pehmoluopio kirjoitti:
Feministi näki aina, että ongelmat aiheutti patriarkaatti tai miesten seksismi...
Tuota...
Minä olen saanut Feministi-naisista sellaisen kuvan , että he eivät missään tapauksessa oikein pidä mistään miesten ajatuksista , eikä teoista ,
kuitenkin sitten jos vaikka tulis joku mullistus , että työttömyyskorvaus poistuisi ja kaikki tuet lakkautettais , niin uskompa että rupiais taas feministinaisellekin miehen apu kelpaamaan.

Silloin se miehen apu olis feministinaiselle elinehto, ja toisaalta miehelle feministinaisen apu olis elinehto.Elämä menee raakaksi , jos yhteiskunta ei tue , vaan heikot kuolee periaatteella mennään etiäppäin. Miehet kalastaa ja käy metsällä , nainen tekee ruokaa kotona ,että mies taas jaksaa metsälle mennä.

Enkä usko , että tällainen ajatus on minulta mitenkään sovinistinen , vaan paremminkin todellinen. Mutta tietystihän tämä on vain eräs tulkinta , jollakulla naisella voi olla parempi tulkinta. :o

Re: Naisten valta

Kirjoittaja Pehmoluopio » 01.09.2010 13:19

JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:Nykyään olen pannut merkille , että miehet ovat monasti aika kilttei lässyköi , kun pelkäävät että nainen ajaa pois kotoa yön selkään.
Minä olen oppinut vastustamaan kyriokratiaa kun olin yhden feministin kanssa juttusilla. Feministi näki aina, että ongelmat aiheutti patriarkaatti tai miesten seksismi, mutta minä näin, että monesti monet miehet olivat altavastaajia naisille vaikka miehet noin ryhmänä ovat paremmassa asemassa kuin naiset.

Raiskaukset, joista osa ei ole koskaan sattunutkaan, ovat feministeille niin kuin Israelin valtiolle puheet maailmanlaajuisesta antisemitismistä - tekosyy, joka oikeuttaa kaiken sorron. Miessukupuolta tietysti pännii tällainen valheelle perustuva sorto, minkä he kostavat todellisena väkivaltana ja raiskauksina heikossa asemassa oleville naisille - jotka tuskin näitä feministejä kiinnostavat muuten kuin raiskaustilastoina.

Tuo kyriokratia-juttu tässä tarkoittaa siis sitä etten näe sukupuolista sortoa kaksinapaisena, vaan pikemminkin monimutkaisena järjestelmänä, jossa etuoikeutetun luokan yksittäiset jäsenet voivat joutua sorron kohteeksi.

Aika paljon puhutaan siitä, kun jeppumiehet sortavat ja alistavat vaimojaan, mutta se on hankalampaa, jos vaimo on väkivaltainen miestään kohtaan. Mies saa vielä pahimmassa tapauksessa vanhimmiston haukut siitä ettei pidä omaa huonekuntaansa järjestyksessä.

Re: Naisten valta

Kirjoittaja Viljo » 31.08.2010 19:07

JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:Näin käy aika nättiin kun vaimo suuttuu , älkää hyvät miehet suututtako vaimojanne jos vaimonne on hankkinut sen vuokra-asunnon omiin nimiinsä, tulee nätti lähtö , sanokaa minun sanoneen. :o
Ei ole muuten vaimolla oikeutta ajaa aviomiestään pois yhteisestä asunnosta vaikka kuinka mieli tekisi, avioliittolaki antaa siinä puolisolle suojan. Siinä voi vaikka ehdottaa vaimoa soittamaan poliisin, niin saa vaimokin kuulla totuuden luotettavalta taholta.
Yhteiselämän lopettaminen
24 § (16.4.1987/411)

Tuomioistuin voi puolisoiden yhteisestä tai toisen puolison hakemuksesta:

1) päättää, että se puolisoista, joka on enemmän asunnon tarpeessa, saa jäädä asumaan yhteiseen kotiin;

2) velvoittaa toisen puolison muuttamaan yhteisestä kodista;

Naisten valta

Kirjoittaja YksinäinenSusi » 30.08.2010 23:13

Nykyään olen pannut merkille , että miehet ovat monasti aika kilttei lässyköi , kun pelkäävät että nainen ajaa pois kotoa yön selkään.
Mun oma ex-muija kyllästy ja soitti vuokra-emännälle ja sano että tuo ei lähe vaikka käskee (asunnon vuokraaja siis oli vaimoni).

No lähettävähän siitä sitte oli ja vaimo laitto vaatelaukun ulos ja näytti ovee ja pani oven lukkoon , eikä aukassu enää.
Naapurit naureskeli , että tuola ne Jehovantodistajat rupes riiteleen. Hävetti kovasti.

No ei ollut asuntoo ja siinä sitte myöhäissyksyllä alko illan tullen tulemaan kylmä ja aattelin että , rupean villi-ihmiseksi ja menen metsään asumaan.

Menin sitten ja katselin metsässä ja totesin , ettei mättäillä voinut nukkua , koska ne olivat märkiä. Menin sitten sellaiseen kunnan rakentamaan kotaan , siellä oli polttopuitakin ja siinä nuotion ääressä yritin nukkua ,mutta ei onnistunut , oli niin kylmä.

Vartijatkin sinne tulivat ihmettelemään , että kuka siellä nuotiota keskiyöllä pitää , no sanoin että emmää oo ku tämän yön vaan ,että mulla ei oo asuntoo. No vartijat ihmettelivät ja sanoivat vain , että ole vain rauhassa aamuun asti.

Eikä siitä nukkumisest mitää tullu , ku oli nii kylmä ,sitte aamu-yöstä vähä lämpimämpi tuli , kun se nuotio siinä paloi koko ajan.

No , aamulla sitte menin ensi töikseen kirjastoon ja etsin kaikki ilmoituslehdet ja soitin kaikkiin vanhoihinkin vuokralle annetaan - ilmoituksiin , ja löyty lopulta kun tunnin verran soittelin numeroihin , jouduin muuttaan kyllä vieraalle paikkakunnalle 30 km päähän.

Näin käy aika nättiin kun vaimo suuttuu , älkää hyvät miehet suututtako vaimojanne jos vaimonne on hankkinut sen vuokra-asunnon omiin nimiinsä, tulee nätti lähtö , sanokaa minun sanoneen. :o

Ylös