Alaikäisen kaste

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Alaikäisen kaste

Re: Alaikäisen kaste

Kirjoittaja sinner74 » 10.09.2010 21:10

Aaac kirjoitti:
sinner74 kirjoitti:Aikuiskaste ei ratkaise jehovantodistajuuden ongelmaa
Olisin eri mieltä. Jos ei käy kasteella ennen kuin täyttää 18 vuotta, ei todennäköisesti käy kasteella ollenkaan. .
Olet varmasti oikeassa, mutta puhumme hieman eri asiasta. Tarkoitin sanoa että jehovantodistajuuden ongelma on se, että se näyttää vetoavan pääsääntöisesti ihmisiin, jotka eivät ole "täysissä sielun ja ruumiin voimissa". Iällä ei ole tällöin väliä, teki jeesus mitä teki.

Re: Alaikäisen kaste

Kirjoittaja odette80 » 05.09.2010 17:15

Itse menin kasteelle yläasteen jälkeen. Koska muutkin menivät. Kaverin kanssa yhtä aikaa ja isossa konventissa, koska ei haluttu salin pieneen altaaseen "polskimaan". Sitä aikaa oli vielä sen 100 kastettua samaan aikaan. Hieman perheen taholta tuli painostusta, kun eräs sukulainen meni aiemmin kasteelle. Oliihan se vähän meiningillä hoidetaan homma pois alta ja kukaan ei edes sanonut voinko käydä kasteella niiden kyselyjen jälkeen.

Joku vuosi sitten kaduin tuota aikaste kasteelle menemistä, mutta mitäpä sitä murehtimaan. Paine on kova, jos et mene ya ikäisenä kasteelle. Vain typerä odottaa täysi-ikäisyyteen asti.

Re: Alaikäisen kaste

Kirjoittaja Aaac » 05.09.2010 09:30

sinner74 kirjoitti:Aikuiskaste ei ratkaise jehovantodistajuuden ongelmaa
Olisin eri mieltä. Jos ei käy kasteella ennen kuin täyttää 18 vuotta, ei todennäköisesti käy kasteella ollenkaan. Täysi-ikäisyyden kynnyksellä tiukimmankin JT-perheen lapsi on jo saanut sen verran kavereita koulusta ja muualtakin, että maailmankuva on pakostakin hieman avartunut. Ehkä harvoja poikkeuksia lukuunottamatta. Lisäksi netistä löytyy tietoa ja vertaistukea, ja 18-vuotiaaksi mennessä jokainen nuori JT on melko varmasti selannut näitä sivuja.

Väitän siis, että jos jehovantodistajat lakkaisivat kastamasta alaikäisiä, tai edes alle 16-vuotiaita, olisi kato lähes totaalinen. "Jehovantodistajuuden ongelma" poistuisi vanhusten mentyä manan maille.

Puhumattakaan siitä, että seurattaisiin Jeesuksen mallia ja kastettaisiin vasta 30-vuotiaana.

Re: Alaikäisen kaste

Kirjoittaja Natsku » 05.09.2010 08:54

Olen miettinyt, mikä ihme sai mun omat vanhemmat liittymään tähän uskonlahkoon silloin aikoinaan. Olin juuri syntynyt, ehkä vanhempani olivat yksinäisiä vieraalla paikkakunnalla. Sitten tulivat nämä valheellisesti ystävälliset ihmiset ja aloittivat rakkauspommituksen oikein urakalla. Vahinko, että vanhempani menivät tähän ansaan. :x

Re: Alaikäisen kaste

Kirjoittaja Johanneksen poika » 05.09.2010 05:38

sinner74 kirjoitti:Aikuiskaste ei ratkaise jehovantodistajuuden ongelmaa
Ei niin, mutta ainakin se viivyttää karttamista, jos henkilö jossain vaiheessa eroaa tai erotetaan. Turha sitä on heittäytyä kartettavaksi jo alaikäisenä, kun sen ehtii tehdä sitten aikuisenakin myöhemmin.

Re: Alaikäisen kaste

Kirjoittaja sinner74 » 05.09.2010 00:36

sirpa-leena kirjoitti:"Jehovantodistajaksi alkamisen päätös perustuu aina tavalla tai toisella hyväuskoisuuteen, liialliseen velvollisuudentunteeseen, tai suoranaiseen kiristykseen."
Jyrkästi eri mieltä! Mutta hyvä kun tuli tämä esille. Kastepohdiskeluuni nimittäin liittyy myös yllä esitetystä syystä tämä aikuiskaste ja vasta aikuisena vastuun ottaminen opetuslapseudesta.
Minä en oikeastaan ole uhrannut ajatusta niille, jotka ovat valinneet jehovantodistajuuden kypsässä iässä. Hyvä kun tuli tämä esille :) Minun on kuitenkin vaikea uskoa, että jehovantodistajuudessa olisi piirteitä, jotka vetoaisivat muihin kuin heikkoihin, henkisesti epätasapainoisiin, ja/tai poikkeuksellisen epävarmoihin ihmisiin. Uskomukseni perustan käsitykseeni omien vanhempieni tilanteesta, kun he koukun nielivät.

Sirpa-Leena, olet selvästikin uskonnollinen ihminen. Mitä sellaista jehovantodistajat tarjoavat, jota ei ole paljon turvallisemmin saatavilla muista uskonnollisista yhteisöistä?

Aikuiskaste ei ratkaise jehovantodistajuuden ongelmaa, siellä ei oikeasti ole vapautta valita. Jos olet syntynyt jehovantodistajaksi, sinun pitää jatkaa perinnettä ja olla jehovantodistaja. Jo pelkkä vaihtoehtojen tutkiminen on kiellettyä. Vai oletko havainnut muuta, Sirpa-Leena?

Re: Alaikäisen kaste

Kirjoittaja sinner74 » 05.09.2010 00:12

sirpa-leena kirjoitti: JT-seurakuntien ongelmiin ja siellä mukana olevien kärsimyksiin ei ikinä tule mitään parannusta, kun sitä voimallisesti ja yksipuolisesti määritellään sterotypioiden kautta! Ja kaikkein eniten minua harmittaa, että juuri he, jotka eivät ikinä ole ihmisten ovilla seisoneet eivätkä kasteella käyneet, kummasti omaavat suorastaan jumalallista tietoa ja viisautta siitä kuinka typerä JT-uskonto on. Sama poppoo on myös päättänyt ja määritellyt esimerkiksi allekirjoittaneen syyt ja sauraukset JT-elämästä alusta loppuun. Ja kun en tälle määrittelylle suostu, enkä itseäni siitä tunnista, niin nythän minä vasta säälittävä raukka olenkin!
JT-seurakuntien ongelmiin ja siellä mukana olevien kärsimyksiin on parasta parannusta se, kun jossakin on foorumi jossa höyryt voi päästää pihalle ilman pelkoa JT-inkvisition rankaisutoimien kohteeksi joutumisesta. Täällä ei ole jumalallista viisautta, täällä ei ole tuomion lopullisuutta. Et missään tapauksessa ole säälittävä raukka, vaan ihminen joka on sanonut mielipiteensä.

t. nimim. kasteella käynyt, ihmisten ovilla seisonut

Re: Alaikäisen kaste

Kirjoittaja Vieras » 05.09.2010 00:06

"pistää vihaksi, että JT-uskonto ei saa olla yhdevertaisesti uskonto uskontojen joukossa " -Ei se ole yhdenvertainen. Se pyrkii kouluakäyneiden länsimaisten piiriin semmoisin menetelmin, että liittyneiltä katoaa kyky tarkastella objektiivisesti uskontoaan. kuten täällä monesti todettu, ei jt pysty tarkastelemaan v. 1914 objektiivisesti, vaikka se väitetään uskonnossaan nimenomaan olevan objektiivisen tarkastelun tuote. (ja muuten koko uskonnon eräänlainen peruskivi).

Ja se on vaarallinen, kuten se on Ranskassa tuomioistuimen päätöksessäkin todettu. Myöskään näitä vaaroja ei jäsenet pysty obj. tarkastelemaan.

Se harjoittaa perheet, minkä lahkolainen rupeaa näkemään asiana paikallaan ja oikeana tekona.

jne eli päästään näihin palstan peruskysymyksiin.

Jehovantodistajaksi alkaminen tosiaan perustuu tuollaisiin mainittuihin syihin, kukaan ei ole tullut jt:ksi lahkon kirjallisuutta lukemalla, vaikka se sanotaan uskonon sisällöksi ja perusteeksi ja ytimeksi jne. Liittyminen tapahtuu tosiaan ohjelmoidun rakkauspommituksen kautta. Tuolloin on värvättävä sekaisin rakkauteen annettavan vastarakkauden ja uskontolahkon suhteen. kuten myös uskonnon sääntöjen kanssa.

Vaikka moni viksu heittäytyy tontuksi joulun seutuna, ei sillä voi perustella jehovalahkoa oikeutetuksi.

Re: Alaikäisen kaste

Kirjoittaja sirpa-leena » 04.09.2010 23:45

"Jehovantodistajaksi alkamisen päätös perustuu aina tavalla tai toisella hyväuskoisuuteen, liialliseen velvollisuudentunteeseen, tai suoranaiseen kiristykseen."

Jyrkästi eri mieltä! Mutta hyvä kun tuli tämä esille. Kastepohdiskeluuni nimittäin liittyy myös yllä esitetystä syystä tämä aikuiskaste ja vasta aikuisena vastuun ottaminen opetuslapseudesta.

Maailmassa on tosi monia uskontoja ja vamaan tulee aina olemaan. Niissä on "outoja tapoja". Minua suorastaan pistää vihaksi, että JT-uskonto ei saa olla yhdevertaisesti uskonto uskontojen joukossa vaan sitä on "oikeaoppisesti" tulkittava ainoastaan höynähtämisen ja säälittävän friikkiyden kautta.

Miettikääpä vaikka ortodoksista pääsiäispalvelusta; joukko aikuisia miehiä on pukeutuntut hassuihin pukuihin ja niillä on jotain kummia lätsiä, jopa kruunuja päässä, ja sitten ne vaeltaa joikuen ympäri kirkkoa ja menevät vielä ulos kiertämään kirkkorakennusta ja kirkkokansa seuraa kuin idioottilauma perässä...En halua pilkata ortodokseja, enkä tietysti ole oikeasti pääsiäispalveluksesta edellä kuvaamaani mieltä, mutta jokaisen uskonnon saa näyttämään hoopolta, kun tahtoo.

JT:t ovat nyt olleet Suomessa 100 vuotta. Luultavasti tulevat olemaan toisetkin sata. Meillä on siis yksi uskonto uskontojen joukossa. Siinä uskonossa on ongelmia, mutta missäpä ei olisi? Kirkon eläkkeelle jäänyt diakoni, joka täällä palstalla ahkerasti kirjoittelee, on varmaan kanssani samaa mieltä siitä, että löytyy jopa tutkittua tietoa siitä miten yleistä työpaikkakuisaaminen on kansankirkoomme keskuudessa? Aika noloa. Monet JT-seurakunnissa tapahtuvat asiat ovat myös tosi noloja, vaikkapa valehteleminen siitä, että Torninvartija käyttäytyy sopimattomasti ja siksi poistetaan konventista välittömästi jne..

JT-seurakuntien ongelmiin ja siellä mukana olevien kärsimyksiin ei ikinä tule mitään parannusta, kun sitä voimallisesti ja yksipuolisesti määritellään sterotypioiden kautta! Ja kaikkein eniten minua harmittaa, että juuri he, jotka eivät ikinä ole ihmisten ovilla seisoneet eivätkä kasteella käyneet, kummasti omaavat suorastaan jumalallista tietoa ja viisautta siitä kuinka typerä JT-uskonto on. Sama poppoo on myös päättänyt ja määritellyt esimerkiksi allekirjoittaneen syyt ja sauraukset JT-elämästä alusta loppuun. Ja kun en tälle määrittelylle suostu, enkä itseäni siitä tunnista, niin nythän minä vasta säälittävä raukka olenkin!

Re: Alaikäisen kaste

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 04.09.2010 12:18

sirpa-leena kirjoitti:...tietenkään juutalaisilla ei kaiketi ollut varsinaista kastetta vaan kastetoimituksia edelsi Johannes Kastaja, mutta olisihan se rituaali voitu polkaista käytiin, jos se olisi ollut tarkoituksenmukaista jo niihin aikoihin, kun Jeesus oli sen 12v.
Juutalaisuudessa ei tunnettu, eikä edelleenkään tunneta kaste-riittiä. Jeesus syntyi juutalaiseen yhteisöön ja lain mukaan hänet tuli ympärileikata kahdeksanpäiväisenä (Lk 2:21). Tämä liitti Jeesuksen juutalaiseen yhteisöön ja tätä kautta Jeesuksen lapsuus päättyi 12-vuotiaana, jolloin hän sai ensimmisen kerran matkata Jerusalemiin pääsiäisjuhlille. 12-vuotiaana "lain poikana" alkoi myös "oppivelvollisuus", siis juutalaiseen lakiin ja perinnäissääntöihin perehtyminen.

Johanneksenkaan kastekäytäntöä ei voida soveltaa, koska se oli parannuksen kaste (Mt 3:11a). Viimekädessä kristillinen kaste sai alkunsaq vasta Jeesuksen ylösnousemuksen jälkeen (Mt 27:18-20). Se, minkä ikäisiä tulee kastaa, on hieman kiistanalainen kysymys. Katoliset, ortodoksit ja luterilaiset (muutamat muutkin) hyväksyvät lapsikasteen. Babtistit, ym eivät hyväksy, vaan edellyttävät aikuiskastetta. Jakolinja kulkee periaatteessa siinä, kumpaa käytäntöä tulee noudattaa: kastaa ja opettaa, vai opettaa ja kastaa. Jehovan todistajien kastekäytäntö perustuu viimemainittuun, kuten kastekysymykset antavat ymmärtää. Tässäkin piilee eräs brobleema: voidaanko syvästi kehitysvammaista nuorta tai tietyntyyppistä autismia potevaa nuorta kastaa Jehovan todistajaksi. Edellä mainittu ei välttämättä ymmärrä, viimemainittu ei välttämättä voi vastata kastekysymyksiin. Riippumatta lapsen fyysisistä ominaisuuksista hän kuitenkin seuraa äitinsä uskontokuntaa, elleivät vanhemmat yhdessä toisin sovi.

Eräs näkökulma tähän löytyy Riku Richteriltä.

Re: Alaikäisen kaste

Kirjoittaja Mag Mell » 04.09.2010 00:09

Tätä on tullut sattuneesta syystä itsekin mietittyä useamman kerran.
Itse olin 13-vuotias kasteella käydessäni, ja ei-uskovalle isälle asiasta kerrottiin vasta viikkojen päästä. Itse en olisi halunnut kertoa, pelotti vähän isän reaktio, mutta seurakunnan vanhimmat määräsivät, että kerrottava on, jos en itse, niin sitten jonkun muun (todennäköisesti äitini) toimesta.
Jälkikäteen olen ihmetellyt tätä kertomispakkoa; haluttiinko sillä jotenkin peitellä sitä tosiasiaa, että isä pidettiin totaalipimennossa ennen kastetta? En ole oikein vieläkään hahmottanut, mistä tuo ehdoton pakko kertoa kasteesta ei-uskovalle vanhemmalle pohjimmiltaan tulee, mahtoiko se esimerkiksi olla paikallisjyrävanhimman satunnainen päähänpisto, vai onko taustalla jotain 'oikeaa' virallista opetusta? Mielelläni kuulisin kokemuksia ja kannanottoja aiheeseen liittyen.

Re: Alaikäisen kaste

Kirjoittaja YksinäinenSusi » 03.09.2010 23:42

sinner74 wrote:
Jehovantodistajaksi alkamisen päätös perustuu aina tavalla tai toisella hyväuskoisuuteen, liialliseen velvollisuudentunteeseen, tai suoranaiseen kiristykseen.nn

Olenpa kovastikkin samaa mieltä...
Mun tapauksessa pelko ja ahdistus harmagedonin vuoksi oli syy mennä kasteelle ja toisaalta NatsiJeppuliTäti opetti , että jos menen kasteelle niin muutkin perheestäni saattavat noudattaa esimerkkiä eli että näin saisin äitini,isäni, veljeni, siskoni kasteelle ja kaikki he pelastuisivat. Eli tässä lyötiin pelon ja ahdistuksen päälle vielä velvollisuuden tunto.

Ja olen kuullut että äiti saattaa sanoa lapselleen , että ei sitä sitte pääse paratiisiin , jos lapsi ei tee niin kuin sanotaan. :roll:
Ja lapsi ymmärtää tämän niin , että Harmagedonissa sitten kuolee . On luonnotonta , että lapsen päähän iskostetaan jo pienenä tuo karmea kuolemanpelko, toisaalta se opettaa lapsen vihaamaan Jehovaa ja pitämään tätä vastenmielisenä olentona. :o

Re: Alaikäisen kaste

Kirjoittaja Vieras » 03.09.2010 22:51

Miten sitten se pelastuspuoli olisi vastasyntyneellä ? kasteen puutteesta huolimatta pelastuisi, nuori kun on ? ja ikärajaa ei kuitenkaan osata sanoa

Hautaussiunauksessa sanotaan että ...viimeisenä päivänä on herättävä... ja tähän joku teologi on selittänyt että vaikka emme asiaa tiedä, niin rakkaus edesmenneeseen oikeuttaa niin sanomaan.

Mitä sitten rakkaus lapseen oikeuttaa tekemään (pedofiilit älkää vastatko, kiitos).

Re: Alaikäisen kaste

Kirjoittaja sinner74 » 03.09.2010 22:23

sirpa-leena kirjoitti:En usko, että tohon löytyy vastasta mistään laista. Onhan kristikunnassa lapsikaste ja samalla tavalla voi kysyä, onko se laillista, kun ei lapsi saa valita...oikeinhan se ei ole.
Oikein se ei ole missään tapauksessa. Pientä vivahde-eroa jehovantodistajiin aiheuttaa se, mitä seurauksia lapselle on tuon kasteen hylkäämisestä.
sirpa-leena kirjoitti: Voisiko olla kuitenkin niin, että jos seurattaisiin tässä asiassa kirjaimellisesti Jeesuksen mallia, niin vältyttäisiin esimerkiksi monelta mielenterveysongelmalta ja ehkä ne, jotka menisivät kasteelle sitten olisivat enemmän tosissaan? Kai siinä joku jippo oli, että Jeesus meni kasteelle vasta aikamiehenä, eikä vaikka silloin 12 vuotiaana kun hän jäi temppeliin juttelemään...
Teoriassa tuo on hyvä ajatus, ja toimisi varmasti monessa uskonnossa (suomalaiskansallinen luterilaisuus mukaan lukien) hienosti. Jehovantodistajuuden kyseen ollen ihmisen henkisestä kypsyydestä kastepäätöksen tekoon ei voi kuitenkaan olla varmuutta 1,12,18,30 tai edes 50-vuotiaana. Jehovantodistajaksi alkamisen päätös perustuu aina tavalla tai toisella hyväuskoisuuteen, liialliseen velvollisuudentunteeseen, tai suoranaiseen kiristykseen.

Re: Alaikäisen kaste

Kirjoittaja Vieras » 03.09.2010 22:01

Finlex googleen, sitten lainsäädäntö ja hakusanaksi lapsen uskonnollinen yhdyskunta, niin lykkäsi uskonnonvapauslain v:lta 2003

finlex oli taustatummentanut hakusanoja jolloin 3 § sanoi että lapsen uskonnollisesta yhdyskunnasta päättävät molemmat huoltajat yhdessä. 15 -v. päättää itse huoltajien sustumuksella. 12 vuotiaan liittymiseen ja eroamiseen vaaditaan lapsen oma suostumut.

(alle 1 -vuotias vielä erikseen).

Tuo yhdessä päättäminen on niin selvästi sanottu, että näyttäisi lain rikkominen olevan kysymyksessä.

Rikkomus on tehty sekä perheessä että täytynee olla niin, myös lahkossa.

Seuraamuspuolta ja sen semmoista saa kukin lukea nyt nukahtaakseen kun on jo myöhä ketä kiinnostaa.

Korjatkaa ja lisätkää informaatiota miellään

Ylös