Salaseura kiemurtelee

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Salaseura kiemurtelee

Re: Salaseura kiemurtelee

Kirjoittaja Filippos » 12.06.2014 09:53

Jotenkin kummasti se oikeuskomitealle käräyttäminen onki sit käräytettävän parhaaksi...

Re: Salaseura kiemurtelee

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 11.06.2014 22:42

Juu, juu, mutta kun me annamme keisarille vain, mikä keisarin on, eikä meillä ole keisaria. Meillä on jumalana (ei missään tapauksessa jumalallinen) hallintoelin. Eihän tässä muuta ongelmaa olekaan.

Re: Salaseura kiemurtelee

Kirjoittaja rippeli » 11.06.2014 21:41

Seurakunnan oikeuskomiteassahan asia on ihan toisin päin. Kristityt veljet tulee kavaltaa vanhimmille, jos esim tupaikoitsija ta väärinajattelija ei tajua mennä itse tunnustamaan.

Edit: nippu kirjoitusvirheitä. Prkl tätä tablettia.

Re: Salaseura kiemurtelee

Kirjoittaja Filippos » 11.06.2014 20:18

"Kun kypsä kristitty joutuu vaihtoehdon eteen, joko puhua ja antaa ilmi veljensä tai kieltäytyä puhumasta ja joutua syytetyksi oikeuden halveksimisesta, hän panee veljiensä hyvinvoinnin oman etunsa edelle muistaen Jeesuksen sanat: "Sen suurempaa rakkautta ei ole kenelläkään, kuin että hän antaa henkensä ystäväinsä edestä." - Matt.10:16; Joh.15:13."

Eli jos veljeä syytetään maallisessa oikeudessa lähespä mistä tahansa, niin asiasta tietävän ei saa ilmiantaa vaan menee mieluummin itse vaikka vankilaan?

Re: Salaseura kiemurtelee

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 10.06.2014 19:41

Vartiotorni kirjoitti:Kristuksen soturina hän osallistuu teokraattiseen sodankäyntiin ja hänen täytyy olla erittäin varovainen ollessaan tekemisissä Jumalan vihollisten kanssa.
Tää on hyvä neuvo ja tätä olenkin noudattanut, omasta näkökulmastani tietenkin. :D

Re: Salaseura kiemurtelee

Kirjoittaja Menneisyyden vanki » 10.06.2014 19:28

Kun savolainen puhuu vastuu on kuulijalla, tämän voi laajentaa käsittämään Jehovan todistajia ja heitä kuuntelevia.

Selkeästi jäsenet opetetaan kaksinaamaisuuteen. Muistan salilla lukuisia kertoja kuulleeni lauseen "Olkaa ovelia kuin käärmeet mutta viattomia kuin kyyhkyset."

Re: Salaseura kiemurtelee

Kirjoittaja mirjam123 » 10.06.2014 18:50

"Meidän täytyy sanoa totuus sille, joka on oikeutettu tietämään sen, mutta sille, jolla ei ole oikeutta tietää sitä, me voimme olla vastaamatta. Mutta me emme saa valehdella. "

Ja eikös todistajien tule kunnioittaa esivaltoja joten Leinosilla eikä kellään heistä olisi oppiensa mukaan oikeutta valehdella.

Re: Salaseura kiemurtelee

Kirjoittaja jak » 10.06.2014 18:49

rippeli kirjoitti:Toi on kyllä hassua, että omia opetuksia perustellaan vanhemmilla omilla opetuksilla :D
Noissakaan ei annettu kyllä lupaa valehdella. Kenties Leinonen on saanut ihan omaa uutta valoa tms.
Veikko puhuu pyhän hengen henkeyttämänä. Toi oli yksi juttu joka jäi minulle hämäräksi. Siis se, että hallintoelin tekee päätöksiä pyhän hengen henkeyttämänä. Jos Veikko on saanut vaikka lipun Amerikan lennolle. :mrgreen:

Re: Salaseura kiemurtelee

Kirjoittaja rippeli » 10.06.2014 18:42

Toi on kyllä hassua, että omia opetuksia perustellaan vanhemmilla omilla opetuksilla :D
Noissakaan ei annettu kyllä lupaa valehdella. Kenties Leinonen on saanut ihan omaa uutta valoa tms.

Salaseura kiemurtelee

Kirjoittaja mirjam123 » 10.06.2014 18:35

Lueskelin noita vuoden 2007 tekstejä ja tahdoin nostaa ylös tuon
Vt-lukijoiden kysymyksiä jonka Vieras lähetti 4.11.07

Vartiotorni 15.6.1961 s. 285, 286

LUKIJAIN KYSYMYKSIÄ

Silloin tällöin saamme kirjeitä, joissa kysytään, oikeuttaisiko jokin tietty tilanne kristityn tekemään poikkeuksen totuuden puhumisen suhteen. Vastaukseksi näihin mainitsemme seuraavaa:

Jumalan sana käskee: "Puhukaa totta, kukin lähimmäisensä kanssa." (Ef.4:25) Tämä käsky ei kuitenkaan merkitse sitä, että meidän tulisi puhua jokaiselle, joka meiltä jotakin kysyy, kaiken mitä hän haluaa tietää. Meidän täytyy sanoa totuus sille, joka on oikeutettu tietämään sen, mutta sille, jolla ei ole oikeutta tietää sitä, me voimme olla vastaamatta. Mutta me emme saa valehdella. …

On olemassa kuitenkin yksi poikkeus, mikä kristityn soturin täytyy pitää aina mielessään. Kristuksen soturina hän osallistuu teokraattiseen sodankäyntiin ja hänen täytyy olla erittäin varovainen ollessaan tekemisissä Jumalan vihollisten kanssa. Niinpä Raamattu osoittaa, että Jumalan valtakunnan etujen suojelemiseksi on oikein kätkeä totuus Jumalan vihollisilta.
Tätä voitaisiin nimittää "taidolliseksi menettelyksi", niin kuin vuoden 1956 huhtikuun 15. päivän Vartiotornissa selitetään, ja se on sopusoinnussa Jeesuksen neuvon kanssa, että kun me olemme susien keskellä, meidän täytyy olla "älykkäitä kuin käärmeet".

Jos olosuhteet vaatisivat kristittyä esiintymään todistajana ja vannomaan puhuvansa totuuden, niin mikäli hän silloin puhuu ollenkaan, hänen on lausuttava totuus. Kun kypsä kristitty joutuu vaihtoehdon eteen, joko puhua ja antaa ilmi veljensä tai kieltäytyä puhumasta ja joutua syytetyksi oikeuden halveksimisesta, hän panee veljiensä hyvinvoinnin oman etunsa edelle muistaen Jeesuksen sanat: "Sen suurempaa rakkautta ei ole kenelläkään, kuin että hän antaa henkensä ystäväinsä edestä." - Matt.10:16; Joh.15:13.




Veljesseura.org • katso viestiketjua - Salaseura kiemurtelee

Ylös