Pitääkö Jeesusta jäljitellä VTS:n mukaan KAIKESSA?

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Pitääkö Jeesusta jäljitellä VTS:n mukaan KAIKESSA?

Re: Pitääkö Jeesusta jäljitellä VTS:n mukaan KAIKESSA?

Kirjoittaja Polyester » 14.06.2015 22:00

Rupesin varsin etsimään piiri-/aluekonventtien teemoja eri vuosilta. Tuolla lista:

http://wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/1200271388

Enimmäkseen valtakunnan, opetuksen ja tottelevaisuuden ympärillä nuo pyörivät, kuten arvata saattaa. Vuonna 2007 teema on ollut "Seuraa Kristusta!", eli lähes identtinen tämänvuotisen kanssa, mutta siinäpä Jeesuksen rooli tuossa listassa onkin. Ei taida kaveri saada edes parhaan sivuosan Oscaria. "Puhdas kieli" ja "Varjele sydäntäsi!" ovat piristäviä poikkeuksia muuten puuduttavassa massassa. Vuoden 1975 alla on konventtien teemoissa mielenkiintoinen putki, sattumaa varmaan. :wink:

Pitääkö Jeesusta jäljitellä VTS:n mukaan KAIKESSA?

Kirjoittaja Johanneksen poika » 09.06.2015 00:59

Tämän kesän aluekonventissa puhutaan paljon Jeesuksesta.

Konventin ensimmäinen puhe perjantaina, ns. "puheenjohtajan puhe", on nimetty näin: "Jäljittele Jeesusta - miksi ja miten?"

Lauantaina on neljä puhesarjaa, jotka kaikki korostavat Jeesuksen jäljittelemistä. Sunnuntain esitelmän aihe on: "Jeesus Kristus voittaa maailman - miten ja milloin?"

Konventin puheissa siis korostetaan voimakkaasti Jeesuksen jäljittelemisen tärkeyttä.
Jeesuksen elämässä on kuitenkin ainakin kolme piirrettä, joita ei todennäköisesti kovinkaan paljon korosteta konventtipuheissa. Niitä piirteitä ei tarvitse jäljitellä. Miksi ei? Mitä nämä piirteet ovat?

http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_s408.html

Kuva

Ylös