Äänestys sukupolviopista

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Äänestys sukupolviopista

Re: Äänestys sukupolviopista

Kirjoittaja ryhdistäytynyt » 26.02.2016 15:31

ryhdistäytynyt kirjoitti:Sukupolvioppi oli aika yksinkertainen vielä silloin, kun olin mukana. 1914 sukupolvi ei katoa jne.
Lisäys: 607-1914 pakanain aika, päivät muutetaan vuosiksi,, Maailmanvaltojen marssi, pohjan kuningas vs. etelän kuningas, sukupolven pituus. Noilla pärjäs minun aktiiviaikoina.

Re: Äänestys sukupolviopista

Kirjoittaja Kaarmis » 26.02.2016 10:23

Ymmärsin täydellisesti. Siis sen miten oppi meni, että ymmärsin opin olevan täyttä p**kaa.

Re: Äänestys sukupolviopista

Kirjoittaja Jalo Sukuinen » 25.02.2016 12:42

Noloimpia olivat ne ystävät, jotka kentällä opettivat "vanhaa valoa". Muistan eräänkin iäkkäämmän veljen hehkuttaneen ovella miten harmagedon tulee 1914-sukupolven elinaikana, kun se näkemys oli kumottu jo vuosia sitten. Mutta miksipä julistajan tarvitsisi olla perillä oppikysymyksistä, kun Jehova vetää ja jossei vastaanottavaista sydäntä ole, niin mitään ei ole tehtävissä.

Re: Äänestys sukupolviopista

Kirjoittaja pikku myy » 24.02.2016 20:40

Joo,siinä oli varmaan sellainen perussetti hanskassa että ovilla olis osaavinaan jotain viisasta kertoa.
No olihan tuo perusversio helppo mut nää uudet heittää kyllä yli ymmärryksen.. Että jos viimeisestä selityksestä äänestettäis ois melko out..
Tai ainakaan siinä ei oo mitään järkeä..
Mut ei kai nää ookaan järjen vaan uskon juttuja.

Re: Äänestys sukupolviopista

Kirjoittaja Markku Meilo » 24.02.2016 17:53

1942-sukupolviopissa oli pikkukoukeroita riittämiin. Alkuun kesto oli Russelin mallin mukaan 40 vuotta ja maailmanloppu 1914+40=1954. Tosin oli myös 37-vuotinen versio (Jeesuksen kuolemasta tappeluun Jerusalemista) ja maailmanloppu 1914+37=1951. Oli 15 ja 10 vuoden ymmärrysiät sekä kolmas oppinäkemysversio ilman ymmärrysikävaatimusta. Sitten tuli 70...75...80 -vuotiset elikaaret tuoden mukanaan 1984, 1989 ja 1994 maailmanloput. Lopulta tuo elinkaariajattelu hylättiin 1995 ja maailmanloppu karkasi jälleen kerran tavoittamattomiin.

Re: Äänestys sukupolviopista

Kirjoittaja Ariadna » 24.02.2016 17:05

Minä myös Luulin, mutta olin pihalla kuin lumiukko.

Re: Äänestys sukupolviopista

Kirjoittaja Jaakob » 24.02.2016 14:16

Luulin sisäistäneeni sen hyvin mutta jälkeenpäin on tullut ilmi, että olin ns. pihalla. Kuten varmasti moni muukin.

Re: Äänestys sukupolviopista

Kirjoittaja Tony » 24.02.2016 11:39

Jännää hajontaa äänestyksessä. :)

Itsellä se meni vähän niin että pääpiirteet tiesi, mutta en tutkinut asiaa sen syvällisemmin. Luotin siihen että jos Järjestö sanoo että asia on näin, asia myös on näin, mitäs sitä sen syvällisemmin ruotimaan.

Järjestöllehän tällainen asennoituminen käy mitä parhaiten, jehovantodistajuus kuitenkin joko seisoo tai kaatuu ko. opin myötä. Kun 607 on väärin, myös 1914 on väärin. Kun 1914 on väärin, myös 1919 on väärin. Ja kun 1919 on väärin, se tarkoittaa että Jeesus ei nimittänyt Vartiotorni ja Traktaattiseuraa "Uskolliseksi ja ymmärtäväiseksi orjaksi". Sen pituinen se.

Re: Äänestys sukupolviopista

Kirjoittaja Occamin partaveitsi » 24.02.2016 09:07

Tony kirjoitti:Miten hyvin koet sisäistäneesi vuoden 1914 ympärille kyhätyn sukupolviopin Jehovan todistajana?
Äänestin tyydyttävästi, koska luotin silloin järjestön laskelmiin ja selostuksiin.

Tänä päivänä olen vasta ymmärtänyt, että oppirakenelmat ja laskelmat ovat menneet pahasti pieleen ja sitä kautta monet muutkin asiat.

JT:jien oppihan perustuu paljolti Apostolien jälkeisellä ajalla (100-200 luvulla) kirjoitettuihin Kreikkalaisiin kirjoituksiin, eli silloin rakennettuun kristinoppiin. (Roomalaiskatollisen kirkon oppeihin).

Poikkeuksena luonnollisesti sielun kuolemattomuusopit, kolminaisuusopit, helvettiopit ja jotain muuta, mutta pääsääntöisesti pohjautuu samoihin kirjoituksiin.

Re: Äänestys sukupolviopista

Kirjoittaja ryhdistäytynyt » 24.02.2016 08:20

Sukupolvioppi oli aika yksinkertainen vielä silloin, kun olin mukana. 1914 sukupolvi ei katoa jne.

Re: Äänestys sukupolviopista

Kirjoittaja Polyester » 23.02.2016 18:30

Vuoden 1914 sukupolven katoamattomuutta ja sen puolesta esitettyjä perusteluja en ymmärtänyt kunnolla ja muistan, että asia vaivasi selvästi. En kuitenkaan uskaltanut avata silmiäni, kun pelkäsin kai mitä sieltä voisi näkyä.

Kun oppimuutos 1995 tuli, se oli iso pettymys etenkin monille pitkään mukana olleille, mutta urheasti sitä nieltiin. Eräänlainen pienois-1975. Minusta tuo oppi oli jotenkin ymmärrettävämpi eikä sekään häirinnyt, että aiempi oppi oli esitetty "Luojan lupauksena" ja nyt vedettiin takaisin. Sattuuhan sitä.

Mutta jos 1914-yksittäissukupolven perustelut tuntuivat hatarilta, voin vain kuvitella miltä nykyinen oppi voi joistakin tuntua.

Re: Äänestys sukupolviopista

Kirjoittaja rippeli » 23.02.2016 15:05

Äänestin tyydyttävästi.
Tämä siitä syystä, että asia ei vaivannut minua kun olin JT. Eli kaipa minä olin selitykseen tyytyväinen.
Mulle riitti se "tämä sukupolvi ei katoa"-paasaus. Vimoset 10v todistajana en tosin tainnut ajatella koko asiaa sen syvällisemmin. Oli muitakin asioita, joitten vuoksi epäillä "totuutta".

Re: Äänestys sukupolviopista

Kirjoittaja Veli-Hopea » 23.02.2016 12:14

Jehovantodistajana? Aika hyvin sisäistin. Selitettiin se milloin tahansa miten tahansa, kaikki oli mulle ok. Kaikki kelpasi, oppihan tuli kuitenkin Jehovalta niin ei sitä tarvinnu alkaa sen kummemmin itte pohtimaan.

Re: Äänestys sukupolviopista

Kirjoittaja Nukahtanut » 23.02.2016 12:03

En juuri ollenkaan. Sekava soppa, johon ei tolkkua saanu millään.

Äänestys sukupolviopista

Kirjoittaja Tony » 23.02.2016 11:46

Miten hyvin koet sisäistäneesi vuoden 1914 ympärille kyhätyn sukupolviopin Jehovan todistajana?

Ylös