Kirkastusnäky ja kuoleman maistaminen, KR vs UM

Jehovan todistajien oppien lähempää tarkastelua

Valvoja: Moderaattorit

Polyester
Viestit: 2973
Liittynyt: 11.05.2007 22:11

Kirkastusnäky ja kuoleman maistaminen, KR vs UM

Viesti Kirjoittaja Polyester »

Korkeatasoisessa Jeesuksen paluu -ketjussa pyöriteltiin tätäkin aihetta, mutta huomasin UM-käännöksestä jotain kohtalaisen mielenkiintoista:

Kirkkoraamattu 1992
Matt 16-17
28 Totisesti: tässä joukossa on muutamia, jotka eivät kohtaa kuolemaa ennen kuin näkevät Ihmisen Pojan tulevan valtakuntansa kuninkaana."
1 Kuuden päivän kuluttua Jeesus otti mukaansa Pietarin sekä Jaakobin ja tämän veljen Johanneksen ja vei heidät korkealle vuorelle yksinäisyyteen.

Mark 9
1 Hän sanoi vielä: "Totisesti: tässä joukossa on muutamia, jotka eivät kohtaa kuolemaa ennen kuin näkevät, että Jumalan valtakunta on tullut voimassaan."
2 Kuuden päivän kuluttua Jeesus otti mukaansa Pietarin, Jaakobin ja Johanneksen ja vei heidät korkealle vuorelle yksinäisyyteen, pois toisten luota. Siellä hänen ulkomuotonsa muuttui heidän nähtensä

Luuk 9
27 Totisesti: tässä joukossa on muutamia, jotka eivät kohtaa kuolemaa ennen kuin näkevät Jumalan valtakunnan."
28 Noin viikon kuluttua siitä, kun Jeesus oli tämän puhunut, hän otti mukaansa Pietarin, Johanneksen ja Jaakobin ja nousi vuorelle rukoilemaan.
Uuden maailman käännös
Matt 16-17
28 Totisesti minä sanon teille, että tässä seisovien joukossa on muutamia, jotka eivät lainkaan maista kuolemaa, ennen kuin he ensin näkevät Ihmisen Pojan tulevan valtakunnassaan.”
1 Kuusi päivää myöhemmin Jeesus otti mukaansa Pietarin ja Jaakobin ja hänen veljensä Johanneksen ja vei heidät erilleen ylös korkealle vuorelle.

Mark 9
1 Hän sanoi heille lisäksi: ”Totisesti minä sanon teille: tässä seisovien joukossa on muutamia, jotka eivät lainkaan maista kuolemaa, ennen kuin he ensin näkevät Jumalan valtakunnan jo tulleen voimassaan.”
2 Niinpä kuusi päivää myöhemmin Jeesus otti mukaansa Pietarin ja Jaakobin ja Johanneksen ja vei vain heidät erilleen ylös korkealle vuorelle. Ja hänen muotonsa muuttui heidän edessään

Luuk 9
27 Mutta minä sanon teille totuudenmukaisesti: tässä seisovien joukossa on muutamia, jotka eivät lainkaan maista kuolemaa, ennen kuin he ensin näkevät Jumalan valtakunnan.”
28 Noin kahdeksan päivää näiden sanojen jälkeen tapahtuikin, että hän otti Pietarin ja Johanneksen ja Jaakobin mukaansa ja nousi vuorelle rukoilemaan.
Parit korostukset minun. Vartiotornin tulkinnan mukaanhan Jeesus viittasi Jumalan valtakunnan näkemisellä siihen, että muutaman päivän päästä Jeesus vei kolme apostolia korpikuusen juurelle eiku korkealle vuorelle ns. kirkastushommiin. Apostolit "näkivät Jumalan valtakunnan" siinä mielessä, että Jeesuksen hahmo valaistui ja keskusteli Mooseksen ja Elijan kanssa.

Vartiotornin tulkinta on tietysti mahdollinen, eikä heidän yksinomaan käyttämänsä, vaan löysin netistä muualtakin hieman kannatusta kyseiselle tulkinnalle. Kieltämättä kaikissa kolmessa evankeliumissa, jossa tämä tarina esiintyy, kirkastusnäky tulee heti sen jälkeen, kun Jeesus puhui Jumalan valtakunnan näkemisestä. Ei tekstissä lähekkäin esiintyminen silti automaattisesti tarkoita asiallista yhteyttä.

Eniten kummastuttaa silti tuo UM-käännöksen tyyli, jossa on lisätty hieman vivahteita, jotka antavat ymmärtää että Jumalan valtakunnan näkeminen tapahtui juurikin kirkastusnäyn muodossa.

Koska muut käännökset eivät näytä kyseistä tapaa tukevan, minun kusetus-tutkani ryhtyi hälyttämään. Kenties Vartiotornin käännöstapa on puolustettavissa ja minä tuomitsen hieman hätäisesti, mutta ettette vaan nyt ole Orjaluokan Tarinatuvalla menneet UM-käännökseen hieman lisäämään väriä oman tulkintanne tueksi?

PS: Onko siinä välissä nyt kuusi päivää, kahdeksan päivää vai pyöreä viikko?
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Kirkastusnäky ja kuoleman maistaminen, KR vs UM

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Polyester kirjoitti:PS: Onko siinä välissä nyt kuusi päivää, kahdeksan päivää vai pyöreä viikko?
Ja kuolleisuus sitä luokkaa, että vain muutama on hengissä viikon kuluttua? Eikös Vt-lyriikalla ihmiset olleet silloin vielä lähempänä täydellisyyttä ja noita satojen vuosien ikiä?
Veli-Hopea
Viestit: 5324
Liittynyt: 28.12.2010 16:25

Re: Kirkastusnäky ja kuoleman maistaminen, KR vs UM

Viesti Kirjoittaja Veli-Hopea »

Markku Meilo kirjoitti:
Polyester kirjoitti:PS: Onko siinä välissä nyt kuusi päivää, kahdeksan päivää vai pyöreä viikko?
Ja kuolleisuus sitä luokkaa, että vain muutama on hengissä viikon kuluttua? Eikös Vt-lyriikalla ihmiset olleet silloin vielä lähempänä täydellisyyttä ja noita satojen vuosien ikiä?

Jaa tosiaan "muutamia jotka eivät maista kuolemaa [tässä seisovien joukossa]"
Moniko tuon kuuden, seitsemän tai 8 päivän aikana kerkesi sitten tuosta joukosta kuolla?
Mielenkiintoinen pointti. Eipä oo tullut mieleenkään.

Teksti antaa kyllä ymmärtää että osa kerkeää kuolla , eihän tuolla lauseella ole muuten mitään järkeä.
Is leaving WTBS/JWorg a crime punishable by the death penalty?

-"Jos haluat todella rikkaaksi, perusta uskonto" - Ron Hubbart, scientologian perustaja.
Pro et contra
Viestit: 1634
Liittynyt: 04.08.2014 19:37

Re: Kirkastusnäky ja kuoleman maistaminen, KR vs UM

Viesti Kirjoittaja Pro et contra »

Tekstin voi myös ymmärtää että nähtyään "valtakunnan voimassaan" he kuolevat jos ei heti niin varsin pian jos johtopäätöksiä tehtäisiin sen perusteella miten nopeasti tapahtumat etenivät ja kiinnitettäisiin huomio tohon "ennen kuin" toteamukseen...
- en kuitenkaan ajattele että Jeesus tarkoitti siitä joukosta muiden kuolevan ensin n. viikon sisään ja loppujenkin, siis niiden joilla oli etuoikeus nähdä valtakunta voimassaan näyn eli ilmestyksen muodossa; kuoleman hetikohta tuon jälkeen.
Monta juttuu voi kyl ymmärtää väärinkin, jopa tahallisesti tai tulkitsemalla mielivaltaisesti.
Muutamat muutamista tai jotkut muutamista jotka kuuluivat Jeesuksen _tuolloiseen kuulijakuntaan_ eivät kuolleet ennen kuin näkivät valtakunnan tulevan ja lähestyvän voimassa Jeesuksen maanpäällisen elämän aikana tekemissä tunnusmerkeissä mm kuolleitten herättämisineen ja parantumisineen sekä kuolleitten ylösnousemuksen Jeesus heistä esikoisena, jotkut taas eivät olleet läsnä tuolloin vaan myöhemmin, hekin näkivät valtakunnan voimassaan ylösnousemuksesta Heluntaihin 33 ja monin tunnusmerkein eteenkin päin mitä Apostolienteoissa kerrotaan.

Mutta kiitoksen paikka nm. Polyesterille tarkkanäköisyydestä, itse en olisi osannut tai huomannut kiinnittää huomioo tohon eri sanojen merkitsevyyteen jonka huomioit verratessasi KR92 ja UMK -käännöksiä näiltä osin.
- monet käännökset eroavavat joiltainosin toisistaan, yksittäisiä sanoja joudutaan käyttämään kielestä riippuen tekstin ymmärrettävyyden esiintuomiseksi ja Uuden maailman käännöksen yhtenä käännöskriteereistä on myös ymmärrettävyyden ja alkuperäisen ajatuksen esiintuominen mahdollisimman tarkasti alkutekstin ( tai alkutekstien ) mukaan.
Tällainen lisätty sana näyttäisi olevan tässä "...ennen kuin h e e n s i n näkevät... " lauseen rakenteessa tuo " he ensin " sekä mainitut "niinpä" ja "tapahtuikin".

Varsin rohkeasti muutoin kääntää KR92 ton Mat.16:28 lauseen kertoessaan Jeesuksen tulevan "valtakuntansa kuninkaana" , esim Biblia 1776 kertoo "Ihmisen Pojan saapumisesta valtakunnassansa" ja KR38 "Ihmisen pojan tulevan kuninkuudessaan" ( KIT: " kuningaskunta = Jumalan valtakunta esm. Luk. 9:27 ).

"Ihmisen Pojan näkemiseen saapumisessa valtakunnassaan on jo melkoinen ero tulemiseen kuninkaana.

Mutta kun tarkastellaan tätä laajemmin niin huomataan että kyseessä oli näky eli ilmestys Mooseksen ja Eliaan kohdalta, sen sijaan Jeesus oli todella läsnä, hänen muotonsa muuttui opetuslasten silmien edessä eikä Jeesus mitenkään tullut edes näyn yhteydessä kuninkaana kuten KR92 antaa ymmärtää vaan Jumalan valtakunnan eli kuningaskunnan loistossa; "kirkastettuna".
Viisaudessaan Jeesus kehottikin näitä kolmea vaikenemaan asiasta " siihen asti kuin Ihmisen Poika kuolleista nousee", sillä pitihän paljon suurempi joukko saada todistajiksi ja saatiinkin sittemmin. Kyseessä oli "ennakkonäytös" valtakunnasta ja sen voimasta.
( - suuremmat täyttymykset olivat edessäpäin (( myös kruunajaiset )). Saattaa ehkä olla niinkin että Jeesuksen Ilmestyskirjassa kuvatun ( moniosaisen ) kruunun yhtenä osana on hänen voideltu seurakuntansa eli täydellisesti valmistettu Morsian ja yhtenä osana Valtakunta sillä kyseessä on taivaallinen kunnia vrt Jes 62:1-3 , mutta nämä piirteet vaatisivat enmmän syvällistä tarkastelua mitä tässä mahdollista eikä aiheen tarkastelukaan sitä vaadi. )

Tää nyt tuli tän Jeesuksen saapumisen valtakunnan voimassa kirkastusnäyn puitteis esiin siihen liittyen.
Polyester
Viestit: 2973
Liittynyt: 11.05.2007 22:11

Re: Kirkastusnäky ja kuoleman maistaminen, KR vs UM

Viesti Kirjoittaja Polyester »

Pro et contra kirjoitti:Tekstin voi myös ymmärtää että nähtyään "valtakunnan voimassaan" he kuolevat jos ei heti niin varsin pian jos johtopäätöksiä tehtäisiin sen perusteella miten nopeasti tapahtumat etenivät ja kiinnitettäisiin huomio tohon "ennen kuin" toteamukseen...
Minusta tuossa Jeesuksen keskeisin pointti kuitenkin oli, että Jumalan valtakunnan piti tulla ryminällä vielä joidenkin kuulijoiden elinaikana. Kun lukee pari jaetta taaksepäin, niin siinä puhuttiin enkelien kanssa tulemisesta ja tuomiosta, eli ei mistään pienen piirin kesken tapahtuvasta, vaan hyvinkin näyttävästä episodista.
Monta juttuu voi kyl ymmärtää väärinkin, jopa tahallisesti tai tulkitsemalla mielivaltaisesti.
No joo, mutta Raamattu kyllä on sen verran vaikeaselkoinen kirja, ettei siinä välttämättä tahallisuutta edes tarvita että väärin ymmärtää.
Uuden maailman käännöksen yhtenä käännöskriteereistä on myös ymmärrettävyyden ja alkuperäisen ajatuksen esiintuominen mahdollisimman tarkasti alkutekstin ( tai alkutekstien ) mukaan.
Tuossa ollaan vaarallisilla vesillä, sillä omat opilliset käsitykset saattavat myös ohjata sitä, millaisena "alkuperäinen ajatus" nähdään. UMK:ta on arvosteltu monien raamatunkohtien värittämisestä ja uskoisin, että ihan aiheestakin. Reiluuden nimissä on tosin todettava, että täysin opillisista käsityksistä vapaata Raamatun käännöstä tuskin onkaan.
Tällainen lisätty sana näyttäisi olevan tässä "...ennen kuin h e e n s i n näkevät... " lauseen rakenteessa tuo " he ensin " sekä mainitut "niinpä" ja "tapahtuikin".
Tuohon en itse kiinnittänyt huomiota, "ensin" näyttäisi olevan lisäystä ja yleisestä linjasta poikkeava käännösratkaisu. Mitähän tuolla halutaan alleviivata? Sitä, että Jumalan valtakunnan näkeminen on erillinen tapahtuma, joka ehdottomasti tapahtuu ennen kuin he kuolevat? Vai sitä, että he kumminkin kuolevat? Aika hienovaraiseksi menee.
Varsin rohkeasti muutoin kääntää KR92 ton Mat.16:28 lauseen kertoessaan Jeesuksen tulevan "valtakuntansa kuninkaana" , esim Biblia 1776 kertoo "Ihmisen Pojan saapumisesta valtakunnassansa" ja KR38 "Ihmisen pojan tulevan kuninkuudessaan" ( KIT: " kuningaskunta = Jumalan valtakunta esm. Luk. 9:27 ).
Biblia 1776 on tarkkaa työtä, kun vertaa esim. englanninkielisiin sanatarkkuuteen pyrkiviin käännöksiin. Harmi vain, että kieli on niin vanhaa, että sitä on nykyihmisen jo vaikea lukea.
eikä Jeesus mitenkään tullut edes näyn yhteydessä kuninkaana kuten KR92 antaa ymmärtää vaan Jumalan valtakunnan eli kuningaskunnan loistossa; "kirkastettuna".
Useimmat käännökset käyttävät tuossa kuitenkin jotain hallintaan tai kuninkuuteen viittaavaa.
Polyester
Viestit: 2973
Liittynyt: 11.05.2007 22:11

Re: Kirkastusnäky ja kuoleman maistaminen, KR vs UM

Viesti Kirjoittaja Polyester »

Veli-Hopea kirjoitti:Teksti antaa kyllä ymmärtää että osa kerkeää kuolla , eihän tuolla lauseella ole muuten mitään järkeä.
Näin minäkin tulkitsen, että kyseessä piti olla jokin suhteellisen kaukana tulevaisuudessa oleva tapahtuma, joka kuitenkin tapahtuu joidenkin kuulijoiden elinaikana. Osa ehtii kuolla, jotkut eivät. On vähän oudon kuuloista, että Jeesus olisi viitannut viikon päähän suunniteltuun tapahtumaan näin mahtipontisilla sanavalinnoilla.
Vastaa Viestiin