Vyöhykevalvojan puhe
Valvoja: Moderaattorit
-
Love_is_a_lie
- Viestit: 138
- Liittynyt: 03.05.2014 22:43
Re: Vyöhykevalvojan puhe
Eikös saameakin ole monta kymmentä käytännössä eri kieltä? Vai olenko ymmärtänyt väärin?
I'm not Jesus
I will not forgive
I will not forgive
- Jaakko Ahvenainen
- Viestit: 8099
- Liittynyt: 28.04.2007 15:41
- Paikkakunta: Lieksa
Re: Vyöhykevalvojan puhe
Tostahan noi voi laskea: http://fi.wikipedia.org/wiki/SaamelaiskieletLove_is_a_lie kirjoitti:Eikös saameakin ole monta kymmentä käytännössä eri kieltä? Vai olenko ymmärtänyt väärin?
- Johanneksen poika
- Viestit: 3702
- Liittynyt: 29.04.2007 13:49
- Paikkakunta: Espoo
- Viesti:
-
Veli-Hopea
- Viestit: 5324
- Liittynyt: 28.12.2010 16:25
Re: Vyöhykevalvojan puhe
JPn uutisesta :
Mitä tämä tarkoittaa? Sitä mitä siinä lukee? Ensimmäisellä vuosisadalla tosi kristityt söivät epäjumalille uhrattua? Ja raamatun mukaan molemmat vaihtoehdot ok?Tässä yhteydessä asiaa verrattiin Raamatun ohjeisiin lihan syönnistä. Joku saattoi ensimmäisellä vuosisadalla hyväksyä sen, että syö "epäjumalille uhrattua" lihaa, jotkut taas eivät sitä voineet hyväksyä. Raamatun mukaan kumpikin vaihtoehto oli hyväksyttävä.
Is leaving WTBS/JWorg a crime punishable by the death penalty?
-"Jos haluat todella rikkaaksi, perusta uskonto" - Ron Hubbart, scientologian perustaja.
-"Jos haluat todella rikkaaksi, perusta uskonto" - Ron Hubbart, scientologian perustaja.
- Johanneksen poika
- Viestit: 3702
- Liittynyt: 29.04.2007 13:49
- Paikkakunta: Espoo
- Viesti:
Re: Vyöhykevalvojan puhe
Olen vain niiden tietojen varassa, mitä monet puheen kuunnelleet ovat kertoneet. Mutta esitän valistuneen arvauksen. Kyse on tästä:Veli-Hopea kirjoitti:JPn uutisesta :Mitä tämä tarkoittaa? Sitä mitä siinä lukee? Ensimmäisellä vuosisadalla tosi kristityt söivät epäjumalille uhrattua? Ja raamatun mukaan molemmat vaihtoehdot ok?Tässä yhteydessä asiaa verrattiin Raamatun ohjeisiin lihan syönnistä. Joku saattoi ensimmäisellä vuosisadalla hyväksyä sen, että syö "epäjumalille uhrattua" lihaa, jotkut taas eivät sitä voineet hyväksyä. Raamatun mukaan kumpikin vaihtoehto oli hyväksyttävä.
(1. Korinttilaisille 8:4-13) 4 Mitä sitten tulee epäjumalille uhrattujen ruokien syömiseen, niin tiedämme, ettei epäjumala ole mitään maailmassa ja ettei ole muuta Jumalaa kuin yksi. 5 Sillä vaikka onkin niitä, joita sanotaan ”jumaliksi”, joko taivaassa tai maan päällä, niin kuin on monia ”jumalia” ja monia ”herroja”, 6 niin todellisuudessa on meillä yksi Jumala, Isä, josta kaikki on, ja me häntä varten, ja on yksi Herra, Jeesus Kristus, jonka välityksellä kaikki on, ja me hänen välityksellään. 7 Kaikilla ei kuitenkaan ole tätä tietoa, vaan jotkut, jotka tähän asti ovat tottuneet epäjumalaan, syövät ruokaa ikään kuin se olisi epäjumalalle uhrattua, ja heidän omatuntonsa, joka on heikko, saastuu. 8 Mutta ruoka ei suosita meitä Jumalalle; jos emme syö, niin emme jää mitään vaille, ja jos syömme, niin emme saa siitä mitään ansiota itsellemme. 9 Mutta olkaa jatkuvasti varuillanne, ettei tämä valtanne tule mitenkään heikoille kompastuskiveksi. 10 Sillä jos joku sattuisi näkemään sinut, jolla on tietoa, pitkällään aterialla epäjumalan temppelissä, niin eikö hänen omatuntonsa, joka on heikko, vahvistu epäjumalille uhrattujen ruokien syömiseen? 11 Niin, sinun tietosi välityksellä joutuu turmioon se, joka on heikko, veljesi, jonka tähden Kristus on kuollut. 12 Mutta kun näin teette syntiä veljiänne vastaan ja haavoitatte heidän omaatuntoaan, joka on heikko, teette syntiä Kristusta vastaan. 13 Jos siis ruoka kompastuttaa veljeni, en ikinä enää syö lihaa, jotten kompastuttaisi veljeäni.
-
mirjam123
- Viestit: 368
- Liittynyt: 16.05.2014 22:40
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Vyöhykevalvojan puhe
Toi pätee vaan oikeisiin kristittyihin
-
sinner74
- Ylläpitäjä
- Viestit: 2754
- Liittynyt: 12.01.2009 14:12
- Paikkakunta: Rollo
Re: Vyöhykevalvojan puhe
Se on nimenomaan brändinrakennusta. Ainakin Suomen puolelta on käsittääkseni vaikea löytää saamelaista, joka ei ymmärtäisi suomea. Ruotsin, Norjan ja Venäjän vastaavasta tilanteesta valtakieleen nähden minulla ei ole näkemystä.Polyester kirjoitti:Tuo saamen kielen tukeminen on tietysti - kohdeyleisön tavoittamisen ohella - osa Vartiotornin brändin rakennusta. "Me saarnaamme kaikilla kielillä ympäri maailman". Tulee suomenkielisillekin JT:ille kiva fiilis ja tekee mieli lahjoittaa.
Varmaankin ihminen arvostaa viestiä enemmän, jos se esitetään hänen äidinkielellään. Turha kuitenkaan odottaa, että Inariin ihan lähiaikoina saamenkielistä kierroskonventtia pykätään.
And Justice For All