Hallintoelin haluaa lasten jäätelörahat

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Hallintoelin haluaa lasten jäätelörahat

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Polyester kirjoitti:Pitihän minun jotain yrittää. Hyvä on, kohdennettua rehellisyyttä ja vaatimattomuutta sitten.
Tai mites olis valikoiva rehellisyys sekä valikoiva vaatimattomuus.
Ehkä pidän JT-rivijäseniä silti keskimäärin aika rehellisinä ja vaatimattomina maallisemmissa asioissa, en toki ainutlaatuisella tavalla, mutta kuitenkin.
Väite jehovantodistajien ylivertaisesta moraalista pohjaa vertailuun, jossa toiseen vaakakuppiin valitaan vertailukohdaksi mahdollisimman epämääräistä porukkaa, mielellään rikollista.
Hengellisissä asioissa on tietysti vaikea olla rehellinen, kun uskonto ei lähempää tarkastelua kestä, tai vaatimaton, kun sattuu tietämään vastaukset kaikkiin elämän suuriin kysymyksiin.
Jos oleellisimmassa, eli nk. totuudessa ei kykene rehellisyyteen ja vaatimattomuuteen, niin miksi olla jehovantodistaja? (<= pelkkä retorinen kysymys.) Järkevämpää olisi pyrkiä elämään normaalia menoa valheellisen kultin ulkopuolella, ei olisi ainakaan uskonnon luomia harhaluuloja itsestä ja ympäröivästä maailmasta.
Vellamo
Viestit: 43
Liittynyt: 05.01.2015 12:13

Re: Hallintoelin haluaa lasten jäätelörahat

Viesti Kirjoittaja Vellamo »

Jt:t ja rehellisyys ei usenkaan mahdu todellisuudessa samaan lauseeseen. Sen verta on pitkä kokemus työkuvioista jt-ympyröissä, etten kovin helpolla halua tehdä heidän kanssa hommia. Epärehellisyys raha-asioissa on enemmän sääntö kuin poikkeus. Toisilla varmasti on muunkin laisia kokemuksia. On minullakin myönteisiä kokemuksia, mutta iso osa on kielteisiä tavalla tai toisella. Mutta onko tuo nyt mikään ihme, kun jo muutenkin iso osa porukasta vetää kaksoisroolia (sali vs vapaa-aika).
Vastaa Viestiin