Pakolaiset Irakista

Uskontoon liittymätön keskustelu.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
ryhdistäytynyt
Viestit: 458
Liittynyt: 14.02.2015 18:35

Pakolaiset Irakista

Viesti Kirjoittaja ryhdistäytynyt »

Tavallaan Suomi sai mitä tilasi.

George W. Bush oli vuonna 2002 oli täydessä vauhdissa suunnitelemassa sotaa Irakiin. Suomesta lähti pääminsteri Paavo Lipponen Yhdysvaltoihin ja Paavo Lipponen tapasi Yhdysvaltain presidentin 10.12.2002
Suomen pääministeri ilmaisi alamaisuutta Yhdysvalloille ja ajatteli, että nyt on hyvä hetki tehdä suomalaisille tiliä, kun Yhdysvallat pistää lähi-idän uuteen uskoon.

Lipponen tarjosi suomalaista tappovälinettä AMOS kranaatinheitijärjestelmää amerikkalaisille. Kiistelty asiakirja WASB-050 kertoo paljon muuta, mitä Paavo Lipponen lupasi Yhdysvaltain presidentille. On väitetty, että siihen olisi liitetty Suomen rooli Irakin jälleenrakentamisessa.

Oli miten oli, mutta tosiasia oli se, että Suomen poliittinen johti antoi Yhdysvalloille vihreää valoa Irakin moukarointiin ja koko lähi-idän sekoittamiseen tavalla, jonka hedelmistä me nyt saamme nauttia. Me itse olemme tavallaan syyllisiä siihen, että tuon moukaroinnin seuraukset ovat kotiovillamme tässä ja nyt. Yhdysvallat loi Suomenkin tuella sellaisen sekasorron tuolle alueelle, ettei siitä tahdo enää löytyä ulospääsytietä.

Paavo Lipponen tuo väärien poliittisten ratkaisujen tonava kunnostautui jälleen. Ei tullut Irakin sodasta tiliä Suomelle ei tullut.

Sen sijaan Tarja Halonen, joka sodan alun jälkeen piti YK:ssa puheen, muka mustasi Suomen Yhdysvaltojen silmissä. Tarja Halonen puhu asiaa. Ote puheesta:
Irakin sodan alla kansainvälinen yhteisö kuitenkin epäonnistui. Keskenään ristiriitaiset kansalliset edut ohittivat yhteisen tahdon. Ei sitouduttu riittävästi toimimaan turvallisuusneuvoston päätöslauselmien mukaisesti. Osa jäsenkunnasta turvautui voimatoimiin, jotka eivät olleet kansainvälisen oikeuden mukaisia.
http://finland.se/public/default.aspx?c ... ture=fi-FI

Mielestäni on erikoista, että me olemme unohtaneet oman osuutemme tässä Irakin pakolaisasiassa. Me itse annoimme tukemme valtiolle, joka lopullisesti pisti Irakin asiat sekaisin. Meidän oma pääministeri Paavo Lipponen kävi Yhdysvalloissa vakuuttamassa, että on aivan oikein moukaroida irak ilman YK:n turvallisuusneuvoston päätöslauselmaa. On aivan oikein moukaroida Irak, vaikka YK:n tarkastajat eivät löytäneet yhden yhtä kemiallista asetta Irakista.

Me olemme saaneet sitä mitä olemme tilanneet. Presidentti Kekkosen jälkeen, Suomea ovat hallinneet ihmiset, jotka ovat lyhyessä ajassa onnistuneet tuhoamaan sen hyvinvoinnin perustan, joka maahan laskettiin 1950, 60 ja 70-luvuilla. Ainoastaan Nokian ylivertainen nousu katkaisi hetkeksi tuon spiraalin alaspäin.

Suomen lähihistoria on ollut jakso järjettömiä päätöksiä, joiden takia saamme itse ainakin hitusen kantaa aivan oikeutetusti siitä taakkaa, mitä siitä on seurannut. Jos kannustamme ja lupaamme tukea Irakin tuhoajaa, niin onko syytä itkeä, kun ongelma saapuu luoksemme?

Yhden asian vain toivoisin joskus kuulevani. Olisi hienoa, että tuolta Suomen ehkä typerimmältä pääministeriltä joskus kysyttäisiin, että tunnetko olevasi vastuussa Irakin pakolaislaumoista? Aivan mielenkiinnolla odottaisin vastausta.
"ihmisiä on helpompi huijata, kun saada heitä myöhemmin uskomaan se, että heitä on huijattu"
Polyester
Viestit: 2973
Liittynyt: 11.05.2007 22:11

Re: Pakolaiset Irakista

Viesti Kirjoittaja Polyester »

Lipponen on isokokoinen körmy, joka ei ole kaihtanut kiusaajamaisiakaan otteita omaa agendaansa ajaessaan. Pekkarisen tukan alla olevan järjen perään kysely on varmaan monilla hyvässä muistissa. Suomi tuli vietyä euroon kiukuttelemalla ja jyräämällä.

Syyskuun 2001 terrori-iskujen jälkeen Amerikassa vaadittiin verta pakkiin ja siinä hengessä tuli sitten pari sotaa aloitettua, nyt arvioiden hatarin perustein ja strategisestikin epäviisaasti. "Nyt lähtee pommit liikkeelle, mietitään matkalla minne pudotetaan." Kansainvälinen sympatia-aalto oli sitä luokkaa, että mikä tahansa hallitus Suomessa olisi joutunut jotain myötätunnon eleitä tekemään, mutta Lipposen länsimieliseen ideologiaan varmasti sopi hyvin tehdä enemmänkin kuin mitä tilanne välttämättä vaati.

Suomalaiset voivat kuitenkin lohduttautua sillä, että muuallakin töppäillään. Ei äkkiä uskoisi, miten vähällä järjellä maailmaa hallitaan.
ryhdistäytynyt
Viestit: 458
Liittynyt: 14.02.2015 18:35

Re: Pakolaiset Irakista

Viesti Kirjoittaja ryhdistäytynyt »

Polyester kirjoitti:Lipponen on isokokoinen körmy,
Tullut pari kertaa vastaan sosdem tilaisuuksissa. Jotenkin herraa on ollut livenä vaikeata kuunnella, kun päässä takoo koko ajan, että lopeta jumalauta se paskapuhe.
Kerran yhden toverin kanssa keskustelin Paavosta, niin tämä vanha toveri sanoi, että olisippa kuullut 1970-luvun alussa, kun herra paasasi sosialismista. Jälkeenpäin oli kuulemma jossakin yhteydessä sanonut, etteikai kukaan 1970-luvun alun puheita tosissaan ottanut.

Eli takinkääntäjä tuuliviiri, jota ei ohjaa aate, vaan kulloinkin muodissa olevat poliittiset suhdanteet.
"ihmisiä on helpompi huijata, kun saada heitä myöhemmin uskomaan se, että heitä on huijattu"
Veli-Hopea
Viestit: 5324
Liittynyt: 28.12.2010 16:25

Re: Pakolaiset Irakista

Viesti Kirjoittaja Veli-Hopea »

Ehkä tää on vaa jenkeiltä super yyber hyvä suunnitelma.

Isis tuhoutuu pommeihin ja siviilit pakoilee evakkoon pitkin eurooppaa.

Sen jälkeen siellä on aika hiljasta ja voi vaikka moukaroida jenkkilipun maaperään ja siitä etiäppäi pumppailla öljyt itelleen :)
Is leaving WTBS/JWorg a crime punishable by the death penalty?

-"Jos haluat todella rikkaaksi, perusta uskonto" - Ron Hubbart, scientologian perustaja.
Vastaa Viestiin