Maapallon ja ihmiskunnan tulevaisuus

Uskontoon liittymätön keskustelu.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Maapallon ja ihmiskunnan tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Jalo Sukuinen kirjoitti:Itseäni kiinnostaa pelätty öljyhuippu, eli hetki jolloin öljyntuotanto ei enää pysty vastaamaan kasvavaan kysyntään.
Oliko eilen, vai edellisenä päivänä, niin radion uutitsenlukija kertoi muutaman maan rajoittavan öljyntuotantoaan ylitarjonnan johdosta. Nämä tällaiset uutiset ovat juuri sellaista, minkä takia olen jättänyt asian enemmänkin muiden murehdittavaksi.
Avatar
Verilettu
Moderaattori
Viestit: 1862
Liittynyt: 06.07.2014 17:30
Viesti:

Re: Maapallon ja ihmiskunnan tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Verilettu »

mtv.fi kirjoitti:NOAA muistutti, että tammikuu oli jo yhdeksäs peräkkäinen kuukausi, jolloin rikottiin kaikkien mittausvuosien kyseisen kuukauden lämpöennätys. Viime vuosi oli niin ikään vuositasolla mittaushistorian kuumin.

Tammikuun lumipeite pohjoisella pallonpuoliskolla ylitti tammikuiden keskiarvon, mutta merien jääpeitteen hupeneminen sekä pohjoisessa että etelässä antoi syytä huoleen.

Tulokset ovat synnyttäneet tiedeyhteisössä pohdintaa siitä, onko ilmastonmuutoksen tahti nopeampi kuin on osattu odottaa.
Tammikuu oli maailmanlaajuisesti kaikkien aikojen lämpimin
Veli-Hopea
Viestit: 5324
Liittynyt: 28.12.2010 16:25

Re: Maapallon ja ihmiskunnan tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Veli-Hopea »

Tietenkään vähän yli 100 vuoden tilastot ei kerro paljoakaan suuntaa ,eikä lisää tietoa jos pallolla on pitemmän aikavälin kausivaihteluita.

Jos se sitten lämpenee ja sama jatkuu, liekö edes ihmisen toiminta pääsyy vai lämpeneekö siitä huolimatta, käy elämä jossain vaiheessa mahdottomaksi.

Ehkä niin on käynyt jossain toisaalla, muillakin palloilla.

Jos niin on käynyt, paska tsägä niille. Onneksi me ollaan niin itsekeskeisiä että meidät tulee jumala pelastamaan.

Ihanaa kun tulee lämpimämpää. Lämpiää tai ei, päättyy kai se tämän pallon elämä jossakin vaiheessa jollakin tavalla jos ei jumalaa ole.

Kuka tietää onko esim mars ollut miljardi vuotta sitten täynnä elämää, jos olosuhteet oli erillaiset, taikka jokin muu pallo.
Is leaving WTBS/JWorg a crime punishable by the death penalty?

-"Jos haluat todella rikkaaksi, perusta uskonto" - Ron Hubbart, scientologian perustaja.
Jalo Sukuinen
Viestit: 208
Liittynyt: 07.02.2016 22:39

Re: Maapallon ja ihmiskunnan tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Jalo Sukuinen »

Todistajat aina pelottelivat, miten maailma tuhoaisi itse itsensä, jollei Jehvoa puuttuisi asiaan. Taisi joku joskus lainata jotain S.Hawkingin kommenttia, jonka mukaan ihmiskunnalla olisi 50 vai oliko se 100 vuotta aikaa tehdä tilanteelle jotain. Epäilen hieman olisko Hawking oikeesti sanonut noin. Myös vartiotornissa (muistaakseni) oli joskus kommentti, että vaikka kaikki kasvihuonepäästöt pysäytettäisiin tänään, niin vahinko otsoonikerrokselle olisi peruuttamaton. Joten tätä taustaa vasten kun peilaa, niin muhun on epäilemättä jäänyt tätä tulevaisuuden pelkoa, ja sen vuoksi kasvihuonepäästöjen rajoittaminen on mun kiinnostuksen kohde. Voi olla että että vahinko ei ole niin peruuttamatonta, kuin vartiotorni haluaisi antaa ymmärtää. Itse ainaskin tykkään seurailla Elon Muskin touhuja, joka haluaa varmistaa ihmiskunnan tulevaisuuden sekä maan päällä, mutta myös avaruudessa, jossei ensimmäinen onnistu. Nykyään 1 kilon lähettäminen avaruuteen maksaa ~20 000€, joten jollei kehitystä tapahdu, niin ei kovin suurella osaa ihmiskuntaa ole tulevaisuutta avaruudessakaan.
Jokainen juustohampurilainen on tietenkin jonkun kasaama, mutta kaiken kasaaja on lentävä spagettihirviö. Raamen!
Avatar
Verilettu
Moderaattori
Viestit: 1862
Liittynyt: 06.07.2014 17:30
Viesti:

Re: Maapallon ja ihmiskunnan tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Verilettu »

Jalo Sukuinen kirjoitti:Taisi joku joskus lainata jotain S.Hawkingin kommenttia, jonka mukaan ihmiskunnalla olisi 50 vai oliko se 100 vuotta aikaa tehdä tilanteelle jotain. Epäilen hieman olisko Hawking oikeesti sanonut noin.
En tiedä onko noin tiukkaa aikataulua ennustanut, mutta melko varmaa tuhoa kuitenkin. Mutta mehän emme tätä tule näkemään.

Sen sijaan pitkälle tulevaisuuteen ennustettu, joitakin pelottava asia joka voikin toteutua joidenkin täällä olevien elinaikana, on se että tekoäly menee ihmisen ohi. Se on mielenkiintoista kun tekoäly alkaa päättämään esim. työehtosopimukset, kannattaako sota aloittaa, tarvitaanko ihmisiä oikeastaan mihinkään ;) jne.

Lisää mielenkiintoisia uusimpia uutisia tekoälystä Ampparin kautta.

Edit. Ja erittäin hyvä elokuva johon liittyy tekoäly ja sen kehittyminen on Autómata. Suosittelen lämpimästi aiheesta kiinnostuneille. Tekisi mieli paljastaa yksi todella mielenkiintoinen asia, mutta eipä viitti spoilata :)

Edit 2. Melkoisen sujuvaa on jo: Uusi ihmis­robotti hämmentää ketteryydellään – video näyttää, kuinka Atlas nousee jaloilleen jopa väkivaltaisen kampittamisen jälkeen
Avatar
Verilettu
Moderaattori
Viestit: 1862
Liittynyt: 06.07.2014 17:30
Viesti:

Re: Maapallon ja ihmiskunnan tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Verilettu »

hs.fi kirjoitti:Luonnon tärkeiden pölyttäjäeläinlajien katoaminen saattaa johtaa maailmanlaajuiseen ruokapulaan, tuore kansainvälinen raportti varoittaa. Raportista kertovan The New York Times -lehden (NYT) mukaan lintujen ja mehiläisten lisäksi muun muassa ampiaisten, perhosten, koppakuoriaisten ja lepakkojen kannat ovat pienentyneet hälyttävästi.

Ilman maailmanlaajuisia toimenpiteitä sukupuutto uhkaa yhä useampaa eläinlajia, raportti toteaa.
hs.fi kirjoitti:Pölyttäjiä uhkaavat muun muassa tuholaismyrkyt, elinympäristöjen katoaminen, taudit ja ilmastonmuutos. Tutkimuksen mukaan viljelykasvien geenimanipuloinnin vaikutuksista pölyttäjiin ei tiedetä vielä tarpeeksi.
Raportti: Pölyttäjien katoaminen uhkaa koko maailman ruuantuotantoa

Btw. Jos ette pääse lukemaan HS uutisia maksumuurin vuoksi, niin etsivä löytää sopivilla hakusanoilla internjetistä erään CSS -tyylin ja yhdessä Stylish-laajennuksen kanssa muksumuurit aukenevat. Eikä ole rikollista, sillä kyse tosiaan parista rivistä koodia tyyleihin ja hups heijaa, HS on auki. Jokainen saa käyttää omassa koneessaan mitä tyylejä haluaa. Kuva Tai sitten käytät selaimen porno-moodia (juuri sitä, mitä et muka tiedä), joka mahdollistaa 3 uutisen lukemisen kerrallaan.
Avatar
Verilettu
Moderaattori
Viestit: 1862
Liittynyt: 06.07.2014 17:30
Viesti:

Re: Maapallon ja ihmiskunnan tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Verilettu »

Jatkanpa monologiksi muuttunutta ketjua parilla sekalaisella uutisella. Aluksi vähän hömppää.
tivi.fi kirjoitti:Bloomberg Business-sivuston mukaan Kiinan kommunistinen puolue on tilannut China Electronics Technology Groupilta ohjelmiston, joka osaa yhdistellä tietoja ihmisten töistä, harrastuksista, kulutustottumuksista ja muilta elämänaloilta. Tarkoituksena on pystyä ennustamaan kerätystä datamäärästä potentiaaliset terroristit ja napata heidät kiinni ennen iskujen tapahtumista. Projektista vastuussa oleva insinööri Wu Manqing kommentoi tilannetta sanoen, että on erittäin tärkeää tutkia syitä terrori-iskun jälkeen, mutta vielä tärkeämpää on pystyä ennustamaan tulevia tapahtumia.
Elokuvien kauhujärjestelmät muuttuvat todeksi


Muuten vaan mielenkiintoista. Olisi todella ihme, jos ainoa älyllinen elämä olisi meidän sinisellä pallollamme.
hs.fi kirjoitti:Avaruusteleskooppi Hubble on kuvannut hyvin etäistä galaksia. Se on niin kaukana, että valo tästä galaksista on matkannut avaruudessa noin 13,4 miljardia vuotta Maahan.

Galaksin luettelonimi on GN-z11. Se on Otavan tähtikuvion suunnassa, mutta tietenkin mahdoton nähdä tavallisilla kaukoputkilla.

Avaruusobservatorio Planck mittasi vuonna 2014 universumin iäksi 13,82 miljardia vuotta. Toinen tapa kuvata galaksin etäisyyttä on, että Hubble kuvasi galaksin ”vain” 400 miljoonaa vuotta alkuräjähdyksen jälkeen.
Avaruusteleskooppi havaitsi hyvin kaukaisen galaksin valon


Ja sillä välin sinisellä pallolla "rauhan uskonto" haluaa valloittaa koko palleroisen ja muuttaa sen jonnekin 600 luvun malliseksi (tjsp.). No, ainakin syntyvyydessä ilmeisesti ollaan länsimaita edellä. Todellakin, onko ainoa älyllinen elämä tällä pallolla...
hs.fi kirjoitti:Mikäli naimisissa oleva tai eronnut nainen tekee aviorikoksen eikä ole neitsyt, hänet pitää kivittää kuoliaaksi.
hs.fi kirjoitti:Virallisessa haastattelussa linja oli toinen. ”Me olemme tanskalaisia, ja elämme sen mukaan”, moskeijan edustaja Oussama El-Saadi sanoi.

Kerta ei ole ensimmäinen, kun Grimhøjvejn moskeija on Tanskassa otsikoissa. Se on tunnettu radikaaleista ajatuksista ja salafistisesta islamin suuntauksesta. Ei ole kulunut kuin vuosi siitä, kun Tanskan yleisradio DR näytti omassa dokumentissaan, kuinka Oussama El-Saadi toivoi äärijärjestö Isisille menestystä.

”Toivon, että Isis voittaa, että meillä joskus on islamilainen valtio maailmassa”, hän sanoi.
Piilotetulla kameralla kuvatut imaamin puheet järkyttävät Tanskassa

Ja "meillä on unelma" -porukka jatkaa näiden paapomista. Taas se keväällä alkaa.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Maapallon ja ihmiskunnan tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Verilettu kirjoitti:Ja sillä välin sinisellä pallolla "rauhan uskonto" haluaa valloittaa koko palleroisen ja muuttaa sen jonnekin 600 luvun malliseksi (tjsp.). No, ainakin syntyvyydessä ilmeisesti ollaan länsimaita edellä. Todellakin, onko ainoa älyllinen elämä tällä pallolla...
Luin samat otteet Hesarista ja pamahti heti mielleyhtymä siitä kuinka Leinonen vesittää asioita julkisuuteen. Samoja sävyjä kohtaa YLElläkin, aina löytyy muslimileinonen, joka puhuu täyttä paskaa.

Jehovantodistajat haluavat valloittaa saman palleroisen, mutta muuttaa sen 4026 eaa. -malliseksi paratiisiksi, jossa kekkuloidaan alasti ja jutellaan eläinten kanssa.
Avatar
Verilettu
Moderaattori
Viestit: 1862
Liittynyt: 06.07.2014 17:30
Viesti:

Re: Maapallon ja ihmiskunnan tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Verilettu »

Markku Meilo kirjoitti:Jehovantodistajat haluavat valloittaa saman palleroisen, mutta muuttaa sen 4026 eaa. -malliseksi paratiisiksi, jossa kekkuloidaan alasti ja jutellaan eläinten kanssa.
Ai hemmetti Kuva

Mutta olisiko muuten noin, mutta business-tyyli säilytettäisiin? Eli puvut päällä helteessä tehtäisiin maatöitä jne.
Avatar
Nukahtanut
Viestit: 1459
Liittynyt: 12.12.2015 16:03

Re: Maapallon ja ihmiskunnan tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Nukahtanut »

Ne on muuten hauskaa katsottavaa ne paratiisi-kuvat, vanhemmat eritoten :D Ollaan täydellisiä paratiisissa, mutta silti kaikilla tuo sama vaatetyyli päällä jne. Eikös Edenissäkin oltu alasti?
Ja aina ollaan rakentamassa jotain taloa, vaikka tuskin täydellisessä paratiisissa mitään taloja tarvitaan.

Tuo Hubble-uutinen pisti kyllä jälleen ajattelemaan... Jos iso J olis luonut kaiken, miksi nähdä vaivaa tehdä avaruudesta noin Pe***leen iso? Koska eihän sitä kukaan edes näe tai tajua.
"You see, in this world there's two kinds of people, my friend: Those with loaded guns and those who dig. You dig."- The Good, The Bad and The Ugly
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Maapallon ja ihmiskunnan tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Verilettu kirjoitti:Mutta olisiko muuten noin, mutta business-tyyli säilytettäisiin? Eli puvut päällä helteessä tehtäisiin maatöitä jne.
No se olisi vain pikku oppimuutos ja kuvituksessa Adamille sprigi niskaan.
Avatar
Verilettu
Moderaattori
Viestit: 1862
Liittynyt: 06.07.2014 17:30
Viesti:

Re: Maapallon ja ihmiskunnan tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Verilettu »

tivi.fi kirjoitti:Lähes joka kolmas sovelluskehittäjä pelkää tekoälyn vievän työnsä tulevaisuudessa. Evans Data Corpin selvityksessä haastateltiin yhteensä 550 sovelluskehittäjää, joilta kysyttiin heidän suurinta työuraan liittyvää huolenaihettaan. Heistä 29 prosenttia piti tekoälyä suurimpana uhkana uralleen.

Hieman yllättäen tekoäly oli suurempi huolenaihe kuin esimerkiksi kehittäjän nykyisin käyttämän alustan muuttuminen merkityksettömäksi (23 prosenttia) tai että se ikinä edes yleisty merkittävästi (14 prosenttia).
tivi.fi kirjoitti:Toisaalta tekoälyyn liitettiin muitakin uhkia. Vaikka lähes 80 prosenttia oli sitä mieltä, että tekoäly ja robotit tulevat parantamaan elämänlaatua, lähes 60 prosenttia vastasi silti, että ”robotiikka ja tekoäly ovat onnettomuus, joka odottaa tapahtumistaan”.
Tätä pelkää joka kolmas koodari – eikä ihan turhaan
Avatar
Nukahtanut
Viestit: 1459
Liittynyt: 12.12.2015 16:03

Re: Maapallon ja ihmiskunnan tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Nukahtanut »

Kyllähän tekoäly duuneja tulevaisuudessa vie, se on faktaa. Mutta toisaalta varmaan myös luo niitä, kun tarvitaan ylläpitoa/huoltoa koko ajan enemmän.
"You see, in this world there's two kinds of people, my friend: Those with loaded guns and those who dig. You dig."- The Good, The Bad and The Ugly
Avatar
Verilettu
Moderaattori
Viestit: 1862
Liittynyt: 06.07.2014 17:30
Viesti:

Re: Maapallon ja ihmiskunnan tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Verilettu »

Robotit tekoälyineen voivat hoitaa nekin.
Polyester
Viestit: 2973
Liittynyt: 11.05.2007 22:11

Re: Maapallon ja ihmiskunnan tulevaisuus

Viesti Kirjoittaja Polyester »

Ohjelmointi on toistaiseksi vielä ollut hankala automatisoitava, mutta onhan sekin maailma sillä tavalla muuttunut, että laiteläheistä tai muutenkaan yksityiskohtaista ohjelmointia tarvitaan entistä vähemmän ja työkalut leipovat valmista koodia vaikka kuinka paljon. Ihmistä tarvitaan lähinnä pistämään palasia yhteen ja senkin saattaa kone kohta tehdä paremmin.

Hyvähän se vaan on, jos koneet tekevät työt. Minun puolestani ihan vapaasti :)
Vastaa Viestiin