Japi-40 kirjoitti:Hämmästyin suuresti kun vaimoni kertoi ettei enään ota esim. jäykkäkouristus
rokotusta koska siinä on veren ainesosia. Vaimoni kyllä ennen aina otti eri rokotuksia muttei enään koska kokouksissa on ollut puhetta rokotuksista.Vaimoni kertoi,että rokotusten ottaminen olisi omantunnon asia.Tuntuu vain siltä,että vartiotorniseuran aivopesu on yhä entistä lujempana vaimoni päässä.
Taitaa vaimosi olla omantunnontarkka jehovantodistaja, joka mieluummin liioittelee sääntöjä, jotta varmasti tottelee niitä - sen sijaan että etsisi keinoja venyttää sääntöjen rajoja kuten vähemmän tiukkapipoinen lahkolainen.
Hauskaksi - tai traagiseksi - tuon jehovantodistajalahkon verikiellon ja rokotusten sotkemisen toisiinsa tekee, että lahko salli rokotteet vuonna 1952, kun matkailun lisääntyminen ja pakolliset rokotukset olivat tehneet rokotusten käytöstä jo rutiinia Brooklynin lahkojohdollekin. Traagista lahkon tuota aiemmassa rokotuskiellossa oli, että niin moni jehovantodistaja kärsi lopun elämänsä mm. polion rampauttamisesta ja vammoista vain koska lahko kielsi heiltä rokotteet.
Taustaa lahkon rokotekiellolle
http://www.religioustolerance.org/witness6.htm
Lahko ei nykyään suoraan kiellä rokotuksia. Mutta se ei ole myöskään selvästi irtisanoutunut tai tuominnut vahingolliseksi aiempaa rokotekieltoaan.
*** w94 1/10 s. 31 Lukijoiden kysymyksiä ***
Todistajat ovat kauan ymmärtäneet, että jokaisen on ratkaistava tämä asia itse Raamatun valmentaman omantunnon mukaisesti. Tätä tähdennettiin Vartiotornin 1. kesäkuuta 1990 ”Lukijoiden kysymyksiä” -palstalla. Siinä käsiteltiin seerumiruiskeita, joita lääkäri saattaa suositella silloin, kun joku joutuu alttiiksi joillekin nimenomaisille taudeille. Näiden ruiskeiden vaikuttavina aineosina ovat sellaisten yksilöiden veriplasmasta saadut vasta-aineet, jotka ovat kehittäneet immuniteetin tautia vastaan, ei itse veriplasma. Jotkut kristityt, jotka tuntevat voivansa ottaa tällaisia ruiskeita hyvin omintunnoin, ovat huomauttaneet, että raskaana olevan naisen veren vasta-aineita siirtyy hänen kohdussaan olevan vauvan vereen. ”Lukijoiden kysymyksiä” -palstalla mainittiin tämä samoin kuin se, että naisen ollessa raskaana hänestä kulkeutuu jonkin verran albumiinia hänen vauvaansa.
Monien mielestä tämä on merkille pantavaa sen vuoksi, että jotkin rokotteet, joita ei valmisteta verestä, saattavat sisältää suhteellisen pienen määrän plasma-albumiinia, jota on käytetty tai lisätty valmisteessa käytettävien ainesten vakaannuttamiseksi. Yleisesti käytetään pientä albumiinimäärää myös synteettistä erytropoietiinihormonia (EPO) sisältäviin ruiskeisiin. Jotkut todistajat ovat ottaneet EPO-ruiskeita, koska tuo hormoni voi nopeuttaa punasolujen muodostumista ja saattaa näin vapauttaa lääkärin siitä tunteesta, että tarvittaisiin verensiirto.
"Mutta emme usko enää tällaiseen hölynpölyyn, vaan pidämme Vartiotorni-seuran aatetta fanaattisena ja vaarallisena ideologiana, koska se orjuuttaa ihmiset aivopesuohjelmansa avulla" - Herrick Åberg