Pornoon suhtaudutaan hyvin tuomitsevasti yhtäältä ja toisaalta sitten kuitenkin koko kulttuuri rakastaa tirkistelyä.Jakke kirjoitti:Kaksijakoinen? Voitko tarkentaa? Ei sillä, että pornojutut mitenkään kiinnostaisi...Pehmoluopio kirjoitti:Yhdysvalloissa kun asustin niin siellä ihmisten asenne pornoa kohtaan on lievästi sanottuna kaksijakoinen. Herätkää! -lehden juttu sopii siihen mielenmaisemaan.
Porno pois
Valvoja: Moderaattorit
-
Pehmoluopio
- Viestit: 1565
- Liittynyt: 28.04.2007 18:24
- Paikkakunta: Hanko
-
Bergerac
- Viestit: 2306
- Liittynyt: 28.04.2007 08:15
- Paikkakunta: Jersey
Miten mahtaa käydä vilpittömälle Jehovan Todistajalle jos hän haluaisi seurakunnassa ja sen ulkopuolella julkisesti julistaa tuon boldatun lauseen paikkansapitämättömyyden esim. Suomen osalta ? (julistaa ennenkuin asia on ollut seurakunnissa edes käsittelyssä).www.veljesseura.org kirjoitti: Artikkelissa mainitaan tapoja, miten pornograafiseen materiaaliin voisi vahingossa joutua kosketuksiin. Tällaisia ovat esimerkiksi koulukaverin kaapin oveen liimattu alastonkuva, hakukoneen käyttäminen kotiläksyjä tehdessä, vastaanotettu multimediaviesti matkapuhelimeen tai verkkopankin tiliotteen tutkiminen.
Tässähän on käsittääkseni kyse kuitenkin myös siitä, että itse Jehova on taas jakanut orjan kautta oikeaa ruokaa ja oikeaan aikaan.
Ulkomaalaiset jotka rikastuttavat Suomen kulttuuria vastoin Suomen Lakeja, pitää palauttaa kotimaahan. Jos palauttamisen jälkeen uhkaa kuolema niin ei ole meidän ongelma.
Oma maa mansikka, muu maa must(a)ikka. Suomi Suomena.
Oma maa mansikka, muu maa must(a)ikka. Suomi Suomena.
-
Witless
- Viestit: 1477
- Liittynyt: 04.05.2007 00:06
- Paikkakunta: Helsinki
Itse olen kuullut isommilta kavereilta, että amerikkalainen porno on aika huonoa. Siinä on kuulemma paljon silikonirintaisia blondeja joilla on läpinäkyvät korkokengät. Sanovat myös että esiintyjät ovat liian aggressiivisia ja hokevat koko ajan "fuck, oh my god ja shit". Kavereideni havainnoista voisin päätellä esimerkiksi että kun Yhdysvalloissa ryhdytään pornoilemaan, niin sitten ollaan todella "nasty". Toisin kuin esim. Ranskassa, jossa väittävät erotiikan olevan luonnollinen osa elämää. Ja jonka seurauksena pornokin on luontevampaa.Pehmoluopio kirjoitti:Pornoon suhtaudutaan hyvin tuomitsevasti yhtäältä ja toisaalta sitten kuitenkin koko kulttuuri rakastaa tirkistelyä.Jakke kirjoitti:Kaksijakoinen? Voitko tarkentaa? Ei sillä, että pornojutut mitenkään kiinnostaisi...Pehmoluopio kirjoitti:Yhdysvalloissa kun asustin niin siellä ihmisten asenne pornoa kohtaan on lievästi sanottuna kaksijakoinen. Herätkää! -lehden juttu sopii siihen mielenmaisemaan.
Mutta tämä nyt on vaan tällaista muilta kuultua, vähän samoin kuin Watchtowerin pyhien miesten pornovaroitukset ja pornosäännöt.
If you think you understand quantum theory, you don't understand quantum theory.
- Richard Feynman
- Richard Feynman
-
Pehmoluopio
- Viestit: 1565
- Liittynyt: 28.04.2007 18:24
- Paikkakunta: Hanko
Tämä on sama, mikä pätee jehovien tai muiden uskisten moraaliin: Kun astutaan "pimeälle puolelle", niin silloin kaikki on sallittua, ihan kaikki ja mennään yltiöpäisyyksiin. Kun aivopultti on kiristetty liian tiukaksi, se halkeaa jonka jälkeen se on sama kuin mitään pulttia ei olisikaan.Witless kirjoitti: amerikkalainen porno on aika huonoa. Siinä on kuulemma paljon silikonirintaisia blondeja joilla on läpinäkyvät korkokengät. Sanovat myös että esiintyjät ovat liian aggressiivisia ja hokevat koko ajan "fuck, oh my god ja shit". Kavereideni havainnoista voisin päätellä esimerkiksi että kun Yhdysvalloissa ryhdytään pornoilemaan, niin sitten ollaan todella "nasty". Toisin kuin esim. Ranskassa, jossa väittävät erotiikan olevan luonnollinen osa elämää. Ja jonka seurauksena pornokin on luontevampaa.
Ei-uskovat joutuvat tekemään rajankäyntiä paheen kanssa jatkuvasti. Sen kanssa oppii elämään rauhanomaisessa rinnakkaiselossa.
Kaveri kertoi hyvän, joskaan ei kovin uskottavan tarinan Egyptistä. Hänen kaverinsa oli vienyt sinne pornolehtiä lahjuksiksi miehille. Sikäläiset miehet suorastaan sekosivat niistä. Kun myöhemmin siellä terroristit ampuilivat turisteja, niin sen alku oli kuulemma tuossa pornolehtien levittämisessä.
-
ex-jehu
- Viestit: 114
- Liittynyt: 09.10.2007 00:14
- Paikkakunta: PKS
Sama setti sielä jatkuu kun aina
Onhan se porno niin kauhea asia ja varsinkin jos sitä katsoo ja masturboi. Siitähän voi tulla sokeeksi tai ties mitä muuta kauheaa voi tapahtua
Eipä voi varmasti kukaan veli vanhinkaan kieltää, etteikö jossain vaiheessa elämäänsä (luultavasti hyvinkin useasti) olisi katsonut pornoa ja vielä pahempaa nauttinut siitä.
Eipä voi varmasti kukaan veli vanhinkaan kieltää, etteikö jossain vaiheessa elämäänsä (luultavasti hyvinkin useasti) olisi katsonut pornoa ja vielä pahempaa nauttinut siitä.
"Jehovan todistajat liikkuvat aina pareittain ... Ainut poikkeus näihin on seurustelutilanne, jossa Jehovan todistajia on aina vähintään kolme."
-
Witless
- Viestit: 1477
- Liittynyt: 04.05.2007 00:06
- Paikkakunta: Helsinki
Ihan samoin ajattelen.Pehmoluopio kirjoitti:Tämä on sama, mikä pätee jehovien tai muiden uskisten moraaliin: Kun astutaan "pimeälle puolelle", niin silloin kaikki on sallittua, ihan kaikki ja mennään yltiöpäisyyksiin.Witless kirjoitti: amerikkalainen porno on aika huonoa. Siinä on kuulemma paljon silikonirintaisia blondeja joilla on läpinäkyvät korkokengät. Sanovat myös että esiintyjät ovat liian aggressiivisia ja hokevat koko ajan "fuck, oh my god ja shit". Kavereideni havainnoista voisin päätellä esimerkiksi että kun Yhdysvalloissa ryhdytään pornoilemaan, niin sitten ollaan todella "nasty". Toisin kuin esim. Ranskassa, jossa väittävät erotiikan olevan luonnollinen osa elämää. Ja jonka seurauksena pornokin on luontevampaa.
If you think you understand quantum theory, you don't understand quantum theory.
- Richard Feynman
- Richard Feynman
-
Pehmoluopio
- Viestit: 1565
- Liittynyt: 28.04.2007 18:24
- Paikkakunta: Hanko
Lahkotaustaiselle mainio elokuva on Väkivallan veljeskunta. Siinä tyypit tekevät iskun videoliikkeeseen ja (rootuoppeihin innostuneina) puhdistavat sen sellaisesta pornosta, jossa rotuja sekoitetaan. Myöhemmin näytetään kuinka lahkon johtaja itse katselee noita rotujensekoitusvideoita.ex-jehu kirjoitti:Sama setti sielä jatkuu kun ainaOnhan se porno niin kauhea asia ja varsinkin jos sitä katsoo ja masturboi. Siitähän voi tulla sokeeksi tai ties mitä muuta kauheaa voi tapahtua
![]()
Eipä voi varmasti kukaan veli vanhinkaan kieltää, etteikö jossain vaiheessa elämäänsä (luultavasti hyvinkin useasti) olisi katsonut pornoa ja vielä pahempaa nauttinut siitä.
-
SonOfJesus
- Viestit: 744
- Liittynyt: 15.05.2007 12:39
-
Witless
- Viestit: 1477
- Liittynyt: 04.05.2007 00:06
- Paikkakunta: Helsinki
Erittäin kiinnostava kommentti.SonOfJesus kirjoitti:Maailmallinen termi pornosta on hyvin kuvaava: aikuisviihde. Ei se sen kummempaa. Toiset katsoo länkkäreitä ja toiset pornoa.
Ollessani Jehovan todistaja tuntui siltä että ainut hyväksyttävä elokuvien muoto on "länkkärit". Kulkevat asiantuntijoiden teksteissä myös nimellä "westernit". Kun nuorina aikuisina käytiin elokuvissa, yksi kokeneemmista veljistä naureskeli että "etummaisena istuvat keräävät hylsyt lattialta" (80-luvulla). Ammuskelu siis oli täysin ok, paljas pinta väärin. Samat arvot tuntuvat edelleen olevan voimassa Amerikan Yhdysvalloissa.
If you think you understand quantum theory, you don't understand quantum theory.
- Richard Feynman
- Richard Feynman
-
Analysoija
- Viestit: 1234
- Liittynyt: 21.07.2007 19:51
Ollessani kesätöissä esim. Betelissä tämä tuli hyvin ilmi. Nuoret nousukas/pyrkyriveljet kyllä innoissaan kokoontuivat pelaamaan verisiä tietokone/konsolipelejä ja katsoivat väkivaltaa elokuvissa innokkaasti, mutta paljasta pintaa ei näkyny..Witless kirjoitti: Ollessani Jehovan todistaja tuntui siltä että ainut hyväksyttävä elokuvien muoto on "länkkärit". Kulkevat asiantuntijoiden teksteissä myös nimellä "westernit". Kun nuorina aikuisina käytiin elokuvissa, yksi kokeneemmista veljistä naureskeli että "etummaisena istuvat keräävät hylsyt lattialta" (80-luvulla). Ammuskelu siis oli täysin ok, paljas pinta väärin. Samat arvot tuntuvat edelleen olevan voimassa Amerikan Yhdysvalloissa.
Ja tähän ei ollut syynä niinkuin jotkut silloin epäilivät, vähäinen kiinnostus vastakkaista sukupuolta kohtaan.
-
Kaarmis
- Viestit: 3909
- Liittynyt: 29.04.2007 22:13
Beetelmäinen naimattomien miesten asuinjärjestely kannustaa vain kiinnostukseen omaa sukupuoltaan kohtaan...Analysoija kirjoitti:Ja tähän ei ollut syynä niinkuin jotkut silloin epäilivät, vähäinen kiinnostus vastakkaista sukupuolta kohtaan.
"Meinasin sanoa että älä tule haudallenikaan. Mutta - tule silti."
-
Viljo
- Viestit: 1100
- Liittynyt: 28.04.2007 13:13
- Paikkakunta: Helsinki
Uskon termin "aikuisviihde" keksityn Yhdysvalloissa eufemismiksi pornolle. Jos porno ei olisi sen kummempaa, niin olisiko tarvetta keksiä sille korvaavia ilmauksia?SonOfJesus kirjoitti:Maailmallinen termi pornosta on hyvin kuvaava: aikuisviihde. Ei se sen kummempaa. Toiset katsoo länkkäreitä ja toiset pornoa.
"Pienet totuudet syövät isoa valhetta palan kerrallaan" - tuntematon
-
Kaarmis
- Viestit: 3909
- Liittynyt: 29.04.2007 22:13
No joo... Ite on tullu oltua niin hyvässä livehoidossa viime vuodet, ettei o tullu tarvetta tarttua aikuisviihteeseen. Mut näin "vanhalla iällä" voin kuvitella asian niin, että jos ei ole oikein kohdetta jonka suosiollisella myötäavustuksella pystyy poistamaan liikoja "myrkkyjä" elimistöstään, on viisasta tarttua siihen, sitä kun näin aikuisena tarvitsee sitä visuaalisuutta onnistuakseen edes ko. projektissa...SonOfJesus kirjoitti:Maailmallinen termi pornosta on hyvin kuvaava: aikuisviihde. Ei se sen kummempaa. Toiset katsoo länkkäreitä ja toiset pornoa.
Okei, en kyllä katso paljoa länkkäreitäkään.
"Meinasin sanoa että älä tule haudallenikaan. Mutta - tule silti."