Elämäni tilanne gallup
Valvoja: Moderaattorit
-
Pehmoluopio
- Viestit: 1565
- Liittynyt: 28.04.2007 18:24
- Paikkakunta: Hanko
Re: Elämäni tilanne gallup
Jehovan todistajana kurjuus oli ahdistavaa, koska siihen liittyi aina ääneenlausumaton moite itseään kohtaan. Kaikkeen oli standardivastaus: odota Jehovaa. Kun asunnossa oli niin kylmä, että hengitys höyrysi, niin yhdellä tienraivaajalla oli pää jäätynyt tyynyyn kiinni joten oli turha oikeasti valittaa. Luota Jehovaan, pane valtakunta ensimmäiselle sijalle, niin nämä muut annetaan. Kuinka paljon pitää tehdä, minä sain tuberkuloosin ja eräs toinen sai laaksokuumeen vaikka molemmat teimme parhaamme.
Maailmassa elämä on yhtä kurjaa, mutta siitä saa toki syyttää mätää hallitusta ja lahonnutta kapitalismia, tosin jos oikein kovasti syyttää, joutuu putkaan. Jehovan todistajissa arvostan sitä, ettäjos heitä arvosteli ääneen niin tuli erotetuksi, mutta jos hallitusta arvostelee ääneen, niin saattaa paskalakki käydä fyysisesti käsiksi. Jehovan todistajista pääsee eroamaan, mutta väkivaltioista ei voi erota.
Aika samanlaisia systeemejä nämä ovat. Tee maailmassa jotain äkkinäistä, kuten nyt julkisuudessa oli hirvellä ratsastaminen, niin saat heti kyylät perääsi.
Maailmassa elämä on yhtä kurjaa, mutta siitä saa toki syyttää mätää hallitusta ja lahonnutta kapitalismia, tosin jos oikein kovasti syyttää, joutuu putkaan. Jehovan todistajissa arvostan sitä, ettäjos heitä arvosteli ääneen niin tuli erotetuksi, mutta jos hallitusta arvostelee ääneen, niin saattaa paskalakki käydä fyysisesti käsiksi. Jehovan todistajista pääsee eroamaan, mutta väkivaltioista ei voi erota.
Aika samanlaisia systeemejä nämä ovat. Tee maailmassa jotain äkkinäistä, kuten nyt julkisuudessa oli hirvellä ratsastaminen, niin saat heti kyylät perääsi.
Miljoonat kohta kuolevat eivät eläneet koskaan
-
sinner74
- Ylläpitäjä
- Viestit: 2754
- Liittynyt: 12.01.2009 14:12
- Paikkakunta: Rollo
Re: Elämäni tilanne gallup
Nyt tulee taas niin OFFia että:Pehmoluopio kirjoitti: Aika samanlaisia systeemejä nämä ovat. Tee maailmassa jotain äkkinäistä, kuten nyt julkisuudessa oli hirvellä ratsastaminen, niin saat heti kyylät perääsi.
Olen varmaan melkoisen standardi suomalainen valkoinen heteromies, mutta en voi parhaalla tahdollanikaan sanoa etteikö Pehmolupion yhteiskuntakritiikissä ole jotain perää (viittaan myös muihin postauksiisi tämän aihepiirin tiimoilta). Väkivaltio, tavallaan osuva termi yhteiskunnasta jossa elämme, mutta...
Otetaan nyt vaikka tämä hirvellä ratsastaminen. Jos "kyylä" ei olisi asiaan puuttunut edes muodollisesti, jota tämänkertainen puuttuminen todellakin oli, täällä olisi kohta yksi-kaksi- tai muutama tuhat adrenaliinia huokuvaa nuorta sankaria jotka haluavat tehdä saman tempauksen. Puhumattakaan minkälaista suosiota YouTubeen laitettu video aiheuttaa ulkomaiden levottomien keskuudessa. Kestäisikö maamme hirvikanta sen?
Väkivaltion voi myös ymmärtää Välittämisvaltiona, välitetään liikaa kaikista asioista. Ihmisen perustarpeet ja -lähtökohdat unohtuvat, tehdään asioita vain tekemisen vuoksi. Siltikin yhteiskunnassa on paljon mekanismeja ja valmiiksi ajateltuja asioita, jotka tekevät niin sinun kuin minunkin elämästäni pidemmän. Onko se hyvä vai huono juttu, riippuu näkökulmasta.
And Justice For All
-
ouijaboard
- Viestit: 20
- Liittynyt: 16.02.2009 23:23
Re: Elämäni tilanne gallup
Elämä on parempaa. Saan olla oma itseni tuntematta jatkuvaa huonommuutta suhteessa ympärillä olijoihin, ja se jos mikä tuntuu hyvältä! Toisaalta viime aikoina pintaan on noussut niin voimakkaita vihan tunteita, että itseäkin hirvittää. Kokonaisuutena kuitenkin plussan puolella. 
-
Pehmoluopio
- Viestit: 1565
- Liittynyt: 28.04.2007 18:24
- Paikkakunta: Hanko
Re: Elämäni tilanne gallup
Eiköhän tuo kestä yhtä hyvin kuin metsästyksen ja autojen aiheuttaman "jännityksen". Hirvellä ratsastaminen voisi olla matkailuvalttina mielenkiintoisempi kuin eukonkanto tai suopotkupallo. Lännessä asuneena olen suuresti rodeon ystävä. Suomessa voitaisiin järjestää hirvirodeo. Hirvi on kova vastus machoimmallekin äijälle.sinner74 kirjoitti: Otetaan nyt vaikka tämä hirvellä ratsastaminen. Jos "kyylä" ei olisi asiaan puuttunut edes muodollisesti, jota tämänkertainen puuttuminen todellakin oli, täällä olisi kohta yksi-kaksi- tai muutama tuhat adrenaliinia huokuvaa nuorta sankaria jotka haluavat tehdä saman tempauksen. Puhumattakaan minkälaista suosiota YouTubeen laitettu video aiheuttaa ulkomaiden levottomien keskuudessa. Kestäisikö maamme hirvikanta sen?
Minä en halua pitkää elämää orjuudessa, minä haluan laadukkaan elämän vapaudessa. Olen ollut töissä vanhustentalossa, monet asiakkaista haluavat, että heidän pitkä elämänsä päättyisi. Ei vanhaksi eläminen ole mikään ilo. Soisin muuten noille vanhuksille arvokkaan lopunkin, mutta väkivaltio ei sitä suo.sinner74 kirjoitti: Väkivaltion voi myös ymmärtää Välittämisvaltiona, välitetään liikaa kaikista asioista. Ihmisen perustarpeet ja -lähtökohdat unohtuvat, tehdään asioita vain tekemisen vuoksi. Siltikin yhteiskunnassa on paljon mekanismeja ja valmiiksi ajateltuja asioita, jotka tekevät niin sinun kuin minunkin elämästäni pidemmän. Onko se hyvä vai huono juttu, riippuu näkökulmasta.
Miljoonat kohta kuolevat eivät eläneet koskaan
-
Kirsieveliina
Re: Elämäni tilanne gallup
Enimmäkseen juuri tuo tulee mieleen lahkon kohdalla. Nythän lahko voi aina paeta paikalta vetoamalla liialliseen innokkuuteen ja jäsenet puolestaan voivat laistaa tekemisistään vetoamalla Jehovaan. Toisin sanoen kukaan ei vastaa yhtään mistään.Arskavain kirjoitti:Oletko muuten koskaan ajatellut, millainen vastuu yhteisöillä pitäisi olla siitä "syrjäytyneille", koska usein me, jotka olemme kasvaneet lahkon vaikutuspiirissä, emme koskaan oikeastaan voineet valita itse?
Elämässäni on nykyisin kaikki teeskentelemättömät sävyt ja se on ihanaa.
-
Witless
- Viestit: 1477
- Liittynyt: 04.05.2007 00:06
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Elämäni tilanne gallup
Niin tai hevosilla. Mitä jos ihmiset olisivat aikanaan saaneet päähänsä alkaa ratsastaa vapailla villihevosraukoilla. Olisiko maailman hevoskanta kestänyt sen?sinner74 kirjoitti:Otetaan nyt vaikka tämä hirvellä ratsastaminen. Jos "kyylä" ei olisi asiaan puuttunut edes muodollisesti, jota tämänkertainen puuttuminen todellakin oli, täällä olisi kohta yksi-kaksi- tai muutama tuhat adrenaliinia huokuvaa nuorta sankaria jotka haluavat tehdä saman tempauksen. Puhumattakaan minkälaista suosiota YouTubeen laitettu video aiheuttaa ulkomaiden levottomien keskuudessa. Kestäisikö maamme hirvikanta sen?Pehmoluopio kirjoitti: Aika samanlaisia systeemejä nämä ovat. Tee maailmassa jotain äkkinäistä, kuten nyt julkisuudessa oli hirvellä ratsastaminen, niin saat heti kyylät perääsi.
If you think you understand quantum theory, you don't understand quantum theory.
- Richard Feynman
- Richard Feynman
-
sinner74
- Ylläpitäjä
- Viestit: 2754
- Liittynyt: 12.01.2009 14:12
- Paikkakunta: Rollo
Re: Elämäni tilanne gallup
Hmm...tämähän on tietysti aivan mainio kysymys. Ehkä hirven ratsastuskelpoisuus ei niin kauheasti poikkea hevosen vastaavasta? Ja kun hevoset nyt ovat sukupuuttoon kuolemaisillaan niin miksi emme valjastaisi seuraavaksi hirveä?Witless kirjoitti: Niin tai hevosilla. Mitä jos ihmiset olisivat aikanaan saaneet päähänsä alkaa ratsastaa vapailla villihevosraukoilla. Olisiko maailman hevoskanta kestänyt sen?
Suomalaisten perinneharrastuksen, hirvenmestästyksen, ohjesääntöihin kaivattaisiin varmaan myös jotain päivitystä, esim. "älköön kukaan ampuko hirveä joka ratsastuksen alaisena on, ellei ratsastajalta punainen päähine puutu."
And Justice For All